İçeriğe Yönlendir

Ford, Trafikte Arkadan Yaklaşan Motosikleti Algılayan Bir Sistemin Patentini Aldı

Fatih Sarıkaya

Recommended Posts

Fatih Sarıkaya
Ford, trafiğin en büyük sorunlarından biri olan motosiklet-otomobil gerilimine yeni teknolojisiyle son vermek istiyor. Şirket, motosikleti algılayıp sürücüyü uyaran bir sistemin patentini aldı.

Ford-trafikte-arkadan-yaklasan-motosikle 

Trafiğin yoğun olduğu şehirlerde yaşanan en büyük problemlerden bir tanesi de motosiklet ve otomobil sürücüleri arasındaki çekişmeler. Zaman zaman tehlikeli kazaların da yaşanmasına neden olan bu sorunu ortadan kaldırmak isteyen Ford, yeni bir patent başvurusunda bulundu.

Otomobil sürücüleri, akan trafikte araçlar arasında hızla ilerleyen motosikletlerin bu hareketini oldukça tehlikeli buluyor. Motosiklet sürücüleri ise iki tekerleğin verdiği bu avantajı kullanmanın gayet doğal olduğunu savunuyor. Yıllardır süregelen ve iki tarafın da kendini haklı bulduğu bu durum, çoğu zaman içinden çıkılması zor bir hal alıyor.

Ford-trafikte-arkadan-yaklasan-motosikle 

Gerektiğinde müdahale edebilecek 

Ford mühendisleri tarafından patenti alınan sistem, kameralar ve diğer sensörler yardımıyla arkadan hızla gelen motosikletleri algılayıp gerektiği yerlerde de müdahale etmeyi amaçlıyor. Aracın arka kısmına yerleştirilen üç adet kamerayla çalışması planlanan sistemin diğer gelişmiş sürücü asistanlarıyla da iletişim halinde olması hedefleniyor. Böylece sistem, sürücünün motosikletliyi algılamadığı durumlarda direksiyona müdahale edebilecek, fren yapabilecek ve o anda şerit değiştirmesini engelleyebilecek.

Ford tarafından patenti alınan bu sistemin ilerleyen zamanlarda sürücüsüz araçlar için de çok faydalı olacağı düşünülüyor. Halihazırda yollarda test edilen çoğu otonom aracın motosikletleri algılamakta zorluk yaşadığı belirtiliyor. Tabii ki Ford’un bu patenti almış olması onu üretime sokacağı anlamına gelmiyor. Şirketin patenti gerçekten üretmek için mi, yoksa rakiplerinin böyle bir sistem geliştirmesini engellemek için mi aldığını zaman gösterecek.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

aslında motorun o şekilde gitmesi kanuna aykırı ama takan kim,  neyse, bu şekilde giden motorlara karşı mecburen alınan bir güvenlik önlemi, evet bence güzel bir özellik....

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Kapı açmayı da engelleyecek ise sistem sıkıntı yok. Yaya indirmelerde çok görüyoruz kazaları.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

En büyük sıkıntı kapı açma.Kapıyı açarken kontrollü olsak hem kendi malımıza hemde karşı tarafın malına ve canına azami dikkat etmiş oluruz.Motor ile korktuğum kazalardan biri kapı açma.Resmen dünya ile irtibatınız kesiliyor.Havada bilinçsizce uçuyorsunuz.Hedef artık neresi olur bilinmez.

Yorum bağlantısı
Koray Demir
18 dakika önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

En büyük sıkıntı kapı açma.Kapıyı açarken kontrollü olsak hem kendi malımıza hemde karşı tarafın malına ve canına azami dikkat etmiş oluruz.Motor ile korktuğum kazalardan biri kapı açma.Resmen dünya ile irtibatınız kesiliyor.Havada bilinçsizce uçuyorsunuz.Hedef artık neresi olur bilinmez.

