İçeriğe Yönlendir

Benim Bahçem

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Tamer Topaç

Böyle bir bahçem olsun, sabah akşam orada yatıp kalkarım. Çok istediğim hayallerimden biri Abi.

Şimdilik balkonda çiçek yetiştiriyorum. Saatlerce onlarla ilgileniyorum.

En son kızımla birlikte mandalina ve limon çekirdeklerinden filizlendirme yaptık. 1 ay kadar sürede 15 cm. civarı boyları oldu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
10 dakika önce, Tamer Topaç yazdı:

Böyle bir bahçem olsun, sabah akşam orada yatıp kalkarım. Çok istediğim hayallerimden biri Abi.

Şimdilik balkonda çiçek yetiştiriyorum. Saatlerce onlarla ilgileniyorum.

En son kızımla birlikte mandalina ve limon çekirdeklerinden filizlendirme yaptık. 1 ay kadar sürede 15 cm. civarı boyları oldu.

Olur Tamer :)

Olsun inşallah.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
(düzenlendi)
6 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Domates ve patlıcan çiçekte iken sulanmıyor. 

Domates yazın neredeyse hiç su istemiyor. Domates güneşi seviyor. Sulanması büyümesini engelliyor.

Bu nedenle ekim yapılırken su isteyen sebzelerden ayrı bir yere ekilmeli.

Yazlığa gidince çiçeklenmiş yada üzerinde küçük büyümeye başlamış fidelerden domates salatalık biber yeşillikler ekiyorum. 2 ay kahvaltılarda yiyip dönüyoruz.

İstanbulda da terasta yetiştiriyordum ama sıcaklarla baş edemeyince bıraktım. Terasta saksıda armut ağacından armut yemişliğim var :D

tarihinde Erdoğan Temur tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

İste guzel bir konu, tam benlik... bu aralar pek ilgilenemedigimiz fakat ilgilenmesek dahi orjinali cok guzel olan bir bahcemiz var...Müstakil ev önü...Kayisi fidani malatyadan, elmasi amasyadan seftalisi bursadan, cevizi dünyaca unlu adilcevizden 😁 Findigi hanim memleketinden😋 Hatta kucucuk iken cebime koyup getirdigim " ordu taflan" i bile var...Trabzon hurmasindan tutun siirt fistik agacina kadar herseyden  var denilebilir... yemis vermesede, bahcede yapragi acsa bile yeter fikriyle yola cikilmis bir bahceye sahibiz..Bahcemiz bir kem gozlunnazarina geldi agacin koklerine kadar nerdyse kurudu yeni yeni toparlaniyor...Fotolar arsivde bulmam zor olacaktir... simdilik onden corba niyetine 😋 mavi boncuk lutfen 😎 

LDonQa.jpg

0z2B1o.jpg

3zRq7r.jpg

devami haftasonu... anlik foto ceker yuklerim😁 9 haziran toplantisina gelemiyorum ama 9 agustosa bahcede semaver keyfi ve meyve soleni yapmak isteyenler el kaldirsin 🤗

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
3 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Vaay bahçeye bak. emoji7.png
Maşallah

Sagol emmim... Allah razi olsun... 2 yil once biri gecerken Bahceye bak bahceye dedi Agaclar kokunden kurudu... eskiden pek inanmazdim bole seylere... ama gozumle gordum dalindan komple kayisi ikiye devrildi...

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Şimdi, Mehmet Ozyurek yazdı:

İnanırım
Ama maşallah dedim ben bak :)

Emmi ben burayi ailem gordugumden rahatca paylastim...en dolu yemisli halleri..😊

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Lavanta tarımı hakkında bilgisi olan var mı? Özellikle Isparta tarafındaki arkadaşlar? Yazın o tarafa doğru gelme planlarımız var, lavanta tarımı hakkında bilgi edinmek adına.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
27 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yakın olsa da gelseydik ağustosta :)

Emmi uzaklik dedigin ne ki? yeterki isteyebilmek birde vakit ayarlamak lazim... yoksa ucak 2.25 dk.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Bir saat önce, Alpay Sumer yazdı:

İste guzel bir konu, tam benlik... bu aralar pek ilgilenemedigimiz fakat ilgilenmesek dahi orjinali cok guzel olan bir bahcemiz var...Müstakil ev önü...Kayisi fidani malatyadan, elmasi amasyadan seftalisi bursadan, cevizi dünyaca unlu adilcevizden 😁 Findigi hanim memleketinden😋 Hatta kucucuk iken cebime koyup getirdigim " ordu taflan" i bile var...Trabzon hurmasindan tutun siirt fistik agacina kadar herseyden  var denilebilir... yemis vermesede, bahcede yapragi acsa bile yeter fikriyle yola cikilmis bir bahceye sahibiz..Bahcemiz bir kem gozlunnazarina geldi agacin koklerine kadar nerdyse kurudu yeni yeni toparlaniyor...Fotolar arsivde bulmam zor olacaktir... simdilik onden corba niyetine 😋 mavi boncuk lutfen 😎 

LDonQa.jpg

0z2B1o.jpg

3zRq7r.jpg

devami haftasonu... anlik foto ceker yuklerim😁 9 haziran toplantisina gelemiyorum ama 9 agustosa bahcede semaver keyfi ve meyve soleni yapmak isteyenler el kaldirsin 🤗

Hay maşallah ne güzel yemişler var öyle maşallah maşallah  :nazar:

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
3 dakika önce, Arif Aykın yazdı:

Hay maşallah ne güzel yemişler var öyle maşallah maşallah  :nazar:

eyvallah arif sagolasin...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Ben de 3-4 senedir evimin arkasındaki ufak bahçede hemen her şey yetiştirdim. Domates, salatalık, biber, patlıcan kesin olur her yıl. Acur, kabak,fasülye, barbunya, bamya, ayçiçeği, mısır, kavun, karpuz da aklıma gelenler.. Kışın da maydonoz, marul, soğan, sarımsak, roka olur. Ara ara çimlenme eğilimine giren patatesleri de gömerim toprağa mahsülünü alırım.. 

