İçeriğe Yönlendir

Focus II - Otomatik Vites Geçişlerinde Vuruntu

Alican Başer

Recommended Posts

Alican Başer
(düzenlendi)

Merhaba 

Otomatik vites & lpg li aracim,calistiktan isinana kadar olan sure boyunca hareket halinden frene basip tam durmaya yakin vuruntu yapiyor.

2. Vitesten 1.vitese duserken sanirim bu sorun ortaya cikiyor.

Yada baska bir neden emin degilim.arac isindiktan sonra bu sorun ortadan kalkiyor.

Sanziman yagi bildigim kadariyla degismedi arac 130binde.

Cozum onerilerinizi rica ederim.

tarihinde Harun Kocaçalışkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Merhaba 
Otomatik vites & lpg li aracim,calistiktan isinana kadar olan sure boyunca hareket halinden frene basip tam durmaya yakin vuruntu yapiyor.
2. Vitesten 1.vitese duserken sanirim bu sorun ortaya cikiyor.
Yada baska bir neden emin degilim.arac isindiktan sonra bu sorun ortadan kalkiyor.
Sanziman yagi bildigim kadariyla degismedi arac 130binde.
Cozum onerilerinizi rica ederim.

İlk çözüm olarak şanzuman yağı değişimini yapın. Normalde mondeo için bakım kılavuzu 40binde bir değişim öneriyor.
Yorum bağlantısı
Alican Başer
(düzenlendi)

Benzinde denendi , sanziman yag ve filtre degisti sorun devam ediyor.

Disk yada balatadan olabilirmi?

Sorun frene basinca durma noktasinda oluyor.sanki alttan biri vuruyorda vites dusmuyor vuruntulu kuculuyor.

Dikkat ettim sicak soguk fark etmiyor belli belirsiz yapiyor araba isindiktan sonrada.

tarihinde Alican Başer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alican Başer

Motorda vites gecisinde yuruyen aksamda vs hicbir sorun yada sikayetim yok.

Sorun,frene basinca tam durmak uzereyken gelen belli belirisz  vuruntu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alican Başer

Disk ve balata degisimi ,yada diskleri torna balata degisimine gidecegim.

Bayram tatilinden sonra tekrar bilgi veririm.

Yorum bağlantısı
Alican Başer

Araci bugun manuel modda kullandim sorunun disk ve balatalarda olmadigini gordum.

Arac vites duserken vuruntu yapiyor bunuda 2 vitesten 1e duserken sadece.

Benim yapabilecegim herhangi kalibrasyon ayari bulunuyormu?

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Murat İsmail

Tek ses geliyorsa motor takozuyla salıncakların takozuna baktır bende de düşük viteste ses geliyordu ön sakıncakları değiştirdim şimdi 3 5 ayda bir gekiyor o ses

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Rıdvan Turan
(düzenlendi)
On 12.08.2018 at 10:49, Alican Başer yazdı:

Araci bugun manuel modda kullandim sorunun disk ve balatalarda olmadigini gordum.

Hocam onun sebebi bence hiç bir şeyle ilgili değil. Bende de 2008 focus lpg otomatik var. Aynısını bende yaşıyorum ve anladığım kadarıyla o vuruntunun sebebi biz frene basınca araç yavaşlaması nedeniyle vites küçültüyor ama sonrasında aniden ayağımızı çekince  frenden o vuruntuyu yapıyor. Dikkat edin her zaman yapmaz bunu. Ayağınızı frenden yavaş çekerseniz böyle  bir sorun olmaz. Asıl problem benim anladığım kadarıyla şanzımanın kararlılığı  ile ilgili. Birçok  şanzımanda kararlılık problemi var. Arıza olarak düşünmeyin. bence Şanzıman beynindeki  yazılım buna sebep oluyor.  Dediğim gibi frenden aniden ayağınızı çekmezseniz böyle bir problem olmaz. Ayrıca unutulmaması gereken bir diğer nokta ise bizim araçların sanzımanı 4 vitesli ve bunun gerek yakıt tüketiminde gerekse çekişte ve gerekse vites geçişlerinde dezavantajlarını görüyoruz.Bu aradan bir usta/tamirci değilim sadece benim gözlemlediğim şeyler , kesin doğruluğu yoktur.

tarihinde Rıdvan Turan tarafından düzenlendi
yazım yanlışları
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Murat Detay
Alican Başer yazdı:

Bu sorunu çözebildiniz mi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...