İçeriğe Yönlendir

LPG Fiyatlarındaki Dengesizlik

Ali Gök

ucuz lpg kalitesiz lpg midir ?  

53 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ali Gök
(düzenlendi)

Herkese merhaba,

Bir konuda ciddi merak içerisindeyim. araştırdım fakat anlamlı bir veride bulamadım.

LPG fiyatları arasında petroller arasında anlamsız fiyat farkları var.

2,6 dan tutun da 3.5 e kadar her petrolde fiyat farklı

istisnasız şekilde gördüğüm şu etrafında petrol yoksa 330 civarına satıyor etrafında petrol varsa geneli 2.8 civarında.  arada var 50 kuruş civarı fark.

bu fark nasıl oluşabiliyor?   mazot veya benzinde petroller arası uçurum yok bu şekilde.

not: aynı marka petrollerdede uçurum fiyat farkı var. Örnek vermek gerekirse sefaköy opet 2.77 ,  atatürk havalimanına varmadan çobançeşmede 3.38 

ucuz olan çokmu kalitesizde bu kadar ucuz yoksa farklı bir mevzumu düşünceleriniz nedir.

ÖNEMLİ NOT:  Lütfen konuyu ülkede petrol fiyatlarından siyasi yorumlara döndürmeyiniz merak ettiğim bir konu kilitlenmesini istemiyorum böyle bir sebepten

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
mustafa çetinkaya

Sanırım bu konuyu 1. olarak marka 2. olarak mevkii 3. olarak  rekabet çok etkiliyor ve  her şehirde aynı durum söz konusu. Bir bölgede tekse istediği fiyatı yazıyor mecbur alacaksın diye. Rekabet varsa haftanın bir günü müthiş indirimler yapıyorlar. Ben böyle durumlarda fahiş fiyat isteyen yerlerden asla almıyorum gerekirse 5.10 km gezer gider başka yerden alırdım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Lpg rekabet açısından çok rağbet görüyor. Kayseri'de de benzer durum var ancak geçen yıl bir ara hepsi anlaştı ve hemen hemen aynı fiyattan satmaya başladı. Şimdilerde 2,89 ile 3,05 arası fiyatlar görüyorum. 

Asıl mesele ucuz lpg kötü müdür sorusu. Bence değil. Sürekli aynı yerden almaya çalışırım ve her 10 binde bir lpg filtresini değişirim. Bir kere total'in çok ucuz sattığı bir yerden alırken 10 bin km'de lpg filtresi simsiyah çıktığı için bir daha almadım. Şimdilerde evin yakınında olan aytemiz ya da shell'den alıyorum. Genelde ucuz olduğu için aytemiz'den alıyorum. Tüketim, çekiş ve filtre kirlenmesi adına problemim yok. Şu ana dek 160 bin km lpg kullandım. Sadece 8-10 km boyunca lpg aldığım total'in ucuz gazı dışında sorun yaşamadım. (Total'in diğer istasyonlarında da sorun yaşamadım.)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
5 dakika önce, mustafa çetinkaya yazdı:

Sanırım bu konuyu 1. olarak marka 2. olarak mevkii 3. olarak  rekabet çok etkiliyor ve  her şehirde aynı durum söz konusu. Bir bölgede tekse istediği fiyatı yazıyor mecbur alacaksın diye. Rekabet varsa haftanın bir günü müthiş indirimler yapıyorlar. Ben böyle durumlarda fahiş fiyat isteyen yerlerden asla almıyorum gerekirse 5.10 km gezer gider başka yerden alırdım.

marka olarak bizim evin yakınında bp ve petrol ofisi star petten daha ucuza satıyor .  sanki markada etkilemiyor konuyu

ucuz lpg kalitesizmi insan tedirgin oluyor.   bende pahalı yerden almıyorum lakin 6 liradan benzinle gitmektense 3.30 dan lpg mecburen alıyor insan bitince

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Burada Lukoil var. Depo full boşken gittiğimde 38 litrelik depoya 42 litre gaz somayı başarmışlardı. Basınç ayarlama imkanından dolayı LPG'de hile biraz daha fazla oluyor. Bir de içindeki solvent, propan vb. maddelerin oranı maliyeti etkiliyor. Ben Samsun'da eski Honda'nın oradaki Petrol Ofisini sürekli kullanıyorum. 2.84'den alıyorum indirimli olarak memnunum.

