İçeriğe Yönlendir

Kolay Jant Temizliği

Efe Serhan Oğuz

Recommended Posts

Efe Serhan Oğuz

Gerekli malzemeler:

1. Tuz ruhu
  2. Bulaşık süngeri
  3. Eldiven
  4. Temiz su

Eldiivenleri takıyoruz. Bulaşık süngerinin yumuşak olan yerine tuz ruhunu döküyoruz ve yumuşak şekilde jantlarımızı siliyoruz. Dikkat edin koklamayın. :) 

Yapışmış kirlerin çıktığını göreceksiniz. Jantlar ilk günkü temizliğine kavuşacaktır. Sonrasında temiz bir su ile durulayın.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Efe Serhan Oğuz
11 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Detay sektörünün kıskandığı uygulamalar :D

Fakir uygulamaları diyelim :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Tuz ruhu ile temizlemek doğru bir uygulama değil. 8-10 tl'ye jant temizleme spreyleri satılıyor en az 25 kere temizliyor ,onada gerek yok denirse mutfak için yağ ve kireç sökücü alıp temizlemek çok daha iyi...

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

marka jant temizlyeci fısfıslar harici diğerleri janttaki özel kaplamayı matlaştırır. 5 yıl önce aldığım fısfıs hala bitmedi

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Efe Serhan Oğuz
3 dakika önce, M.Fatih Yüce yazdı:

Tuz ruhu ile temizlemek doğru bir uygulama değil. 8-10 tl'ye jant temizleme spreyleri satılıyor en az 25 kere temizliyor ,onada gerek yok denirse mutfak için yağ ve kireç sökücü alıp temizlemek çok daha iyi...

8-10 TL arası satılan ürünlerden maalesef verim tam alınamıyor. Ufak kolay çıkabilecek kirleri çıkartıyor evet ama yer etmiş bölümlere etkisi çok çok az. Kaliteli ürünler ise 50TL üstü satılıyorlar. Tabii ki isteyen her şekilde deneyebilir benim söylediğimde bir seçenektir sadece :) 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Bu tarz işlemleri tavsiye ederken üründen emin olmak lazım. Birileri güvenip uygular sonra jant boyası solma/atma vs yapar, sorumluluk tavsiye verene kalır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Efe Serhan Oğuz
4 dakika önce, Koray Demir yazdı:

Verniğe zarar vermez mi tuz ruhu?

Verniğe zararı olur sonuçta asit. Tuz ruhunu sulandırıp(seyreltip) temizlik bitince bol suyla durulamak bütün kiri sökecektir. Dediğim gibi bu iş için çok etkili güzel ürünler var ancak pahalılar. Bu yöntemde sadece alternatif bir yöntemdir. Çok iyi bir kir çıkartıcıdır. 

Yorum bağlantısı
Efe Serhan Oğuz
4 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Bu tarz işlemleri tavsiye ederken üründen emin olmak lazım. Birileri güvenip uygular sonra jant boyası solma/atma vs yapar, sorumluluk tavsiye verene kalır.

Haklısın buradan tekrar söyleyeyim bu yöntem tamamen alternatif bir yöntemdir. Yapan ve  memnun olan kişiler vardır. Yaparken dikkat edilecek konular vardır.

1) Tuz ruhu direkt olarak sıkılmamalıdır.

2) Güzelce (3te1 4te1 gibi) seyreltilmelidir.

3) Lastik ve plastik aksamlara sürülmemelidir. Değerse hemen bol suyla durulanmalıdır.

**Çelik jant, saç jant için kullanabilirsiniz. Alaşım jantlarda kullanmazsanız daha iyi olur. Çünkü verniğe zararı mutlaka olacaktır.

*Araçtan çıkarttığınız ya da takmak istediğiniz jantlarda tamamen kiri, kuruntuyu söküp atmak için kullanabilirsiniz. Yeni boyayacağınız jantları temizlemek için kullanabilirsiniz.

