İçeriğe Yönlendir

Kortizon İğnesi Hakkında...

Metin Mankal

Recommended Posts

Metin Mankal

Bir süredir muzdarip olduğum alerjik sorunlar nedeniyle dün yaptırdığım iğne..Aranızda daha önce kullanan varmıdır?..Etkileri nasıldır ? Henüz tam olarak rahatlayamadım.Öksürükten yine sabahladım..Burun boğaz, kulak hala tıkalı.Bu gün fazlaca sıcak basması ve terleme eklendi bunlara...Doktor 15 gün tuz kullanmamamı söyledi...Kilo yapıp iştah açarmış...Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

geçmiş olsun mevsimsel alerji çok fenadır tez zamanda şifa dilerim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Çok teşekkürler arkadaşlar..Evet gerçekten çok fena..Her sene mevsim döngülerinde benzer rahatsızlıklar yaşıyorum..Ama bu sene hayli ağır geçti..Sebebi polen alerjisi diyor doktorlar.Test yaptırmadım..Doktorum çokta gerekli olmadığını söyledi..Kortizonlu burun spreyi pek etki etmiyor bana Mert...

Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Teşekkürler Mehmet Hocam...Yarın başlıyorum ekmek diyetine...Kiloda aldım zaten bu sıralar..

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Kardeşim kortizonlu burun sprayi kullanır
Çok etkilidr anında açar ancak belirli bir yerden sonra bağışıklı mı desem yan etki mi desem işe yaramamaya başlıyor
Çok sık kullanılmayacak. Ben yıllardır kullanırım hapşırık için. Haftada bir kere düzenli olarak. Gün aşırı olursa sıkıntı
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Benim zamanında 120 kiloya çıkmama nedendir. Yeni yeni 93 kiloya düşebildim 3 yılda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Geçmiş olsun, kortizon ciddi oranda tuz ve şeker bağlıyor. Kortizonlu ilaç kullananlar mutlaka diyet yapmalıdır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz
(düzenlendi)
17 dakika önce, Metin Mankal yazdı:

Teşekkürler Mehmet Hocam...Yarın başlıyorum ekmek diyetine...Kiloda aldım zaten bu sıralar..

Geçmiş olsun Metin bey.

Yıllardır bende de Bahar alerjisi polen alerjisi toz alerjisi burun ve boğaz ile ilgili bütün alerjiler mevcut. Baharın gelmesini hiç istemiyorum imkanım olsa bahar gelince başka memlette yaşamak isterdim. Gitmediğim doktor falan kalmadı burundan da iki kez operasyon geçirdim hala tıkalı uyumadan önce her gün bir çok yol deneyip burnumu açar sonra uykuya dalıyorum.

Bana iyi gelenleri size söyleyim Günde bir kez nasonex spreyi her iki buruna 2 kez sıkıyorum yaklaşık 1 saat sonra Allergodil diye bir sprey var onur 1 kez sıkıyorum sonrasında biraz rahatlama ve tıkanıklık açılıyor. Bu kullandığım ilaçlar kortizonlu mu bilmiyorum. (Bunu yapmamı bir prof. söyledi). Birde karışım yaptım 1 bardak suya 1 çay kaşığı tuz ve karbonat koydum aşırı tıkanıklık oldumu şırınga ile burnuma sıkıp tıkanıklığı açıyorum. 

tarihinde Kemal Korkmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

@Kemal, alerjik ilaçlar kortizonlu maalesef. Tabii benim bildiğim.

@Metin, ekmek ve tuz, peşine şeker. Uzak durmalısın. Pirinç pilavı da. Geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal
10 dakika önce, Kemal Korkmaz yazdı:

Geçmiş olsun Metin bey.

Yıllardır bende de Bahar alerjisi polen alerjisi toz alerjisi burun ve boğaz ile ilgili bütün alerjiler mevcut. Baharın gelmesini hiç istemiyorum imkanım olsa bahar gelince başka memlette yaşamak isterdim. Gitmediğim doktor falan kalmadı burundan da iki kez operasyon geçirdim hala tıkalı uyumadan önce her gün bir çok yol deneyip burnumu açar sonra uykuya dalıyorum.

Bana iyi gelenleri size söyleyim Günde bir kez nasonex spreyi her iki buruna 2 kez sıkıyorum yaklaşık 1 saat sonra Allergodil diye bir sprey var onur 1 kez sıkıyorum sonrasında biraz rahatlama ve tıkanıklık açılıyor. Bu kullandığım ilaçlar kortizonlu mu bilmiyorum. (Bunu yapmamı bir prof. söyledi). Birde karışım yaptım 1 bardak suya 1 çay kaşığı tuz ve karbonat koydum aşırı tıkanıklık oldumu şırınga ile burnuma sıkıp tıkanıklığı açıyorum. 

