İçeriğe Yönlendir

Lenovo G50 30

Yasin Çelik

Recommended Posts

Yasin Çelik

Sanırım modeli doğru girdim :)

Bu cihazdan almıştım bizim ufaklık için bayağı bir zaman oldu.

Aldığımda windows 8.1 yüklü idi, daha sonra windows 10 sürümüne kendi güncelledi.

Sorun şu ki acayip kasma yapıyor hiç bir sayfa açılmıyor donma vs cabası. Şimdi ben buna hangi windows sürümünü yüklersem kullanılabilir hale gelir donma kasma vs olmadan ?

Yardımcı olacak dostlarıma şimdiden teşekkür ederim.

cihaz özellikleri:

Notebook Markası Lenovo
İşlemci Markası Intel
İşlemci Modeli N2830
İşlemci Tipi Intel Celeron
İşlemci Hızı 2.16 Ghz
İşlemci Cache 1 MB
Yonga Seti Intel®
Ekran Boyutu 15.6
Ekran Tipi HD LED Arka Aydınlatmalı
Ekran Çözünürlüğü 1366x768
Ekran Kartı Intel
Ekran Kartı Belleği Paylaşımlı
Grafik İşlemcisi Intel® HD Graphics
Sistem Belleği 8GB
Bellek Tipi DDR3
Max Bellek 8 GB
HDD Kapasitesi 320 GB
Disk Hızı 5400 RPM
Optik Sürücü DVD±RW
Ethernet Ethernet LAN 10/100
Wireless 802.11b/g/n
Usb Portu 1 USB 2.0 + 2 USB 3.0
Video Portu 15 pinli VGA video konnektörü
Klavye Numerik Q TR
Hoparlör Dahili Stereo Hoparlörler
Kart Okuyucu 4-in-1 card reader (SD/SDHC/SDXC/MMC)
Kamera Tümleşik Dijital Mikrofonlu HD Web Kamerası
Touchpad Çok Fonksiyonlu Touch Pad
İşletim Sistemi (Yazılım) Windows 8.1 Single
Paket İçeriğindekiler Notebook/Adaptör/Pil
Pil Teknolojisi 4-cell Li-lon Pil
Notebook Ağırlığı 2.60 Kg
Garanti Süresi 24 Ay Resmi Lenovo Servisi
Notebook rengi Mat Siyah
Üretim Yılı 2015
Uzaktan Kumanda Yok
Dokunmatik Ekran (Touchscreen) Yok
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Pek anlamıyorum ama aynı sorunu 7 ye dönerek çözmüştüm ben...

Konfigürasyonu gayet iyi görünüyor aslında. Farklı bişey olmasın virüs yada sistemi yoran başka program falan. Mesela Anti virüsler bazen çok ciddi ram harcıyor. Onun gibi.

Bilgisayar üstadları daha doyurucu bilgi vereceklerdir muhakkak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Bu makinanın 10 ile kasmaması lazım.Windows defender'ı kapatın berbat kasıyordu benide başlarda...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

defender  kapalı herhangi bir antivirüs programı da yok :biggrin:

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
Bir saat önce, Evren Erakçora yazdı:

virüsten o zaman:biggrin:

Görünürde vürüs yok, tamamen sistem çok kasıyor :)Bana göre windows sürümünü kaldırmıyor

Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

format atın bence windows sitesinden sahip olduğunuz win8 in hangi sürümü ise bu önemli o versiyonu indirip kurun. kurarken windows anahtarını soracak ki elinizde vardır bant yapışıktır pc altında sağında solunda bu anahtarı kabul eder ve win 10 a devam edersiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

-virüs taraması

-bir alt sürüm windows kurma

-gördüğüm kadarıyla hdd kullanılıyor bunu ssd ye çevirirseniz gözle görülür bir performans artışı olur

-güncel driverların yüklü olduğundan emin olun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

Görev Yöneticisinden bakın bakalım ne kaynak harcıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Adalıoğlu

Windows kurulumundan bugüne kadar defalarca güncelleme yaptığı için bilgisayar kasıyor artık. Aynı sorun bende de olmuştu.

En güzeli Windows'u sıfırlamak, Yeni nesil laptoplarda serial numara bilgisayarda yapışık değil. Digital lisanslama diye bir şey sözkonusu. Bu sebeple Windows'u bilgisayardan sıfırlamanız gerekiyor. Öncelikle bilgilerinizi bir yere yedek alın. Ayarlar menüsünden windows update, yedekleme, kurtarma bölümüne girdiğinizde KURTARMA bölümüne girin, buradan windowsu nasıl temiz bir kurulumla kuracağınız anlatılıyor. Yönergeleri izlediğinizde hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan windowsu kurabilirsiniz. (Windows sıfırlama diye de geçebilir.)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Ata

Ayni makineyi kullandim enterasan sekilde aradabir asiri dercede kasma yapiyordu. Sebebini bir turlu bulamadim. Ram degistirdim hdd yi degistirdim fayda etmedi. En stabil calisan sistem 32 bit win 10 du.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Celeron işlemcisi ile bir miktar kasma yaşamanız gayet normal. Ancak buradaki asıl sebep, güncellemelerden ötürü windows'un şişmesi. Format atıp TEMİZ KURULUM yaparsanız sorununuz düzelecektir.

Ayrıca SSD alımı ile 10 kata kadar da performans alabilirsiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Çağla

aynısını vaktiyle müşteriye almıştım 650TL'ye. 2gb ram ve 250gb hdd ile geldi. Şimdilik böyle kullan yavaş dersen hızlandırırız dedim. 2 ay sonra geldi ve çok yavaş dedi, 120gb ssd ve 4gb tek modül ram aldım halen dua ediyor her işini görüyor. (film izleme, ofis, internet mail)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

Tüm cevaplar için ayrı ayrı teşekkür ederim. dün formatlama işlemine başladım ,ama acayip bir şekilde ağır aksak ilerledi tüm işlemler, Gece bi ara uyanıp formatı tamamladım ve cihazı kapadım. bakalım bu akşama deniyeceğim düzelmişmi :biggrin: Bu arada bu SSD işi ni biraz inceledim kafama yattı ,ilerliyen zamanlarda bunu da uygulayacağım sanırım.

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Caner Göktaş

Windowsu güncellemek en iyisi her zaman için. Sistem açıkları vs virüs bulaşma ihtimalini en aza indiriyorsunuz. W10 kurmanızı tavsiye ederim ben o bilgisayara.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...