İçeriğe Yönlendir

Çocuğa Youtube Kanalı Açmak

Köksal Yılmaz

Recommended Posts

Köksal Yılmaz

Selamlar abiler dostlar,

Büyük kızım 8 küçük olan 3 yaşında. İkisi de malum bolca youtube izliyor, büyük olan zaman zaman heves edip kanal açalım diye tutturuyor. Pek yüz vermiyorum bu konuda, özel hayatımız var başkaları göremez özelimizi diyorum ama aşırı tutucu da olmak istemiyorum. Önemli olan elbette çocukların sağlığı. Sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Köksal bey eğer kontrol ederim denetimi bende olur. Kötü şeylerden korurum diyorsanız açılabilir. Bir de önemli olan bu kanalda ne yayınlanacak. Böyle garip garip videolar olacaksa sakıncalı bence. İçerik çok önemli.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Benim çocuk doğunca kendi kanalıma zaman buldukça videolarını yüklüyorum. İleride açar izler diye. Videoların telefonda yada bilgisayarda kalırsa kaybolma ihtimali yüksek.

Siz de kanal açabilirsiniz, isterseniz videoları özel de yapabiliyorsunuz. Bence kanal açın, hevesini alsın. Sadece paylaşacağı şeylere birlikte karar verin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Selamlar abiler dostlar,

Büyük kızım 8 küçük olan 3 yaşında. İkisi de malum bolca youtube izliyor, büyük olan zaman zaman heves edip kanal açalım diye tutturuyor. Pek yüz vermiyorum bu konuda, özel hayatımız var başkaları göremez özelimizi diyorum ama aşırı tutucu da olmak istemiyorum. Önemli olan elbette çocukların sağlığı. Sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda?
kanal açmamak aşırı tutuculuk olmaz olamaz. doğru olanı yapıyorsunuz
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
6 dakika önce, Murat Gedik yazdı:

Köksal bey eğer kontrol ederim denetimi bende olur. Kötü şeylerden korurum diyorsanız açılabilir. Bir de önemli olan bu kanalda ne yayınlanacak. Böyle garip garip videolar olacaksa sakıncalı bence. İçerik çok önemli.

İçerik mesela 10 kasım geçti onu diyor, köye gidiyoruz kulübeyi tanıtayım diyor. Biraz fazla izliyorlar sanırım, fena bağımlı olduk bu sosyal medya işine. Akşam elimize alıyoruz telefonu 2-3 saat boş boş gezin yat uyu sabah işe gel. Önce kendimden de başlasam olmuyor ben kitap okurken bikaç kez gelip baktılar sonra youtube a tam gaz devam.

4 dakika önce, Tahir Ak yazdı:
10 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:
Selamlar abiler dostlar,

kanal açmamak aşırı tutuculuk olmaz olamaz. doğru olanı yapıyorsunuz

Kendim de pek paylaşım yapan birisi değilim, aklıma bile gelmez çoğu zaman. Aslında özel hayatın gizliliğinden yanayım. İnternet tehlikeli olabiliyor, fotolar videolar filan. Alıp kimin nerede kullanacağı belli olmaz.

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Abi Sen daha iyisini bilirsin ama kanal açarsan daha da bağımlı olmazlar mı bu teknolojiye . Benim Oğlan ellerinizden öper 5 buçuk yaşında şu zamana kadar yaptığım en yararlı iki şey Bence Söyle ;

1- 3 yaş 3 aylıktan bu yana sürekli yaz kış yüzme kursuna gitmesi 

2-Teknolojiden uzak tutmak telefon tablet pc ver eline yerine bırakır .

* Bazen istediği videolar oluyor (Çanakkale Savaşı Titanik Belgeseli Vb) onları Pc televizyona bağlatıp izletiyorum maksimum 30 dk falan 

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Kısmi bir eğitimci ve 2 çocuk babası olarak cevaplayayım;

Yasaklamak her zaman ters teper. Kesinlikle yasaklamacı olmayın. Telefondur, televizyondur, sosyal medyadır veya buna benzer aktiviteleri kullan veya kullanma demek yerine nasıl kullanacağını çocuklara öğretmemiz gerekiyor. Malum bize kültür ve kullanımından önce teknoloji geliyor nasıl kullandığını bilmeden suyunu çıkartıyoruz.

