İçeriğe Yönlendir

Hangi Wax/Boya Koruma?

Aydın Sert

Recommended Posts

Aydın Sert

Değerli üstadlar,

Hafta sonu aracımla biraz ilgileneceğim. 

Sırasıyla;

- Sonax cilalı şampuan ile yıkama,

- Valet Pro kil temizliği,

- Car Wax K9 çizik giderici kalın pasta,

- Car Wax K9 hare giderici polish pasta,

- İPA ile kalıntı temizleme.

Bu işlemler sonrası bana koruyucu bir ürün lazım. 

Biraz araştırdım ve şu iki ürün yoğun olarak kullanılmış. (Erdem Boya' da 40 ar gram bölünmüş olarak satılmakta)

1- Fınısh Kare Wax FK 1000

2- Soft99 Fusso Coat 12 (Siyah ve Koyu Renk Araçlar İçin)

Bunlardan ya da bunların dışında tecrübeleriniz/önerileriniz nedir?

Aracım SİYAH renkli.

Yorum bağlantısı
Buğra Höngül

Waxlar sandığınız kadar uzun ömürlü değildir o yüzden bütçenize uygun seçim yapın 12 ay yıkama sayısına göre verilmiştir ve uygun şampuanlara göre hesaplanmıştır carwaxın yeni koruması çıktı wax olarak deneyebilirsiniz

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Parlaklık için 

3D Hd Poxy  

tavsiye ederim turtle wax sonax kullandığım tüm cilalardan iyi ! parlaklık ,ıslak görünüm ve araca ayna etkisi veriyor.

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
59 dakika önce, Buğra Höngül yazdı:

Waxlar sandığınız kadar uzun ömürlü değildir o yüzden bütçenize uygun seçim yapın 12 ay yıkama sayısına göre verilmiştir ve uygun şampuanlara göre hesaplanmıştır carwaxın yeni koruması çıktı wax olarak deneyebilirsiniz

Buğra Hocam, hangi ürünü, link var mı?

41 dakika önce, Murat Öngür yazdı:

Parlaklık için 

3D Hd Poxy  

tavsiye ederim turtle wax sonax kullandığım tüm cilalardan iyi ! parlaklık ,ıslak görünüm ve araca ayna etkisi veriyor.

Murat Bey,

Son kat cila koruyucu ve Hybrid Montan olmak üzere 2 ürün var. Hangisi?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

4 yıl civarı periyotta 1 boyatıyorum. Hem  daha ucuz hem hızlı oluyor sonuçu da anlatmaya gerek yok görülebiliyor :mamba:

Yorum bağlantısı
Bekir Memur
(düzenlendi)

Fusso coat kullanıyorum 12 ay etkisi yok fakat araba devamlı gece gündüz güneşte kalsa bile rahat 3 ay etkisi oluyor yıkamada kir pislik daha kolay çıkıyor fakat öyle parlaklık vermiyor amacı tamamen boya koruma.(uygulaması biraz zordur zaman ister her panele yapıldıktan sonra 2-3 dakika arası beklenip hemen silinmesi gerek fazla beklenirse temizlenmesi çok zor hale geliyor)

Yıkama yüksek ph lı şampuanlarla yapılırsa 2 aylık etki 2 yıkamaya düşer elinizdeki şampuanın ph derecesini turnusol kağıdı ile kontrol edin. Piyasadaki çoğu şampuan ve foam yüksek ph lı korumanın ömrünü hızla azaltır.

İlk temizlik olarakta cilalı şampuan değilde daha sökücü ph yüksek bir ürün kullanınki onca yılın pisliği kolayca çıksınki boya koruma ürünleri yüzeye daha sağlıklı yapışsın.

Ağır yıkama için sökücülüğü fazla olan valet pro bilberry kullananlar var.