Bu durum bisiklet kullanırken de tehlike arz ettiriyor. Çözümü basit gibi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)
23 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

aslında motorun o şekilde gitmesi kanuna aykırı ama takan kim

Adam trafiğe takılmamak için alıyor zaten. Araba gibi bekledikten sonra niye alsın binsin ki. 

Kimden duydum hatırlamıyorum. Birebir yaşanmış hikaye, 

Adam motorla emniyet şeridinde gidiyor. Bir sürücü önünü kesip, kardeşim ben bekliyor isem sende bekleyeceksin diyor. 

Motorlu taşıt sürücüsü lafı gömüyor. Senin gibi beklememek için buna biniyorum. 

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
56 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Adam trafiğe takılmamak için alıyor zaten. Araba gibi bekledikten sonra niye alsın binsin ki. 

Kimden duydum hatırlamıyorum. Birebir yaşanmış hikaye, 

Adam motorla emniyet şeridinde gidiyor. Bir sürücü önünü kesip, kardeşim ben bekliyor isem sende bekleyeceksin diyor. 

Motorlu taşıt sürücüsü lafı gömüyor. Senin gibi beklememek için buna biniyorum. 

bekleyecek, emniyet şeridide aradan geçmekte yasak varmı? , o esnada kaza olursa arabada sıfır hata, bunu unutma....  ama böyle olmuyor işte, madem gidiyor usturuplu gitsin bari, ne yazıkki gördüklerimin %80 i dana modunda.... bak yasal değil buna rağmen gitsinler ama hayvan gibi değil, çenkirmeyecekler ben buradan giderim diye...

lafı gömüyormu, nasıl gömüyormuş anlamadım, kanuna aykırı, sana şu kadarını söyliyim, motorcu ben adam gibi arabayla giderken (asla motorcuyu sıkıştımam destek olurum yardım ederim ama....) o şekilde yanımdan geçer en ufak hasar yada tehlike yaratırsa hesabını sorarım, heleki aynamı kıracak offf offf (dikkat et ben birşey yapmıyorum, şeridimdeyim ters bir hareketim yok, şerit içinde gezerim şeridin dibine dek gelirim, motora yol vermek zorundada değilim, yan şerit boşsa geçer, yada yanımdan geçecekse mesafeye bakacak uygunsa geçsin tamam hadi, ama hayvan modunda değil, özel olarak şeridim içinde kenara kayıp yol verme zorunda değilim), o motorla uzaklaştı uzaklaştı....... hesapta durumun seviyesine bağlı, kanuni hesap sormaktan orman kanunu tip hesaba kadar gider, o anki ruh halime bağlı, o hayvanlık ederse banada hak doğar....

motor trafikte beklememek için alınmaz, yok öyle bir dünya sayın king, öyle kullanılıyor ama  hak değildir.....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Benim babam motorcu. Agir motor shadow filan biniyorlar. O nedenle agir saygim vardir motorculara.

Ancak çaktırmadan sağdan gelen yaya kaldirimini isgal eden bir anda yola firlayan ters yola giren dar aralara zorla kafayi sokan agresif agresif yaya sıkıştıran zar zar korna basan motorculari lutfen artik farkedin diyorum.

Avantajlarindan elbette faydalanin ama beklemesini ve saygi gostermesini de bir zahmet bilin. Bilenlere lafim yok.

Mecidiyekoy viyadukte her ayda bir motorsiklet kazasi yasaniyor ve agir kazalar hep. Valla cok uzuluyorum hic degmiyor hic.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
3 dakika önce, Azad Mirzade yazdı:

Benim babam motorcu. Agir motor shadow filan biniyorlar. O nedenle agir saygim vardir motorculara.

Ancak çaktırmadan sağdan gelen yaya kaldirimini isgal eden bir anda yola firlayan ters yola giren dar aralara zorla kafayi sokan agresif agresif yaya sıkıştıran zar zar korna basan motorculari lutfen artik farkedin diyorum.

Avantajlarindan elbette faydalanin ama beklemesini ve saygi gostermesini de bir zahmet bilin. Bilenlere lafim yok.