Teşekkürler Kemal Bey..O spreylerin bir çok çeşidini yıllardır kullanıyorum...Tuz ve karbonat karışımını arada yaparım.Eczaneden aldığım plastik bir şişe var.Bir burun deliğinden sıkıyorum diğerinden çıkıyor.Çok rahatlatıyor..Şu sıralar en çok boğazda sorunum var..Sanki sürekli toz soluyormuşum gibi bir his..

7 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

@Kemal, alerjik ilaçlar kortizonlu maalesef. Tabii benim bildiğim.

@Metin, ekmek ve tuz, peşine şeker. Uzak durmalısın. Pirinç pilavı da. Geçmiş olsun.

Pirinç pilavı damı... Bu fena işte...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bugün bütün sanayi bakanlığı personeli öğle yemeğinde mantı, ardından sarma kadayıf yedi. Hekim ofisi ise zemin kata gelmiş iki toplantı odasını almışlar :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Metin hocam,

Benim de alerjim had safhada bu aralar. Kortizon iğnesi 1 kerelikse, kısa bir diyetle hiç bir sıkıntı yaşamazsınız. Nasonex sprey kullanabilir, bide Allegra, Airus gibi ilaçlar alabilirsiniz.

Geçmiş olsun diyeceğim ama, tedavisi çok zor. Alerji testi oldunuz mu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

Mevsim geçişlerinde allerji ilacı kullanirsaniz daha rahat atlatirsinız onun dışında iğne maalesef nasonex steroidli bir sprey

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Yüz felçi geçirdiğimde doktorun verdiği ilaç yeterli miligramda olmadığı için 2 ay süresince  günde 20 tane hapını içtiğim ve bana vucutta kıllanma ve 30 kg olarak dönen ancak tedaviyi başaran yararının yanında zararı olan ilaç. Kortizonun kalıntılarını ve yan etkilerini vucuttan çok zor atıyorsunuz. Elzem ve alternatif olmadığı durumlarda mecburen kullanıyorsunuz ama bunun haricin de yoğun kortizon kullanmış biri olarak alternatif başka bir tedavi varsa mutlaka o tedaviye yönelin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
11 saat önce, Metin Mankal yazdı:

Bir süredir muzdarip olduğum alerjik sorunlar nedeniyle dün yaptırdığım iğne..Aranızda daha önce kullanan varmıdır?..Etkileri nasıldır ? Henüz tam olarak rahatlayamadım.Öksürükten yine sabahladım..Burun boğaz, kulak hala tıkalı.Bu gün fazlaca sıcak basması ve terleme eklendi bunlara...Doktor 15 gün tuz kullanmamamı söyledi...Kilo yapıp iştah açarmış...Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim...

Metin Hocam öncelikle geçmiş olsun.

Yaptırdığınız kortizon iğnesinin tam olarak adı ve dozunu biliyor musunuz. En sık kullanılan prednol isimli steroidal iğnedir. Genellikle allerjik atakları kontrol altına almak için tek doz uygulanır. Kil başına 0.5 yada 1 mg dan verilebilir. Sadece allerji için değil vücudun aşırı tepki verdiği her durumda yapılabilirliği mevcuttur. Bu iğne yaklaşık 15 gün vücutta su ve tuz tutulumunu artırdığı için bir miktar kısıtlamalar faydalı olacaktır ancak bu, bunları yememeniz anlamına gelmez. O durum daha çok kronik kullanım için geçerlidir. O yüzden ciddi bir kısıtlamaya gitmeye gerek yok. Bu tarz tek doz kullanımlar için telaşlanmayın. Yapıldığı da iyi olmuş kesinlikle.

Şöyle bişey söyliyeyim ilave bilgi olarak. Polen allerjisinin doğal bir önleme yolu var. Yaşadığınız bölgenin arılarının yaptığı katkısız gerçek polenden tüketmek. Ağız yoluyla tabi. Günde 1 çay kaşığı. Bunu şöyle düşünün hani eski devirlerde yılan sokmasına karşı az az zehir alınırmış ya onun gibi. Vucudu alıştırma yada tıbbi terimle desensitize etme duyarsızlaştırma denilen yöntem gibi. Bunu özellikle bahar aylarında düzenli yapan bir sürü arkadaşımız faydasını gördü.

Doğal olması, sadece allerji için değil genel vucut sağlığı açısından da sayısız faydalarının olması, kolay bulunabilirliği açısından söylemek istedim. Şifa Allah'tan elbette.

• Beğen 11
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal
30 dakika önce, Cem Dilmen yazdı:

Metin Hocam öncelikle geçmiş olsun.