**Bütçeniz el veriyorsa iyi markalardan ürünler alıp kullanabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
21 dakika önce, Efe Serhan Oğuz yazdı:

ancak pahalılar.

bu tip detaycı ürülerde kalite tesadüf değildir.

Yorum bağlantısı
Efe Serhan Oğuz
9 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

bu tip detaycı ürülerde kalite tesadüf değildir.

Tabii ki araştırılması, geliştirilmesi, her yönüyle test edilmesi, her şey ek masraftır ve elde edilen üründen kar etmeleri için pahalıya satmaları kadar normal bir şey olamaz. Tabii ki pahalı olmasının sebebi vardır yoksa kim ucuza daha çok ürün satmayı istemez ki.  Bütçesi yeten kişiler tabii ki bu ürünleri kullanmalı dedim zaten :) 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

1 galon veya 5 lt lik ürünler aslında makul sayılabilir(ithal detay ürünlerine geçen yıl %25 ek vergi geldi +kur vs ) arkadaşlara virüs bulaştırıp ortak alım yapıp bölmek en ekonomik çözümdür.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

jantı matlaşan dökülen çok oldu ben yazayım da vebal kalmasın

Şimdi, Köksal Yılmaz yazdı:

ortak alım yapıp bölmek

yürümüyor o iş

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
Bir saat önce, Efe Serhan Oğuz yazdı:

8-10 TL arası satılan ürünlerden maalesef verim tam alınamıyor. Ufak kolay çıkabilecek kirleri çıkartıyor evet ama yer etmiş bölümlere etkisi çok çok az. Kaliteli ürünler ise 50TL üstü satılıyorlar. Tabii ki isteyen her şekilde deneyebilir benim söylediğimde bir seçenektir sadece :) 

Markası bilinmeyen bir üründen almıştım yıllar önce hala çok güzel iş görüyor. Arkadaşım ise cif mutfak yağ kir temizleyici sprey ile yapıyor oda çok güzel temizliyor.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

En kolay jant temizliği, özel olarak üretilmiş jant temizleyici ile yapılır.
Daha kolayı, düzenli temizliktir. O zaman deterjanla bile çıkar.

Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren

en gzüel jant temizliği asprin + sünger + tazzikli su

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

Ben çok inatçı kirlerde bildiğimiz oto pastası falan kullanıyorum orta yada yüksek grid değerlilerden baya çıkarıyor parlatıyor hemde, bide matkap ucuna takılan sünger pedlerden gördüm bulursam alıcam oda iyi temizliyor.

seneler evvel meguiars'ın bir mor ürünü vardı jant temizleyici, ondan kullanmıştım kokusu bile çok göz yakıyordu, yakından çalışmak baya zordu. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

arabayı şampuanıyla yıkadıktan sonra kalan suyla jantlarıda yıkıyorum olay bitiyor, başka şeye gerek yokki :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek
arabayı şampuanıyla yıkadıktan sonra kalan suyla jantlarıda yıkıyorum olay bitiyor, başka şeye gerek yokki [emoji4]
Bende aynısını yapıyorum. Her yıkamada yapınca kir yer etmeden kolayca temizleniyor.
Gerçi şuan kapak jant var nemli bezle silsem temizleniyor :D
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
mustafa çetinkaya

Yeni araba aldığın zaman ilk hevesle tek tek uğraşıyorum da sonra gitmiyor ya :) kalan deterjanlı su ve tazik en iyisi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Çağlar Bayur

jant temizleyici sprey çıkarmaz ise son çare olarak sulandırılmış tuzruhu denenbilir. el göz yakar dikaktlü olmalı, fazla beklenirse de  matlaştırır da jantı

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
(düzenlendi)

Çağlar Abi lastiğe zarar vermez mi tuzruhu

Çağlar Bayur yazdı:

jant temizleyici sprey çıkarmaz ise son çare olarak sulandırılmış tuzruhu denenbilir. el göz yakar dikaktlü olmalı, fazla beklenirse de  matlaştırır da jantı

tarihinde Mustafa Yanar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...