İçeriğe Yönlendir

Fiber Tekne Hakkında

Fatih Öztürk2

Recommended Posts

Fatih Öztürk2

Arkadaşlar merhaba,

Kayınbirader ile birlikte fiber bir tekne almayı düşünüyoruz. Cumartesi günü Yalova ya gidip Mariboat firmasının üretim alanında tekneleri yapım aşamasını ve inceleme fırsatımız oldu. Ancak yine de tam karar veremedik. Aşağıda incelediğimiz tekneleri paylaşıyorum. Fiyatlara göre yine büyük ihtimalle Marinboat tercih edeceğiz. Diğer bir önemli konu ise motor konusu. 50 HP motor 25.000 TL. Gibi bir fiyata satılıyor. Bizim mondeonun motoru daha ucuzdur J Motor konusunda denizin ortasında çalışmazsa diye korkmuyor değilim. Bu yüzden ikinci el çok temiz bulabilirsem ancak öyle tercih edebilirim. İkinci el uygun teknelere de bakıyorum ancak yine de tam karar vermis değilim. Tekne konusunda bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşların fikir ve önerilerine ihtiyacım var.

Marinboat Samba Deluxe 4.95 M       17.000 TL

https://www.youtube.com/watch?v=0krbD6Gmm8w

EuroBoat 600 WA 6 M          10.000 Dolar

https://youtu.be/fc-ArfGKGM4

İsatek Samba 5,70 M              27.800 TL

http://isatektekne.com.tr/alisveris/isatek-570-samba-kamarali-p-2366

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk2
28 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Tekne Ucuzmuş..

Motor neden pahalı bu kadar

Abi bilmiyorum ama dolar ve euro çıkmandan önce çok daha uygundu. 

https://www.denizmotorum.com/distan-takma-motorlar-pmk7?ob=3&marka=EVINRUDE&marka=MERCURY&marka=TOHATSU&marka=YAMAHA

Şimdi, Sani Gerşon yazdı:

@Çağlar Bayur un teknesi var, yardımcı olacaktır mutlaka.

:good1: Çağlar abi bize yol gösterecektir :yes:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
8 saat önce, Fatih Öztürk2 yazdı:

Kayınbirader ile birlikte fiber bir tekne almayı düşünüyoruz.

Altın kural: en iyi tekne .. arkadaşınıkidir :)

virüs bulaşmışsa alınacak, ne amaçla alınıcak? yazın nerde kışın nerede duracak? bunları iyi irdelemeli. Dıştan aynı görünsede ehr markanın suya oturuşu dlagaya girişi farklı oluyor.  Koçmarine almayın onu söyleyebilirim.

Tekne 2. el olabilir motor sıfırı olmalı, veya servis tavsiyesi ile sahibi bilinen olmalı. Deniz bu motorun başına her türlü hal gelebilir. Bakımlı motordan korkmayın su da yese üstünden deniz de geçse stop etmez çalşışr çok sağlamlar, benzin den ve yakıt hattından ve filtresine özen gösterin.

Tekne içindeki depodaki benzin içine inanaılmaz rahatlıkla su girebiliyor, açığa gidilecekse teneke kanisterde 10-20 lt. yedek çok iyi olur.

motor fiyatlarında 30 ps ten sonra yukarı rakam artar, zira deniz motorunda içerdeki silindir sayısı ve yakıt sistemleri her beygir aralığında değişir.

Satın alacağınız tekneye uygun motor aralığı vardır, üretici tarafından söylenir, diyelim 30-50 diyor, en güçlüsünü almaya gayret gösterin, daha az beygir le 5-10 bin TL ekonomi yaptığınızı sanırsanız denizde zevki 2 kat azaltıp riski de 2 kat fazlalaştırısınız.

2. altın kural: İlk tekne sizin değildir... Dıştan gözüken denizde farklı hisseidlir, ilk teknede mutlaka zevkinize uymayan seçim yağmış olduğunzu kısa sürede anlarsınız, bu yüzden ilk tekneyei 2. el almanın bir çok avantajı vardır.

