İçeriğe Yönlendir

Astra J Geri Görüş Kamera Montajı

Metin Akbal

Recommended Posts

Metin Akbal

Multimedya takmistik onu paylastik ama kamera montaji daha muhim. Genelde plaka aydinlatmasina kamera takarlar ve saglikli olmaz. Referans cizgiler ne kadar yaklastigimizi gosterir cizginin arabanin neresinde oldugunu bilemeyiz. Bu yuzden tamponu referans alabilmem icin yukarilara bir yere takmam gerekiyordu.

Arka bagaj Opel logosunun oldugu bolum gozume bi hoş guzel gorundu default_smile.png Hersey o merakla basladi. Simsekler cakti bakalim neymis default_smile.png

Doseme sokmek icin foto cekmemisim tarif edeyim. Bagaji kaldirinca doseme kisminda 2 adet vida gorunuyor vidalari sokup dikkatlice dosemeyi cekmek gerekiyor. Klipsli halde bagaja sabit.

b9564cfce3c53d06866daa36d40aaeb1.jpg

Bagaj dosemesini sokunce bir kac somunla karsilastim onlari sokunce ne goreyim logo komple geldi elime default_smile.png

300a0627a6f202938bb70b2a4edf68fb.jpg

Tamponu en iyi gorebilecek yerinde kapi acma butonunun yani olacagini dusundum.
Kamerayi aslinda orijinalde butonlu kamera almak istiyordum Turkiye de yok yurtdisinda 150 euro idi bu sefer yabancilar daş yesin dedim multimedia ile gelen kelebek kamerayi taktim. Kabloyu mecburen keserek iceri aldim.

0b7b0960de8af07affcf0ec66e79b20b.jpg

6c7a075f2a753d40ec3eae7647b5b300.jpg

26b55c57a6cc1fa9528833dcc8c456f0.jpg

2d41cba76e1fda38e30b71e32cb0c2e1.jpg

Elektrigini cakmakliktan aldim cunku teybin surekli kamera calistirmaya yonelik programi var ve zaten canbus uzerinden geri vitese gectigini anliyor. Bu sekilde olunca goruntu hiz kaybi minimum duzeyde.

9c5661b7d6a1c7beada66085753aa304.jpg

Kapi alt esiklerinden elektrikve goruntu kablosunu getirdim.

659017a7efb219f78452176df15a330e.jpg

Bagaj yan goze hatti getirdim.

510fbe5ecdab56569842fa0667b61dd3.jpg

Yan dosemeyi biraz kanirtip klavuz kablo yardimi ile bagaja giden elektrik hat korugunden gecirdim.

89b135d550228472a1ad65bafb1fa541.jpg

Ondan sonra dosemeyi toplamaya basladim.

c1bcb816956e6d896373e8e03bae9862.jpg

Park sensorunun guvenli mesafesi ne kadar yaklasiyorsa bizde o kadar yaklasabiliyoruz.

82283fa5d5480f8e5121bbe651da4916.jpg

480c3e3a9e4c50579b8c37f7629bf40a.jpg

• Beğen 9
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

metin hocam ellerine saglik guzel bir calisma olmus... fakat birsey dikkatimi cekti referans cizgiler var ya yakinliga gore sabit kalan.. ordan anladigim kadariyla kameranin acisi biraz egik gibi geldi bana... 🤔

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
metin hocam ellerine saglik guzel bir calisma olmus... fakat birsey dikkatimi cekti referans cizgiler var ya yakinliga gore sabit kalan.. ordan anladigim kadariyla kameranin acisi biraz egik gibi geldi bana... [emoji848]

Onu sonradan duzelttik az bi ceviriyorum bi dunya milim kayiyor default_smile.png Birde kamera tam ortada olmayinca hafif sapma oluyor. Tesekkur ettim.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Kameranın kuyruğu eğri mi ne? default_smile.png
Bide boyle bak [emoji12][emoji12][emoji12] Duzelmistir simdi [emoji16]

789dc1c47b44fd05e896151ecc6bf0f1.jpg
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

kamerayi alttan uste dogru egimini degistirmeyi denermisin metin hocam? Açı cok dar... guzel birsey olmus denizi asip kiyida bogulmak gibi bisey 😁

