İçeriğe Yönlendir

Kara Şimşeğim - Caravelle

Yusuf Berke

Recommended Posts

Ebrar Tüfek
Yusuf Berke yazdı:

Allah allah, kısa şasinin uzun şasiden ağır olacağını hiç düşünmezdim vallahi :)

Pardon şimdi ruhsata baktım 2274 kg ruhsatta boş ağırlık, üzerindekiler yakıt vs yine ben hariç 2350 civarı ediyor benle yine 2450, evde 7 kişiyiz hiç üşenmedim kiloları hesapladım 6 kişi 510 kg yakıt 80 kg olsa en az 100 kg bagajda, bide tavanda port bagaj.... 3 tona yakın ağırlıkla rizenin rampalarını çıkacağım bakalım nereyi patlatacağız :) transporter 1900 kg. Bagaj kapağındaki yazı yarım ton fark ediyor :D mesela 2.5 normal transporter ile yürüsek hayatta peşinden gidemem biraz daha uzun olsa da yine 210 rahat görüyor ama ağırlık farkı hissedilie derecede var :)

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Yusuf Berke yazdı:

4 tonla yayla çıkardım, bende patlamadı sende hiçbir şey olmaz :)

Kaç binde kara şimşek :)

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Yusuf Berke yazdı:

Dün 322 bin oldu :)

Oh maşallah demekki benim bi 60 70 bin km var motor yapmaya :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Yusuf Berke

Hızlıresim patlayınca resimler uçmuş.

En kısa zamanda tekrar yenilerim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Yusuf Berke

Uzun zamandır erteliyordum, yedek anahtar ve garaj anahtarı yaptırdım.

RLkESS.jpg

RLkRsb.jpg

240 lira tuttu, ama kayar kapılı anahtar bulamadığım için bu kap takıldı.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Garaj anahtari derken aracın mi garajın mi ?

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Garaj anahtari derken aracın mi garajın mi ?

Araçlarımı bıraktığım garajın anahtarını da yaptırdım, onun fiyatı da var diye ekledim. Araçla ilgisi yok o anahtarın.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Yusuf Berke
(düzenlendi)

Caddy'nin jantını boyattığım yere götürdüm tekrar aracı, jantlardaki tüm kusurlar düzeltilip boyandı.

Caddy ile aynı renk düşündüm ancak bunda kapalı renk hoş durmaz dedim. Aklımdaki renk buydu:

P7LqQ8.jpg

Hızlıca bir fotoğraf çektim karanlığa kalmadan, sonuç bu..

gP35XN.jpg

tarihinde Yusuf Berke tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Yusuf Berke yazdı:

Caddy'nin jantını boyattığım yere götürdüm tekrar aracı, jantlardaki tüm kusurlar düzeltilip boyandı.

Caddy ile aynı renk düşündüm ancak bunda kapalı renk hoş durmaz dedim. Aklımdaki renk buydu:

P7LqQ8.jpg

gP35XN.jpg

Kaca boyuyolar 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Yusuf abi yaza doğru jantlarını satmak istersen ben alırım, benim arabada saçma sapan bi jant var. Oem hale getireceğim, benim orjinal multivan jantı, senin jantlarla aynı :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Kaca boyuyolar 

700₺ tuttu bu. 

Ebrar Tüfek yazdı:

Yusuf abi yaza doğru jantlarını satmak istersen ben alırım, benim arabada saçma sapan bi jant var. Oem hale getireceğim, benim orjinal multivan jantı, senin jantlarla aynı :)

Jant büyütmeyi düşünüyorum aslında, olursa aklımdasın :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
Yusuf Berke yazdı:

üstteki jantlar cok güzel

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
Okay Kaygusuz yazdı:

üstteki jantlar cok güzel

Caddy'nin üstündeki jantlar bunlar, ama Gun Metal rengine boyamıştık :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ebrar Tüfek

