İçeriğe Yönlendir

Massey Ferguson 398 - Tek Çeker

Murat Gedik

Recommended Posts

Cem Dilmen

Hayırlı olsun babanızın traktörü. Kesinlikle bizim kuşak köyde kalanlar yada köye çok gelip gidenleri eskilere götürecek bir başlık olmuş. Foruma değişik bir renk katması açısından bence çok iyi yapmışsınız. Allah kazasız belasız, verimli bereketli günlerde binmeyi nasip etsin inşallah...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Çok güzelmiş. 135 lik 240 lık çok yaygın. Bu epey güçlü galiba
Güle güle kullanın.
Maşallah
Evet Mehmet abi onların çok daha büyük ve yeni versiyonu.
Sağolasın Murat GEDİK. İçim bir hoş oldu. Eskiyi yad ettim. Vesile oldun. Allah ne muradın varsa versin.
Ben 30 yaşımda hala o günleri yaşıyorum. İnşallah doğup büyüdüğüm köy ile ilişkimi hiç kesmeyeceğim. Çok teşekkür ederim.
Hayırlı olsun. Bizde kayınpedere ford 5 binlik arıyoruz. Ama temizini bulamadık daha. Antalyadan kalkıp manisaya kadar gittiler ama eli boş döndüler. Bu canavarın maliyeti ne oldu size?
Biraz pahalı almış babam. Adam satmak istemiyormuş zaten. Ama tanıdık filan araya girince satmış. O yüzden 68 bin tl'ye geldi bize. Çok yıpranmış kırık dökük kabinsiz olanlarına 55 diyorlar.
Ford çok yakar diye tutulmazdı köylerde [emoji4]
Mf çok az yakıyor.
Evet ama Ford 5000, 6610 filan çok güçlü traktörlerdi. Toprağı çok olanlar kullanırdı.
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
baya ağırmış traktörün bu kadar ağır olabileceğini hiç düşünmemiştim
Erdem bey bu kadar ağır olmasa yükü çekemez. Hatta kendi ağırlığı dışında arka tekerlerin üzerinde 300'er kg ön tamponda 150 kg ağırlık var. Pulluk çok ağır 1400 kg o ağırlıklar olmasa traktörün önü havaya kalkar [emoji5]
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
konu başlığını görünce heyecanlandım:=) amcalarda var benim 0 almışlardı,  hala duruyor,  20 yaşlarına kadar köyle bağlantım iyiydi ve 398 çoğu kişinin gözdesiydi, 3-4 kişi 0 almışlardı, biz de vayy beee diyorduk, 398 i çok kullanmadım ama direksiyonu küçük çaplı yumuşacıktı koltuğuda rahattı, vitesler 3,5 tavşan - kaplumbağa di mi? 285s e daha çok bindim ve o 3,5 vites bana 1 litre kola kazandırmıştı, inanmamıştı amcaoğlu bana:=) ama 275 bambaşkaydı onu baya kullandım, her ne kadar 4. vitesle aram kötü olsada, (zor buluyordum yerini) :=) sesi duruşu falan 275 çok şahaneydi, brezilya malı efsaneydi.  şimdiki traktörleri pek bilmiyorum ama genç ergenlik zamanlarımda sesinden traktörlerin markalarını bilirdim hatta kimin olduğunu bile az çok tahmin ederdim,  üniversalından fiat 480-640 -750 sine, mf165 ine, 69 model steyrnden 768 steyrine,  baya bir traktör sürmüşüm, bana saman taşıttırırlardı 4 arabayı takardım eski tip 2 makaslı uzun oklu, frene basardım 50 metre sonra dururum 69 model steyrle,:=)  11--12 yaşlarında taksiyi kaçırıyordum ama prof anlamda traktörlerde öğrendim direksiyonu, daldım gittim 20 sene öncesine kusura bakmayın..:=) ha o spin olayı bende yapardım tek frenle:=) 
hayrını görün, bereketli olsun ekinleriniz de..
Osman bey siz köyde baya çalışmışsınız. Çok bilginiz var. Evet 3 adet vites kolu var. 3 vites tavşan kaplumbağa ve takviye vitesi. İleri vitesler. 3x2x2 =12 olarak hesaplanıyor. Şimdi bile herkesin gözdesi bu traktör.

