İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - 2006 Ghia Bazı Sorular

Selim Alemdar

Recommended Posts

Selim Alemdar
(düzenlendi)

Merhabalar uzun zamandır istediğim özelliklerdeki mondeo yu bütçeme uygun şekilde buldum. Lakin araç teknik özellikleri ile biraz oynanmış. Araç 2.0 dizel ov ghia 2006 esp li model, bununla beraber hiz sabitleme gibi özellikleri bulunuyor. Lakin araç direksiyon üzerindeki mekanizmalar çalışmıyor korna ve diğerleri. Sarmal denilen malzemeden olduğu söylenildi. Ayrıca bu araç mercek farlı, far sensörü ve yağmur sensörü olması gerekmiyor mu? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

tarihinde Selçuk Bakış tarafından düzenlendi
İmla
Yorum bağlantısı
Beytullah Türkday

Ghia ise Far sensörü, yapmur sensörü, far yıkama, ön cam ısıtma vb. olması gerekiyor. Direksiyondaki problem için birşey diyemeyeceğim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ön far vs. değişmiş ise, normal far takmış olabilir ler. içerde manuel far yükseklik ayarı var mı?

Yorum bağlantısı
Selim Alemdar
54 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

ön far vs. değişmiş ise, normal far takmış olabilir ler. içerde manuel far yükseklik ayarı var mı?

Mercek far sanirim tampon degismis gibi  yukseklik ayari yok 

Daha onemlisi direksiyon korna ve hiz sabitlemelerin calismamasi korna icin farkli bir dugme hatti cekilmis 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Beytullah Türkday

Bence birkaç resim yüklerseniz daha iyi yardım alabilirsiniz. Aracın alırken kaza geçmişini sorguladınız mı? Direksiyon hava yastığı değişmiş olabilir mi? Araç kaç kmde ve ne kadara aldınız?

Yorum bağlantısı
Mehmet Çelebi

Aynı model espsiz var bendede sizin sorun büyük ihtimal direksiyon içindeki sarmaldan kaynaklı ama genede sigortalarına bir bakın, otomatik far anahtardan açılır auto yönüne çevirirseniz çalışır yağmur sensörü silecek kolunu bi tık yukarı alırsanız yagmur yada su değdiğinde devreye girer

Yorum bağlantısı
Selim Alemdar
On 23.07.2018 at 16:59, Mehmet Çelebi yazdı:

Aynı model espsiz var bendede sizin sorun büyük ihtimal direksiyon içindeki sarmaldan kaynaklı ama genede sigortalarına bir bakın, otomatik far anahtardan açılır auto yönüne çevirirseniz çalışır yağmur sensörü silecek kolunu bi tık yukarı alırsanız yagmur yada su değdiğinde devreye girer

Mehmet bey cevabiniz icin tesekkur ederim sanirim 1 kademe de fasila devrede oluyo yani her halukarda devreye giriyo sanirim 

Far olarak auto bolumunde ama her daim acik yani gunduzleri de yaniyo sıkıntım on cam değişimi yapilmis yanlis okumadiysam camda yapisik olan bi sensor mevcut ve ben bulamadim o parcayi  sarmaldan diye okudum ama bazi konular cevapsiz kaldigi icin tam cevaplara ulasamadim 

Yorum bağlantısı
Beytullah Türkday

Birinci kademede yağmur sensörlü araçlarda yağmur varsa devreye girer. Sensör dikiz aynasının arkasında ayna ile cam arasında duruyor dışarıdan bakılırsa kolaylıkla farkedilir. Ön cam ısıtmalıysa sensör olması gerekiyor diye biliyorum. Far auto modunda sürekli açık kalmaması gerekiyor yanlış bilmiyorsam far senaörü ön camın önünde konsol üzerinde yuvarlak bir sensör var belki sensör arızalıdır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ferhat Yavuz

Uygun fiyat diye maalesef baya sorunlu bir araç almış gibi duruyorsunuz.İnşallah fazla masraf çıkmadan sorunları giderirsiniz.