Yusuf abi, hangi yağı kullanıyorsun marka model :) km bakımı için parça topluyorum, filtreler tamamen bosch alacağım, ayrıca engine flush ve enjektör temizleyici düşünüyorum ama enjektörlerin tıkanmasından korkuyorum :) engine flush ile yağ karteri, kanalları, yanma odasını vs komple temizlenecek, depoya atılan enjektör temizleyicisini de kullanmak istiyorum ama güvenemiyorum enjektörler 7 bin liradan pahalı. Yakıt sistemi ve motor içini komple temizleyeyim diyorum :)

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
Ebrar Tüfek yazdı:

Yusuf abi, hangi yağı kullanıyorsun marka model :) km bakımı için parça topluyorum, filtreler tamamen bosch alacağım, ayrıca engine flush ve enjektör temizleyici düşünüyorum ama enjektörlerin tıkanmasından korkuyorum :) engine flush ile yağ karteri, kanalları, yanma odasını vs komple temizlenecek, depoya atılan enjektör temizleyicisini de kullanmak istiyorum ama güvenemiyorum enjektörler 7 bin liradan pahalı. Yakıt sistemi ve motor içini komple temizleyeyim diyorum :)

KM dolmadı ama yılı doldu, değiştireceğim bu aralar. Engine flush kulanacağım ben ama enjektör temizleyicilerin PD enjektörler için olanlarını kullanmak lazım diye okudum, öyle bir ürüne de rastlamadım :) 

Yağ olarak forumlarda 0w-30 kullanın deniyor, servis 5w-30 kullandığını söyledi. Liqui Moly veya Castrol alırım :) 

Ceratec kullanmayı düşünüyor musun, sesi vesaire baya kestiğini söylüyorlar. R5 motor da bağırıyor maşallah :) 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Yusuf Berke yazdı:

KM dolmadı ama yılı doldu, değiştireceğim bu aralar. Engine flush kulanacağım ben ama enjektör temizleyicilerin PD enjektörler için olanlarını kullanmak lazım diye okudum, öyle bir ürüne de rastlamadım :) 

Yağ olarak forumlarda 0w-30 kullanın deniyor, servis 5w-30 kullandığını söyledi. Liqui Moly veya Castrol alırım :) 

Ceratec kullanmayı düşünüyor musun, sesi vesaire baya kestiğini söylüyorlar. R5 motor da bağırıyor maşallah :) 

Ceratec kendi sitesinde 100 bin km ye kadar olan motorlarda etkilidir diyor, seninki 300 küsür benimki de 257 bin e gelmiş motorlar, bize yaramazmış :)

Castrol 0w30 506.1 koyuyorum ben :) pd için bende duymadım hiç, bizim depolar plastikmiş ve içi vernikliymiş, bu enjektör temizleyiciler depodaki verniği çözüp enjektöre yolluyormuş, bizim enjektörler şahin parası olduğundan mütevellit kullanmaya yemedi bende :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
Ebrar Tüfek yazdı:

Ceratec kendi sitesinde 100 bin km ye kadar olan motorlarda etkilidir diyor, seninki 300 küsür benimki de 257 bin e gelmiş motorlar, bize yaramazmış :)

Castrol 0w30 506.1 koyuyorum ben :) pd için bende duymadım hiç, bizim depolar plastikmiş ve içi vernikliymiş, bu enjektör temizleyiciler depodaki verniği çözüp enjektöre yolluyormuş, bizim enjektörler şahin parası olduğundan mütevellit kullanmaya yemedi bende :D

VW 506.01 onaylı yağ buldun mu, ben bulamadım bir türlü çok bakmama rağmen :) 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Yusuf Berke yazdı:

VW 506.01 onaylı yağ buldun mu, ben bulamadım bir türlü çok bakmama rağmen :) 

Karadeniz bölgesi vw parça distribütörü babamın arkadaşı, o bize ayarlıyor :) ben normal 5w30 koydum, 400 km sürdükten sonra 0w30 506.01 onaylı buldum 5w30 u boşaltıp onu koydum, toplam 15 litre yağ parası ödedim ama olsun yağı suyu önemli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Yusuf Berke

Aracın şanzımanı 6 ileri Aisin TF-62-SN, VW'de 09K şanzıman olarak ta geçen tam otomatik şanzıman. Aracın şanzımanında bazen 1-2 geçişlerinde ve R'ye atarken vurma oluyordu, ısınınca kesiyordu. Bazen çok sert vurması tedirgin etmeye başladı. Yağ değişimiyle azaldı ama tamamen kesilmeyince ustama götürdüm. 1 hafta iyice uğraştı, aracı geçen hafta teslim aldım.

