İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Motor Sesindeki Değişimin Sebebi

Oğuz Aköz

Recommended Posts

Selim Bilgin
17 dakika önce, Oğuz Aköz yazdı:

gerçekten çok bilinçsizmişim konulan yağın üretim tarihine bile bakmayı akıl edemedim 

Kendinizi suçlamayın, herkesin başına geliyor böyle şeyler. Çok iyi bilseniz bile sanayi ortamında her şeye müdahale etme şansınız yok. Olur böyle şeyler, olan yağa olsun.

Yorum bağlantısı
Oğuz Aköz
19 dakika önce, Selim Bilgin yazdı:

Olur böyle şeyler, olan yağa olsun.

İnşallah olan sadece yağa olmuştur :D 

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Deniz Öztürk

maf sensörünü gaz kelebeğini söküp kontak spreyi ile temizleyin ardından modifiyeli elm327 cihazına bağlayarak tüm adaptasyonlarını sıfırlayın egr dahil.Aracı biraz devirli kullanın düzelecektir muhtemelen

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Oğuz Aköz

Selamun aleyküm arkadaşlar. 2-3 aydır bu sesin tespitini yapacak bir usta bulamadım gezmediğim ford servisi göstermediğim usta kalmadı kimse nerden yaptığını bilmiyor birinin dediğini biri yalanlıyor. Triger, klima kompresörü, gergi bilyası, motor takozu, enjektör pulu diyenler oldu tabi kimse emin değil. Arabayı deneme tahtasınada çevirmek istemiyorum ne buna vaktim var ne de param. O kadar servis gezdim inanırmısınız torpedo’dan geliyordur diyen bile oldu. Son gittiğim yerde bilgisayar bağlayıp enjektör ayarlarını felan sıfırladılar fakat bir değişim olmadı. Başına gelen yorum getirebilecek arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Kaputu açınca böyle bir şıkırdama şeklinde duyulurken içerden de tıkırtı şeklinde gazdan ayağımı çektiğimde yada araba boştayken sanki biyerlere çarpan birşey var gibi ses geliyor. Takır tukur ses yapıyor

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

bir uğuldama var onumu diyorsun, diğer tarr tarr sesi normal çünki, uğuldama değiştiğin şeylere bakarsak geriye kalanlardan olabilir, devirdaim su kaçırmaz ama ses yapabilir, diğer uğuldama yataklardan olabilir yanlış yağ yada hemen bozulmuş sahte yağa denk geldiysen yataklar hemen başlar uvvuuvuuvuvuvuvuvu demeye haberin ola, bu arada bor kullandıysan dediğim yatak yağlanması olayına dikkat et, bor bir halta yaramaz, faydalı boşluğu doldurur yeniden aşındırır kendisi yokulduktan sonra ekstra aşınmış krank kol yatakalarıyla baş başa kalabilirsin, yağa hiçbirşey katılmaz, sakın unutma.

Bu uğuldama başka neden olur onuda yazayım, dizel aşırı devri sevmez, hep abanarak canım sıfır arabayı kullanan dizel bilmezler canına okur motorun, abii bastım deli gibi gitti o hızda sürekli gittim oohh süperdi... sonuç= aşınan motor:  dizelle yüksek devir ile uzun süre kullanımda oluşan şey budur, sesli ve uğultulu çalışan motor, asla ve asla birdaha sessizleşmez, herşeyi aşınmıştır, komple rektefe olana dek o sesten kurtulamazsın, onuda adam gibi yapacak adam bulacaksın tabii, ancak viskozite arttıcı katkıyı basarsan hani yağ kaçağı olan ölmek üzere olan motorlara dayansın biraz daha diye konan maddeyi, onu basarsan öelene kadar geçecek zamanını sessiz yaşar o motor.