Ağır yıkamadan sonra kilde şart tabiki

tarihinde Bekir Memur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
9 saat önce, Bekir Memur yazdı:

Fusso coat kullanıyorum 12 ay etkisi yok fakat araba devamlı gece gündüz güneşte kalsa bile rahat 3 ay etkisi oluyor yıkamada kir pislik daha kolay çıkıyor fakat öyle parlaklık vermiyor amacı tamamen boya koruma.(uygulaması biraz zordur zaman ister her panele yapıldıktan sonra 2-3 dakika arası beklenip hemen silinmesi gerek fazla beklenirse temizlenmesi çok zor hale geliyor)

Yıkama yüksek ph lı şampuanlarla yapılırsa 2 aylık etki 2 yıkamaya düşer elinizdeki şampuanın ph derecesini turnusol kağıdı ile kontrol edin. Piyasadaki çoğu şampuan ve foam yüksek ph lı korumanın ömrünü hızla azaltır.

İlk temizlik olarakta cilalı şampuan değilde daha sökücü ph yüksek bir ürün kullanınki onca yılın pisliği kolayca çıksınki boya koruma ürünleri yüzeye daha sağlıklı yapışsın.

Ağır yıkama için sökücülüğü fazla olan valet pro bilberry kullananlar var.

Ağır yıkamadan sonra kilde şart tabiki

Bekir kardeşim verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
20 saat önce, Buğra Höngül yazdı:

Üstad, parlaklıktan çok koruma gerekli bana. Bu konuda bu ürün iş yapar mı? Etkisi nedir?

Yorum bağlantısı
Buğra Höngül

Aydın bey korumadan kastınız nedir? Yani bir wax su iticilikten ve birazda (hatta çok az) güneşin zararlı ışıkşarından başka bişey yapamaz 50ml araç başı uygulamanıza gider 3 kutu alsanız her yıkamanıza 1 yıl gider yok ben uzun vadeli koruma isterim derseniz seramik uygulaması yapın yani işin özetini söyleyim zymöl glasür alsanızda yıkamanızı düzgün yapmadıkça 2 yıkama dayanır benim size bahsettiğim ürün her yıkama sonrası keyifle sürüp rahat sileceğiniz bir ürün 50 ye yakın wac denedim hepsi min fark olsada birbirinin aynısı. Ben uçuk fiyatlara uçuk ürünler alıp kullandım gel gelelim amatör bir uygulama için çok çok iyi bir ürün şunuda belirtiyim 12 koruma yazan ürün açıklamasına bakmak lazım neye göre 12 ay ayda 1 yıkamadan hesaplanmış 12 ay mı? ayda 4 yıkamadan hesaplanmış 12 ay mı? Ve hangi şampuanla 12 ay 80liralık waxı korumak için litresi 70 lira olan şampuan kullanmak sorun değil derseniz seçiminize karışamam tabi ancak kıssadan hisse pahalı ürün pahalı şampuan o yüzden kutu üzerinde yazanlardan çok tecrübeyle sabit mantıklı ürün tavsiye ederim biraz uzun oldu ama olay tamamen bu şekilde :)

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
12 dakika önce, Buğra Höngül yazdı:

Aydın bey korumadan kastınız nedir? Yani bir wax su iticilikten ve birazda (hatta çok az) güneşin zararlı ışıkşarından başka bişey yapamaz 50ml araç başı uygulamanıza gider 3 kutu alsanız her yıkamanıza 1 yıl gider yok ben uzun vadeli koruma isterim derseniz seramik uygulaması yapın yani işin özetini söyleyim zymöl glasür alsanızda yıkamanızı düzgün yapmadıkça 2 yıkama dayanır benim size bahsettiğim ürün her yıkama sonrası keyifle sürüp rahat sileceğiniz bir ürün 50 ye yakın wac denedim hepsi min fark olsada birbirinin aynısı. Ben uçuk fiyatlara uçuk ürünler alıp kullandım gel gelelim amatör bir uygulama için çok çok iyi bir ürün şunuda belirtiyim 12 koruma yazan ürün açıklamasına bakmak lazım neye göre 12 ay ayda 1 yıkamadan hesaplanmış 12 ay mı? ayda 4 yıkamadan hesaplanmış 12 ay mı? Ve hangi şampuanla 12 ay 80liralık waxı korumak için litresi 70 lira olan şampuan kullanmak sorun değil derseniz seçiminize karışamam tabi ancak kıssadan hisse pahalı ürün pahalı şampuan o yüzden kutu üzerinde yazanlardan çok tecrübeyle sabit mantıklı ürün tavsiye ederim biraz uzun oldu ama olay tamamen bu şekilde :)

Hocam korumadan kastım, bir seramik koruması beklemesem de yaptığım uygulamaların ve boya yüzeyinin bir nebze de olsa devam etmesi.

