İçeriğe Yönlendir

Son Zamanlarda Artan Çevirme ve Cezalar

Erkan Tekin

Recommended Posts

Erkan Tekin

Merhaba Arkadaşlar.. 
Daha önce konu açıldı mı bilmiyorum ama paylaşmak istedim.. 

Ankara da ikamet etmekteyim ve 1 temmuzdan bu yana hemen hemen her köşe başında bir çevirme mevcut.. 
Araç ayırt etmeksizin her türlü modifikasyon ( Cam filmi, yazı, jant, egzoz başlığı, difüzör, marşpiyel, karlık, vs) Aklınıza ne gelirse ceza yazıyorlar.. 
En düşük ceza 235 tl..

Ses yapan egzoza da yapmayana da Ceza + Çekme + Men + Çevre Bakanlıgından 2bin küsür ceza.. 
Jantlara ceza + men
Cam filmine ceza + men
Egzoz orjinal olsun olmasın her türlü bağlıyorlar aracı... 
Kısacası aklınıza gelebilecek ne varsa yazıyorlar.. 
Orjinal jant lastik olmazsa araçta muayeneden de geçmiyor.. 

Başka şehirlerde de var mı bilmiyorum ama Ankara da ikamet edenler dikkatli olsunlar..  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben seyahat saatlerim sebebiyle hiç çevirmeye denk gelmiyorum.. 

Olduğunu biliyorum ama.. Ben denk gelmiyorum.. 

Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

facebook ta jant orjinal  olmadığı için aracı bağlamış diye bir yazı görmüştüm.

o zaman araç orjinal jantı neyse onu mu takılacak. Ceza yazılacak bağlanacak diye açıklamamı yapıldı.

yoksa altında başka şeyler mi var acaba gibi deli sorular geçiyor aklımdan.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Devlete para lazım en kolay toplama yollarından biride bu.Gözünün üstünde kaş var diyede keserler dikkat edin.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Genelde impreza wrx sti kullananları görüyorum facebook sayfasında egzozdan bağlanan ama cam filminden, janttan ceza+men abartı olmuş.

Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadır

İzmir'de genelde yazlık dönüş yollarında çevirmeler olur. Günübirlikçiler alkol alıp yola çıkmasın diye.

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Her seçimden önce ara verilen ceza yazma işlemi her seçimden sonra kaldığı yerden devam eder. Bu ülke de bu hep böyle olmuştur.

Ama şu abartılı ses çıkaran egsozlara, özellikle sesi 5 km den gümbürdeyen motosikletlere paraya çevrilmeden direkt 6 ay hapis verseler ceza çok olmuş demem. Ceza dediğin caydırmalı, caydırmıyorsa o cezanın bir anlamı yok.

• Beğen 13
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
1 saat önce, Erkan Tekin yazdı:

Merhaba Arkadaşlar.. 
Daha önce konu açıldı mı bilmiyorum ama paylaşmak istedim.. 

Ankara da ikamet etmekteyim ve 1 temmuzdan bu yana hemen hemen her köşe başında bir çevirme mevcut.. 
Araç ayırt etmeksizin her türlü modifikasyon ( Cam filmi, yazı, jant, egzoz başlığı, difüzör, marşpiyel, karlık, vs) Aklınıza ne gelirse ceza yazıyorlar.. 
En düşük ceza 235 tl..

Ses yapan egzoza da yapmayana da Ceza + Çekme + Men + Çevre Bakanlıgından 2bin küsür ceza.. 
Jantlara ceza + men
Cam filmine ceza + men
Egzoz orjinal olsun olmasın her türlü bağlıyorlar aracı... 
Kısacası aklınıza gelebilecek ne varsa yazıyorlar.. 
Orjinal jant lastik olmazsa araçta muayeneden de geçmiyor.. 

Başka şehirlerde de var mı bilmiyorum ama Ankara da ikamet edenler dikkatli olsunlar..  

Ben şu koyu renkli kısımları anlamadım.Nasıl egzoz açıklar mısınız. Orjinal egzoztan kasıt nedir? Aracın orjinal egzozu ise ona kimse karışmaz ceza yazamaz.