takırtı sesi içerden duyulan, hımmm bu ilginç, takoz falan doğruysa baskı balata yaylarından kırık falan olmasın, madem heryere baktın, bu geldi aklıma....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oğuz Aköz
47 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

bir uğuldama var onumu diyorsun, diğer tarr tarr sesi normal çünki, uğuldama değiştiğin şeylere bakarsak geriye kalanlardan olabilir, devirdaim su kaçırmaz ama ses yapabilir, diğer uğuldama yataklardan olabilir yanlış yağ yada hemen bozulmuş sahte yağa denk geldiysen yataklar hemen başlar uvvuuvuuvuvuvuvuvu demeye haberin ola, bu arada bor kullandıysan dediğim yatak yağlanması olayına dikkat et, bor bir halta yaramaz, faydalı boşluğu doldurur yeniden aşındırır kendisi yokulduktan sonra ekstra aşınmış krank kol yatakalarıyla baş başa kalabilirsin, yağa hiçbirşey katılmaz, sakın unutma.

Bu uğuldama başka neden olur onuda yazayım, dizel aşırı devri sevmez, hep abanarak canım sıfır arabayı kullanan dizel bilmezler canına okur motorun, abii bastım deli gibi gitti o hızda sürekli gittim oohh süperdi... sonuç= aşınan motor:  dizelle yüksek devir ile uzun süre kullanımda oluşan şey budur, sesli ve uğultulu çalışan motor, asla ve asla birdaha sessizleşmez, herşeyi aşınmıştır, komple rektefe olana dek o sesten kurtulamazsın, onuda adam gibi yapacak adam bulacaksın tabii, ancak viskozite arttıcı katkıyı basarsan hani yağ kaçağı olan ölmek üzere olan motorlara dayansın biraz daha diye konan maddeyi, onu basarsan öelene kadar geçecek zamanını sessiz yaşar o motor.

takırtı sesi içerden duyulan, hımmm bu ilginç, takoz falan doğruysa baskı balata yaylarından kırık falan olmasın, madem heryere baktın, bu geldi aklıma....

şıkır şıkır bir metal sesi duyuyoruz hocam kaputu açınca sanki vibrasyon bozukluğu gibi. evet bor kullanmıştım motora ama ustalara bu durumu belirttiğimde onla alakası yok yanıtını almıştım. eğer bor'da ise yağ değişimi yaptığımda sorun düzelir mi? motordan boru ya da yağ kalıntısından tamamen kurtulmak için motor temizleme katkısı kullanmak gerekir mi? yağ değişimi sırasında koydurduğum yağada pek güvenemiyorum açıkçası.

bir de hocam aracı aldıktan sonra baskı balatayı değiştirmiştim. bu değişimden 4-5 bin km sonra araç hidrolik kaçırmaya başladı. kontrol ettirdim şanzımana giden hortumun ucundaki orign contası yoktu oradan hidrolik sızdırıyordu. orayı düzelttik sorun geçti ama daha sonrada böyle bir olayla karşılaştım 3 aydırda çözüm bulamıyorum. yağdan değilse boşuna değiştirmekte istemiyorum

Yorum bağlantısı
Oğuz Aköz
(düzenlendi)

ve o kadar servis sonrası edindiğim bir tecrübe piyasada ben ustayım diye gezinenlerin ustalıkla uzaktan yakından alakası yok. genelleme yapmak istemiyorum ama koca şehirde yeterliliğe sahip 1-2 tane ustaya denk geldim. tabi bu ford'a bakanlar içerisinde

tarihinde Oğuz Aköz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

motor temizleyici kullan bence, yağıda değişeceksin bu durumda tabiki, daha ne yapılır bilemedim, yağnın kendin al, mobil 1 gibi yada arkadaşların önerdiği Motul yağdan al...

motul pahalıdır ama

liqui-moly-molygen-5w30-yuksek-performan

yada

9952481181746.jpg?v1

Yorum bağlantısı
Oğuz Aköz

peki castrol edge nasıl hocam? benim memnun kaldığım bir serviste castrol koyuyorlar. bir de bu partikül meselesi nedir