Yorum bağlantısı
Selim Alemdar
On 24.07.2018 at 21:56, Beytullah Türkday yazdı:

Birinci kademede yağmur sensörlü araçlarda yağmur varsa devreye girer. Sensör dikiz aynasının arkasında ayna ile cam arasında duruyor dışarıdan bakılırsa kolaylıkla farkedilir. Ön cam ısıtmalıysa sensör olması gerekiyor diye biliyorum. Far auto modunda sürekli açık kalmaması gerekiyor yanlış bilmiyorsam far senaörü ön camın önünde konsol üzerinde yuvarlak bir sensör var belki sensör arızalıdır.

Sanirim arizali oldugu icin calismiyor 

On 26.07.2018 at 19:06, Ferhat Yavuz yazdı:

Uygun fiyat diye maalesef baya sorunlu bir araç almış gibi duruyorsunuz.İnşallah fazla masraf çıkmadan sorunları giderirsiniz.

Sanirim sifir aldigim ford courier aracimda da vardi daha onceki focusum da bir takim sıkıntılar  vardi sansizlik birazda diyelim elimizden bir takim seylerin tamiri geliyor cok şükür  ufak ufak yapariz toplariz diye dusunuyorum 

Yorum bağlantısı
Hüseyin GÜÇLÜ

Direksiyon üzerindeki tuşların çalışmaması problem. Airbag falan da iptal ise ciddi cezai yaptırımları olan bir konu. İyi bir elektrikçi bakmalı bence. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Sarmal denilen parçanın bozulması ve pahalı olması, sanayide gidilen oto elektrikçinin müşteriyi kaçırmamak için “ben bunu 100 liraya hallederim” deyip uydurma kaydırma kablo çekip kornayı çalışır hale getirip diğer direksiyon tuşlarını iptal edip, airbag’ı ise direnç ile kandırması... olaylar olaylar.

İyi bir usta sorununuzu halleder çok zor işler değil. Tek sıkıntı bazı parçalar pahalı olabilir. 

Yorum bağlantısı
Selim Alemdar
On 02.08.2018 at 14:31, Mustafa Arıkan yazdı:

Sarmal denilen parçanın bozulması ve pahalı olması, sanayide gidilen oto elektrikçinin müşteriyi kaçırmamak için “ben bunu 100 liraya hallederim” deyip uydurma kaydırma kablo çekip kornayı çalışır hale getirip diğer direksiyon tuşlarını iptal edip, airbag’ı ise direnç ile kandırması... olaylar olaylar.

İyi bir usta sorununuzu halleder çok zor işler değil. Tek sıkıntı bazı parçalar pahalı olabilir. 

Bende ayni dusuncedeyim sarmaldan oldugu soylendi

On 05.08.2018 at 12:05, Mehmet Ozyurek yazdı:

Eyvah eyvah.
Airbag lambası nasıl söndürüldü acaba.

Kaça aldınız ?

27.500 lira mehmet abi motor ve sanzimanda herhangi bir problem olmasin da abi gerisi hallederiz diye dusunuyorum bazi parcalar diger araclara gore pahali lakin iyi bi elektrikcim var ayrica mekanikde abim var ufak ufak hallederim diye dusunuyorum 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Halil ibrahim Oruc

Oncelikle ghia amblemi orijinalmi diye yoklamak gerekiyor. Sagindan solundan iyi bakilabilir  yapistirma gibi birsey olabilir.  

Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Ön farlar mercekli kur zammı hariç 1400tl idi, far yıkama 525tl. 3900tl 4 parça ediyor. Sargı vs sökülüp bakılmalı.

Yorum bağlantısı
Selim Alemdar
(düzenlendi)

arac ghia  Halil bey lakin yasanilan sorunlar maliyetlerin yuksek olmasi  

halil bey araç  ghia donanima sahip lakin sorun yaratan parcalari yenileri ile degismek yerine daha az maliyetli iptal et yeni bir duzenek kur mantigindan gelmesidir mesala sarmalin degistirmek yerine korna tesisati cekmek gibi  omer bey aracda mercekli far bulunmakda lakin far yikama robotunun tekinin kirik oldugunu tesbit ettim buda aracin on tamponun degismis oldugu kanatindeyim 

tarihinde Selim Alemdar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...