Yani geçen sene bayramda senin önerdiğin malzemeler ile pasta yaptım fakat çok kısa bir sürede boya yüzeyim eski haline döndü. Tabi bu aşamada ben pasta sonrası (Car Wax K5) herhangi bir ürün kullanmamıştım. Her yıkama sonrası BSD hariç.

Şimdi biraz daha detaya gireceğim. Kil, İPA gibi. Yani zemini bu kadar arındırmışken emeğim biraz devam etsin.

Yorum bağlantısı
Buğra Höngül

Hocam korumadan kastım, bir seramik koruması beklemesem de yaptığım uygulamaların ve boya yüzeyinin bir nebze de olsa devam etmesi.
Yani geçen sene bayramda senin önerdiğin malzemeler ile pasta yaptım fakat çok kısa bir sürede boya yüzeyim eski haline döndü. Tabi bu aşamada ben pasta sonrası (Car Wax K5) herhangi bir ürün kullanmamıştım. Her yıkama sonrası BSD hariç.
Şimdi biraz daha detaya gireceğim. Kil, İPA gibi. Yani zemini bu kadar arındırmışken emeğim biraz devam etsin.
Pasta işleminde hangi ürünleri kullandınız? Carwax ürünlerinden yani yaptığım araçlarda kullandığım ürünlerden biridir olumsuz dönüş almadım yıkamada bi yanlış yapıyormusunuz çift kova ön yıkama işlemleri gibi
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
21 dakika önce, Buğra Höngül yazdı:
24 dakika önce, Aydın Sert yazdı:

Pasta işleminde hangi ürünleri kullandınız? Carwax ürünlerinden yani yaptığım araçlarda kullandığım ürünlerden biridir olumsuz dönüş almadım yıkamada bi yanlış yapıyormusunuz çift kova ön yıkama işlemleri gibi

Öncelikle Sonax turuncu şampuan ile yıkadım, ardından direk K9 ile pasta işlemine geçtim ve üzerine K5 ile devam ettim.

Hatta şurada konusu mevcut.

Yıkamayı ise; genellikle aracı önce ıslatırım, tozdan ve çamurdan arındırdıktan sonra hafif ılık sulu kovada şampuanı köpürtürüm ve araç yıkama süngeri ile yıkarım. Ardından durularım.

Yorum bağlantısı
Buğra Höngül

Hocam konu gözümden kaçmış ancak hareleri kalmış biraz daha uzun çalışıp daha iyi sonuç elde edersiniz. Çift kova yöntemine özen gösterin çiziklerin geri gelmesi hem yıkamadan hemde pasta işeminin tam anlamıyla olmamasından

Öncelikle Sonax turuncu şampuan ile yıkadım, ardından direk K9 ile pasta işlemine geçtim ve üzerine K5 ile devam ettim.
Hatta şurada konusu mevcut.
Yıkamayı ise; genellikle aracı önce ıslatırım, tozdan ve çamurdan arındırdıktan sonra hafif ılık sulu kovada şampuanı köpürtürüm ve araç yıkama süngeri ile yıkarım. Ardından durularım.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Siyah renk aracımda kullanmak üzere güzel bir cila önerisi istiyorum arkadaşlar, meguiars nxt var elimde sadece. Bir de sonax hızlı cila var. Ama siyaha özel bir cilaya hayır demem:)