Cam filmi yasak değil, men hiç olmaz, ama kural dışı, içeriyi göstermeyen film varsa, yapan cezasına katlanacak. Kural dışıysa yani. Hiç başka Ankaralı üye dile getirmedi bu tür bir şikayet? Varsa yazsınlar onlar da.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Ses çıkaran egzosları affetmiyorlar. Üstüne bir de çevre şehircilik bakanlığından kallavi bir ceza geliyor. Ama orjinal egzosa kimse bir şey demez. Bazı araçlarda orjinalde çok ses çıkarıyorsa (Subarı Impreza WRX filan) onlarında derdini anlatması zor. Ayrımı nasıl olur bilemem. 

Janttan ceza görmedim duymadım. Yazılabilir mi derseniz bence yazılır ama zorlama bir iş olur. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
10 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Aracın orjinal egzozu ise ona kimse karışmaz ceza yazamaz.

Cam filmi yasak değil, men hiç olmaz, ama kural dışı, içeriyi göstermeyen film varsa, yapan cezasına katlanacak.

Ferrari'lere ceza kesildiğini gördük orjinal egzozla.

Cam filmi yasak, cezası da vardı ama uzun adam el sürülmesin demişti, sürülmüyordu. Belki şimdi paraya ihtiyaç var, başlamış olabilirler kesmeye cezaları.

Cam filminin cezasının yanında trafikten men ve muayene tekrarı var.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök

On 2 cama film yaptim gecen hafta o yuzden basladi cezalar verin 10 bi lira sokim kurtulun 😂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlyas Demirbaş

Ses çıkartan eksozlar şahsen benide çok rahatsız ediyor. Abartmamak lazım ...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Cam filmi yasak değil, men hiç olmaz, ama kural dışı, içeriyi göstermeyen film varsa, yapan cezasına katlanacak. Kural dışıysa yani. Hiç başka Ankaralı üye dile getirmedi bu tür bir şikayet? Varsa yazsınlar onlar da.

Yasak ve men maalesef kardeşim ancak Sani’nin dediği gibi dokunmuyorlardı.
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Aşırı ses yapan egzozlara bende karşıyım en ağır ceza neyse onu versinlerde diğerlerinin kime ne zararı var?

Yorum bağlantısı
Serkan Maden

Ankarada'yım şimdilik denk gelmedim çevirmeye. Hatta 4 yıldır denk gelmedim.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Yeri gelmişken;

Tebliğ ile kişilerin huzur ve sükununu, beden ve ruh sağlığını bozacak şekilde ilgili yönetmeliklerle belirlenen standartlar üzerinde gürültü ve titreşim oluşturan ulaşım araçları, şantiye, fabrika, atölye, iş yeri, eğlence yeri, hizmet binaları ve konutlara uygulanacak ceza oranları da yeniden belirlendi.

Bu kapsamda, gürültü ve titreşime neden olanlara 2016'da 812 lira ile 24 bin 546 lira aralığında ceza verilirken, 2017'de bu eylemlerin cezası 843 lira ile 25 bin 486 lira aralığında uygulanacak. Tebliğe göre, konutlar için 843 lira, ulaşım araçları için 2 bin 543 lira, işyerleri ve atölyeler için 8 bin 491 lira, fabrika, şantiye ve eğlence gürültüsü için 25 bin 486 lira para cezası kesilecek.

............

Yeni idari para cezalarına göre, emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine bin 54 lira, yönetmeliklerle belirlenen standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahiplerine ise 2 bin 117 lira ceza uygulanacak.
Kokuya sebep olan emisyonları, yönetmelikte belirlenen sınır değerlerin üzerinde çevreye verenlerin cezası ise 4 bin 241 lira olarak belirlendi.