Hem denizde nasl gittiğini test edip alırsınız, hem de daha ucuza almış olursunuz. Sonra kişisel zevke uygun olana daha rahat kavuşursunuz.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk2
14 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Altın kural: en iyi tekne .. arkadaşınıkidir :)

virüs bulaşmışsa alınacak, ne amaçla alınıcak? yazın nerde kışın nerede duracak? bunları iyi irdelemeli. Dıştan aynı görünsede ehr markanın suya oturuşu dlagaya girişi farklı oluyor.  Koçmarine almayın onu söyleyebilirim.

Tekne 2. el olabilir motor sıfırı olmalı, veya servis tavsiyesi ile sahibi bilinen olmalı. Deniz bu motorun başına her türlü hal gelebilir. Bakımlı motordan korkmayın su da yese üstünden deniz de geçse stop etmez çalşışr çok sağlamlar, benzin den ve yakıt hattından ve filtresine özen gösterin.

Tekne içindeki depodaki benzin içine inanaılmaz rahatlıkla su girebiliyor, açığa gidilecekse teneke kanisterde 10-20 lt. yedek çok iyi olur.

motor fiyatlarında 30 ps ten sonra yukarı rakam artar, zira deniz motorunda içerdeki silindir sayısı ve yakıt sistemleri her beygir aralığında değişir.

Satın alacağınız tekneye uygun motor aralığı vardır, üretici tarafından söylenir, diyelim 30-50 diyor, en güçlüsünü almaya gayret gösterin, daha az beygir le 5-10 bin TL ekonomi yaptığınızı sanırsanız denizde zevki 2 kat azaltıp riski de 2 kat fazlalaştırısınız.

2. altın kural: İlk tekne sizin değildir... Dıştan gözüken denizde farklı hisseidlir, ilk teknede mutlaka zevkinize uymayan seçim yağmış olduğunzu kısa sürede anlarsınız, bu yüzden ilk tekneyei 2. el almanın bir çok avantajı vardır.

Hem denizde nasl gittiğini test edip alırsınız, hem de daha ucuza almış olursunuz. Sonra kişisel zevke uygun olana daha rahat kavuşursunuz.

Çağlar abi bilgi ve önerilerin için çok teşekkür ederim. "En iyi tekne arkadaşının teknesidir" Bu sözü daha önce duymuş ve senelerdir arkadaşların tekneleriyle bugüne kadar idare ettik. Şimdi biz arkadaşları idare edeceğiz :)  Biz tekneyi balık avında kullanacağız. Teknede 2-3 kişiden fazla olmayacak. Marmara da kullanacağız ege ye de gideceğiz. Dolayısı ile römork ile arabanın arkasında dolaşacak ve evin önünde duracak. Düşündüğümüz öçüler ise 5-6,5 mt arası olacak. Motor dediğin gibi sıfır almaya odaklanıyoruz ancak uygun fiyatlı çok az kullanılmış bakımlı bir motor bulabilirsek alacağız. Tekne de eski birşey istemiyoruz. Kayınbirader de ikinci el birşey almayı sevmiyor eğer yeniye yakın temiz birşey olursa ikinci el yoksa yine sıfır almayı planlıyoruz. Şuan mevcutta 3,8 bot ve 9.9 motorumuz var ancak tekne konusunda bilgimiz sadece internette okuduğumuz kadar. Senden bu konuda özellikle temel bilgileri ve önerileri paylaşmaya devam etmeni bekliyoruz. Forumda benim gibi tekne alma niyeti olanlara da yol göstermiş olursunuz.

Sevgiler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

En iyi tekne arkadaşınızın teknesidir zaten :) Bir alırken birde satarken seviniyor insan.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk2

Çağlar abi Fiber teknede et kalınlığı konusunda bir ölçü var mıdır? Ayrıca isatek ve Euroboat markalar konusunda bir bilgi ve fikrin var mıdır?

Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

9.9 hp den yukarı geçiyorsanız öncelikle hayırlı olsun :)

Bizde ilk olarak 2. el fiber bir tekne alıp 1 sene sonra daha büyük ağaç bir tekneye geçtik. Bu şekilde Çağlar abinin dediği gibi insan ne aradığını daha iyi biliyor.

