İçeriğe Yönlendir

Fotokopi Toneri

Bülent Tarakçı

Recommended Posts

Bülent Tarakçı

Okulda kullandığımız fotokopi makinemizin tonerini kendimiz doldurmak istiyoruz. Muadil toner mantıklı olmayabilir diye düşünebilirsiniz. Fakat Fotokopi makinemiz eski "kyocera task alfa 180". 1 tonerden 200 TL istiyorlar. Bu sebeple bizi bırakana kadar dolum yaparak kullanmaya karar verdik. 4-5 toner fiyatı makinenin fiyatına eş değer. Drum ve toner işini kendim halledebilirim diye düşünüyorum. Öğrenmek istediğim şudur;

Fotokopi toneri ile yazıcı toneri aynı mıdır? Aynı da olsa ayrı da olsa temin konusunda "Şuradan şu fiyata alabilirsiniz." diyecek olan var mı? Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İçindeki toner tozu aynıdır. Doldurmak değil de, çip resetlemek gerekebilir sonrasında.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
41 dakika önce, Bülent Tarakçı yazdı:

Okulda kullandığımız fotokopi makinemizin tonerini kendimiz doldurmak istiyoruz. Muadil toner mantıklı olmayabilir diye düşünebilirsiniz. Fakat Fotokopi makinemiz eski "kyocera task alfa 180". 1 tonerden 200 TL istiyorlar. Bu sebeple bizi bırakana kadar dolum yaparak kullanmaya karar verdik. 4-5 toner fiyatı makinenin fiyatına eş değer. Drum ve toner işini kendim halledebilirim diye düşünüyorum. Öğrenmek istediğim şudur;

Fotokopi toneri ile yazıcı toneri aynı mıdır? Aynı da olsa ayrı da olsa temin konusunda "Şuradan şu fiyata alabilirsiniz." diyecek olan var mı? Teşekkürler.

Merhaba,

Öncelikle dolum işini kendiniz yapma olayına girmemenizi öneririm. Çünkü demirtozu tehlikeli ve zamanla kansere bile yol açabilen bir maddedir, toner dolum işi yapanlar bile maskelerle eldivenlerle bu işe girişiyor ki bana sorsanız hiç dolum olayı olmasın tonerleri ucuz ucuz satsınlar isterim. Ama maalesef Türkiye'deki en saçma sektör benim de içinde bulunduğum toner kartuş sektörü :)

Sani'nin de belirttiği üzere dolumun kolaylığından ziyade cip olayı da var, muadil tonerler 80 90 tl den satılıyor, öyle bir çözüm düşünseniz?

Mesela aşağıdaki gibi,

https://urun.n11.com/toner/kyocera-tk-435-taskalfa-180-181-220-221-muadil-toner-P95819708

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Muadil tonerler ilk alımda ucuz gibi görünüyor fakat vaad ettikleri baskı sayısına ulaşamıyorlar.En güzeli orjinal toneri uygun fiyata bu işi yapan bilgisayarcılara doldurtmak.Tonerin 2-3 dolum sonrası işi bitiyor zaten.Daha sonra orjinal toner alıp devam etmek daha mantıklı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okan Tansel
(düzenlendi)

gg den al gitsin bende iş yerinde hp var. toner makina parası diye bizim aga kenara koymuştu toner vatanda 250 tl ben 36 tl gg den alıyorum yılda 2 toner gidiyor . cihazada zarı yok .

dolum işiyle uğraşma derim

tarihinde Okan Tansel tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Biz okuldaki makinenin tonerini üstten kesip bir kapak açmıştık oradan doldurup tamir bandı benzeri bir bantla kapatıyorduk. Toner orijinal olduğundan çip işine girmeden halletmiştik. 

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
2 saat önce, Azad Mirzade yazdı:

Merhaba,

Öncelikle dolum işini kendiniz yapma olayına girmemenizi öneririm. Çünkü demirtozu tehlikeli ve zamanla kansere bile yol açabilen bir maddedir, toner dolum işi yapanlar bile maskelerle eldivenlerle bu işe girişiyor ki bana sorsanız hiç dolum olayı olmasın tonerleri ucuz ucuz satsınlar isterim. Ama maalesef Türkiye'deki en saçma sektör benim de içinde bulunduğum toner kartuş sektörü :)

Sani'nin de belirttiği üzere dolumun kolaylığından ziyade cip olayı da var, muadil tonerler 80 90 tl den satılıyor, öyle bir çözüm düşünseniz?