Yorum bağlantısı
Oğuz Aköz

hocam kaputu açıp içine baktığımda ses sanki motor bölümünün o taraftan geliyor gibi geldi alternatör ne taraftadır onu bilmiyorum. araç içerisinden de boştayken o sesle birlikte bir takırtı var. ilk harekette ve aracı durdurmaya yakın patır patır ses yapıyor yine hareket esnasında debriyaja bastığımda o sesleri duyuyorum. muhtemelen ses sürekli var ama motor sesi ve yol sesinden duyulmuyor debriyaja basıp araba boşa düşüp motor rahatlayınca ses geliyor. İçerdeki ses dışardaki sesten daha çok rahatsız ediyor sanki bir yerlerden bir parça düşecekmiş gibi takırtı oluyor. İçerden duyduğum ses pervanenin önüne metal bir tel koyulmuşta o ona çarpıyor gibi bir ses yapıyor. tabi ondan biraz daha kalınca bir ses. 1. 2. 3. viteslerde 2000 devirlerde ayağımı gazdan çektiğimde bir silkeleme yapıyor yine aynı şekilde tekrar gaza dokunduğumda da bu oluyor. bunu yaparkende o sesleri duyuyorum. rölantideyken devir saatinde milim milim oynamalar mevcut. tabi bunların sesle bir bağlantısı var mı bilmiyorum rölantideki oynama ses öncesinde de vardı fakat o silkeleme olayı daha önce yoktu. teknik servise gidecektim hafta içleri müsait olamıyorum hafta sonları da bakım harici bakmıyorlarmış. zaten arıza tespite bile 200+kdv istediler. Sakarya'da gitmediğim özel servis kalmadı. Ne yapacağımı şaşırdım. Arkadaşlar böyle kullan diyor fakat haftaya uzun yola gideceğim yolda sıkıntı yaşarım diye endişeleniyorum. 

peki hocam eğer sorun alternatör ise bana ne gibi bir zarara yol açabilir?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
On 16.01.2019 at 12:57, Oğuz Aköz yazdı:

peki castrol edge nasıl hocam? benim memnun kaldığım bir serviste castrol koyuyorlar. bir de bu partikül meselesi nedir

oda olur, partikül destekli yağ daha iyidir, Mobil 1 de öyle zaten...

servis hemde yetkili, arıza tespite 200 kaat, hadi oradan diyorum onlara....   tespiti yapıp kazık fiyatı duyunca kaçacağımızı biliyorlar o yüzden istiyorlardır, adam gibi fiyat çeksinler kalalım, yoksa yerim onların tespitini....

Yorum bağlantısı
Oğuz Aköz
17 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

oda olur, partikül destekli yağ daha iyidir, Mobil 1 de öyle zaten...

servis hemde yetkili, arıza tespite 200 kaat, hadi oradan diyorum onlara....   tespiti yapıp kazık fiyatı duyunca kaçacağımızı biliyorlar o yüzden istiyorlardır, adam gibi fiyat çeksinler kalalım, yoksa yerim onların tespitini....

hocam adamlar doymuş artık. 900 lira bakım ücreti dediler onda da mazot filtresi dahil değildi sanırım o da dahil olunca 1200 gibi bir rakam vermişlerdi yanlış hatırlamıyorsam tabi yeni yıl zamları hariç. diğer şehirlerde nasıldır bilmiyorum ama bizim buradakiler baya tuzlu. ford focus için görüşme yapmıştık burası 156 bin lira derken istanbul otokoç 119 bin demişti varın gerisini siz düşünün

Yorum bağlantısı
Buğra Patır

Oğuz bey videolarda ses tam belli olmuyor gibi fakat alternatörde arıza varsa yolda kalmanız lazımdı. Ustanızın yanına giderseniz V kayışını çıkartıp kısa bir süre dinleyin sesi değişme var mı diye, en azından hedef küçültmüş olursunuz.(alternatörü elemiş olursunuz) Yada bir bahçe hortumu veya uzun tornavidayı kulağınıza koyarak sesin yoğunlaştığı yerleri/parçaları dinlemeye çalışın.

Yorum bağlantısı
Oğuz Aköz
24 dakika önce, Buğra Patır yazdı:

Oğuz bey videolarda ses tam belli olmuyor gibi fakat alternatörde arıza varsa yolda kalmanız lazımdı. Ustanızın yanına giderseniz V kayışını çıkartıp kısa bir süre dinleyin sesi değişme var mı diye, en azından hedef küçültmüş olursunuz.(alternatörü elemiş olursunuz) Yada bir bahçe hortumu veya uzun tornavidayı kulağınıza koyarak sesin yoğunlaştığı yerleri/parçaları dinlemeye çalışın.