Yaptırdığınız kortizon iğnesinin tam olarak adı ve dozunu biliyor musunuz. En sık kullanılan prednol isimli steroidal iğnedir. Genellikle allerjik atakları kontrol altına almak için tek doz uygulanır. Kil başına 0.5 yada 1 mg dan verilebilir. Sadece allerji için değil vücudun aşırı tepki verdiği her durumda yapılabilirliği mevcuttur. Bu iğne yaklaşık 15 gün vücutta su ve tuz tutulumunu artırdığı için bir miktar kısıtlamalar faydalı olacaktır ancak bu, bunları yememeniz anlamına gelmez. O durum daha çok kronik kullanım için geçerlidir. O yüzden ciddi bir kısıtlamaya gitmeye gerek yok. Bu tarz tek doz kullanımlar için telaşlanmayın. Yapıldığı da iyi olmuş kesinlikle.

Şöyle bişey söyliyeyim ilave bilgi olarak. Polen allerjisinin doğal bir önleme yolu var. Yaşadığınız bölgenin arılarının yaptığı katkısız gerçek polenden tüketmek. Ağız yoluyla tabi. Günde 1 çay kaşığı. Bunu şöyle düşünün hani eski devirlerde yılan sokmasına karşı az az zehir alınırmış ya onun gibi. Vucudu alıştırma yada tıbbi terimle desensitize etme duyarsızlaştırma denilen yöntem gibi. Bunu özellikle bahar aylarında düzenli yapan bir sürü arkadaşımız faydasını gördü.

Doğal olması, sadece allerji için değil genel vucut sağlığı açısından da sayısız faydalarının olması, kolay bulunabilirliği açısından söylemek istedim. Şifa Allah'tan elbette.

Cem Hocam çok teşekkürler..Prednol 1 mg verildi.Doğrusu bir doktordan bunları duymak insanı rahatlatıyor..İğneyi yaptıralı iki gün oldu..Bu gün kendimi daha iyi hissediyorum.En azından gece uyuyabildim. Polen tavsiyenize de uyacağım mutlaka...

8 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Metin hocam,

Benim de alerjim had safhada bu aralar. Kortizon iğnesi 1 kerelikse, kısa bir diyetle hiç bir sıkıntı yaşamazsınız. Nasonex sprey kullanabilir, bide Allegra, Airus gibi ilaçlar alabilirsiniz.

Geçmiş olsun diyeceğim ama, tedavisi çok zor. Alerji testi oldunuz mu?

Teşekkürler Sani... Sana da çok geçmiş olsun...Çok sıkıntılı bir dönem..Spreyler artık pek fayda etmiyor ben de..Heralde bağışıkık kazandım...Alerji testi yaptırmadım..Şimdiye kadar doktorum ihtiyaç duymadı..Zaten burada yapan yerde yok sanırım..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
43 dakika önce, Metin Mankal yazdı:

Alerji testi yaptırmadım.

Alerji testinin faydasını görebilirsiniz, eğer ki az sayıda şeye alerjiniz var ise.

Benim 20 etkenden 6'sına alerjim çıkınca doktor "siz böyle yaşamaya alışın, tedaviniz yok" dedi :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt
4 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Alerji testinin faydasını görebilirsiniz, eğer ki az sayıda şeye alerjiniz var ise.

Benim 20 etkenden 6'sına alerjim çıkınca doktor "siz böyle yaşamaya alışın, tedaviniz yok" dedi :)

@Sani Gerşon sani bey ben naçizane bir doktor ismi vereyim. Vaktiniz olursa bir görüşürün isterseniz. İstanbul üniversitesi tıp fakültesi (çapa) Prof Suna Büyüköztük.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
40 dakika önce, Hacı Şenyurt yazdı:

@Sani Gerşon sani bey ben naçizane bir doktor ismi vereyim. Vaktiniz olursa bir görüşürün isterseniz. İstanbul üniversitesi tıp fakültesi (çapa) Prof Suna Büyüköztük.

Çok teşekkür ederim, artık tüm testlerimi yaptırdım, görüşmem gerekenlerin hepsi ile görüştüm. Daha fazla kurcalayıp da hayal kırıklığı yaşamak istemiyorum. Görüştüklerimin hepsi "bu kadar çok alerjik etken varken ilaç yapımı mümkün değil" dedi maalesef :(

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
13 saat önce, Metin Mankal yazdı:

Çok geçmiş olsun hocam... 

Hızla şişip kilo alacaksın.. Su toplayacaksın. Bu sebeple tuzun kesin demişler zaten.. 

Diyete dikkat edin.. 

Bir arkadaşım vardı, bir günde 8 ekmek yiyebiliyordu.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Ben bildim bileli 45 kilo olan teyzem kortizon sonrası 70 kilo oldu. Olabildiğince dikkat etmek gerek doktor tavsiyelerine kortizon sonrasında

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Tıbbi olmayan ama çoğu zaman kullandığım yöntem evden çıkarken burnuma nemlendirici krem sürmek. Sürdüğüm günler daha rahat ediyorum. Ama sanırım sizin alerjiniz daha fazla işe yarar mı bilmiyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...