Bu sene yerli tohuma geçeyim dedim ama bu kez de hava çok sıcak gidiyor. Toprakta da bir sertlik var tavı bozuldu sanki.. Bu sene küçük bahçemde sadece domates, biber, salatalık ve acur var. Hepsi de yerli tohum.. Bahçeyi çevirebilirsem paylaşırım..  Yerli tohum ekenlere tavsiyem yabancı tozlaşma olmaması için aynı türün çeşitleri olursa onları birbirinden uzakta ekmeleri.. 

Bir de yanyana ekildiğinde birbirine zarar verenler var mesela mısırla domates birbirinden etkileniyormuş. Pinterest denen uygulamada bununla ilgili tablolar mevcut..

Bir de ayrık otu görürseniz bel küreğiyle dibine inin ve kökten çıkartmaya çalışın. Çok kötü yayılıyor meret ve temizlenmesi çok zor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Bir saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Lavanta tarımı hakkında bilgisi olan var mı? Özellikle Isparta tarafındaki arkadaşlar? Yazın o tarafa doğru gelme planlarımız var, lavanta tarımı hakkında bilgi edinmek adına.

Maalesef bilgim yok, çevremde bu işle uğraşan da yok. Belki Cenk abi biliyordur veya ziraat fakültesinden bilgi alabilir 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bağ bahçe etrafında büyüdüm Değirmendere'de. Muazzam şekilde elalem amcaların bağlarına dadanırdım. Hangi ağaç iyi meyve verir, anlardım. Şimdi kalmadı tabi. Artık kaçacak derman yok :)

Emmi, her ağaca ayrı renk led takalım, gece ışıl ışıl olsun 😀

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Emmi, her ağaca ayrı renk led takalım, gece ışıl ışıl olsun [emoji3]

Güneş paneli de koyalım :)
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kendinden paneli olan minik ledler var rengarenk olur bahçe. Verdiği meyve rengine göre. Mis 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
3 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Kendinden paneli olan minik ledler var rengarenk olur bahçe. Verdiği meyve rengine göre. Mis 

Sinek çeker abi. Sen zararlı böceklere doğal çözüm bulsana bize. Bi sen yapabilirsin..

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Ben de küçükken Pendik’te anneannemlerin bahçede büyüdüm, toprakla,hayvan haşaratla aram iyidir. Çok keyifli uğraş. Ama ben nedense ağaç seviyorum yer bitkisinden ziyade. Evde bolca kara çam tohumum var. İsteyen olursa paylaşabilirim. Şu sıra kayınvalidenin bahçesindeki en lezzetli erik ağacına takık durumdayım, kabuklu bit(erik koşnili) denen bi canlı musallat oldu, ilaçladım merakla sonucu bekliyorum.ağaç kötü durumda, kurtulursa harika olacak

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
29 dakika önce, Cem Işık yazdı:

Ben de küçükken Pendik’te anneannemlerin bahçede büyüdüm, toprakla,hayvan haşaratla aram iyidir. Çok keyifli uğraş. Ama ben nedense ağaç seviyorum yer bitkisinden ziyade. Evde bolca kara çam tohumum var. İsteyen olursa paylaşabilirim. Şu sıra kayınvalidenin bahçesindeki en lezzetli erik ağacına takık durumdayım, kabuklu bit(erik koşnili) denen bi canlı musallat oldu, ilaçladım merakla sonucu bekliyorum.ağaç kötü durumda, kurtulursa harika olacak

O bit neyse bizim eriğe de bulaştı geçen sene bu sene görmedim bak sen yazınca aklıma geldi. İlaç yapılmişti 2 ay önce tüm ağaçlara.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Alırım erikten bi poşet

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
16 saat önce, Erdoğan Temur yazdı:

Domates yazın neredeyse hiç su istemiyor. Domates güneşi seviyor. Sulanması büyümesini engelliyor.

Bu nedenle ekim yapılırken su isteyen sebzelerden ayrı bir yere ekilmeli.

Peki domates sulama işi nasıl olacak? Ne kadar zaman da bir olur? İlçedeki evimizde annem ilgilenir ve sürekli sulama yapar bilgileneyim bende merak ettim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Meyve tabi ki.. 

Benim uygun bir yerim olsa, eminim en az 30 çeşit kayısım olurdu :)

11 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

O bit neyse bizim eriğe de bulaştı geçen sene bu sene görmedim bak sen yazınca aklıma geldi. İlaç yapılmişti 2 ay önce tüm ağaçlara.

Benim bahçedeki erikte de var.. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...