İçeriğe Yönlendir

Badem Fidelerim :)

Misafir

Recommended Posts

herkese iyi akşamlar dilerim.

hobi olarak ağaçların çekirdeklerini çimlendiriyorum.(meyve veren yada vermeyen)

en son yaptığım çalışmam badem çekirdeği çimlendirmemi göstermek istedim sizlere 6 çekirdek çimlendirdim. fire yok 6 da 6 :)

çimlendirdiğim fideleri neresi olursa olsun toprakla buluştururum. yıllar sonra  meyvesini  yiyen birisini görürsem yada dalında bir kuş yuvası görürsem çok mutlu olurum.her fırsatta ağaç dikmeye çalışırım.“kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz´´hadis-i şerifi Peygamber efendimizin sözüdür.

fırınlanmamış 6 tane badem çekirdeğini kabuğunu kırarak 1 gün suyun içinde beklettim.suyun üstünde yüzerse çekirdek cansız demekdir. 1 günün sonunda nemli peçete içerisinde 4 derecede buzdolabında yaklaşık 25-30 gün çimlenmeye bıraktım.ana kök oluşmaya başlayınca toprağa aktardım. bu kadar basit. nasip olursa baharın tamamen saksıdan çıkıp toprağa geçecekler şimdilik kaloriferli odada baharlarını yaşıyorlar.:)WDlWX2.jpg3zX2O2.jpgk62ZMA.jpgNDyYL5.jpgDDLoO6.jpgED7QO8.jpgvP0Ya6.jpg

güncel fotoları olmadığı için bunları yükledim şuanda 6 sıda 60-70 cm civarındalar.

bundan sonraki çalışmam biraz zor olacak ARDIÇ ağacının ttohumlarını ardıç kuşssuz çimlendirmeye çalışacağım. :) 

Yorum bağlantısı
2 dakika önce, İnan Çınar yazdı:

Güzel ve faydalı bir hobi. Kolay gelsin.

Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Harika.  

Allah razı olsun 

buz dolabı kısmını anlamadım. 

Neden 4 derece. 

Sıcakta daha iyi olmaz mı ? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Ellerinize saglik. Agac ekene, Toprakla ufaktan dahi ugrasana saygim herzaman sonsuzdur👏👏

Konuyu hobi kismina tasidim bilginize..

Yorum bağlantısı
35 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Harika.  

Allah razı olsun 

buz dolabı kısmını anlamadım. 

Neden 4 derece. 

Sıcakta daha iyi olmaz mı ? 

soguk katlama diye bir yöntemdir bu daha hızlı çimlenmesi için:yes:

35 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Ellerinize saglik. Agac ekene, Toprakla ufaktan dahi ugrasana saygim herzaman sonsuzdur👏👏

Konuyu hobi kismina tasidim bilginize..

teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

İşin püf noktasını öğrenmiş olduk sayenizde. Limon çekirdeği ile denemelerim olmuştu oda sıcaklığında. Becerememiştim. Bir de böyle deneyeyim.

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
8 saat önce, Buhari Aygün yazdı:

soguk katlama diye bir yöntemdir bu daha hızlı çimlenmesi için

Siz bu konuda bilgili bir abiye benziyorsunuz.

Sizinle çok konuşacağız :)

Hepsi çok güzel görünüyor.

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

çok güzel bir uğraşı,fidan tohum dikmek,ağaç sevgisi,doğa,ellerinize sağlık heryerde sizin gibi bu işlere zaman ayırıp gönül verecek insana ihityacımızı var....

Yorum bağlantısı
11 dakika önce, Erdem Bozkurt yazdı:

çok güzel bir uğraşı,fidan tohum dikmek,ağaç sevgisi,doğa,ellerinize sağlık heryerde sizin gibi bu işlere zaman ayırıp gönül verecek insana ihityacımızı var....

1 saat önce, Erdoğan Temur yazdı:

Siz bu konuda bilgili bir abiye benziyorsunuz.

Sizinle çok konuşacağız :)

Hepsi çok güzel görünüyor.