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Aracımda daima tebeşir, ceset torbası ihtiyaç olmamasına rağmen kışın mutlaka kar zinciri çekme halatı vs. dahil bulundurulması zorunlu hiçbir ekipman eksik olmadı bir keresinde yangın tüpü taşımayan ve şehirlerarası yolda şehirlerarası seyir halindeyken lpgli bir araca sahibi ile birlikte bendeki çift yangın tüpü ile müdahale ederek yeni tutuşmakta olan motoru söndürdük bu yüzden sık sık çevirme olması iyidir. Kurallara hep uyuyoruz ama uymayanlar bir şekilde ihya oluyor buna imkan tanımamak lazım.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
İhsan Yıldırım

Kayserideyim hiç denk gelmedim hatta kendi kendime kızıyorumda neden hiç denetleme yok diye inan trafikte rahat araç kullanamıyorum geceleri rahat uyuyamıyorum yan verenler eşşek gibi arabasını bağırtanlar vs vs vs denetleme olması iyidir ama sıkmamak kaydıyla 

ayrıca cam filmi cezası yazabilecek bir yiğit tanımıyorum cumhurbaşkanı yeni kanun düzenlenmesi yapılana kadar durdurmuştu ve onun sözü üzerine ceza yazacak var ise ya delidir yada bu işte başka birşey vardır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
5 saat önce, Serkan Ünsalan yazdı:

facebook ta jant orjinal  olmadığı için aracı bağlamış diye bir yazı görmüştüm.

o zaman araç orjinal jantı neyse onu mu takılacak. Ceza yazılacak bağlanacak diye açıklamamı yapıldı.

yoksa altında başka şeyler mi var acaba gibi deli sorular geçiyor aklımdan.

Tahminimce orjinal olculer disinda jant, lastik gibi durumlarda ceza kesiliyordur. Kurallar belli... Aksi sekilde hareket eden yakalaninca cezayi öder. Para vermek istemeyen kurallara uyar. Hem daha guvenli ;)

Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Evet Ankara çok sıkı bu aralar. Özellikle jant ve egzoza takmış durumdalar..

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bu sabah ben de 235 liralık bir ceza yedim mobiletle ama o kadar memnunum ki polisin işleri tekrardan sıkı tutmasından, ödeyeceğim 176 lira helal-ü hoş olsun. Keşke seçim dönemlerinde de devam etseler.. Keşke trafik denetimleri hep sıkı olsa da bizler kurallara uyarken başkaları gözümüzün içine baka baka kuralları çiğneyip vatandaşı rahatsız edemese...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar
10 saat önce, Önder Özcan yazdı:

Ben şu koyu renkli kısımları anlamadım.Nasıl egzoz açıklar mısınız. Orjinal egzoztan kasıt nedir? Aracın orjinal egzozu ise ona kimse karışmaz ceza yazamaz.

10 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Ferrari'lere ceza kesildiğini gördük orjinal egzozla.

Cam filmi yasak, cezası da vardı ama uzun adam el sürülmesin demişti, sürülmüyordu. Belki şimdi paraya ihtiyaç var, başlamış olabilirler kesmeye cezaları.

Cam filminin cezasının yanında trafikten men ve muayene tekrarı var.

Ceza kriteri egzosun orjinal olup olmaması olamaz. Çok saçma. Belli bir desibel i aşan bütün gürültü kirliliği kaynağı egzosları yüksek cezalarla cezalandırsınlar. Kusura bakmasın ama süper spor arabasına milyon lira ödedim diye hiç biri benim kulağımın ırzına geçme hakkına sahip olamaz. Gitsin pistte kullansın kamuya açık alanda değil. Yok ille kullanmak istiyorsa sanayide sesini kıstırsın. Arabasını insanları rahatsız ederek bağırtarak kendine baktırmayı adet edinmek; bir hobi olamaz en hafif tabirle görgüsüz öküzlüktür.

Ne dolmuşum be :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan

Ankara'da yaşıyorum şimdiye kadar denk gelmedim. İnşallah da gelmem.

Aracımda şoför ve yolcu camındaki film(yanılmıyorsam 2 numara) haricinde orjinal olmayan hiçbir şey yok. Filmi de eski sahibi çektirmiş. Bu yüzden men edilmek istemem:rolleyes:

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Bende bu yönde yazılar okudum. Elazığ da çevirme çok şükür yok. Olsa bile tek faul yanım cam filmlerim. Yasak mı evet yasak ama olmayınca araçta seyehat edilmesi zorlaşıyor. Gün gelir ceza yazılırsa hiç itiraz etmem paşa paşa öderim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...