3 aydır var bu sorun ilk başlarda nadir yapıyordu şimdi hep yapıyor. peki hocam v kayışını çıkartınca araç hararet yapmaz mı

bu arada alternatör arızasını araştırırken şarj dinamosu rulmanı ses yapar diye okudum şıkırdama tarzı. ama gittiğim hiçbir usta şarj dinamosuyla ilgili birşey söylemedi

Yorum bağlantısı
Buğra Patır

Aracı kısa süre çalıştıracağınız için bir şey olmaz. (30-40 saniyede anlarsınız zaten sesin orada mı diye)  Aynı kayışa klima, hidrolik pompası, vantilatör, su pompası gibi parçalar bağlı olduğundan baya bir şeyi elemiş olursunuz. Şarj dinamosu rulmanı ses yapabilir o da doğrudur.  Bende vaktinde bir sesin kaynağını tespit edememiştim ustayla böyle bir yola başvurduk. Belki işinize yarar belki yaramaz nacizane tavsiyemdir.😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuz Aköz
12 dakika önce, Buğra Patır yazdı:

Aracı kısa süre çalıştıracağınız için bir şey olmaz. (30-40 saniyede anlarsınız zaten sesin orada mı diye)  Aynı kayışa klima, hidrolik pompası, vantilatör, su pompası gibi parçalar bağlı olduğundan baya bir şeyi elemiş olursunuz. Şarj dinamosu rulmanı ses yapabilir o da doğrudur.  Bende vaktinde bir sesin kaynağını tespit edememiştim ustayla böyle bir yola başvurduk. Belki işinize yarar belki yaramaz nacizane tavsiyemdir.😊

usta nezaretinde inşallah deneyeceğim bunu :)  gariptir hiçbir ustanın aklına bunu yapmak gelmedi şimdi düşününce baya mantıklı geldi bana da

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
1 saat önce, Oğuz Aköz yazdı:

hocam adamlar doymuş artık. 900 lira bakım ücreti dediler onda da mazot filtresi dahil değildi sanırım o da dahil olunca 1200 gibi bir rakam vermişlerdi yanlış hatırlamıyorsam tabi yeni yıl zamları hariç. diğer şehirlerde nasıldır bilmiyorum ama bizim buradakiler baya tuzlu. ford focus için görüşme yapmıştık burası 156 bin lira derken istanbul otokoç 119 bin demişti varın gerisini siz düşünün

bu arızaları kendin bile halledersin, kapının önünde gergi rulmanını değiştim ben, yine kapının önünde alltan çıkarılan kalorifer çatal hortumunu üstten değiştim, bir motor indirmediğim kaldı, kendi tamircin olacaksın :)

arkadaşın dediği olabilir, bunu usta denemiştir diye yazmamıştım, en basit şeydir bu test, yazamaya değmez demiştim, demekki senin ustalarda çırakmış...

Yorum bağlantısı
Oğuz Aköz
2 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

bu arızaları kendin bile halledersin, kapının önünde gergi rulmanını değiştim ben, yine kapının önünde alltan çıkarılan kalorifer çatal hortumunu üstten değiştim, bir motor indirmediğim kaldı, kendi tamircin olacaksın :)

arkadaşın dediği olabilir, bunu usta denemiştir diye yazmamıştım, en basit şeydir bu test, yazamaya değmez demiştim, demekki senin ustalarda çırakmış...

hocam senin baya ekipmanın var anlaşılan evin önünde yapabildiğine göre :)

hemde fazlaca çıraklar yani. az önce elektrikçiye uğradım. şarj dinamosu olabilir mi diye o da klima bilyasında biraz uğultu var ama o şıkırdama enjektör ya da subaplardaki boşluklardandır dedi motorcuya gönderdi o da araban sağlam satıyorsan alim dedi. yahu ben anlamıyorum beni servise gitmeye zorluyorlar. vaktim olsa ve uzak olmasa gideceğim

