İçeriğe Yönlendir

Fusion - 1.6 TDCI Motor ve Fren Sorunları

Yusuf Berke

Recommended Posts

Yusuf Berke
(düzenlendi)

Merhaba. Aranıza yeni katıldım. Burayı Ford Club Türkiye adıyla iken tanımış ve biliyordum ama hesap açmamıştım. Öncelikle selamünaleyküm.

Arabamda tespit ettiğim şu arızalar mevcut:

1. Motor 1 haftadır geç çalışmaya başladı.
  2. Bayadır çalıştırmada ince bir ses geliyor. Sanki sürtüyor birşeyler.
  3. Yoldayken 2000 d/dk üzerindeyken gaza dokununca (dip gaz değil) araç bir anda 3000 d/dk'ya kadar gaz yiyor ve gitmiyor.
  4. Aracın frenleri hiç sağlam değil. ABS devreye girince fren kesinlikle tutmuyor. Kayıp gidiyor. Elimden birsürü ABS'li araç geçti. Hiçbirinde bu sorun yok.
  5. Vites çok sert geçiyor. Vites teli yağlatayım dedim ama yağlanmıyormuş. 

1,2 ve 3. maddelerin videosunu YouTube'a yükleyip koyacağım. Şu anlık 1. ve 2. maddelerin videosunu koydum. Linki burada: Ford Fusion 1.6 TDCİ Geç ve kötü çalışma problemi

Düzeltme: 3. maddenin videolarını yükledim. Buradan bakabilirsiniz: Ford Fusion 1.6 TDCİ ani devir yükselmesi problemi Ford Fusion 1.6 TDCİ ani devir yükselmesi problemi (2)

tarihinde Yusuf Berke tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Gaz yiyip gitmeme debriyaj, frene basınca durmama lastik.
Geç çalışma kızdırma bujisi olabilir ancak haricen ses nedir bilemedim

Marş motoru gibi

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Yusuf Berke

Videoları yükledim. Görüntü kalitesini düşük koymuş YouTube. Bakmanızı rica ediyorum.

3 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Gaz yiyip gitmeme debriyaj, frene basınca durmama lastik.
Geç çalışma kızdırma bujisi olabilir ancak haricen ses nedir bilemedim

Marş motoru gibi

Debriyaj diye de düşündüm bu sorunu. Teşekkür ederim.

2 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Harici ses sanırım marş motorundan geliyor.

Teşekkürler hocam, müsait zamanda bakacağım.

2 gün önce arıza kodlarına baktırdım. Sonuç ekte.

Arıza kodları

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
13 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Arıza kodları universal cihazla okunduğu için emin olamadım tam.

Yetişebilirsem yarın Ford servisine gideceğim. Ford kendi cihazıyla arıza okur mu? Ford Kar Oto'ya gideceğim. Peki bu kodlardan ne anlaşılıyor? P1412 dediği EGR'den sanırım. Değişeli tahmini 20.000 KM oldu. Arıza vermişti. Motorda güç yoktu. Ki şuan da araç sanki az güçte.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

klasik kızdırma bujisi arızası, abs devreye giriyor ve fren mesafesi uzun ise, bariz olarak lastikler yolu tutamıyor

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
1 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

klasik kızdırma bujisi arızası, abs devreye giriyor ve fren mesafesi uzun ise, bariz olarak lastikler yolu tutamıyor

Hocam cevabınız için teşekkür ederim. Bu kodlardan hangisi buji arızasını gösteriyor? Ve hocam size zahmet, bu kodlar ne anlama geliyor? İnternette adam akıllı bişey bulamadım. İlginize teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke

Bugün aracı biraz daha denedim. Düşük devirlerde de yapıyor bu ani devir yükselmesi sorununu. 1. viteste bile yaptı. Debriyajdan olduğu kanaatindeyim. Gaz teli falan olamaz değil mi?

Ve debriyajdan ise nasıl bir yol izlemeliyim?

Fren için ise Çağlar beyin dediğine bakacağım. Lastiktendir umarım. 

EGR temizleteceğim bu hafta. Bakım kilometresi de geldi. 

3 saat önce, Cem Işık yazdı:

P 1412 kodunu daha önce konuştuk forumda. Buyrun linki:https://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/248149-egr-mekanik-iptali-ve-p1402-hata-kodu/

Sağolun hocam. 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

3000 deviri gecmeme sorunu turbo hortumlarında patlak var mutlaka arac tam gucde bır yerden hava alıyor  fordlarda egr kırlenmıyor dıyrolar bosuna actırmayın ben bır ıkı kere sordum ustalara gerek yok bunlar kurum yapmaz dedıler 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
20 dakika önce, Erkan Işık yazdı:

3000 deviri gecmeme sorunu turbo hortumlarında patlak var mutlaka arac tam gucde bır yerden hava alıyor  fordlarda egr kırlenmıyor dıyrolar bosuna actırmayın ben bır ıkı kere sordum ustalara gerek yok bunlar kurum yapmaz dedıler 

