İçeriğe Yönlendir

İkiye Bölünen Tofaşlar

Emre Şimşek

Recommended Posts

Hayrettin Bahadır
Şimdi, Önder Özcan yazdı:

Ben  77-2001  model kuş serisinin (fiat 131)  kazada ikiye bölünmesiyle bu günkü vergi sistemi arasındaki bağı sormuştum. Konu kuşların ikiye bölünmesi ya.

Yani diyorum ki, Türkiye'de ki vergilendirme sistemi bu kadar gaddar olmasa bu kuş serilerine bakan olur mu? 400 € ya 2002 model Monedo Ghia var. Siz olsanız hangi aracı tercih ederdiniz?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Vergiden ziyade adamlarda ikinci el çok ucuz, yoksa sıfır polo fiesta hemen hemen aynı para bizle.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Kuşlar ikiye bölünür, iyi kuşlar kötü kuşlar

Ben  77-2001  model kuş serisinin (fiat 131)  kazada ikiye bölünmesiyle bu günkü vergi sistemi arasındaki bağı sormuştum. Konu kuşların ikiye bölünmesi ya.
  • Beğen 3
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök

işin özü kaliteli metalin yorgunluğu ile kalitesiz metalin yorgunluğu arasındaki farkmı yani 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt
27 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Vergiden ziyade adamlarda ikinci el çok ucuz, yoksa sıfır polo fiesta hemen hemen aynı para bizle.

hemen hemen aynı mı:) şimdi baktım sıfır sedan fiesta 14,205USD.. 

Kendimize göre hesap edelim 14bin liraya sıfır araç hayal ötesi bir durum oluyor

ama 14küsür bin doları kurla çarpıp hesap edersek kendimizi avutmuş oluyoruz:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
1 dakika önce, Emre Öğüt yazdı:

Kendimize göre hesap edelim 14bin liraya sıfır araç hayal ötesi bir durum oluyor

Biz Avrupa ülkesiyiz , okyanus ötesini referans almayın. 

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt
14 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Biz Avrupa ülkesiyiz , okyanus ötesini referans almayın. 

almanyada 12.950 euro ne farkı var bizim uzağımızdan yakınımızdan geçmiyor fiyatları

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Alman ford sitesine girdim ,benzer özelliklerde fiesta trend 92 TL, ülkemizde de 92bin TL, kampanya ile 87bin TL.

3 dakika önce, Emre Öğüt yazdı:

almanyada 12.950 euro ne farkı var bizim uzağımızdan yakınımızdan geçmiyor fiyatları

Büyük motor ve ikinci elde fark çok büyük onu zaten baştan söylemiştim. Küçük  ve sıfır araçlarda fark yok. 

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Almanyada asgari ücretli ortalama 15 aylık maaşı ile golf alıyor bizim burada söylemeye gerek yok araba da günümüzde ihtiyaç olarak düşünüldüğünde bu tarz arabalara binenleri inciltmeden yorum yapmak gerektiğini dusunuyorum bu arabalar hem ucuz hem yürütme maliyeti avantajlı yoksa herkes binmek ister güzel arabalara malesef ülke gercekleri boyle

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Bir saat önce, Emre Öğüt yazdı:

52 dakika önce, Emre Öğüt yazdı:

Böyle bir hesaplama olur mu hiç? onların 1i ile bizim 1imiz kıyaslanır mı? Sırf biz değil ki dünyanın her ülkesi için aynı şey geçerli. Döviz kuruyla hesap edilir, paranın satınlama gücü ile.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
3 saat önce, Önder Özcan yazdı:

1985 doğumku Tayfun Yaman kesin de bunu demek istemiştir.

O günün, günü boşverelim, kuş serisinde ne teknoloji donanım vardı da ağırlık yapacaktı ki.Bomboş araç.Sağ aynayı Şahine takmayan Doğana takıyordu?Aynı araç, ayna Doğanda ağırlık yapmıyor muydu? Onlar modeller arası donanım farkıydı. Şahin kapaklı jant, Doğan alaşım.Buyrun ağırlık farkı.

Doğan 980 kilo falandı galiba.. sınırı geçiyordu o... 

Ha bölünme sebebi bu olarak göstermedim ben. Ben Tayfun'un mesajına açıklık getirdim.. 

Bence kalitesiz metal olduğu için bölünüyor.. çürümüş, direncini yitirmiş. bütünlüğünü yitirmiş ve vergisel sebepler ile ince.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
49 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Böyle bir hesaplama olur mu hiç? onların 1i ile bizim 1imiz kıyaslanır mı? Sırf biz değil ki dünyanın her ülkesi için aynı şey geçerli. Döviz kuruyla hesap edilir, paranın satınlama gücü ile.

Karbon salınımına göre mtv alınan ülkelerde eski araçlar para etmiyor çünkü acımasız bir vergilendirme sistemleri var. Burada uygulansa eski model arabaları hurdaya çıkarmak için üste para vermeye razı oluruz.. ;)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt
5 saat önce, Önder Özcan yazdı:

ben kıyaslamıyorum ki Önder abi şimdi yukarıda almanyadaki ile Türkiyedeki fiesta neredeyse aynı para denilmiş şimdi 10küsür bin euroyu Türk lirasına çevirip mi hesaplamamız gerekiyor? peki öyle hesaplarsak litresi 1.5 küsür euro olan akaryakıt fiyatlarına bakalım yakıt bizde ucuz olmuş mu olacak yani:)

mantıklı olan şu değil mi buradaki ve oradaki asgari ücretle çalışan bir insanın o fiestayı kaç ayda alabildiğine bakmamız gerek..

bir maaşla kaç litre mazot alabildiğine bakmamız gerekir ben böyle düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
9 dakika önce, Emre Öğüt yazdı:

ben kıyaslamıyorum ki Önder abi şimdi yukarıda almanyadaki ile Türkiyedeki fiesta neredeyse aynı para denilmiş şimdi 10küsür bin euroyu Türk lirasına çevirip mi hesaplamamız gerekiyor? peki öyle hesaplarsak litresi 1.5 küsür euro olan akaryakıt fiyatlarına bakalım yakıt bizde ucuz olmuş mu olacak yani:)

mantıklı olan şu değil mi buradaki ve oradaki asgari ücretle çalışan bir insanın o fiestayı kaç ayda alabildiğine bakmamız gerek..

bir maaşla kaç litre mazot alabildiğine bakmamız gerekir ben böyle düşünüyorum.

Evet dediğin gibi bakmak lazım, asgari ücreti ölçü alabiliriz, almalıyız. Ama araba fiyatına bakarken birebir eur / tl kıyaslaması yapmak olmaz.

Zaten inkar edilmez bir gerçek, avrupadakilerin bizlerden çok daha ucuza araç sahibi odukları.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
9 saat önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Kuşlar ikiye bölünür, iyi kuşlar kötü kuşlar

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Alım gücümüz düşük kısaca, araba fiyatları normal. Soğan, et vs pahalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
14 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Üsttekiyle aynı haber. Çok kötü ya. Bu araçlara bu kazayı yaptıranlara ne demeli? Hepsi son gaz sürüyor sanki çok sağlammış gibi.. 

Herkes kasap ya, dün babam arabasıyla havaalanına giderken bir otobüsçü 120 ile yanımdan üstüme kırarak geçti. Benim hızım da 50-60 gibiydi. Yetiştim otobüse geçtim hatta. Sonra nizamiyedeki trafik polisine şikayet ettim. Takoğrafını istedi baktı hız 50 olması gereken yerde 120. Yazdı 380 ₺ cezayı gönderdi. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...