Mecidiyekoy viyadukte her ayda bir motorsiklet kazasi yasaniyor ve agir kazalar hep. Valla cok uzuluyorum hic degmiyor hic.

kısaca hayvan modunda sürerlerse sonuçlarına katlanırlar,  ama adam gibi baktım geliyor, aradan geçecek, sakin uçuk hızda değil o zaman bende ona göre davranıyorum hatta kolluyorum diğer aracı duruma göre uyardığım engellediğimde oluyor, ama adam bir geliyor uçuyor mübarek, ben onu görmüyorum bile, aynaya baktım boş önüme döndüm hadi dedim bir daha bakayım, 3-4 sn. geçti, o esnada adam uçarak yanıma gelmiş görmemişim bile, sonra araba beni sıkıştırdı, yok öyle bir dünya, haksızmıyım....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

İstanbul'da aradan dereden geçen motora yol verilir. Ahlaksız değil ise. O kendini kurtarır, direksiyon başındaki hüzünlü bir gülümseme ile onun uzaklşmasını bekler. Balıkesir gibi trafik olsa motoru kim ne yapsın 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Hiç unutmam, Kınalı gişelerden sonraydı. 2 şerit yol, bir yaklaşık 100 metre içerisinde 3 şeride çıkacaktı. Önümde seyreden ağır vasıtayı sollamak için sinyalimi verdim, gecenin kör karanlığında aynalarımı kontrol ettim ve 3 şerit olmaya başladığı an en sol şeridin yarısını işgal edecek şekilde sollamamı yapıyordum ki, resmen ışınlanarak yanımdan son sürat geçen bir motosiklet ile irkildim. O hızla yavaşlayıncaya kadar bir 100 mt açılmıştır ara. Sonra hangi şeride geçsem önüme geçip hızımı 50 ye kadar düşürme çabası. Şükürler olsun hanım yanımdaydı da yapma etme uyma diye diye ya sabır çekip “minnetle anarak” ilişmedim hiç. Bilmediğim bir kural var. Motosikletlerin hız sınırı yok diye sanırım.

Hangi şeridi kullanırsa kullansın, en azından şehir içi trafikte önündeki aracın kapısının açılabileceğini düşünüp ona göre aradan geçsinler bari. Ya da hız sınırlarına uysalar çok mu şey isteriz. Saygı duyulacaksa bu karşılıklı olmalı. Goldwing tarzı sürücülerin ne kazasını görmüşümdür ne başka sürücüler ile tartışmasını. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
ilker Ak
8 dakika önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Hiç unutmam, Kınalı gişelerden sonraydı. 2 şerit yol, bir yaklaşık 100 metre içerisinde 3 şeride çıkacaktı. Önümde seyreden ağır vasıtayı sollamak için sinyalimi verdim, gecenin kör karanlığında aynalarımı kontrol ettim ve 3 şerit olmaya başladığı an en sol şeridin yarısını işgal edecek şekilde sollamamı yapıyordum ki, resmen ışınlanarak yanımdan son sürat geçen bir motosiklet ile irkildim. O hızla yavaşlayıncaya kadar bir 100 mt açılmıştır ara. Sonra hangi şeride geçsem önüme geçip hızımı 50 ye kadar düşürme çabası. Şükürler olsun hanım yanımdaydı da yapma etme uyma diye diye ya sabır çekip “minnetle anarak” ilişmedim hiç. Bilmediğim bir kural var. Motosikletlerin hız sınırı yok diye sanırım.