Her ucuz demek kalitesiz demek değil haliyle.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

İçerisindeki Bütan-Propan oranı değişikliği de fiyatı etkilemekte. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)

Birde anket ekledim . bakalım düşünceler nerde ağırlık gösterecek.

bütan-propan oranı kaliteyi mi etkiliyor yani ?

bu arada söylemeyi unutmuşum. ben 280 civarına alıyorum. evimin yakınında petrol ofisi -bp ve opet var onlardan.

yol üzerindede jep pet put pet tarzından genelde almam ama yine bilindik petrol uygun fiyatlılardan alıyorum hiç olmassa şehirler arasında star pet flan alıyorum

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

@Hasan Karabekiroglu

Ucuz olan kötüdür veya pahalı olan iyidir diyemiyorum. Ucuz alıyorum genelde, dün çekoilden aldım mesela ilk kez, diğer markalarda da km olarak şimdiye kadar pek fark etmedi.

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

arabalardaki lpg ve evde kullanılan mutfak tüplerini kıyaslarım hep,ben milangaz kullanıyorum 65 tl ipragaz aygaz 95 tl,tüpcülerden kalın ince gaz tabirlerini duydum ama gel gelelim piskolojik faktörmüdür kaliteli markaların uzun süre kullanım sağladığı veya performanslı olduğu kanısı var,aynı hacimdeki lpg'lerin performansları ve fiyatları....

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Bandırma Shell... Aynı işletmeci, farklı istikametlerdeki aralarında 1-2 km olan istasyonlarda LPG fiyat farkı 21 kuruştu.

Kim kime ne denk getirirse.

Bir başka olayı ise yaşadığım ilde gerçekleşti.

Petrol Ofisi işletmecisi şehirler arası ana yoldaki istasyonunu LUK yaptı. Daha sonra LPG fiyatını 30 kuruş kadar düşürdü. Shell, PO ve OPET bunu takip etti. 2 hafta sonra OPET eski fiyatına döndü. "Şu halk günü dediklerinden haftada iki gün indirimli veriyordu." Dedim hayırdır. Yeterli ilgiyi göremedik dediler. :crazy::bravo::shok: Sonra bir baktım tüm istasyonlar eski fiyata geçmiş. Muhtemelen konsey kararı. :bambam:

Şimdiye kadar ise en istikrarlı ve genel ortalamanın altındaki fiyatları Yalova bölgesine gördüm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

valla iş tamamaen ticari gibi anlıyorum.

benim arabada ne menzill ne çekiş ne ses hiçbir lpg de farketmedi şuana kadar. o konuda netim yani 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Benim kararım, çok satan ve ucuz olan yerden almak. Lpg filtresini de takip ettin mi sorun yok. 3 kuruş, 3 kuruştur. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Bu kadar fark olabildiğine göre kar marjı da baya yüksek o zaman LPG’nin?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bilinmedik markalardan genelde almam ama en ucuz neyse onu alırım. Bulunduğum yerde en uygun Shell Milangaz ve Gulf, Gulf markayı bilmediğim için henüz hiç almadım. Hangisi indirim yaparsa gider ondan alırım problem yaşamazsam da almaya devam ederim.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

genel kanı kalite ile fiyatın direk bir etkisi yok. bilindik markadan ucuz olan lpg yi alıp geçmeye devam olarak görüş çıkıyor

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
5 saat önce, Ali Gök yazdı:

marka olarak bizim evin yakınında bp ve petrol ofisi star petten daha ucuza satıyor .  sanki markada etkilemiyor konuyu

Bu bir strateji bölgeyle alakalı BP ve PO StarPet in LPG satışını engellemek için fiyatları çekmiş

5 saat önce, Emrah Altun yazdı:

Depo full boşken gittiğimde 38 litrelik depoya 42 litre gaz somayı başarmışlardı.

Burda bir sıkıntı var ya aracınızın Tank kapasitesi yanlış yada kaçak oluşmuş ..

Çünkü araçların lpg tanklarının içindeki şamandıra ve valf ler fazla lpg dolumunu engeller, lpg pompası bu valfler kapandığı zaman otomatik olarak lpg vermeyi keser bu her pompada böyledir eğer aracınızdaki kesici mekanizma bozuk  ise aracının içine veya dışarıya lpg kokusu gelir ve ciddi sorun oluşturur.

5 saat önce, Gökhan Albayrak yazdı:

İçerisindeki Bütan-Propan oranı değişikliği de fiyatı etkilemekte. 

Bu doğru maliyeti etkiler ama istasyonlar için geçerli olmayabilir,

5 saat önce, Ali Gök yazdı:

Örnek vermek gerekirse sefaköy opet 2.77 ,  atatürk havalimanına varmadan çobançeşmede 3.38 

Aynı markanın iki farklı istasyonda aynı ürünü farklı satması, ürün ile alakalı değil bölge ve istasyon durumu ile alakalı ticari durum..