Mesela aşağıdaki gibi,

https://urun.n11.com/toner/kyocera-tk-435-taskalfa-180-181-220-221-muadil-toner-P95819708

Teşekkürler. Sağlık konusu hakkında söylediklerinizi daha öncede duymuştum. Verdiğiniz adresten sipariş geçmek üzere "Chip işlemi gerekir mi?" diye, irtibata geçtim.Cevap bekliyorum. Gerçi bizim makine eski . Sanmıyorum ya. Bakacağız.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Aynı markanın büyük modellerinin toneri ucuzdur, ondan alıp içini kullanabilirsiniz. Muadil toner iş görür ama makinenin içini biraz kirletir..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

200 liraya aldığınız tonerde muadil bence, sordum orjinali 80 euro civarı dediler..

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
Bir saat önce, Serkan Toker yazdı:

200 liraya aldığınız tonerde muadil bence, sordum orjinali 80 euro civarı dediler..

Evet bende internetten inceledim. Dediğiniz gibi orjinallerin fiyatları 65-80 euro civarı. Ama kutusuna laf söyletmem. Adam nereden buluyor yada bastırıyorsa kutu orjinal kutu. 

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Bir saat önce, Bülent Tarakçı yazdı:

Evet bende internetten inceledim. Dediğiniz gibi orjinallerin fiyatları 65-80 euro civarı. Ama kutusuna laf söyletmem. Adam nereden buluyor yada bastırıyorsa kutu orjinal kutu. 

İlk fotokopi makinasını 27 yıl önce sökmüştüm.. Hala mesleğe devam ediyorum.. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sadece evde orijinal toner kullanıyorum. Çünkü ucuz.
Ofiste ya dolum yaptırıyorum yada muadil alıyorum. Muadiller çok ucuz. Baskısından da memnunum.

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
(düzenlendi)
42 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

İlk fotokopi makinasını 27 yıl önce sökmüştüm.. Hala mesleğe devam ediyorum.. :D

O zaman uzman sorusu geliyor;

Muadil tonerinin fiyatı 80 TL olan Kyocera taskalfa 180 makinenin (Toner kodu: TK-475) 1 kg lık toner tozu 70 TL ye alınabilirse, hangisi tercih edilmelidir?

Muadil mi almalı?

Boş toneri mi doldurmalı?

1 kg toner tozu ile adı geçen makinenin toneri kaç defa doldurulabilir?

Eğer dişe dokunur bir ucuzlukta olacaksa maske takar, okulun bahçesinin dışında eldivenle doldururum. Nasıl olsa atık kutusu makinenin ayrı bir yerine takılıyor. Tonerin dolum kapağıda var, kapağını açar doldururum.

tarihinde Bülent Tarakçı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Piyasada çok çeşitli muadil toner var. Tonerin yapacağı baskı sayısı görecelidir. Ortalama rakam verilir. Verilen ortalama genelde sayfanın %7-10 arası doluluğuna göre hesaplanır. Kilo ile satılan tonerlerin kaliteli olanları bulunabilirse dolum iş görür. Doldururken yavaş hareket edilirse sorun olmaz. Pofff diye dökerseniz solunum yollarını güzel temizlemek lâzım.. :D Ben dolum değil de komple kartuş tercih ederdim..

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bir saat önce, Serkan Toker yazdı:

hala o makine toplanmadı mı?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Bir saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

hala o makine toplanmadı mı?

Toplandı ama bir daha çalışmadı.. :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
5 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Toplandı ama bir daha çalışmadı.. :D

çalışacak demedik zaten toplanacak olarak sözleşme var :mangal:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu

Muadil toner doldurmaya göre daha kaliteli basacaktır.

Doldurma toneri daha erken sallamaya baslarsınız ?

Biz ofiste doldurmadan muadile gectik. N11de teknosarf diye bir magaza var. Bugüne kadar aldıgımız ürünlerde sorun yasamadık. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

"Biribenibitirsin" adlı bir firmadan TK-435 Kyocera tonerimizi aldık. Makinada kullanıyoruz. Çıktılar gayet güzel. Bir kutu toner ile ne kadar yazacak kontrol edeceğim. Unutmazsam burayada yazarım. Okula gelen fotokopici 220 TL ye satıyordu(Bakım bedava). Ben 74 TL ye aldım. Onun getirdiği de muadilmiş. Çünkü orjinali 350 TL den aşağıya yok. İşi gücü bırakıp fotokopiciliğe mi başlasak?