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
kamerayi alttan uste dogru egimini degistirmeyi denermisin metin hocam? Açı cok dar... guzel birsey olmus denizi asip kiyida bogulmak gibi bisey [emoji16]
Kamera acisi bu kadar acisi dar egimde sikinti yok tamponu sinir goruyor patron.
Daha da eğrildi
Yok yok egilmemistir telefondan oyle gorunuyordur [emoji4]
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Şimdi, Metin Akbal yazdı:
10 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:
kamerayi alttan uste dogru egimini degistirmeyi denermisin metin hocam? Açı cok dar... guzel birsey olmus denizi asip kiyida bogulmak gibi bisey emoji16.png

Kamera acisi bu kadar acisi dar egimde sikinti yok tamponu sinir goruyor patron.

kamera degil kirmizi centik sinir olsun... tabi fikirdir, siz begendiyseniz bize hayirli olsun demek duser 😁 hadi heep beraber onlar erdi muradina biz cikalim kerevetine 😂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Çorumluya bahele...Eline sağlık hocam... Seri üretime  ne zaman geçiyoruz? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Güzel çalışma, itinalı işçilik. Eline sağlık Metin hocam. Ama açının darlığı konusunda diğer arkadaşlar ile hem fikirim.

Benzer bir fikir benim aklıma da gelmişti. Biraz meşakkatli. Ford 'un arka logosunun içine gizleyip, geri vites ile mekanik olarak açılan bir sistem düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
5 dakika önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Güzel çalışma, itinalı işçilik. Eline sağlık Metin hocam. Ama açının darlığı konusunda diğer arkadaşlar ile hem fikirim.

Benzer bir fikir benim aklıma da gelmişti. Biraz meşakkatli. Ford 'un arka logosunun içine gizleyip, geri vites ile mekanik olarak açılan bir sistem düşünüyorum.

Abimin 2012 voswos’ta var

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
6 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

Abimin 2012 voswos’ta var

Mekanizmasını görmek isterdim.

Ekleme: 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Eline saglik abi, haftasonu bende taktim arkayi.

Gelecek haftada one takacagim.

b2ae757d4595893e52610c2ec9417b0d.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Ekleme: 

Bunlara da yap diyip. Oturup izleyeceksin. 

5 saat önce, Metin Akbal yazdı:

b9564cfce3c53d06866daa36d40aaeb1.jpg

Burada biri var.  😍

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
kamera degil kirmizi centik sinir olsun... tabi fikirdir, siz begendiyseniz bize hayirli olsun demek duser [emoji16] hadi heep beraber onlar erdi muradina biz cikalim kerevetine [emoji23]

Sunu demek istedim gecen sene plakalik kameram vardi ve onda o kirmizi centikler olsa bile aracin ne kadar yaklastigini anlayamiyorsun. O yuzden tamponu sınır gorecek sekilde ayarladim abiler default_smile.png Tekrar tesekkurler default_smile.png
Vay arkadaş ekmek aslanın midesinde default_lol.gif

Geldin de yedirmedik mi pide [emoji16]

Çorumluya bahele...Eline sağlık hocam... Seri üretime  ne zaman geçiyoruz? 

Yakiniz ayipsin default_smile.png

Eline saglik abi, haftasonu bende taktim arkayi.

Gelecek haftada one takacagim.

b2ae757d4595893e52610c2ec9417b0d.jpg

Saol Sami. Bende on kamera teyple beraber orijinalinde var. Senin olay nasil olacak?

Burada biri var.  [emoji7]

Cingenem [emoji16]

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Bir saat önce, Metin Akbal yazdı:

Saol Sami. Bende on kamera teyple beraber orijinalinde var. Senin olay nasil olacak?

Bende görünen ekran çift kanal. Ön kamera sürekli aktif,  ( yolda giderken yada park ederken ön kaput altı görünmüyor. ) geri kamera'da vitesten aldığı komutla devreye girecek.

kayıt yok sadece izleme. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
17 saat önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Ekleme: 

Bunun en büyük handikabı, geri vitesteyken işgüzar birisi “abi bi dakka amblem sıkışmış” deyip hop demeye kalmadan zorlamaya başlıyor mekanizmayı :D

• Mutlu 1
  • Şaşkın 2
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Çok güzel çalışma. Bende yapmak istiyorum ama sonrada bu karikatürdeki gibi olduğum aklıma geliyor.

http://

• Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Serkan Aktay yazdı:

Haha. 

Benimki gelip geçiyor.  Sizinki geçmiyor mu ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...