İçeriğe Yönlendir

Fiorino - Isıtma Bujisi, Uzun Far, Sis Farı vs.

Hasan Karabekiroglu

Recommended Posts

Hasan Karabekiroglu
(düzenlendi)

Malumunuz fio yu aldıktan sonra doğru duramadık, kaşıntı tuttu ve bir yerlerini sökmeye ilave bir şeyler takmaya başladık,

En son multimedya teyp anfi derken, baya bi mıncıkladık arabayı.

Geri kamerasını takarken biraz uzunca bir süre kontak açık ve geri vites de takılı halde araç beklemek zorunda kaldı

Sonra bir haller oldu araca, kamera montajını yaptım, aracı çalıştırdım geriye takıyorum kameradan görüntü alınamıyor, yapma yaa... dedim kendime şimdi ana üniteyi yeniden mi sökeceğim derken söktüm bağlantılar doğru, geriye taktım geçtim aracın arkasına.... aha... geri lambaları da yanmıyor tabi çalışmaz kamera güç gelmiyor çünkü dedim kendime, akşam saatleri olduğu için artık bu kadar yeter yarın sigortasına bakarım dedim.

Ertesi gün sabah aracı çalışıtıracağım kontağı açtım ekranda "Ön ısıtma bujilerini kontrol ettirin" diyor... dedim normal bozulabilir ama önü arkası nedir arkadaş, bekliyorum paat.. "Motoru kontrol ettirin" diyip arıza ışığını yaktı... noluyooo yaaa dedim odb cihazını taktım Teybimdeki Torque diyor ki "P0100 MAF bozuk" hadı canım ordan dedim,

Videosu bu şekilde sabah ilk çalıştırma

Sanayideki ustama gittim, ustacığım odb cihazını görünce " son günlerde moda oldu çoğu araçda görüyorum bunları takmayın şunları" dedi çıkarttı...ısıtma bujilerinin sağlam olduğunu, ayrıca MAF ın da sağlam olduğunu söyledi, kendi pc sini bağlayıp hata kodlarını sildi ve gittim

Bir kaç gün sıkıntı yok, akşam eve gideceğim bindim araca kontağı açtım aynı manzara devam ediyor, hafif bi üşüme geldi üzerime...

Yine Isıtma bujilerini, motoru kontrol edin diyor, gidiyim dedim yarın sabah yine ustacığımızı ziyaret edelim, az yürüdüm sellektör atıcam.... aha uzunlar çalışmıyor, sisler yanmıyor, geriye taktım kamera açılmadı lambalar yanmadı... dedim bu sefer bozduk arabayı, 

Döndüm geri istasyona geldim, araç yağ değişim ünitesi var istasyonda projektör ışıklandırmalı oraya çektim...

Fio nun sigortaları direksiyonun altında ve kontağın ucu ile sökülebiliyor

9mOLNQ.jpg

Bir yandan dan kullanım klavuzundan sigorta kutusunun şemasına bakıyorum uzun farların sigortası hangisi diye (burda kafa dönmüş mantıken motor bölümündeki kutudan olması) baktım yok dışarıdaki kutudan kontrol ettim sağlam.

6J0m17.jpg

İçerdeki sigorta kutusunu söktüm tek tek hepsini kontrol ediyorum normalde F51 kodlu sigorta yanmış ama ben yanlışlıkla F36 yı çıkarttım baktım sağlam, Hasbinallah diyorum kendi kendime ama sigortayı sökerken göstergeye baktım F36 yı sökünce Motor arıza ışığı söndü aha dedim burası,

oO1E5k.jpg

Sonra F51 i söktüm oda yanmış, kontağı kapatıp aynı amperden  sigorta taktım.... izliyorum bir sorun yok şimdilik...

tarihinde Hasan Karabekiroglu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

bende arka frenlere led lamba taktıgımda kızdırma işareti yanmaya baslamıstı hız sabitlemem calısmadı holejenleri tekrar taktım araba düzelmişti zamanında.

gecmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
2 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Sigorta atınca maf ve buji sipariş eden bir aracın var yani.. :) 

buda dogru benimde buda basıma geldi. mafla n75lerin fişleri aynı imiş hatta. bosuna almıstım 350 tl gitmişti sonra.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Geçmiş olsun.

Servet abi ile Megane'ım varken arka sislere led takınca sisler elektriği kesmişti. CLIP bağlatıp da yaktırabilmiştim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
3 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Geçmiş olsun.

Servet abi ile Megane'ım varken arka sislere led takınca sisler elektriği kesmişti. CLIP bağlatıp da yaktırabilmiştim.

