İçeriğe Yönlendir

Arabaya Bulaşan Çimento Lekesi Nasıl Çıkar ?

Serhat Yeşil

Recommended Posts

Serhat Yeşil

Arkadaşlar merhaba. Arabaya bulaşan çimento ve harç kalıntıları nasıl çıkar ya da nasıl bir ürün kullanmalıyım bilen var mı ? Tamamen kurumuş ve ön kaportaya yayılmış durumlarda. Oto yıkamaya götürdüm ancak işe yaramadı. Elle çıkarmaya çalışıyorum ancak boyaya zarar vermekten korkuyorum. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

İlk iş bolca sirke ile deneyin, elma sirkesiydi galiba benim denediğim, sirkeyi bolca sıkıp bekleyin temiz bezle hafif hafif almaya çalışın.

Yorum bağlantısı
Serhat Yeşil
Şimdi, Köksal Yılmaz yazdı:

İlk iş bolca sirke ile deneyin, elma sirkesiydi galiba benim denediğim, sirkeyi bolca sıkıp bekleyin temiz bezle hafif hafif almaya çalışın.

Köksal Bey çok teşekkür ederim tavsiye için ama denedim olmadı. Hafif kısımları çıkarttı ama bildiğiniz kalıp gibi dökülmüş. 

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Civarda hazır beton tesisi varsa onlarda kimyasallar oluyor mikserleri yıkadıkları rica edin muhtemelen yardımcı olurlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
1 dakika önce, Serhat Yeşil yazdı:

Köksal Bey çok teşekkür ederim tavsiye için ama denedim olmadı. Hafif kısımları çıkarttı ama bildiğiniz kalıp gibi dökülmüş. 

Youtube da benim bi videom var 3d ac 0 diye bir ürün test etmiştim, belki faydası olur, garajvs de denemiştim. Olmazsa fısfısa sirkeyi koyup bolca sıkıp yumuşamasını sağlamalı sonrasında basınçlı su ile çıkabilir bir kısım daha.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Yeşil
Şimdi, Tahir İlter yazdı:

Civarda hazır beton tesisi varsa onlarda kimyasallar oluyor mikserleri yıkadıkları rica edin muhtemelen yardımcı olurlar.

Tahir Bey var hatta arkadaşım var neden aklıma gelmedi. Çok teşekkür ederim bir arıyım kendisini. 

Şimdi, Köksal Yılmaz yazdı:

Youtube da benim bi videom var 3d ac 0 diye bir ürün test etmiştim, belki faydası olur, garajvs de denemiştim. Olmazsa fısfısa sirkeyi koyup bolca sıkıp yumuşamasını sağlamalı sonrasında basınçlı su ile çıkabilir bir kısım daha.

Köksal Bey işte bana tamda böyle bir şey lazım. Boyaya zarar vermiyor dimi bu sprey. Sirke olayına gelince emin olun 15 dakika denemişimdir olmadı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Yeşil

Tahr Bey, Köksal Bey çok teşekkür ederim yardımınız için. Boyaya zarar vermeden çıkarılması için dediğiniz gibi kimyasallar varmış. 3AC0, OK-103 gibi. Bizim arkadaş firmasında OK-103 kullanıyormuş ama maalesef yardımcı olamam internette sitelerin bak dedi. https://www.ozkimsan.com/arabaya-bulasan-harc-lekesi-beton-nasil-cikar burada biraz açıklama yapmışlar yorumlar da var. Umarım sorunumu çözebilirim işlerimi aksattım resmen. 

Yorum bağlantısı
Serhat Yeşil
8 dakika önce, Oğuzhan Alp yazdı:

Tuz ruhunun boyaya zarar vermeden sökeceğini düşünüyorum

Oğuzhan Bey araştırma yaptım tuz ruhu boyaya zarar verir mi diye. "Arabaya Zarar Vermek İstiyorum" konu başlıklı bir makale içeriğinde tuz ruhunun boyayı indirdiğini biliyorum yazıyor:)

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
58 dakika önce, Serhat Yeşil yazdı:

Arkadaşlar merhaba. Arabaya bulaşan çimento ve harç kalıntıları nasıl çıkar ya da nasıl bir ürün kullanmalıyım bilen var mı ? Tamamen kurumuş ve ön kaportaya yayılmış durumlarda. Oto yıkamaya götürdüm ancak işe yaramadı. Elle çıkarmaya çalışıyorum ancak boyaya zarar vermekten korkuyorum. 

Serhat bey geçmiş olsun. Sirke derler hep bu konu için. Bir havluyu (havluları) sirkeye batırıp beton sıçrayan yerlerin üzerinde bırakmayı deneyin bir de isterseniz. Yumuşatma açısından.

Profil fotoğrafınız da kurallara aykırı, kendinizin ya da aracınızın fotoğrafı olabilir, boş kalabilir.

Forum Genel Kuralları

1- Forumumuz ....

2- Profil fotoğrafınızda kendi fotoğrafınızı ya da aracınızın fotoğrafını kullanabilirsiniz.  Bu fotoğraflarda, forumda yasak olan unsurlar yer almamalıdır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serhat Yeşil
Bir saat önce, Önder Özcan yazdı:

Serhat bey geçmiş olsun. Sirke derler hep bu konu için. Bir havluyu (havluları) sirkeye batırıp beton sıçrayan yerlerin üzerinde bırakmayı deneyin bir de isterseniz. Yumuşatma açısından.