Yorum bağlantısı
Buğra Höngül
Siyah renk aracımda kullanmak üzere güzel bir cila önerisi istiyorum arkadaşlar, meguiars nxt var elimde sadece. Bir de sonax hızlı cila var. Ama siyaha özel bir cilaya hayır demem:)
Cila da siyah beyaz renk ayrımı olmaz genelde ancak turtle wax black serisi var uyguladım uzun vadeli değil ancak siyah için birebir

https://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/turtle-wax-jet-black-siyah-arac-bakim-seti-t-3kt-353365240?pkw=&pmt=&sc_gcsp=gg&ggmktg=PaidSearch*PLA*236136807*22544672247*58375880727*%7btype%7d*353365240*pla-374671891601&gclid=EAIaIQobChMI7e68utCC3AIVFIbVCh1aVQJdEAQYBCABEgIIFfD_BwE&gclsrc=aw.ds&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Kılcal çizikleri alır ve az da olsa koruma sağlar mı bu arkadaş? Yoksa bu da aynı işi görür denecek mamul var mıdır siyaha özel olmayan? Aracımda alırken seramik kaplama yaptırmıştım ama rastgele yerlerde bir kaç kez yıkandı ve kılcal çizikler gözüme batıyor. Kostikli ürün kullanılmış olabilir emin değilim. Foto istersen paylaşabilirim de. Göz alıcı parlaklık istiyorum kısacası:)

Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Bugün siparişlerimi tamamladım. İşlemlerim şu malzeme ve sırasına göre olacak. Önerileriniz var ise sevinirim.

1. SONAX turuncu cilalı şampuan ile yıkama (Basınlı tabanca ile)

bGW3aj.jpg

2. DİVORTEX red storm iron out ile demir tozu temizliği

GD3j0Z.jpg

3. DİVORTEX Clay Bar ile kil demizliği (mavi 150 gr lık kutulu)

6NmjXv.jpg

4. CAR WAX K9 ve K5 pasta serisi

2EvmXd.jpg

5. DİVORTEX İPA ile temizlik (%99,99 saflık)

yqVk3j.jpg

6. TURTLE WAX sıvı cila

zMnNBj.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Ersin Özkaya

Seramik kaplama uygulamasını tavsiye eder misiniz ? Aracın rengi siyah. Boya cansız duruyor baya.bugun birkaç yerle konuştum 3 yıl garanti veriyor sözde.her yıl kontrolü varmış.uygulama yaptıran var mı? Kaplamanın kaliciligi ne kadar dir? Boya baya canlanıyor mı? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

seramik kaplamanın gerçeği yapılırsa çok iyi dayanıyor, yapılma aşaması önemli, boya kabini gibi odası varsa mekanda yaptırırdım .

Yorum bağlantısı
Buğra Höngül
Seramik kaplama uygulamasını tavsiye eder misiniz ? Aracın rengi siyah. Boya cansız duruyor baya.bugun birkaç yerle konuştum 3 yıl garanti veriyor sözde.her yıl kontrolü varmış.uygulama yaptıran var mı? Kaplamanın kaliciligi ne kadar dir? Boya baya canlanıyor mı? 
Seramik kaplama ile sadece canlanmaz öncesinde ki işlemler çok önemli polisaj ve öncesi
Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya
4 saat önce, Buğra Höngül yazdı:
20 saat önce, Ersin Özkaya yazdı:

Seramik kaplama ile sadece canlanmaz öncesinde ki işlemler çok önemli polisaj ve öncesi

Seramik kaplamadan önce kıl uygulamasi ve boya koruma yapılacakmış.sonra seramik kaplama.3 yıl garanti her yıl kontrolü ile 1000 TL istiyorlar .1.5 gün sürüyormuş.benim amacım boyayı güneş yanığı olmasını engellemek.bu uygulama faydalı olur mu ? 1000 TL ye değer mi?

Yorum bağlantısı
Buğra Höngül
Seramik kaplamadan önce kıl uygulamasi ve boya koruma yapılacakmış.sonra seramik kaplama.3 yıl garanti her yıl kontrolü ile 1000 TL istiyorlar .1.5 gün sürüyormuş.benim amacım boyayı güneş yanığı olmasını engellemek.bu uygulama faydalı olur mu ? 1000 TL ye değer mi?
1000 tl ile hangi ürünü kullanıyorlar acaba? 3 yıl neye garanti veriyorlar garantiler havada uçuyor bu aralar
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...