Niye led takarsınız anlamıyorum, bir ara salise hesabı falan yapıyordun sen galiba. Yok frenler 0.3 saniye önce yanarsa arkadan gelen 5 metre önce frene basarmış falan.. Hala yapıyor musun öyle hesaplar ? :D

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
14 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Sigorta atınca maf ve buji sipariş eden bir aracın var yani.. :) 

Kafası atınca olmadık şeyler yazıyor ekranda akıllı ol diyor araba...

Bigün kontağı açınca "Bugün çalışmak istemiyor canım hadi dolmuşa ikile" yazarsa şaşırmayacağım...

13 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Geçmiş olsun.

Mavi parklarda da aynısı olduydu :) sonra söktüm..

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
1 dakika önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Kafası atınca olmadık şeyler yazıyor ekranda akıllı ol diyor araba...

Bigün kontağı açınca "Bugün çalışmak istemiyor canım hadi dolmuşa ikile" yazarsa şaşırmayacağım...

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
1 saat önce, Serkan Toker yazdı:

Niye led takarsınız anlamıyorum, bir ara salise hesabı falan yapıyordun sen galiba. Yok frenler 0.3 saniye önce yanarsa arkadan gelen 5 metre önce frene basarmış falan.. Hala yapıyor musun öyle hesaplar ? :D

:rofl:

2 saat önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Sanayideki ustama gittim, ustacığım odb cihazını görünce " son günlerde moda oldu çoğu araçda görüyorum bunları takmayın şunları" dedi çıkarttı.

ustanıza baklava ısmarlayın. bravo.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
1 saat önce, Serkan Toker yazdı:

Yoo, ben değilim o abi?

Ama kimse rakamlar afaki olsa da hesap doğru. Benim takma amacım daha parlak ve daha az enerji.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
14 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Yoo, ben değilim o abi?

Ama kimse rakamlar afaki olsa da hesap doğru. Benim takma amacım daha parlak ve daha az enerji.

Benim yok enerji problemim, bagajda ufak bir reaktör var. Görmeyip duyan araban pilli sanacak.. 

2 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

5 metre once frene basmasinin kime zarari var ?

Vuracak adam duruyorum dikkat et diye apolyeyle bağırsan yine vurur.. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
22 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Benim yok enerji problemim, bagajda ufak bir reaktör var. Görmeyip duyan araban pilli sanacak.. 

Bi tane pili var abi, doğrudur :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
22 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Bi tane pili var abi, doğrudur :D

Küçük minnak böyle AA pil kadar birşey mi ? :D

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Bir saat önce, Serkan Toker yazdı:

Vuracak adam duruyorum dikkat et diye apolyeyle bağırsan yine vurur.. :D

Takdiri ilahi ?

Konuyu yorumlamayi unuttum. Patlayan Fiorino ? Gecmis olsun.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Geçmiş olsun.
Ulu orta yazmasak böyle şeyleri

Niye led takarsınız anlamıyorum, bir ara salise hesabı falan yapıyordun sen galiba. Yok frenler 0.3 saniye önce yanarsa arkadan gelen 5 metre önce frene basarmış falan.. Hala yapıyor musun öyle hesaplar ? [emoji3]
Kıskanıyorsun olm
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Bir saat önce, Serkan Toker yazdı:

Küçük minnak böyle AA pil kadar birşey mi ? :D

Küçük minnak 60ah gücünde AA pil gibi düşün abi

Şuna benzer :p

maxresdefault.jpg

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
52 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Küçük minnak 60ah gücünde AA pil gibi düşün abi

Şuna benzer :p

maxresdefault.jpg

Bamya.. :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Her müdahale öncesi foto atar bana. Bozacaksın diyorum bişey olmaz diyor. Ford sandı herhal...

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
10 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Geçmiş olsun Hasan. Sigorta neden atmış ?

Sigortanın atmasını, uzun süre geri vitesde takılı ve kontak açık kalmasından diye düşünüyorum abi..

9 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Her müdahale öncesi foto atar bana. Bozacaksın diyorum bişey olmaz diyor. Ford sandı herhal...

Bir ustamın kulağa küpe tavsiyesi, "Çalışıyorsa oynama" :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Bir saat önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Sigortanın atmasını, uzun süre geri vitesde takılı ve kontak açık kalmasından diye düşünüyorum abi..

Bir ustamın kulağa küpe tavsiyesi, "Çalışıyorsa oynama" :)

Sigorta uzun süre geri fitezde takılı kaldığı için atmaz. Sen bağlantı yaparken bi yerde kısa devre yaptırdın ondan attı :)

O lafı söyleyen ustan kimse yanılmış ( :p ). Çalışan şeye dokanmasaydık hala T1 model Forda biniyorduk :D

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
35 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

T1 model Forda biniyorduk

Ozamanlarda da sis farı yokmuş :p

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...