İçeriğe Yönlendir

Hibrit Araba Tamiri Yapabilen Ustalar

Ali Darbaz

Recommended Posts

Sani Gerşon

Geçen bir video izledim youtube'ta, prius batarya değişimi 1500$. Burada pili nereden bulacağız, o sorun.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
18 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Ali bey sizin i10 zaten elektrikli degilmi? 😊 Bosverin bunu..

Hazir sistemi alip tamir edelim.ustune otomatik olurda hanimda surer. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Bir saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

İyi bir oto elektrikçi halleder bence. 

Hiçbir oto elektrik işi yapan yapamaz bunu. 

Batarya 160 volt 10ah. Geçmiş zaman değerler yaklaşık kalmış aklımda. Bugün piyasada tüm Civic araçların pilleri ölü. Yıllar öncesi 15bin tl idi maliyeti. Arka koltuğun arkasında yer alıyor. Bond çanta kadar. Yapılacak ise akımı arttırmılmak zorunda. Motorun akımı pili çok hızlı öldürüyor ve menzili 1kmyi dahi bulmuyor 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Youtube’da baktım batarya değişimi zor değil Civic’in. Batarya grubu söküldükten sonra içindeki gruplar tek tek sökülebiliyor. Bataryaları yenisi ile değiştirilebilir. 18650 bataryaya benzer (daha büyük) bataryalar var. Açıkçası ben gördüğüm kadarıyla bu işi yaparım dedim. 

Ancak Civic hybrid’in tüketim olarak çok bi esprisi yok forumlarda gördüğüm kadar. 5-6lt’ler bahsediliyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Rejerenatif fren ile şarjı çok az. Seyir halide şarj yaptığı için pil bitince tüketim fazla artıyor 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Bir saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Merhaba

İlandaki gibi ima sistemli honda civic arabayi İstanbul da yapan sanayi özel servis varmi... Bu arabanin nimh ima bataryasi bozuk mesela.. 

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-hatasiz-otomatik-civic-626957731/detay

Manidar bir adı varmış. Küfür gibi . Ben bunun adını ustaya söylesem sanayiye sokmaz asıl ben senin nihm ima nı sökeyim der. :)

• Beğen 3
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Bide elektrikli arabaya aşırı elektrik çekecek donanım koyma mantığını anlamam. Çocukken kumandalı aracın ampulleri vs varsa iptal ederdim pil dayansın diye. Bunları üreten mühendis garibim elektrikli oyuncak sahibi olsa derdi koymayalım ısıtmalı koltuk vs :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
11 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Bide elektrikli arabaya aşırı elektrik çekecek donanım koyma mantığını anlamam. Çocukken kumandalı aracın ampulleri vs varsa iptal ederdim pil dayansın diye. Bunları üreten mühendis garibim elektrikli oyuncak sahibi olsa derdi koymayalım ısıtmalı koltuk vs :)

Tüketim olarak mantığa ters evet ama tam elektrikli araçların bile bazılarında normal bizim araçlardaki gibi akü mevcut. Standart elektrikli donanımların enerji ihtiyacı o aküden karşılanıyor. Diğer batarya sadece elektrikli motor için .

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Mercedes de bile koltuk ısıtma açınca yakıt artıyor bunda da motor yükünden çekeceği için bataryadan yiyecek sonuçta

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
11 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Mercedes de bile koltuk ısıtma açınca yakıt artıyor bunda da motor yükünden çekeceği için bataryadan yiyecek sonuçta

Tabiki tüketim artar ama bu araçlarda konfordan ödün vermek istemiyor. 

Bir diğer husus tam elektrikli araçlarda bizim araçlardaki gibi kalorifer sistemi yok. Elektrikli ısıtıcısı olan bir sistem var. Durum böyle olunca koltuk ısıtma bu sistemden daha az tüketiyor. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Hani derler ya alma başına bela olur ustasını bulaman 

parçası pahalıdır 

satılmaz

aha işte tam örnek araba 😂

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

pilli araba mı olurmuş

3 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Rejerenatif fren ile şarjı çok az. Seyir halide şarj yaptığı için pil bitince tüketim fazla artıyor 

O değil de, piller bozullursa patlama alev alma riski yok mu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Ama düşünsene sabah arabaya biniyorsun soğuk araba elektrikli ısınma zaman alır [emoji4] koltuk ısıtma iyi olur.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
9 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

pilli araba mı olurmuş

O değil de, piller bozullursa patlama alev alma riski yok mu?

Hiçbir şekilde sönmüyor 

• Beğen 1
  • Mutlu 4
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
42 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Hiçbir şekilde sönmüyor 

Daha yeni vukuat oldu. Unlu youtuberin başina geldi...

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ben biraz baktım, bunun pil yuvası çok kolay yerde. çok kolay sökülüyor. Sandık gibi bir ünite söküyorsunuz. içine 11 cift şu linkdeki bataryadan döşüyorsunuz. 

https://www.alibaba.com/product-detail/High-quality-7-2v-6500mah-battery_60729868229.html?spm=a2700.7735675.normalList.1.vt0YxC&s=p

Tanesi 40 50 dolar.  Getirtemezmiyiz böyle bir pili. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Valla sanayiden dükkan acasım geldi. Böyle bilinçli internete vakıf ingilizcesi güzel bir usta olup, karışık sorunları çözen bir usta olasım var. Patlak dsg, çalışmayan DCVVT , ecude kapalı pto heater felan fıstık. Böyle hybrid batarya, tesla ustası olasım var. Bilişim yordu beni :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...