Hangi şeridi kullanırsa kullansın, en azından şehir içi trafikte önündeki aracın kapısının açılabileceğini düşünüp ona göre aradan geçsinler bari. Ya da hız sınırlarına uysalar çok mu şey isteriz. Saygı duyulacaksa bu karşılıklı olmalı. Goldwing tarzı sürücülerin ne kazasını görmüşümdür ne başka sürücüler ile tartışmasını. 

sollama hakkı senin tabi motorsiklet tüm kuralları aşmış ölse kaza yapsa sen ağlarsın 

motor binen arkadaşlar uçuyor kopuyor 

sanki tek onlar biniyor ne var bizde ybr sürüyoruz hiç gaza gelme yok tüm çevikliğini kullanıyoruz amma kurallara uyarak 

1 defa motor binmek yerine ömür  boyu motora binmek umuduyla marşlıyorum.

artık herkezin altında taşıt var çok dikkat etmek lazım 

aynadan solladığın kişinin tabiri uygun mubilmem ama burnunu karıştırıyor mu diye dahi bakmak şart telefon artık ben sallamıyorum çünkü telefon kullana kullana bütünleşip prof oldu insanımız tebrik etmek gerek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
10 dakika önce, Azad Mirzade yazdı:

Bunu arıyordum son mesajıma iliştirmek için. Adam trafik içinde Ali'ye göre kurallara uymadan gidiyor. Motor bu trafik çilesi için var şehir içinde 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
13 saat önce, Servet Aydın yazdı:

İstanbul'da aradan dereden geçen motora yol verilir. Ahlaksız değil ise. O kendini kurtarır, direksiyon başındaki hüzünlü bir gülümseme ile onun uzaklşmasını bekler. Balıkesir gibi trafik olsa motoru kim ne yapsın 

yapmasın demiyorum, yasa dışı evet, ama yapacaksa adam gibi gitsin diyorum, ışık hızıyla gel yada artislik yap, oldumu...

12 saat önce, ilker Ak yazdı:

sollama hakkı senin tabi motorsiklet tüm kuralları aşmış ölse kaza yapsa sen ağlarsın 

motor binen arkadaşlar uçuyor kopuyor 

sanki tek onlar biniyor ne var bizde ybr sürüyoruz hiç gaza gelme yok tüm çevikliğini kullanıyoruz amma kurallara uyarak 

1 defa motor binmek yerine ömür  boyu motora binmek umuduyla marşlıyorum.

artık herkezin altında taşıt var çok dikkat etmek lazım 

aynadan solladığın kişinin tabiri uygun mubilmem ama burnunu karıştırıyor mu diye dahi bakmak şart telefon artık ben sallamıyorum çünkü telefon kullana kullana bütünleşip prof oldu insanımız tebrik etmek gerek.

sen bilirsin durumu, Güvenli sürüş eğitimi demem ne demek istediğimi sana anlatır, buna uysunlar kenara çekilip yol veririm motorcuya, motordan düştünmü ne olduğunu bizzat çok acılı şekilde yaşadımda,  adam gibi gitsinler yeter....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
8 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Bunu arıyordum son mesajıma iliştirmek için. Adam trafik içinde Ali'ye göre kurallara uymadan gidiyor. Motor bu trafik çilesi için var şehir içinde 

Sen olayı hiç anlamamışsınki king, ben ne diyorum, videodaki gibi sürmek yasa dışı, almanyada otobanda gir bakayım güvenlik şeridine ne oluyor , dünyanın her yerinde yasak, ama bir yere kadar göz yumuluyor, ben bunun üstüne diyorumki, adam gibi gidersen sorun olmaz, videodaki gibi gitseler amenna, ama nerdeeeeee, anlatabildim sanırım, videdaki usuturuplu gidiş...

Motor trafik çilesi için değildir, son derece öldürücüdür, çile çekmemem aracı değil aksine çile aracıdır motor, hata yaptın kafanın üstünde geçer teker... 

uzun yolda 3-4 saat sür bakalım motoru, yazın hemde, çile neymiş görürsün, heleki şehir içinde ohoooo :)

nesye, videondaki ses edilmeyecek tipte sayılacak sürüş, keşke böyle saygılı usturuplu olsalar....

bizde gidenlerese şöyle....

bu videoda 1-2 yer dışında olduğu gibi motorcular hatalı, zaten güvenli sürüş sıfır,   hızlı gidiyorlar kafada kamera normal çıkış yapan araca hızla yaklaşıp vay niye çıktın diyenler, yani ne diyim, dolu video var, motor sürmek değil bu,  araba sürene

al ideal sürüş :)  tek tekerde makas... 

karışık bu, çoğunlukla motorcular hatalı, sona doğru hız sınırı 70 diyen tipte komik, motorsun sen yavaş gideceksin ayrıca 70 yazıyorsa ille o hızda gidilmez, her yer araç gireni çıkanı...

bunlar nispeten iyi olanlar, tam kaşınanları koymadım,  böyle sürerlerse ne yapalım Servet...