Çağlar abinin dediklerine ek olarak mutlaka ADB ( Amator denizci belgesi) almanız gerekiyor. Nedenide ilk önce 10 beygirden yüksek bir motor düşünüyorsunuz. 

https://ades.udhb.gov.tr/SSS.html

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Benim ADB Var. Daha önce bu tür tekne kullandınız mı? Ne kadar yaktığını felan biliyorsunuz değil mi?

Gerçekten amatör hobi takılacaksanız içten takmalı 6-7 metre bişeye bakın.

Tercihan yelkenli 26 feet ikinci el yabancı marka bişey alın. Para verip survey yaptırın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
On 03.07.2018 at 08:25, Fatih Öztürk2 yazdı:

Çağlar abi bilgi ve önerilerin için çok teşekkür ederim. "En iyi tekne arkadaşının teknesidir" Bu sözü daha önce duymuş ve senelerdir arkadaşların tekneleriyle bugüne kadar idare ettik. Şimdi biz arkadaşları idare edeceğiz :)  Biz tekneyi balık avında kullanacağız. Teknede 2-3 kişiden fazla olmayacak. Marmara da kullanacağız ege ye de gideceğiz. Dolayısı ile römork ile arabanın arkasında dolaşacak ve evin önünde duracak. Düşündüğümüz öçüler ise 5-6,5 mt arası olacak. Motor dediğin gibi sıfır almaya odaklanıyoruz ancak uygun fiyatlı çok az kullanılmış bakımlı bir motor bulabilirsek alacağız. Tekne de eski birşey istemiyoruz. Kayınbirader de ikinci el birşey almayı sevmiyor eğer yeniye yakın temiz birşey olursa ikinci el yoksa yine sıfır almayı planlıyoruz. Şuan mevcutta 3,8 bot ve 9.9 motorumuz var ancak tekne konusunda bilgimiz sadece internette okuduğumuz kadar. Senden bu konuda özellikle temel bilgileri ve önerileri paylaşmaya devam etmeni bekliyoruz. Forumda benim gibi tekne alma niyeti olanlara da yol göstermiş olursunuz.

Sevgiler.

9.9 motor ile 4.95 fiber üstü kapalı tekne alın. Rota marka olabilir. Çok kalite değil ama ucuzdur. Kürek ile de gittiğinden deniZde kalmaz 6 kişi balık tutabilir. Bende var. Fisherman 5.20 benimki. Son ruhsat olayı sonrası 4.95 yaptılar aynı tekne.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk2
(düzenlendi)

On 7/5/2018 at 00:01, Mehmet Ozyurek yazdı:

ADB zorunlu mu ?

11 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Benim ADB Var. Daha önce bu tür tekne kullandınız mı? Ne kadar yaktığını felan biliyorsunuz değil mi?

Gerçekten amatör hobi takılacaksanız içten takmalı 6-7 metre bişeye bakın.

Tercihan yelkenli 26 feet ikinci el yabancı marka bişey alın. Para verip survey yaptırın.

10 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

9.9 motor ile 4.95 fiber üstü kapalı tekne alın. Rota marka olabilir. Çok kalite değil ama ucuzdur. Kürek ile de gittiğinden deniZde kalmaz 6 kişi balık tutabilir. Bende var. Fisherman 5.20 benimki. Son ruhsat olayı sonrası 4.95 yaptılar aynı tekne.

Mehmet hocam, 2-3 kişi falan olacağız. Balık tutmak amacımız. Yani arabanın arkasına takıp ege de balık avlamak. Haftasonları da marmarada avlanmak istiyoruz. Tekneye de evin önünde kapalı garaj yapmayı düşünüyorum. 5-6 m arası düşünüyorum. 

On 7/4/2018 at 23:53, Erdem Dertsiz yazdı:

9.9 hp den yukarı geçiyorsanız öncelikle hayırlı olsun :)

Bizde ilk olarak 2. el fiber bir tekne alıp 1 sene sonra daha büyük ağaç bir tekneye geçtik. Bu şekilde Çağlar abinin dediği gibi insan ne aradığını daha iyi biliyor.