• Şanzıman beyni değişti, çıkma beyin taktık.
  • Selenoid valfleri set olarak değişti, daha önceden değişenler arızalıymış. 
  • Geçen aylarda ekranda şanzıman arızası verip araç çalışmamıştı, sebebi şanzıman sıcaklık sensöründen çıkmıştı ve temizlemiştik. İçim rahat etmedi, kablo tertibatıyla beraber sensörü değiştirttim. Önceki sahibi kabloları silikonla tutturmuş, sensör, kablolar yağ içindeydi.
  • Üstündeki kablo tertibatını, soketleri değiştirdik.
  • Şanzıman sıfırlandı, sürücüyü tanıyan bir şanzıman olduğu için bu hafta sonu uzun yola çıkacağım araçla, tamamen alışması için.
  • Yeni yağ koyuldu ve teslim aldım. 

Araçla artık en ufak sorunum kalmadı, ömürlük olur bu araç bana :) Şanzıman geçişleri tertemiz oldu, R'ye atınca vurmadır vesaire kalmadı hiçbir şey. Yaptırılması gerekmeyen şeyler de vardı ancak içim rahat etmedi, girmişken her şeyini yapalım sorun kalmasın dedim. Satarken de içim rahat olacak. Sırada da yıllık bakımı var.

Yolda biraz gıdıklayacağım artık, sevinsin :) 

@Ebrar Tüfek 506.01 yağ bulamadım buralarda :) Volkswagen servisi 5W-30 koyuyor, 0W-30 koymakla koymamak arasında kaldım. İstanbul fazla soğuk değil kışın sorun çıkarmaz 5W-30, ama yazın çok akışkan olur gibi geliyor. Bulduğun yerin numarası varsa iletişime geçebilirim.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Yusuf Berke yazdı:

@Ebrar Tüfek 506.01 yağ bulamadım buralarda :) Volkswagen servisi 5W-30 koyuyor, 0W-30 koymakla koymamak arasında kaldım. İstanbul fazla soğuk değil kışın sorun çıkarmaz 5W-30, ama yazın çok akışkan olur gibi geliyor. Bulduğun yerin numarası varsa iletişime geçebilirim.

Otomatik şanzıman almama sebebim bu işte :) bu haftaiçi sanayiye gideceğim, bakımım yaklaşıyor o yağdan sordum kalmamış, tedarikçi ile görüşeyim haber veririm, haftaiçi sanayide normal bi parçacıda bulursam bi 7.5 litre de sana alıp gönderirim kargo ile. Onlardan gelince stok hemen bitiyor kapış kapış alıyorlar :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
Ebrar Tüfek yazdı:

Otomatik şanzıman almama sebebim bu işte :) bu haftaiçi sanayiye gideceğim, bakımım yaklaşıyor o yağdan sordum kalmamış, tedarikçi ile görüşeyim haber veririm, haftaiçi sanayide normal bi parçacıda bulursam bi 7.5 litre de sana alıp gönderirim kargo ile. Onlardan gelince stok hemen bitiyor kapış kapış alıyorlar :)

Bulursan pm atabilirsen yerin adını bana yeterli olur, bakımın vakti var daha sağolasın :)  

Tam otomatik yiyince çok yiyor ama bundan sonra arıza çıkaracak bir şeyi kalmadı artık, motor zaten sıfır yapılmıştı şanzımanı da sıfırladık neredeyse :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...