İçeriğe Yönlendir

Connect - Egr Valfi Temizliği

Ahmet Ulusoyy

Recommended Posts

Ahmet Ulusoyy

Arkadaşlar merhaba. Arabam connect 2007 110 ps glx. Arabada siyah duman atma problemi var. Konu ile ilgili kısa bir araştırma neticesinde egr temizliğinin yapıldığını veya egr'nin devre dışı bırakıldığını gördüm. Egr'yi devre dışı bırakmak bana pek mantıklı gelmedi. Servisteki ustaya egr temizliği yapıp yapmadıklarını sordum. O da bu araçların egr'lerinin temizlenme imkanı olmadığını, dolması durumunda yenisi ile değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Kolay kolay da egr dolmaz dedi. Halbuki internette bir çok videoda egr temizliği yapılıyor. Acaba usta uğraşmak istemediği için mi böyle birşey söyledi. Yoksa connectlerin egr'leri gerçekten temizlenmiyor mu? Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

temizlik olur, ancak temizlik ile kurtulmayabilir. Yetkili serviste temizlik yapmazlar

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

egr devre dışı bırakma mantıklı değil. körleme diye bir şey yapıyorlar sonra devamlı arıza ışığı yanıp sönüyor.

https://urun.n11.com/motor-temizleyici/cataclean-dizel-partikul-manifolt-egr-enjektor-temizleyici-500ml-P249617270

bunu arkadaşın aracında kullandık egr de sıkıntı var dı arıza ışığı yanıyordu belirtilen kullanma şartlarına uyrak kocaeli yaptık geldik gelirken ışık söndü 

sonra üzerinden rahat 1500 km falan geçti ışık bir daha yanmamış arkadaş temizlik için bir tane daha almış sonra.

pahalı bir şey değil isterseniz deneyin

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Koray Aytekin
On 26.09.2018 at 19:15, Ahmet Ulusoyy yazdı:

Arkadaşlar merhaba. Arabam connect 2007 110 ps glx. Arabada siyah duman atma problemi var. Konu ile ilgili kısa bir araştırma neticesinde egr temizliğinin yapıldığını veya egr'nin devre dışı bırakıldığını gördüm. Egr'yi devre dışı bırakmak bana pek mantıklı gelmedi. Servisteki ustaya egr temizliği yapıp yapmadıklarını sordum. O da bu araçların egr'lerinin temizlenme imkanı olmadığını, dolması durumunda yenisi ile değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Kolay kolay da egr dolmaz dedi. Halbuki internette bir çok videoda egr temizliği yapılıyor. Acaba usta uğraşmak istemediği için mi böyle birşey söyledi. Yoksa connectlerin egr'leri gerçekten temizlenmiyor mu? Şimdiden teşekkürler.

Ahmet bey merhaba Kendi kullandığım 2012 110GLX Connect aracımda EGR İptali Gerçekleştirdim memnunum Benim kurum dolma dolayısı ile değil performans yönünden iptalini gerçekleştirdim EGR İptali Sonuçları nelerdir Şöyle Açıklıyayım

Avantajları

- Yakıt Sarfiyatı Etkilenmez 

- Emme Manifold Kurum bağlamaz 

- Emme Manifoldundan Pistona Giren hava Egzoz gazı ile dolmaz ve Pistonlarınız temiz hava ile beslenir

- Pistonlarınız Temiz hava aldığından 2000 Devir altında aracınız canlanacaktır - EGR Zaten 2500 Devirden Sonra %100 Kapalı konumdadır. 

Dezavantajları

-Aracınızda bulunan EGR Soğutucu iptal etmelisiniz etmez iseniz ilerleyen zamanlarda EGR Soğutucusuna gelen motor suyu Egzoza damlayarak Buhara sebep olacak ve aracınızın Egzozundan buhar atacak soğutucu iptali yaptığınızda ise Motorunuz kolay kolay hararet kaldırmaz ve kış ayalarında 5 DK da ısınan motor 10 DK ısınacak

EGR Temizleme konusuna gelecek olursak temizlenir ancak şu nokta zor EGR İle emme manifold bir parça ve EGR gazı Direk emme manifold içerisine gitmektedir. Yani Emme Manifoldunuz sökülerek temizlenecek ancak ustalar bu konuya baya bir uzak neden diyecek olursanız hava filtre kazanı turbo sökümü gerçekleşecek ve sonrasında dar alanda bulunan uzun saplama vidaları sökülecek Bu temizlik Sonucunda aracınızda yakıt tüketimi düşer Performans ve çekiş üst düzeyde çıkacaktır. 

KM Yüksek ise Emme manifoldunuz balçık tarzı bir hale bürünmüştür bununda nedeni ise Motorunuzda bulunan motor yağ buharı ve aracınızı sıktığınızda yani zorladığınızda turbonuzdan atılan çok az yağ intercool sonrasında emme manifoldunuza gelicektir.Emme manifoldunuz çok azda olsa gelen yağlardan nasibini alarak iç kısımlara yapışacaktır. Bunun üzerinde EGR deiğimiz parçada bu bulunan yaz üzerine yanmış gazı tekrar çevirecek ve kurum ortaya çıkıcaktır. kurum ilerleyen zamanlarda aranızın gelen havaya karşı direnç göstermeye başlıyacaktır ve aracınız çekişten düşücek hatta yeteri kadar hava emişi yapamadığı için yakıt fazla yakıcaktır.

Bilginize bana sorucak olursanız güzel bir usta bulun ve temizletin kullanmaya devam edin.

Örnek Kendi Manifoldum 

IMG-20170705-151408.jpg

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...