9 saat önce, Recep Selim Kaya yazdı:

İşin püf noktasını öğrenmiş olduk sayenizde. Limon çekirdeği ile denemelerim olmuştu oda sıcaklığında. Becerememiştim. Bir de böyle deneyeyim.

9 saat önce, Tayfun Aydın yazdı:

mükemmel.. tebrikler hocam..

Teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tüm tohumlara bu şekilde mi davranıyoruz Buhari Bey 

Mesela ceviz 

Nasıl yapmalıyım. ? 

Yorum bağlantısı
Onur Çelebi

Çok güzel bir hobi gerçekten. Bende yediğim meyvelerin çekirdeklerini dikmeye çalışırım küçücük bir bahçem var. Buzdolabı kısmı bütün meyve tohumlaında uygulanması gereken bişeymi acaba? Limon, elma ve armut gibi meyve dikmek istiyorum bahçeme. Fidan almaktansa kendim çimlendirirsem çok daha güzel olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Genç bir delikanlı güzel anlatmış burda.

Denedim. Ataşlar kısa geldi. Ataşsız denedim. Bakalım nolacak.

c76e578b0d19ea94d6217d6e703c8745.jpg
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
15 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Denedim. Ataşlar kısa geldi. Ataşsız denedim. Bakalım nolacak.

c76e578b0d19ea94d6217d6e703c8745.jpg

Çıkar mehmet bey sorun olacağını sanmıyorum.cunki onlar da canlı hayata tutunmaya çalışacaklardır.😊

Şimdi, Buhari Aygün yazdı:

Çıkar mehmet bey sorun olacağını sanmıyorum.cunki onlar da canlı hayata tutunmaya çalışacaklardır.😊

Buzdolabı yöntemini cevizdede yapabilirsiniz.ama yetistirdiginiz fidelere sonra asiyaptırmanız gerekir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Buzdolabı yöntemini cevizdede yapabilirsiniz.ama yetistirdiginiz fidelere sonra asiyaptırmanız gerekir.

Yok aşı istemiyorum.
Çok güzel bir ceviz bu.
Mümkünse aynısı olsun.
Yorum bağlantısı
12 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yok aşı istemiyorum.
Çok güzel bir ceviz bu.
Mümkünse aynısı olsun.

Meyve veririr ama fazla randımanlı olmaz. 

Tarım fuarinda marasdan gelen bir firmadan yaklaşık 15 farklı ceviz almıştım hepsi fidan oldular 😊

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Meyve veririr ama fazla randımanlı olmaz. 
Tarım fuarinda marasdan gelen bir firmadan yaklaşık 15 farklı ceviz almıştım hepsi fidan oldular [emoji4]

O zaman kapıdaki cevizden aşılamak gerek.

Ceviz aşısı nasıl yapılıyor. ?
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Nevşehir için geç çiçek açan chandler gibi türleri deneseniz iyi olur , diğerleri ile boşa zaman harcamayın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Bu hobi cok guzelmis. Tesekkurler. Ben de deneyeyim. Buyudukce saga sola ekerim. Meyve cekirdeklerini cimlendirsek asi yapmasak kotu meyve mi cikar? Ya da asi nasil yapilir? 

Benim maksat sizinki gibi hayvanlar meyvesinden yese, yuva yapsa, dogaya oksijen verse yeter

Yorum bağlantısı
11 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Asi işinden ben pek anlamam babam yapiyor😊

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bu hobi cok guzelmis. Tesekkurler. Ben de deneyeyim. Buyudukce saga sola ekerim. Meyve cekirdeklerini cimlendirsek asi yapmasak kotu meyve mi cikar? Ya da asi nasil yapilir? 
Benim maksat sizinki gibi hayvanlar meyvesinden yese, yuva yapsa, dogaya oksijen verse yeter

Bunun için çaba harcamaya gerek yok.
Hiç bir tohumu çöpe atma, biriktir.
Kavun karpuz kayısı armut vs.
Arabayla çıktığında araziye at.
Hiç bişey olmasa ilk baharda yeşerir.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...