Al sana örnek, yassak hemşehrim bitti.

dikkatli izle kadın ne gösteriyor...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
12 saat önce, Azad Mirzade yazdı:

herşeyleri ters bu adamların yahu hani kavga?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
9 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

herşeyleri ters bu adamların yahu hani kavga?

adam gibi git eyvallah :)

adamın motorda iyiymiş, elektrünklü....

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Bu ozellige kac para isterler acaba. Bana kalirsa bu ozelligi goremeyiz:biggrin: 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
On 31.05.2018 at 23:32, Ali Cihangiroğlu yazdı:

bekleyecek, emniyet şeridide aradan geçmekte yasak varmı? , o esnada kaza olursa arabada sıfır hata, bunu unutma....  ama böyle olmuyor işte, madem gidiyor usturuplu gitsin bari, ne yazıkki gördüklerimin %80 i dana modunda.... bak yasal değil buna rağmen gitsinler ama hayvan gibi değil, çenkirmeyecekler ben buradan giderim diye...

lafı gömüyormu, nasıl gömüyormuş anlamadım, kanuna aykırı, sana şu kadarını söyliyim, motorcu ben adam gibi arabayla giderken (asla motorcuyu sıkıştımam destek olurum yardım ederim ama....) o şekilde yanımdan geçer en ufak hasar yada tehlike yaratırsa hesabını sorarım, heleki aynamı kıracak offf offf (dikkat et ben birşey yapmıyorum, şeridimdeyim ters bir hareketim yok, şerit içinde gezerim şeridin dibine dek gelirim, motora yol vermek zorundada değilim, yan şerit boşsa geçer, yada yanımdan geçecekse mesafeye bakacak uygunsa geçsin tamam hadi, ama hayvan modunda değil, özel olarak şeridim içinde kenara kayıp yol verme zorunda değilim), o motorla uzaklaştı uzaklaştı....... hesapta durumun seviyesine bağlı, kanuni hesap sormaktan orman kanunu tip hesaba kadar gider, o anki ruh halime bağlı, o hayvanlık ederse banada hak doğar....

motor trafikte beklememek için alınmaz, yok öyle bir dünya sayın king, öyle kullanılıyor ama  hak değildir.....

Memleketimizde motorcular çok şımarık davranıyorlar kurallara uymuyorlar.4 teker sürüp motorculardan farklı olmayan şımarık araç sürücüsüde az değil.Herşey karşılıklı.Sevmeden aşk olmayacağı gibi.Özellikle istanbul gibi kalabalık şehirlerde bu sorunlar etin kemiğe dayandığı tabire geliyor.O zaman kimin afyonu önce kopar yada kim altta kalırsa.Eğitim şart.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
10 dakika önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Memleketimizde motorcular çok şımarık davranıyorlar kurallara uymuyorlar.4 teker sürüp motorculardan farklı olmayan şımarık araç sürücüsüde az değil.Herşey karşılıklı.Sevmeden aşk olmayacağı gibi.Özellikle istanbul gibi kalabalık şehirlerde bu sorunlar etin kemiğe dayandığı tabire geliyor.O zaman kimin afyonu önce kopar yada kim altta kalırsa.Eğitim şart.

Kesinlikle öyle, motorcu embesiller gibi aynı tip araba sürenlerde var,  sıkıntı toplumda, eğitim kültür seviyesi çok düşük,  buna sebebte bir açıdan ekonomik durum hayatın zorluğu yetersiz eğitim dengesi toplum hayatı vs. sonuçta bu halde ne yazıkki milletimiz....

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...