Çağlar abinin dediklerine ek olarak mutlaka ADB ( Amator denizci belgesi) almanız gerekiyor. Nedenide ilk önce 10 beygirden yüksek bir motor düşünüyorsunuz. 

https://ades.udhb.gov.tr/SSS.html

Ege de yaşıyor olsaydım daha büyük bir tekne düşünürdüm. Ancak araba peşinde taşıyacağım için çok fazla seçeneğim yok maalesef

Geçen sene boğaz turunda kaptan bana sen meraklı ve yetenekli bir abiye benziyorsun. Geç kaptan koltuğuna deyince bende hayır diyemedim :D Kaptan daha önce böyle büyük bir tekne kullanmadığıma ikna olmadı nedense 

Tekne 19 m.

QS3Np.jpg

tarihinde Fatih Öztürk2 tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
47 dakika önce, Fatih Öztürk2 yazdı:

QS3Np.jpg

Hımm. yeterli gaz alınmış... :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Marintek marka da bakılabilir, arkadaşım çalışıyor İ.T olarak. Fiyatta indirm yapılabilir sanırım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk2
24 dakika önce, Cem Işık yazdı:

Marintek marka da bakılabilir, arkadaşım çalışıyor İ.T olarak. Fiyatta indirm yapılabilir sanırım

Aşağıdaki kombinasyon için fiyat alabilirseniz çok sevinirim.

Tekne araştırırken Kdv konusundaki bir detayvar. Mevcut teknelerde uygulanan Kdv oranı % 1 iken motorlarda bu oran %18 olarak uygulanıyor. Ancak tekne ve motoru birlikte aldığınızda motordaki % 18 olan Kdv % 1 e düşüyor. Aşağıdaki tabloda verilen fiyatlara göre Kdv farkını firmalar cebe indiriyor gibi görünüyor. Aldığım fiyatları aşağıda paylaşıyorum.

Marinboat 4,95 Samba deluxe : 17.545 TL

Mercury 50 HP Motor : 33.333 TL

Toplamda : 50.878 TL

Yukarıdaki tekne ve motor birlikte alındığında verilen fiyat ise 48.500 TL vergi indirimli fiyat verdiklerini söylediler.

Motorun fiyatı : 33.333 TL – Kdv siz fiyatı :27.333 TL - % 18 Kdv 6.000 TL - % 1 KDV 333 TL Tekne ile birlikte alındığında olması gereken fiyat 27.666 TL

Yani tekne 17.545 TL Motor 27.666 TL Toplam olması gereken 45.211 TL

Hesap yaparken bir hatamı yapıyorum ya da farklı bir hesaplama yöntemi mi var anlayamadım. Dün bir firmadan yine aynı kombinasyon için fiyat istedim. Ayrı ayrı fiyatlarını söyledi. Sonra vergi indirimli fiyatı göndermesini istedim Hala gönderecek :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
6 saat önce, Fatih Öztürk2 yazdı:

Motorun fiyatı : 33.333 TL – Kdv siz fiyatı :27.333 TL - % 18 Kdv 6.000 TL - % 1 KDV 333 TL Tekne ile birlikte alındığında olması gereken fiyat 27.666 TL

Yani tekne 17.545 TL Motor 27.666 TL Toplam olması gereken 45.211 TL

Hesabın yanlış ama evet haklısın.. tekne ve motor birlikte alındığında 48000 değil de 46000 olmalı. 

Motorun kdv'siz fiyatı 28248 lira.. 

% 1 kdv'si 282

% 18 kdv'si 5084 lira.. 

Bu duruma göre.. 

17545+28248+282=46075 lira..  

Montaj maliyeti yüksek midir.. ? Onu dahil ediyor olabilirler mi.. Yada motorlu tekne olunca başka vergi falan mı çıkıyor.. 

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk2

Mehmet abi sen bizim tarafta mısın yoksa tekne lobisi tarafında mı :D

Hesaplıyorum ancak senin hesabı tutturamıyorum. Ya ben yanlış hesaplıyorum. Ya da senin hesabında bir anormallik var.