5 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

@Hasan Karabekiroglu

Ucuz olan kötüdür veya pahalı olan iyidir diyemiyorum. Ucuz alıyorum genelde, dün çekoilden aldım mesela ilk kez, diğer markalarda da km olarak şimdiye kadar pek fark etmedi.

Genel olarak,

Ülkemizde belli başlı  bir kaç tane lpg tedarikçisi firma var, aygaz milangaz ipragaz gibi diğer PO, BP, Opet, Shell  vesaire firmalar istasyonlarındaki lpg satışlarını bu firmalardan tedarik eder ve dağım ve satışını yaparlar, haricen tedarikçi firmalarında kendi lpg istasyonları vardır. Kendi bayiliğimden örnek vereyim Petrol Ofisinin LPG markası PoGAz diye satışı yapılır ama ürün Milangaz dan gelir

Fiyat hususuna gelince;

EPDK adı verilen ülkemizde bu işleri düzenleyen bir kurul var, bu kurul ürün fiyatlarının tavanlarını belirler, EPDK ile firmalar arasında anlaşılır ve fiyat belirlenir ve ortaya resmi bir tavan fiyat çıkar, bu fiyat "Mahalli Satış Fiyatı" olarak geçer her bölgeye göre değişiklik gösterir ama bu fark çok değildir. Kendi yaşadığım şehrin merkezinde LPG nin resmi fiyatı 3,50 TL dir, ilçelerin uzaklıklarına göre bu rakam 3-5 kuruş arasında değişir (nakliye maliyeti). Yine kendimden bir örnek ile devam edeyim... Yukarıda  anlattığım gibi fiyat tavandır... yani EPDK derki arkadaş bu fiyatın üzerinde satamazsın ama altına düşebilirsin der... şimdiki resmi fiyat Nevşehir Merkez e göre 3,50 TL, bizim istasyonumuzdaki fiyat 2,84 TL peki bunu nasıl yapıyoruz? 

Bizim istasyonumuzun bulunduğu yol güzergahında benim istasyon 14. sıraya denk geliyor ve benden sonrada 7-8 tane daha istasyon var...müşterilerin  lpg alırken beni tercih etmelerini sağlamam için ilk olarak fiyatımızı uygun tutmam gerekli, PO yetkilileri de bunun farkında ve bana özel bir verebilecekleri en uygun fiyatı veriyorlar, diğer istasyonlar ile rekabet edebilmem için PO dan destek alıyorum açıkcası... LPG nin bizim istasyona giriş maliyeti 2,80 TL benim satış fiyatım 2,84 TL... akla şu soru gelir yaaa arkadaş 4 kuruş kar ile bu iş yapılır mı ? Bu kısım bir kaç nedeni var birincisi istasyonun firma ile arasında bir anlaşma vardır bu anlaşmaya göre firma belli bir satış kotası koyar, eğer ki istasyon bu kotayı tamamlar ise firma istasyona prim verir bu yüzden istasyonun satıştan kar etme zorunluluğu kalmaz, ikinci durum ise stratejik, istasyonların lpg ve akaryakıt ürünlerinden kar oranları çok düşüktür, (%13-15 arası)  haliyle ek hizmet vererek kazanç sağlamaya yönelirler... nedir bunlar, market satışı, yıkama ve yağlama hizmetleri cafe vs tarzı ek hizmetler sunarlar ve buralardan para kazanmaya çalışırlar, bu ek hizmetlerden para kazanması içinde istasyona müşteriyi fiyat vs seçenekler ile çekmesi gerekir. Kendimden bir örnek ile şöyle devam edeyim, lpg fiyatını aşağıya çektikten sonra madeni yağ ve market cirosunda %70 oranında artış sağladım.. bu çok çok iyi bir durum. Özetle bilinen marka olmuş firmaların istasyonlarından lpg fiyatı uygun ise girip alın sıkıntı yaşamazsınız...

Marka olarak söylediğim dört büyükler, PO, Opet, BP, Shell firmalar lpg konusunda çok hassastırlar bu hem bir zorunluluk ve sorumluluk meselesinden kaynaklanmaktadır. İstasyonda lpg satışı yapabilmek için, bir çok prosedür var ve bunların eksiksiz yerine getirilmesi lazım hem istasyon hemde firma açısından yoksa sonuçları çok kötü olur EPDK firmanın lpg lisansını iptaline kadar yetkisi bulunmakta aynı zamanda TSE de gerekli kontrol ve standartları sağladığını her yıl kontrol eder.

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Çok emin değilim ama istasyon lpg tanklarının belli bir sıcaklıkta olması gerekiyor.

Sıcaklıkla oynuyorlarsa, fiyatla da oynuyor olabilirler.