Herkese çok teşekkür ederim arkadaşlar. Allah Herkesin gönlündekini versin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Maşallah, Sivas plaka imiş, çok güzel görünüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Eski traktörü hala satamadık. Galericiler kafadan 5000 tl düşük fiyat veriyorlar. O yüzden müşteri beklemeye karar verdi babam.

Bu traktör de Massey Ferguson 165'lik 1976 model köşeli derler. Bu modeller Bizim o taraflarda pancar malı diye geçer.

25 bine vermeyi planlıyoruz.dce57f99be105d1fd9a2d679829bdcd8.jpgd989161c9eb86251b3eec5ae82c227ec.jpg9a5ca7b7540f2ca61b9902dbda2844a7.jpg41f62dc471da3ed37970895e3bef979a.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Hayırlı olsun. Bol bereketli hasatlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Çok güzel tertemiz güle güle kullanın...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Çok güzel tertemiz güle güle kullanın...
Çok teşekkür ederim.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

165 lik de çok güçlüdür. Yavaştır biraz da.
135 liklere bir hızlı dişli takıyorlardı bi ara. Yol için.
Bizim köyde hiç ford yoktu. Hala da yoktur. Tamamı 135 165 240 vs küçük traktörlerdi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Abi bizim traktör 4 ileri vitesli ve babam 3 vitesin yerine sürat dişlisi taktırmış. O yüzden bizimki de baya hızlı sayılır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

evde 2. motor iyidir aslında, ekim zamanında olsun, saman balya olsun, baba oğul nadasa tırmığa falan gidilir. bir sorun yoksa motorda, bütçede kalsa daha iyi olmaz mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
evde 2. motor iyidir aslında, ekim zamanında olsun, saman balya olsun, baba oğul nadasa tırmığa falan gidilir. bir sorun yoksa motorda, bütçede kalsa daha iyi olmaz mı?
Evet çok iyi olur. Hem 165'likden de çok memnunuz. Hem az yakıyor hem manevrası iyi hem küçük. Ayak işleri için bulunmaz nimet. Ama bütçe çok zorlar bizi eğer satılmaz ise. Hayırlısı olsun gene de.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Murat Gedik

Babam 165'lik traktörü satmadı. İkisini birden kullanıyor. Vergi konusunda lafı geçince aklıma geldi. 

Bu arada yeni aldığımız 398 Massey Ferguson'un radyatörü toprak dolu imiş. Üzerinden bakınca su görünüyor ama içi dolu. Babam tarlada bi kaç defa hararet yaptırmış ama büyük bi sıkıntı olmadı çok şükür. 1000 tl bi masraf ile yenisi alındı ve takıldı. Şu ana kadar başka tık demedi.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Güzelmiş kocaman bunların sesi çok güzeldir kamyon gibi ses çıkarır bizim buralarda çok nadir bulunur bu model.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Güzelmiş kocaman bunların sesi çok güzeldir kamyon gibi ses çıkarır bizim buralarda çok nadir bulunur bu model.

Evet çok büyük teşekkür ederim. Kamyon gibi zaten kullanması çok zevkli [emoji4] kasislerden geçerken yaylanıyor ağır ağır.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
5 saat önce, Murat Gedik yazdı:

Babam 165'lik traktörü satmadı. İkisini birden kullanıyor. Vergi konusunda lafı geçince aklıma geldi. 

Bu arada yeni aldığımız 398 Massey Ferguson'un radyatörü toprak dolu imiş. Üzerinden bakınca su görünüyor ama içi dolu. Babam tarlada bi kaç defa hararet yaptırmış ama büyük bi sıkıntı olmadı çok şükür. 1000 tl bi masraf ile yenisi alındı ve takıldı. Şu ana kadar başka tık demedi.

Toprağı nereden çekti ki. ?

Yorum bağlantısı
Murat Gedik
7 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

Gold denen seriden mi bu da?

Bildiğim kadarı ile değil. 

9 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Toprağı nereden çekti ki. ?