Hocam normalde 3000 d/dk geçmede sorun yok. Sorun arabanın sanki bir anda boş vitese geçip boşa gaz yemesi. Eklediğim videolarda gözüküyor. EGR için ise bu koda göre valf arızalı gösteriyor sizce ne yapayım? Ayrıca yaklaşık 1 yıl kadar önce bir turbocuya gittim ve turboda sorun olduğunu yağ basabileceğini söyledi. Ama hiçbir sorun yok turboda. Araba baya seri ve ataktı ama sanki sınırlanmış gibi. Ford'un orjinal yazılımıyla kontrol ettirmem gerek. İşim müsait olsa gideceğim servise.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
4 dakika önce, Yusuf Berke yazdı:

Hocam normalde 3000 d/dk geçmede sorun yok. Sorun arabanın sanki bir anda boş vitese geçip boşa gaz yemesi. Eklediğim videolarda gözüküyor. EGR için ise bu koda göre valf arızalı gösteriyor sizce ne yapayım? Ayrıca yaklaşık 1 yıl kadar önce bir turbocuya gittim ve turboda sorun olduğunu yağ basabileceğini söyledi. Ama hiçbir sorun yok turboda. Araba baya seri ve ataktı ama sanki sınırlanmış gibi. Ford'un orjinal yazılımıyla kontrol ettirmem gerek. İşim müsait olsa gideceğim servise.

yetkili servısde ısın ıcınden cıkamassın ben kendım gecen gıttım servıse yaptırayım dıye  gıttım hosgeldın  lıfte kaldırıp arıza vs teshısı 150 lıra :)) ford servıslerın hepsımı boyle burasımı boyle bılmıyorum özel servısde yapdırdım onlarda servısden ayrılma ustalardı cogu tamırcı deneme yanılma calısyor  , turbo bıtıkse ugrasma sıfır turbo al tak alacagın rıske degmez  ha yaptırcam dıyorsanda turboyu balans yapabılcek makınye ekıpmana sahıp kısılere yaptırın gecen fıesta dıreksıyon kutusu degısırken bır araba turbosu degısıyordu revızyonlu turbo almıslar 1200 tl , sonra sen gıbı gaz yememe cekı dusuklugu sahıp bır arac geldı usta guzelce ınceledı turbo hortumu yarık cıkdı turbon ömrunu tamamladıysa forumda kı arkadaşlar daha ıyı yardımcı olurlr sanırım 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
3 dakika önce, Erkan Işık yazdı:

yetkili servısde ısın ıcınden cıkamassın ben kendım gecen gıttım servıse yaptırayım dıye  gıttım hosgeldın  lıfte kaldırıp arıza vs teshısı 150 lıra :)) ford servıslerın hepsımı boyle burasımı boyle bılmıyorum özel servısde yapdırdım onlarda servısden ayrılma ustalardı cogu tamırcı deneme yanılma calısyor  , turbo bıtıkse ugrasma sıfır turbo al tak alacagın rıske degmez  ha yaptırcam dıyorsanda turboyu balans yapabılcek makınye ekıpmana sahıp kısılere yaptırın gecen fıesta dıreksıyon kutusu degısırken bır araba turbosu degısıyordu revızyonlu turbo almıslar 1200 tl , sonra sen gıbı gaz yememe cekı dusuklugu sahıp bır arac geldı usta guzelce ınceledı turbo hortumu yarık cıkdı turbon ömrunu tamamladıysa forumda kı arkadaşlar daha ıyı yardımcı olurlr sanırım 

Teşekkür ederim hocam. İyi ki de gitmeden sormuşum. Bi soruşturayım.

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
(düzenlendi)

Sorun halledildi arkadaşlar. 2 gün önce Sefaköy rampasını çıkarken araba bir anda boşa düştü. Vites teli koptu ve vites kolu boşa gidiyordu. Tanıdığım ustama çektirdik aracı. Tüm sorunlar halledildi. 

Debriyaj seti, vites teli, şanzıman yağı, ön balatalar, sol aks (3 ay önce değişmişti ama önceki ustamın hatası yüzünden tornaya gitti ve halledildi), aks keçeleri, z rotları değişti. Turbonun pervanesinde yamukluk görüldü ve turbo revizeye gitti. 

İşçilik dahil herşeyiyle 2000 TL tuttu.

Sağlık olsun ne diyelim.

Ek olarak, freni daha test etmedim. Parçaların hepsini orjinal takmaya özen gösterdik. Balataları da orjinal kullandık. Önceki 20.000 KM'de değişmişti. Parçacımı da değiştim artık. Daha da sorun çıkmaz diye düşünüyorum. 

tarihinde Yusuf Berke tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Geç çalışma sorunu için bişey yapılmamış.
Nasıl çalışıyor şimdi. ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
13 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Geçmiş olsun.

Sağolun hocam. 

11 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Geç çalışma sorunu için bişey yapılmamış.
Nasıl çalışıyor şimdi. ?

Araba artık direk marş alıyor. Geç çalışma sorunu da kalktı. Ama nasıl çözüldü bişey anlamadık. Canı sıkılınca yaptı herhalde😁 

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
1 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Geçmiş olsun o zaman :)

Teşekkür ederim😃

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...