Profil fotoğrafınız da kurallara aykırı, kendinizin ya da aracınızın fotoğrafı olabilir, boş kalabilir.

Forum Genel Kuralları

1- Forumumuz ....

2- Profil fotoğrafınızda kendi fotoğrafınızı ya da aracınızın fotoğrafını kullanabilirsiniz.  Bu fotoğraflarda, forumda yasak olan unsurlar yer almamalıdır.

Önder Bey merhaba. Çok afedersiniz hemen değiştiriyorum fotoğrafı bilmiyordum. Sirkeyi de denedim ama tam olarak çözüm olmadı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

daha öncede yazdım yine yazayım, biraz tuz ruhu dök, köpürünce su tut geç, anında çıkar, çıkmadıysa tekrarla, boyaya falan zarar vermez, beton mikserlerini neyle temizliyorlar sanıyorsunuz :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serhat Yeşil
7 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

daha öncede yazdım yine yazayım, biraz tuz ruhu dök, köpürünce su tut geç, anında çıkar, çıkmadıysa tekrarla, boyaya falan zarar vermez, beton mikserlerini neyle temizliyorlar sanıyorsunuz :) 

Ali Bey çok teşekkür ederim bilgilendirme için ama tuz ruhu denilince içim bir tuhaf oluyor. Emin misiniz denediniz mi hiç. Boyaya zarar vermiyor dimi kesin ?

İlk arabam ve gözbebeğim. Gözünden sakınca da böyle şeyler insanı buluyor işte. İşin tuhaf tarafı arabayı park ettiğim yerde inşaat da yok. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
5 dakika önce, Serhat Yeşil yazdı:

Ali Bey çok teşekkür ederim bilgilendirme için ama tuz ruhu denilince içim bir tuhaf oluyor. Emin misiniz denediniz mi hiç. Boyaya zarar vermiyor dimi kesin ?

İlk arabam ve gözbebeğim. Gözünden sakınca da böyle şeyler insanı buluyor işte. İşin tuhaf tarafı arabayı park ettiğim yerde inşaat da yok. 

yok birşey olmaz, boca etme tabii, heryere akmasın, pamuğa emdir çimentoya değdir çok çekiniyorsan,  köpürecektir, köpürünce su dök üstüne akaar gider...

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

neyi denerseniz hep az az ufak bölgede deneyin. Kil ile çıkarmıştım ben de

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir
2 dakika önce, Serhat Yeşil yazdı:

@Serkan Ütebay Şunu aldım Serkan Bey https://www.ozkimsan.com/urun/beton-harc-sokucu-1-litre yarın geliyor eğer işe yaramaz ise farklı şeylerde deneyeceğim. Videodaki kısımlar sirke ile çıktı yalnız. 

Buda olur,fakat kaportanıza tuhaf şeyler sürmeyiniz verniği yakarsınız.Benim bildiğim sirke salataya dökülüyor kaportaya sürülenine hiç denk gelmedim.

Yorum bağlantısı
Serhat Yeşil
14 dakika önce, Serkan Ütebay yazdı:

Buda olur,fakat kaportanıza tuhaf şeyler sürmeyiniz verniği yakarsınız.Benim bildiğim sirke salataya dökülüyor kaportaya sürülenine hiç denk gelmedim.

Teşekkür ederim yardımınız için. Bundan sonra daha da kullanmam sirkeyi Serkan Bey. Tuz ruhu tavsiyesi de almıştım ama onu kesinlikle uygulamam zaten. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

boşa para harcamayın, işe yaramaz değil, çok basit şekilde çok kolay bulunan bir maddeyle çıkar :) uğraştığına değmez.....

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
10 saat önce, Oğuzhan Alp yazdı:

Tuz ruhunun boyaya zarar vermeden sökeceğini düşünüyorum

+1 

Hicbirşey olmuyor. Bende de kaportada o tarz Şeyler vardı. Boyacı döktü çıktı. Ben ya boya kalkarsa dedim. O zaman boyarım ben korkma dedi. 

Ancak plastik, bakalit aksama dökmeyin. Zaten diğer ürünlerde kimyasal. Çözücü birşeyler olmalı ki içinde işe yarasın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Tuz ruhu çıkartıyor ve boyaya zara vermiyor. Trabzon'da çimento fabrikası şehrin içerisinde ve yanına yakın bir yerine araç 5 saatliğine park ettiğimde hafif yağmurla birlikte araç heryeri nokta nokta çimento olmuştu ( camlar dahil). Çimento sektöründe çalışan abimle konuştuğumda "tuz ruhu dök tertemiz olur ancak plastik aksamlara değdirme biz kendi araçlarımızı böyle temizliyoruz" dediğinde inanmamıştım. Ancak tuz ruhu çimentoyu çıkarttı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
(düzenlendi)

Kendi aracımla seyir halindeyken bir beton mikserinin arkasında seyretmek zorunda kalmış ve mikserden sıçrayan çimentolar aracıma yapışmıştı, tuz ruhu ile temizleyebilmiştim kaporta aksamında tuz ruhu birşey yapmıyor ama plastik aksamlara temas edince solma oluşuyor...

Bizim şirket araçlarının dorselerini sanayide TaşÇöz diye tabir edilen yerel imalat aşağı yukarı saf asit gibi onunla temizliyoruz, ama araç boyasına zarar verme ihtimali yüksek, 

tarihinde Hasan Karabekiroglu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...