Bilmiyoruz mehmet abi. 20 yıllık traktör ben görmedim babamın dediğini yazdım. Belki de radyatörün içi pas tuttu zamanla tıkandı. Ama babam içi tamamen doluydu çamur gibiydi dedi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 11.12.2018 at 07:38, Murat Gedik yazdı:

Belki de radyatörün içi pas tuttu zamanla tıkandı. Ama babam içi tamamen doluydu çamur gibiydi dedi.

Aynen çamurlaşmıştır... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Maşallah, Allah bereketli hasatlar versin. 
Sağolun Sami bey.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Murat Gedik

Merhaba arkadaşlar. 

Bu hafta sonu köye gittim ve babamla birlikte tarları ektik. Çok şükür kazasız belasız, zararsız ziyansız işimizi bitirdik. Biliyorsunuz ben öğretmenim ama çiftçilik benim baba mesleğim. Tarlada çalışmak çok zor ama çocukluğumdan beri bildiğim için zevkle çalıştım. 

Toplam bir buçuk günde 136 dekar alan ektik. Toplamda 3400 kg tohum ve 1400 kg gübre kullandık. Bunların hepsi ikişer defa sırtımızdan geçti. Az da olsa üreterek ülkemize milletimize faydalı olduğumuz için gururluyuz. Az demeden herkes bir kg da olsa üretmeli, ne iş yaparsan yap evinin önündeki küçücük toprakta bile olsa üretmek güzel şey. 

Orada çalışırken hala orada üreten çalışan insanların olması da beni mutlu etti. Her tepenin yamacında bir traktörün tozunu görmek güven veriyor insana. Bu topraklar sahipsiz değil buralarda çalışan ekmeğini taştan topraktan çıkaran insanlar var. 

Biz elimizden geleni yaptık bundan sonrası Allah'a kalmış. İnşallah bereketli olur. Ekimden bir kaç fotoğraf da ekliyorum buraya. Belki eski köy günlerini hatırlamak isteyen arkadaşlar olabilir. 

Kalın sağlıcakla. 

Bu fotoğrafta arkadakiler gübre öndekiler tohum. Tohumlar daha önce elenip ilaçlanıyor. 

qEBsfw.jpg

Bu fotoğrafta ekime hazırlanmış tarlayı görüyorsunuz. Ekimden önce kültivatör çekilip toprak karıştırılıyor, otlar temizleniyor. 

TjSn3f.jpg

Bu toprağa attığımız gübre, çoğunluğu azot. İçeriğini aşağıda paylaştım. 

VTVxtw.jpg

Bu da bizim orada tarlada çıkan dikenli bir ot. Eğer tarlayı bir defa sararsa ne yaparsan yap kurtulamazsın. Kültivatörün ayaklarını bile doldurur tarlayı sürdürmez. O kadar sert ki bu çorak topraklarda ancak böyle bitkiler hayatta kalabiliyor. 

oGXtts.jpg

Bu da elenmiş ve böceklere karşı ilaçlanmış buğday tohumu. Biz bu kırmızı ilaca aşı diyoruz. Belki başka bir adı vardır ama ben bilmiyorum. 

YJTz0i.jpg

Bu da buğdayı ve gübreyi içine koyup tarlaya saçmaya yarayan makine adı mibzer. 

7LKbB9.jpg

Gübrenin içeriği. 

XNDkPB.jpg

dHLfbG.jpg

Bu da bizim eski töraktörün kokpiti :) göstergelerin çoğu tekrar yeniden takıldı orjinali yok. 

G4pdRb.jpg

Normalde 4 vites çok yoktur 165 Massey Fergusonda ama bizimki 4 vites. Yandaki takviye vites dediğimiz hızlı ve yavaş olan vitesler. 3. Vites 4. vitesten daha hızlı çünkü babam oraya sürat dişlisi taktırmış :) 

gy9nBV.jpg

H0OTVD.jpg

Burada 659 olsan sayı km değil. Bu bir iş makinesi olduğundan çalışma saati. Zaten üzerinde de yazıyor. Hours at 1540 Rpm. Gösterge kaç defa değişti bilmiyorum. O yüzden doğru değil. 

gZdXSl.jpg

Bu da hararet ve yağ basınç göstergesi. 

x1Fehy.jpg

vJoT4J.jpg

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...