Sizin yerinizde olsam bilakis engellemek yerine teşvik ederim.

Çocuğun; 

• Kendini ifade edebilme
  • topluluk önünde konuşabilme
  • özgüven
  • sosyal çevre

gibi yönleri gelişecektir. Bunlara ek olarak sosyal medya kullanımı kendini ifşa etme asla değildir. Dediğim gibi biraz kontrollü bir şekilde gözetim altında paylaşım yapılırsa bence hoş da olur. llk başlarda beraber yayınlar yapıp süreç içerisinde onlara nasıl kullanmanız gerektiğini doğrusunu yanlışını gösterebilirsiniz. Ben mesela oğlum büyüsün altına motor alıp yollara salacağım gez diyeceğim :):) 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Kendim de pek paylaşım yapan birisi değilim, aklıma bile gelmez çoğu zaman. Aslında özel hayatın gizliliğinden yanayım. İnternet tehlikeli olabiliyor, fotolar videolar filan. Alıp kimin nerede kullanacağı belli olmaz.
Şu an çocuk için İnternet demek aç kurtların ortasında kalmak ile aynı. Ben böyle düşünüyorum. Çocuğa başka meşkale bularak bu durumu lehe çevirmeye çalışın. değişik kurslar enstrüman çalma kodlama eğitimleri okul içi dışı aktiviteler ailecek yapılacak aktiviteler olabilir. ebeveyn olmak cidden zor. hele bu devirde çooooook zor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

İkiz erkek çocuklarım var 11 yaşında, biri o işlere meraklı.  Youtube hesapları benim gözetimimde. Malum, youtube'un bir ebeveyn koruması yok. Kendi tableti ile araba fuarında çekimler yaptık, ben kameramanı oldum :) Legoyla oyun oynarken çektim. Ama kendi çektiği görüntüleri yayınlatmıyorum. Zaten sadece hafta sonları ödevleri bitince alabiliyorlar. Ama bu demek değil ki evde kapalı kalacaklar. Her hafta sonu basketbol kursu ve piyano kursumuz var. Ayrıca her hafta en az 2 kitap okuma zorunluluğumuz var, buna biz anne ve babalarda dahil. Sonra hafta sonu kitapların özetlerinin anlatıldığı (bu kısım çocuklar için geçerli :) ) birde sunum kısmı var. Yani çocuğunuzla uğraşıp önüne başka ilgi çekici organizasyonlar koyarsanız pek de youtube peşinde koşmuyorlar.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bizde tv yok ingilizce öğrendi anadili gibi tabletle. 13 aylık bAşladı 10 yaşında.

• Beğen 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
(düzenlendi)
13 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Bizde tv yok ingilizce öğrendi anadili gibi tabletle. 13 aylık bAşladı 10 yaşında.

hocam paylaşım yaparmısınız program mı veya ne şekilde öğrenim sağladı. bizim sıpa 8 yaşına girecek okulda başladılar ingilizce eğitime takviye olarak ne yapabilirim diye düşünüyorum. 

tarihinde Mehmet Kazancıoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Bence hiç girme o işlere kanka. Birkaç arkadaşından gördüğü için yapmak istediğini düşünüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Bende pek sıcak bakmıyorum bu konuya.
8 yaşında yeğenim var, evlerinde İnternet yok, annesi bası telefonun internetini kullanmaya izin vermiyor(alışmasın diye) bize mişafirliğe geldikleri zaman sürekli youtubede takılır doğru düzgün yemek bile yemez veya kimseyle ilgilenmez. Sırf o nedenle fark ettirmeden 1 saat falan geçince modemi kapatırım hep internet bağlantısı gitti diyip. Yoksa kalkmıyor başından, kardeşiyle kavga ediyorlar internet yüzünden(izliycekleri şeylerde anlaşamıyorlar).