Tabi bu dediğim marka bazında değil de istasyon bazında.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

çok detaylı ve net anlaşılır olmuş benim açımdan.  detaylı anlatım için teşekkürler.

ucuz olanı alıp devam edecez o zaman bundan böyle

benim araba askeriyenin revosu gibi yaktığı için lpg yi fiyat bende çok fark ediyor :D 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
12 dakika önce, Nihat Palolu yazdı:

Çok emin değilim ama istasyon lpg tanklarının belli bir sıcaklıkta olması gerekiyor.

Sıcaklıkla oynuyorlarsa, fiyatla da oynuyor olabilirler.

Tabi bu dediğim marka bazında değil de istasyon bazında.

İşin sıcaklık ile alakası var ama o kadar değil, istasyon lpg tanklarının da sıcaklık ile hiç alakası yok, önceden istasyonlardaki lpg tankları yer üstü tankı denilen sistemdeydi hava sıcaklığından çok etkileniyor ve çok tehlikeli durum oluşturuyor diye hepsi yeraltı tankı oldu, lpg tanklarda sıvı halde yazın -13 de kışın -18 de durur.

Sıcaklık ile alakası olan yer arabaların lpg depolarıdır, bir örnekle 40 lt lpg deposu olan bir aracın %10 oranında şamandıra ve güvenlik valfi vardır, yani 40 lt depo maksimum 35-36 lt lpg alır kış aylarında... yaz aylarında ise aracın lpg deposundaki genleşmeden ötürü 32-33 lt kadar alır, lpg depolarının tam tamına doldurulması aracın deposundaki basınç açısından tehlike arz eder ve bütün üreticiler ayarı ona göre yapar. İstasyonlarda da durum aynıdır bizim lpg tankımızı maksimum %85 seviyesine kadar doldururuz, sistem %85 seviyeyi ölçüğü zaman valfler kapanır ve dolum kesilir... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Peki madem %85 dolduğunu depo anlıyor. içinde kalan yakıtı nie düzgün hesaplayamıyor. 3 yeşil yanarken birden kırmızı yanıp ötüyor.

km ile ölçmesem mümkün değil anlaşılmıyor ne kadar olduğu. ama dolunca direk lambalar yeşil. dolduğunu anlayan sistem neden boşaldığını düzgün ölçemez

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
2 dakika önce, Ali Gök yazdı:

Peki madem %85 dolduğunu depo anlıyor. içinde kalan yakıtı nie düzgün hesaplayamıyor. 3 yeşil yanarken birden kırmızı yanıp ötüyor.

km ile ölçmesem mümkün değil anlaşılmıyor ne kadar olduğu. ama dolunca direk lambalar yeşil. dolduğunu anlayan sistem neden boşaldığını düzgün ölçemez

Eğer LPG deposu görünür yerde ise üzerinde seviye göstergesi vardır ordan  bakmak daha iyi sonuç verecektir. Araç içindeki ışıklı göstergenin düzgün göstermemesi şamandıra sensörü arızası olduğunu gösterir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Hasan mükemmel yazı için teşekkürler. Gayet açıklayıcı olmuş. Benzinde de aynı rekabet ve destek performansını bekliyoruz :D

Ali, o ışıklı göstergeler asla tam tamına göstermez ama gene de ayarla daha iyi hale getirilebilir. Onu ayarlattır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
22 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Benzinde de aynı rekabet ve destek performansını bekliyoruz

Benzin işi karışık, başka bir konuda detaylı anlatırım ama özetle durum arz ve talep meselesi...

Talep olmayınca firmalar benzin üretimlerini az tutuyorlar ve fiyat yükseliyor.. ayrıca firmaların çabasıyla olacak bir şey değil bu konudaki yetkili kurumların ve devletin benzin kullanımını teşvik edici politikalar izlemesi lazım, hem çevre hemde maliyet açısından, çok basit yöntemler ile yapılabilir bu

Misal İngiltere de şu sıralarda Motorin fiyatı 1,26 Pound Benzin Fiyatı 1,23 Pound 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

LPG gaz formunda olduğu için hileye en açık yakıttır. Basınç , sıcaklık ve pompa ayarları ile aldığınız gaz yakından ilgilidir. Bazen ucuza aldığınız LPG ile az yol gittiğinizi görürsünüz. Ben fiyatların bu nedenle çok farklılaştığını düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
4 dakika önce, Erhan Doruk yazdı:

LPG gaz formunda olduğu için hileye en açık yakıttır. Basınç , sıcaklık ve pompa ayarları ile aldığınız gaz yakından ilgilidir. Bazen ucuza aldığınız LPG ile az yol gittiğinizi görürsünüz. Ben fiyatların bu nedenle çok farklılaştığını düşünüyorum.

böyle bir söylem hep oluyor.  reelde gerçekmi 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...