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Bir saat önce, Oğuz Aköz yazdı:

hocam senin baya ekipmanın var anlaşılan evin önünde yapabildiğine göre :)

hemde fazlaca çıraklar yani. az önce elektrikçiye uğradım. şarj dinamosu olabilir mi diye o da klima bilyasında biraz uğultu var ama o şıkırdama enjektör ya da subaplardaki boşluklardandır dedi motorcuya gönderdi o da araban sağlam satıyorsan alim dedi. yahu ben anlamıyorum beni servise gitmeye zorluyorlar. vaktim olsa ve uzak olmasa gideceğim

ohoo tork anahtarım bile var :)  aslında çokta şeye gerek yok, lokma takımı, tornavida pense gibi temem sayılacak aletler yeterli, kombine anahtar takmın olsun yıldız anahtar, yeterli lokma takımı uzatma kolu vs. düz alyan ve tork alyan anahtar, bunlar olduktan sonra halledersin çoğu şeyi, güzel bir atkım çantası kur kendine, gerisi araştırma, dingiliz forumları :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuz Aköz
19 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

ohoo tork anahtarım bile var :)  aslında çokta şeye gerek yok, lokma takımı, tornavida pense gibi temem sayılacak aletler yeterli, kombine anahtar takmın olsun yıldız anahtar, yeterli lokma takımı uzatma kolu vs. düz alyan ve tork alyan anahtar, bunlar olduktan sonra halledersin çoğu şeyi, güzel bir atkım çantası kur kendine, gerisi araştırma, dingiliz forumları :)

hocam inanın benim ekipmanım olsun araştırır bulur kendim yaparım. kurda sormuşlar boynun neden kalın diye, kendi işimi kendim yaparım da ondan demiş. Sakarya da ki ustalar beni buna itiyor. güvenim kalmadı hiç birine. araştırırken gitmediğim bir servis olduğunu buldum yarında onu deneyeceğim. 

Yorum bağlantısı
Oğuz Aköz
(düzenlendi)

Kafayı taktık gecenin bu saatinde uyumadık. Ses %99 subap sesi izlediğim videolardan duyduklarım kadarıyla. Bir arkadaş yorumda yağı değiştir orjinal filtre kullan düzelir dedi. Yarın ustaya subap sorunu var diye gideceğim artık sorunuda biz tespit edip öyle vereceğiz ustalara ne duruma geldik ya. Sen o kadar usta gez bir tanesinin aklına bile kayışları çıkarıp denemek, ya da subap gelmesin. Bir tanesinin aklına bile kötü yağ, ya da yağ filtresi gelmesin hayret birşey. 

Yorum bağlantısı
Oğuz Aköz
(düzenlendi)

2 yere gösterdim. Birisi lifterler değişecek dedi. Diğeride üst kapak sökülüp kontrol edilecek triger felan sökülecek keçeler değiştirilecek lifterlerde sıkıntı varsa değişecek şeklinde. Yağ değişimiyle beraber çıkarttıkları maliyet birbirlerine yakın. 1100-1200 arası. İlk gittiğim yer 2 gün sürer diğeri 1 günde hallederiz dedi.

1.Bu iş gerçekten bu kadar uzun süreli ve maliyetlimidir? 2.Lifterlerden değilse değiştirdiğimle kalırmıyım?

3.Enjektörlerede bakım yaptırmalımıyım hazır sökülmüşken? Enjektör bakımı için ise 500-1500 fiyat çekti.

sorun düzelmezse motorun içine gireceğiz iyice dedi ben anlamadım bu işi

Yorum bağlantısı
Oğuz Aköz

Motor içi temizleyicisi kullanarak yağ değişimi yaptım. Mobil 1 Esp 5w30 kullandım. Fakat seste bir değişim olmadı. Bu şekilde kullanmam sıkıntı yaratır mı? Lifter sesine kesin çözüm için değiştirmem gerekecek sanırım.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

o zaman siboblara bakılacak kardeş, ses yine gitmezse yani tortor sesi, hiç uğraşma öyle kullan, motor rektefe olmadan geçmez o ses, tabii başka hata yok farzediyorum...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...