1-2 senedir böyle idare ediyoruz birazdaha büyüyüp bu konuları daha çok öğrenmeye başladığında ne yapcaz bakalım.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Denetimini sağlayabilecekseniz ve bu iş sadece kısıtlı bir zaman harcamalarını sağlayabilirseniz çok problem olmaz diye düşünüyorum. 

Mesela haftada sadece bir video veya ayda en fazla 2-3 video gibi. Ve diğer görev ve sorumluluklarını aksatmamak şartı ile diye anlaşırsanız çok sorun olmaz. 

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Benim kızımda 11 yaşında oda açmak istedi, ben altına kötü yorumlar yazarlar üzülürsün dedim. Vazgeçti şimdilik. Ama onunda açmak istemesinin nedeni kendi yaştaşlarının açtığı yutub kanalları onlara özeniyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

yoruma kapasın. özel resmini de koymasın. oyun vs yahut deney koyabilir. kendi resmi videosu pek olmasın. gerek de yok.

4 saat önce, Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

hocam paylaşım yaparmısınız program mı veya ne şekilde öğrenim sağladı. bizim sıpa 8 yaşına girecek okulda başladılar ingilizce eğitime takviye olarak ne yapabilirim diye düşünüyorum. 

İngilizce youtube herşeyi serbest bırakın. küfür olmadığı sürece. Evdeki TV yi kaldırın. Siz de izlemeyin.

Daha küçükken kelime kartları vardı tablette onlarla oynardı. ama net etki youtube.

Bu yaz amerikaya gittik polislerin telsizde birbirlerine yaptıkları şakaları uzaktan duyup ona gülüyor. Yeğenler (amerikadaki) kontrol ettiler ingilizcesini oradaki aynı yaştaki okul çocuklarından daha iyi dediler. Bizimki süper zeka felan da değil yani.

Youtube işin yanıtı.

Peppa Pig ile felan başladık biz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bekir Memur

Youtube her insanın yanlış doğru video yükleyebildiği bir yer eğerki çocuğum olsaydı ilk yasaklayacağım hatta engel koyacağım site youtube olurdu.

Çok fazla kötü örnek var üstelik youtube izleyici kitlesinin yarısı çocuk bu yüzden onların hızla tüketebileceği doğruluk gözetilmeyen izlenme kaygısıyla yapılan videolar var.

Kanal açmak bir yana kalsın girip video izlemesine bile izin vermezdim.

Yorum bağlantısı
Hamit inan
10 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Selamlar abiler dostlar,

Bilgisayar mühendisi birisi olarak düşüncem
Evladına yapabileceğin en büyük kötülüğü kendi elinle yapmış olursun. Hele hele o yaşlarda.
Çocuklarınızı mümkün olduğu kadar tablet telefon ve bilgisayarlardan uzak tutun. Bu araçlarda iletişim tek yönlüdür. Siz ayyy ne zeki çocuğum var derken tam tersine iletişim problemi olan her söyleneni dinleyen ama karşılık veremeyen asosyal bir insan yetiştirmiş olursunuz

10 saat önce, Emrah Altun yazdı:

Kendini ifade edebilme

Bu iletişim araçları çocuklar için tek yönlüdür. Aksine geri kalacaktır

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emrah Altun
6 saat önce, Mehmet YILDZ yazdı:

Bu iletişim araçları çocuklar için tek yönlüdür. Aksine geri kalacaktır

Sosyal medya nasıl tek yönlü olacak ki Mehmet Hocam? 

Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek

şunlardan bıktık, denk gelenler bilir..

gamze gamze

Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Sosyal medya nasıl tek yönlü olacak ki Mehmet Hocam? 
Aslında tehlikeli olan da bu bence kontrolsüz bir iletişim olması. Dünyanın her yerinden insanlar videoyu izleyebilir. İyi-kötü yorum yapabilir.

Hatta youtube videolarına gelen kötü yorumlardan dolayı bunalıma girip canına kıyan insanlar bile oldu.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...