Tekne : 17545 TL

Motor : 33.333 TL

Motor KDV %18 : 6.000 TL

Motor KDV %1 : 333 TL

Motor + KDV %1: 27.666

Tekne + Motor : 45.211 TL

Bugün bir firma ile görüştüm. Motor için 30.500 TL fiyat verdi. Ama tekne yokmuş elinde. Dolayısı ile indirimden faydalanamıyorum. Ayrıca motor takma ücreti olarak 250 USD fiyatı var dedi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
14 dakika önce, Fatih Öztürk2 yazdı:

Mehmet abi sen bizim tarafta mısın yoksa tekne lobisi tarafında mı :D

Hesaplıyorum ancak senin hesabı tutturamıyorum. Ya ben yanlış hesaplıyorum. Ya da senin hesabında bir anormallik var.

Tekne : 17545 TL

Motor : 33.333 TL

Motor KDV %18 : 6.000 TL

Motor KDV %1 : 333 TL

Motor + KDV %1: 27.666

Tekne + Motor : 45.211 TL

Haha :D yok öyle olmaz.. 

33333 kdv dahil fiyat ise.. 

33333 (bölü) 1.18 = dersen kdv matrahını bulursun.. bu martaha x 18 % dersen kdv'sini bulursun.. 

Ben senin tarafındayım.. :D:D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
8 saat önce, Fatih Öztürk2 yazdı:

Aşağıdaki kombinasyon için fiyat alabilirseniz çok sevinirim.

Tekne araştırırken Kdv konusundaki bir detayvar. Mevcut teknelerde uygulanan Kdv oranı % 1 iken motorlarda bu oran %18 olarak uygulanıyor. Ancak tekne ve motoru birlikte aldığınızda motordaki % 18 olan Kdv % 1 e düşüyor. Aşağıdaki tabloda verilen fiyatlara göre Kdv farkını firmalar cebe indiriyor gibi görünüyor. Aldığım fiyatları aşağıda paylaşıyorum.

Marinboat 4,95 Samba deluxe : 17.545 TL

Mercury 50 HP Motor : 33.333 TL

Toplamda : 50.878 TL

Bu kombinasyon marintek değilmiş? 

Ribtech-jokerboat ve northstar marintek markaları. Burdan beğendiğiniz varsa öğreneyim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk2
On 7/6/2018 at 18:50, Cem Işık yazdı:

Bu kombinasyon marintek değilmiş? 

Ribtech-jokerboat ve northstar marintek markaları. Burdan beğendiğiniz varsa öğreneyim

Çok teşekkür ederim. Mevcut 3.90 M. Marintek botumuz var. Son balığa çıktığımızda 15 saat botta kalınca dedik artık biz tekneye geçelim. Şayet bot vs. bir ihtiyaç tekrar hasıl olursa sizin desteğinizi talep ederim.

On 7/6/2018 at 18:15, Mehmet Ozyurek yazdı:

Haha :D yok öyle olmaz.. 

33333 kdv dahil fiyat ise.. 

33333 (bölü) 1.18 = dersen kdv matrahını bulursun.. bu martaha x 18 % dersen kdv'sini bulursun.. 

Ben senin tarafındayım.. :D:D

:bravo:Abi jeton yeni düştü. İşime geldiği gibi hesaplamışım :yes: Uyarın için teşekkürler :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
5 dakika önce, Fatih Öztürk2 yazdı:

Çok teşekkür ederim. Mevcut 3.90 M. Marintek botumuz var. Son balığa çıktığımızda 15 saat botta kalınca dedik artık biz tekneye geçelim. Şayet bot vs. bir ihtiyaç tekrar hasıl olursa sizin desteğinizi talep ederim.

:bravo:Abi jeton yeni düştü. İşime geldiği gibi hesaplamışım :yes: Uyarın için teşekkürler :good1:

Marintek e ait tekne markalarını yazdım yukarıda, bu teknelerden beğendiğiniz olursa sorar öğreniriz indirim payı var mı yok mu. Çok keyifli uğraş ama her türlü:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...