Yorum bağlantısı
Özcan Cepheci

Toner işi biraz karışık iş.Birçok kişi bilmiyordur ama her markanın tonerleri farklıdır farklı oran larda demir tozu ve pigment içerirler.ucuz tonerlerde demir tozu oranı fazla olabiliyor bu da baskı kalitesini etkilemenin yanında dram ünitesine de zarar veriyor.Farklı markaya ait bir toner kullanılırsa atık toner oranı fazla oluyor.Özellikle fotokopi makinalarında atık toner kutusunun çabuk dolduğunu görürsünüz .toner uygun olmayınca çöpü fazla oluyor.Makinanın her yanı toner tozu olabiliyor.Bu nedenlerden dolayı biraz güvenilir bir yerden toz alın ve baktınız atık tankı dolmaya başlıyor toneri değiştirin başka yerden alın.3-5 lira tasarruf için kalitesini ispatlamış yeri değiştirmeyin.orijinal tonerde atık tankı neredeyse boş kalır .Ucuz toner diye birşeyi yok unutmayın .

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
29 dakika önce, Özcan Cepheci yazdı:

Toner işi biraz karışık iş.Birçok kişi bilmiyordur ama her markanın tonerleri farklıdır farklı oran larda demir tozu ve pigment içerirler.ucuz tonerlerde demir tozu oranı fazla olabiliyor bu da baskı kalitesini etkilemenin yanında dram ünitesine de zarar veriyor.Farklı markaya ait bir toner kullanılırsa atık toner oranı fazla oluyor.Özellikle fotokopi makinalarında atık toner kutusunun çabuk dolduğunu görürsünüz .toner uygun olmayınca çöpü fazla oluyor.Makinanın her yanı toner tozu olabiliyor.Bu nedenlerden dolayı biraz güvenilir bir yerden toz alın ve baktınız atık tankı dolmaya başlıyor toneri değiştirin başka yerden alın.3-5 lira tasarruf için kalitesini ispatlamış yeri değiştirmeyin.orijinal tonerde atık tankı neredeyse boş kalır .Ucuz toner diye birşeyi yok unutmayın .

Toneri kendi bütçemizle almak durumundayız. Orjinali 350-360 TL den aşağıya  olmayınca mecburen muadile yöneliyoruz. Orjinali ucuz olmadıkça yapacak başka bir şey yok. Bizim için hedef orjinali almak değil muadiller içinde iyisini bulmak. 220 ye bize satan vatandaşta muadil getiriyor. Çok farkeden bir durum yok gibi. Drum belki biraz daha az gider ama, halledeceğiz artık. Yapacak bir şey yok. 

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
3 saat önce, Bülent Tarakçı yazdı:

"Biribenibitirsin" adlı bir firmadan TK-435 Kyocera tonerimizi aldık. Makinada kullanıyoruz. Çıktılar gayet güzel. Bir kutu toner ile ne kadar yazacak kontrol edeceğim. Unutmazsam burayada yazarım. Okula gelen fotokopici 220 TL ye satıyordu(Bakım bedava). Ben 74 TL ye aldım. Onun getirdiği de muadilmiş. Çünkü orjinali 350 TL den aşağıya yok. İşi gücü bırakıp fotokopiciliğe mi başlasak?

valla üstad hiç tavsiye etmem, (bu sektördeyim) rekabet yüksek onun yerine hayvancılık tarımcılık gibi işlere girmek lazım. Mesela ilk olarak tavuk çiftliği ile başlamak lazım diyorum. Memlekette tavuk yumurta ve et sıkıntısı var, evrakları da tamam ederseniz mesela organik yumurta evrakı gibi şeyleri o zaman iş yapar para kazanırsınız, böyle toz moz hasta eder adamı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
33 dakika önce, Azad Mirzade yazdı:

Memlekette tavuk yumurta ve et sıkıntısı va

Onu denediler, şimdi kendisi Uruguay'da :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
13 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Onu denediler, şimdi kendisi Uruguay'da :)

:D:D:D:D:D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...