İçeriğe Yönlendir

Mondeo IV - Devir Oynaması

Murat Doğaner

Recommended Posts

Murat Doğaner

Merhaba Değerli Forum Üyeleri;

2009 model Ford Mondeo 2.0 TDCİ otomatik araç sahibiyim.

Araçta attığım videoda da görüldüğü üzere yolda ilerlerken her viteste 2000 devir civarı hafif gaz vermede devir aşağı yukarı oynuyor.Dolayısıyla arabada sanki bir frene bir gaza basar gibi dura dura ilerliyor.Bu anlık olan bir durum ve gaza biraz daha basınca arabada bu durum düzeliyor. turbo hortumları kontrol edildi.Hafif bir yırtık vardı değiştirildi.Ön takım yenilendi. Şanzıman takozu yenilendi.Diğer tüm periyodik bakımları yapıldı.Arıza tespit cihazına da bağladık.Araçta herhangi bir sorun mevcut değil.

Tecrübeli forum üyeleri ne der?Bu sorun neden olabilir?

Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)

foruma hosgeldiniz. cok sayida benzer konumuz mevcut. Bazi araclarda akuden bazilarinda atesleme sisteminden kiminde bogaz kelebeginden kiminde map sensorunden, maf sensorunden,hava filtresinden, enjektorlerden , bobinlerden vs vs cok fazla secenek var.Arac hakkinda bilgi gerekiyor... Arac kac km de ne zamandir sizde? bakim durumu nedir? detaylandirirsaniz daha cok detay ve fikir gelecektir. benzer bir konu...

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Murat Bey hoşgeldiniz. Bahsettiğiniz sorun volan ile alakalı gibi görünüyor. Volanda olan boşluklar bu tip ufak dalgalanmalara sebep olabilir. Düzlükte 5. vites kendi halinde giderken gaza bastığınızda tak diye vurduğunu hissedersiniz. Klima açıkken bu daha çok belli olur. Focus'umda da benzer bir durum vardı. Buna arıza denilemez zaten.

Yorum bağlantısı
Murat Doğaner

Tekrar merhaba. İlginiz için teşekkür ederim. Araç 190 000 km de. Belirttiğim gibi  mondeo 2.0 tdci Aisin 6 ileri Otomatik şanzıman. Periyodik tüm bakımları yapılı. Şanzıman bakımı dahil yaptırdım. Araç tüm hızlarda ve tüm viteslerde 2000 devir civarında yapıyor.Daha önce forumda benzer bir konu buldum. 

Şöyle yazar

ÇAĞRI KURUGÖLLÜ

Merhaba Arkadaşlar öncelikle herkese hayırlı ramazanlar diliyorum.2009 model dizel otm.mondeo sahibiyim ve araçta bir türlü bulamadığımız bir tekleme sorunu var.Zaman zaman yolda seyir halindeyken araçta tekleme meydana geliyor sanki yakıtta pislik var araç gaz yemiyor gibi.Arka koltukta oturanlar bile hissediyor bu teklemeyi.Genelde 110 120 civarı giderken yapiyor gaza biraz basınca düzeliyor.Araç dururken boşta yavaş yavaş gaza basinca 2000 devirdede hafiften tekliyor.Herhangi bir arıza yok pc'de çıkmıyor.Fakat bu tekleme esnasinda hava filtresinin orada bir yerden garip bir hışırtı sesi geliyor.Böyle bir sıkıntı ile karşılaşan oldumu neden olabilir ? Birde gaza basınca motordan üfleme sesi geliyor bu normalmidir turbo devreye geçince oluyor galiba.Turbo revizyonu yeni yapıldı bu arada

Yorum bağlantısı
Murat Doğaner

Araç sahibi birçok parçayı değiştirmiş. Enjektör,turbo Revision,egr temizliği Vs. Gibi birçok parçayı değiştirmiş ve bakımı yapmış. Başka bir forum kullanıcısı bu tarz bir sorun için krank pozisyon sensörü soketini temİlediğinden bahsetmiş. Şimdi volan, ateşleme Vs.gibi birçok durumdan daha bahsediliyor. Bilemiyorum. Aracın çekişi ve gidişi çok çok iyi. Sadece 2000 devir başlangıcında videodaki gibi olmakta.

İlginiz için teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Murat Doğaner
9 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

foruma hosgeldiniz. cok sayida benzer konumuz mevcut. Bazi araclarda akuden bazilarinda atesleme sisteminden kiminde bogaz kelebeginden kiminde map sensorunden, maf sensorunden,hava filtresinden, enjektorlerden , bobinlerden vs vs cok fazla secenek var.Arac hakkinda bilgi gerekiyor... Arac kac km de ne zamandir sizde? bakim durumu nedir? detaylandirirsaniz daha cok detay ve fikir gelecektir. benzer bir konu...

Alpay Bey,

Verdiğiniz konularda Focus 1 benzinli lpg li ve sistemi farklı diye düşünüyorum.

Focus 2 deki sorun ise rölanti kaynaklı. Benim aracımda rölanti de beklerken devirde herhangi bir sıkıntı mevcut değil.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Belki benzerlik gosterir ve forumda benzer sorun yasayan olursa konuda bulunsun diye yazdim.ilgili arkadaslar yanitlayacaklardir. gecmis olsun.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
(düzenlendi)

Yakıtı hangi firmadan alıyorsunuz, öncelikle yakıt aldığınız firmayı değiştirmeyi deneyin. Ben sürekli TOTAL'den alıyordum dediğiniz dalgalanma anlık olarak oluyor gaza yüklenince geçiyordu. Sonra evimin yakınlarında olan LUKOİL'den yakıt almaya başladıktan sonra düzeldi ve  araç bir daha böyle bir devir dalgalanması yapmadı. Umarım sizin sorununuzda yakıt kaynaklıdır. 

tarihinde Mahmut Yurt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Doğaner

Hep shell olarak alıyorum yakıtı dediğinizi de değerlendireceğim.

38 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Belki benzerlik gosterir ve forumda benzer sorun yasayan olursa konuda bulunsun diye yazdim.ilgili arkadaslar yanitlayacaklardir. gecmis olsun.

Teşekkür ederim ilginiz için.

Yorum bağlantısı
Murat Doğaner

Dün ford özel servisine de götürdüm. Map sensörü, maf sensörü,  krank pozisyon sensörü,egr gibi birçok etmenden söz etti. Bilmiyorum hepsini değişmekte arızayı bilmeden anlamsız gibi.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)

Ayni benim gibi dusunmusler 😊

hepsinin degismesi degil de kontrolle ve deneme yanilmayla cozulebilir.

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...