İçeriğe Yönlendir

Araç İçinde LPG Kokusu

Gürkan Başbağcı

Recommended Posts

Gürkan Başbağcı

Merhabalar.

Özellikle araca sabah ilk bindiğimde direkt olarak lpg kokusu alıyorum. Çalıştırdığımda 2 dk sonra kokuyu almıyorum, ya da burnum alışıyor bilemiyorum.

Motor çalışır haldeyken kaputu kaldırdığımda herhangi bir koku yok, lpg tankının oralardan koku yok, bu koku sadece araç içinde var.

Dün sanayiye gittim BRC servisine, köpük ile kontrol yaptı kaçak yok dedi. Zaten bu koku sanayiye gidince kesiliverdi :D

Polen filtresi değişti mi diye sordu evet dedim yeni bakımdan çıktı.

Sorun ne olabilir acaba? 

Dediğim gibi koku sadece sabah araca ilk bindiğimde ve akşam eve giderken ilk araca bindiğimde geliyor. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Arac calisir halde zaten gaz kacak vermeyebilir kacacak yeri var. Durur vaziyette iken gaz kacacak yer bulur. Sabahtan birakin derim araci.

Calismada sikinti var mi?

Yorum bağlantısı
Gürkan Başbağcı
6 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Arac calisir halde zaten gaz kacak vermeyebilir kacacak yeri var. Durur vaziyette iken gaz kacacak yer bulur. Sabahtan birakin derim araci.

Calismada sikinti var mi?

Çalışmada sıkıntı yok. Hareket halinde de koku yok. Forumlarda araştırdığım kadarıyla bu sorunu yaşaya oluyormuş baya ama çözüm pek yok sanırım.

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Gürkan bey; ben de alıyorum aynı kokuyu, ama çok az, biraz kullanınca gidiyor o nedenle kafaya takmıyorum. 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

o kokuyu eski tip lpg lerde alırsınız ama yeni tip sıralılar da olmaz koku , bence bir an önce kontrol ettirin Allah korusun lpg tehlikeli ne benzine ne mazota benzemez

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Araç beklerken gaz kaçağı varsa birikir ve uzun süre çalışmama durumunda koku alınır. Ama çalıştığı zaman ise zaten gaz direk yanma odasına gider ve kaçak olmaz. Çünkü gideceği yer vardır.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

içeri girer girmez çakmağı çakıyoruz sorun kalmıyor. Gaz kaçağı kontrolünü de kibritle yapmıyorlarmı zaten? :))

Tüpün kendisinde vardır bence. Yada motor kapanında gazı kesen röle işini tam yapamıyordur mesela.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
4 saat önce, Gürkan Başbağcı yazdı:

BRC servisine, köpük ile kontrol yaptı kaçak yok dedi

Bence bu servisi değiştirin, bu iş için yapılmış profesyonel koku tespit cihazları var, köpük testi ile çözmek zor, mutfak tüpü kontrolü değil ki bu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Beyler ilk calistirmada cold start yapan araba ciğ gaz atmasin.. [emoji4]
Cig gaz atsa arabanin boguldugundan anlasilirdi o. Calismada sikinti yok deniyor.
Yorum bağlantısı
Gürkan Başbağcı
23 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Depo nasıl, simit depo mu ?

Simit depo.

23 saat önce, Ayhan Asil yazdı:

Gürkan bey; ben de alıyorum aynı kokuyu, ama çok az, biraz kullanınca gidiyor o nedenle kafaya takmıyorum. 

Aynen hemen gidiyor ama takıntı yapmış durumdayım.

23 saat önce, Murat Öngür yazdı:

o kokuyu eski tip lpg lerde alırsınız ama yeni tip sıralılar da olmaz koku , bence bir an önce kontrol ettirin Allah korusun lpg tehlikeli ne benzine ne mazota benzemez

2 defa kontrol edildi kaçak yok.

23 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Araç beklerken gaz kaçağı varsa birikir ve uzun süre çalışmama durumunda koku alınır. Ama çalıştığı zaman ise zaten gaz direk yanma odasına gider ve kaçak olmaz. Çünkü gideceği yer vardır.

Mantıklı

22 saat önce, Dogan Arsiray yazdı:

içeri girer girmez çakmağı çakıyoruz sorun kalmıyor. Gaz kaçağı kontrolünü de kibritle yapmıyorlarmı zaten? :))

Tüpün kendisinde vardır bence. Yada motor kapanında gazı kesen röle işini tam yapamıyordur mesela.

Araştırmalar devam

20 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

bu isin sakasi olmaz acilen usta gormeli.

2 farklı gördü

19 saat önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Bence bu servisi değiştirin, bu iş için yapılmış profesyonel koku tespit cihazları var, köpük testi ile çözmek zor, mutfak tüpü kontrolü değil ki bu.

dün 2.si de baktı dedektörle

Sonuç olarak 2 farklı BRC servisi kontrol yaptı, biri köpük diğeri dedektör ile, ama kaçak yok.

Hatta dün biri dedi aracı bırakın sabah bu kokuyu biz alalım öyle anlarız ama bırakmadım henüz.

Birkaç kişinin demesine göre bu koku gaz değil nem kokusu. Ama gaz gibi geliyor hala bana.

Yağmurlar geçsin koku hala devam ederse arabayı satmaya kadar gider bu konu 😕

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Gürkan Başbağcı yazdı:

Simit depo.

Stepne havuzunun içinde tabana bir delik olmalı, orayı açık olduğunu kontrol et, açık değil ise açıp bırak bakalım yine alacak mısın o kokuyu

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
12 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Stepne havuzunun içinde tabana bir delik olmalı, orayı açık olduğunu kontrol et, açık değil ise açıp bırak bakalım yine alacak mısın o kokuyu

LPG için o delik zaten haricen açılıyor?

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Aracı yıkarken veya yıkatırken marsbıyele su tutuyormusunuz tutulduysa veya bır sekılde su kacdıysa halının altı nemlı olmasın

Yorum bağlantısı
Gürkan Başbağcı
3 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Oraya nasıl ulaşıcam simidi mi çıkarıcam?

2 saat önce, Erkan Işık yazdı:

Aracı yıkarken veya yıkatırken marsbıyele su tutuyormusunuz tutulduysa veya bır sekılde su kacdıysa halının altı nemlı olmasın

bakıcam paspas altlarına

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Simidin ortasında tek yada iki vida ile duran bir kapak vardır.. O kapağı açarsan görürsün muhtemelen.. 

Amacı sızan gazın araç dışına çıkmasını sağlamaktır. 

Lpg atmosferden ağır olduğu için oradaki delikten sızar.. Bir kaçak varsa da içeriye kokmaması gerekir.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gürkan Başbağcı
1 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Simidin ortasında tek yada iki vida ile duran bir kapak vardır.. O kapağı açarsan görürsün muhtemelen.. 

Amacı sızan gazın araç dışına çıkmasını sağlamaktır. 

Lpg atmosferden ağır olduğu için oradaki delikten sızar.. Bir kaçak varsa da içeriye kokmaması gerekir.. 

Şimdi baktım geldim delik var orada aşağısı görünüyor.

Belki de ben kuruntu yapıyorum bilemiyorum. Koku 2 dk sonra kayboluyor

Aklıma şey geldi. Bu son aldığım gazı BP den almıştım. Daha önce hiç ordan almamıştım

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Belki de ben kuruntu yapıyorum bilemiyorum. Koku 2 dk sonra kayboluyor
Aklıma şey geldi. Bu son aldığım gazı BP den almıştım. Daha önce hiç ordan almamıştım

Olabilir. Her zamanki gazına dön bakalım.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...