İçeriğe Yönlendir

Ne kadar fazla yakabilir?

Bülent Tarakçı

Recommended Posts

Bülent Tarakçı

225/50/17 ile 205/55/17 ebadları arasında yakıt tüketimi açısından çok fark olur mu? Taban genişliğinin yol tutuş ve viraj kabiliyeti açısından üstün olduğunu biliyorum. Uzun lafın kısası Scenic in sağ arka lastiğini kaldırıma vurup bir güzel yardım. Kabak çiçeği gibi açıldı. Yeni lastik gerekiyor. Yedek te olmuyor. Yedek lastik sıfır Michelin. Altındakiler Hankook ve  3 mm ye kadar inmiş durumda. 14 yıldır. İlk defa bu yıl kış lastiği almaktan vazgeçtim. Zira, artık her ne kadar bu yıl kış çok sert olacak deseler de Ordu merkez de eksinin altı toplasan geceler dahil 1 haftayı geçmiyor. Hadi bilemedin 15 gün olsun. Ki kış lastikli Kangomuz var. Fakat gidip 3500 - 4000 TL verip lastik almak istemiyorum. Arabayı satıp tekrar otomatik olması kaydı ile Avensis almak gibi bir düşüncem de var(Aklım kaldı). Yani Şirin mobili uzun süre kullanmayı düşünmüyorum. Durum , düşünce şimdilik böyle olunca lastiğe fazla para bağlamak mantıksız geliyor. 1500 - 2000 TL arası Kormoran, Taurus, Everygreen, Sava gibi markalar var. Ne dersiniz? İşimi görür mü?

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Kormoran ve Sava 'yı çok yerde görüyoruz.

Benim araçta da ilk aldığımda Marshall vardı 4 lastik. O zamanlar fiyatları diğer marka lastiklere göre iyiydi tabi. 

Ucuzdur vardır illeti diye değişim zamanı bilindik markalara yöneldim. Sonuç olarak aralarında çok ta bi fark hissetmedim. Kullanım tarzı ile de alakalı olabilir ama, fazlasıyla iş görüyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
10 dakika önce, Bülent Tarakçı yazdı:

225/50/17 ile 205/55/17 ebadları arasında yakıt tüketimi açısından çok fark olur mu? 

Çap olarak % 100 uyumlu iki ölçü.. 

Taban genişliği % 10 artıyor.. Tüketim de o kadar artsa 0.5-0.6 litre eder heralde.. 

Zaten bunu hesaplamanın bir formülü de yok.. 

Alacağın lastikte tüketim değerinin A-B falan olmasına dikkat et.. Bu daha önemli.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
1 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Sava nehrin adı. Goodyear fabrikası sanırım macaristanda idi.

Sava yı 15-16 yıl kadar önce Broadway de kullanmıştım. Sava Goodyear ın alt ürünü. Yumuşak bir lastik olarak hatırlıyorum. Dediğiniz gibi bir nehir ismi olduğunu geçen yıl Belgrad da öğrenmiştim. Tuna ile Sava Belgrad da birleşiyor. Ve Belgrad denilince aklıma koca koca çınarlar geliyor. Müthiş yeşil bir şehirdi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Korumuşlar ve şehri güzel planlamışlar. Bizim betondan başka sevgimiz yok. Ben de gittim.

Çınar Türkiyede de yetişiyor 

Diken yok.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

İşini görür bencede çok para vermeye gerek yok.Fiyatlarda yüksek.9 ay önce aldığım lastiği geçenlerde sordum ben bir düşüneyim dedim.

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Falken tavsiye ederim, 3 sene Michelin kullandıktan sonra aldım 1 senedir çok memnunum. Yeni aracımada 225 45 17 Falken aldım taktırma dahil 1600 tl ye geldi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tevfik Işık

Ben 205/55/16 dan 225/45/17ye gecis yaptim 1.5ay önce. Yakit tuketimi ve konforda hissedilir bir değişiklik  olmadi. Standart kullanimla eski olculerle de 850km gidiyordum simdi de 850km gidebiliyorum bir depo yakitla.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bir saat önce, Bülent Tarakçı yazdı:

225/50/17 ile 205/55/17 ebadları arasında yakıt tüketimi açısından çok fark olur mu?

tam da üstüne geldi, focus ta 205/50 den 225/45 e geçtim. lezzetli oluyor. tüketime bakmadım kış geldi zaten artacak. Scenicim olsa zaten 225 e geçerdim acil olark , bence keyif verir.

https://www.hepsiburada.com/tatko-225-50-r17-98w-xl-eco-comfort-oto-lastik-uretim-yili-2018-p-HBV00000C881S

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Hocam  araç  değiştirmek gibi bir planin varsa 2. El lastik de düşün derim. Fiyatlar ortada. 2012 ortası uretimli  215-50-17 lastiklerim dişli olmasına rağmen sertleşmisti. Üstelik rahat 70 bin km yapmıştı. Letgoda 2016 üretimi   20 bin km yapmış  205/55/17 michelin lastik denk geldi. 500 tl ye  aldım takımını. 3-4 yıl götürür.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
Bir saat önce, İnan Çınar yazdı:

Hocam  araç  değiştirmek gibi bir planin varsa 2. El lastik de düşün derim. Fiyatlar ortada. 2012 ortası uretimli  215-50-17 lastiklerim dişli olmasına rağmen sertleşmisti. Üstelik rahat 70 bin km yapmıştı. Letgoda 2016 üretimi   20 bin km yapmış  205/55/17 michelin lastik denk geldi. 500 tl ye  aldım takımını. 3-4 yıl götürür.

O ebad daki Michelinler şu anda 850-1100 TL bandında satılıyor. Eğer  son 1-2 ay içinde aldıysanız. 2.elde olsa süper fiyata almışsınız. 

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Hocam buralarda 450 ye 2015 var yazlık  bir takım. Kışlık çok ama.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...