İçeriğe Yönlendir

Focus I - Kışın Hangi Antifiriz Kullanılmalı

Kenan Demir

Recommended Posts

Kenan Demir
(düzenlendi)

Merhaba. Havaların soğumasıyla birlikte aracımıza hangi antifirizi koymalıyız. Şu anda depoda sadece su var. 3 lt Kırmızı spectre marka organik antifiriz aldım. Sizce nasıl.? Su ile antifiriz oranı ne olmalı?Araç 2003 model. 

tarihinde Kenan Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Ozellikle kullanilmasi gereken bir antifiriz var mi bilmiyorum ama yazin da antifiriz kullanilir. Cunku antifiriz suyun donma noktasini dusurdugu gibi kaynama noktasini da yukseltmektedir. Aldiginiz urunun uzerinde hangi sicaklik icin ne kadar oranda su (saf su daha iyi olir) ile karistirilmasi gerektigi yazar. 

Depoda tamamen su olduguna eminmisiniz? Antifirizi nasil koymayi planliyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Tuncay Çataloğlu

kırmızı olanları -40 derece diye biliyorum. bence suyu boşalttırıp tamamen antifriz koyun. havalar soğudu, acele edin.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Saf antifiriz ise sakin sadece onunla doldurmayin. Onun donma derecesi -12 olmasi lazim. Antifirizin ozelligi su ile karistirilmasi sonucu donma noktasini dusurmesi, kaynama noktasini yukseltmesi. Piyasada hazir karistirilmis urunler de var. Etiketi okuyun mutlaka

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tuncay Çataloğlu

Şimdiye kadar tüm arabalarıma kırmızı antifriz koydum, hiç sıkıntı olmadı. Bir kere doldurduktan sonra eksilirse üzerine ilave edersiniz. Bizim buraların - 25 olduğu zamanlar oldu. Ankara da aşağı kalmaz. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)
6 dakika önce, Tuncay Çataloğlu yazdı:

Şimdiye kadar tüm arabalarıma kırmızı antifriz koydum, hiç sıkıntı olmadı. Bir kere doldurduktan sonra eksilirse üzerine ilave edersiniz. Bizim buraların - 25 olduğu zamanlar oldu. Ankara da aşağı kalmaz. 

Piyasada hazir karistirilmisi da var. Konsantre olani da var. İkiside kirmizi olabilir... Etiketi okuyun. Ekleme yapiliyorsa da en kotu yilda 1 kis gelmeden ya kendiniz ölcün ya da bir ustaya ölctürün

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kenan Demir
3 saat önce, Eren Gökmen yazdı:

Ozellikle kullanilmasi gereken bir antifiriz var mi bilmiyorum ama yazin da antifiriz kullanilir. Cunku antifiriz suyun donma noktasini dusurdugu gibi kaynama noktasini da yukseltmektedir. Aldiginiz urunun uzerinde hangi sicaklik icin ne kadar oranda su (saf su daha iyi olir) ile karistirilmasi gerektigi yazar. 

Depoda tamamen su olduguna eminmisiniz? Antifirizi nasil koymayi planliyorsunuz?

Depoda tamamen su yok max altında. Üsütne ilave ederek koymayı düşünüyorum. - 40derece diyor.saf su ile karıştırma oranı yazmıyor malesef. 

Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru

Ve 

Antifriz rengi ve oranları hakkında çok beğendigim iki video

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Yücel Metin

Uzun süre sadece su ile kullanılmış motora suyu boşaltıp saf antifriz koymak çok sakıncalıdır,  bir yeri patlatabilir yada sızıntı yapabilir. En doğrusu  elinizde saf antifriz var ise %50 oranında su ile inceltilmesidir diye görüş bildirebilirsiniz size.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Genel kani yari yariya diye biliyorum iklime göre degisir uzun sure su kullanildiysa suyun kirec marifeti ile tikadigi yerler antfiriz ile çözülür bir sure takip edin ben erikli su koymustum , saf su ve cesme suyuda kullanmistim hic birinde sorun yasamadim su anda olsam hazir karisimlardan alirdim daha once yapmadiysaniz antfirizinizle birlikte motor yada elektrik ustasindan yardim alin derim hava yaptırma ihtinaliniz olabilir

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)

Daha once yaptiniz mi? Elinizden geliyorsa komple bosaltmali bir kac kez sistemi temizlemelisiniz.Daha sonra %50-50 olacak sekilde veya %60 antifiriz %40 su seklinde yenilemeli yavas yavas doldurmali havasini da guzelce aldirmalisiniz.Birkac kezde kontrol edilmeli kacak vs bakilmalidir.

Ama ugrasamam derseniz bir ustada siz cayinizi icerken hallederler.

Almis oldugunuz antifriz kutusuna bakin karisimlimi saf halde mi? ona gore davranmalisiniz.

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

-40 diyormuş üstünde. Demekki saf değil.
Bence olduğu gibi su katılmadan koyulabilir.
Sonra ölçüm yapılır. Duruma göre su veya antifriz eklenir.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
30 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

-40 diyormuş üstünde. Demekki saf değil.
Bence olduğu gibi su katılmadan koyulabilir.
Sonra ölçüm yapılır. Duruma göre su veya antifriz eklenir.

Evet hazir karisim bu. Komple yenilenmez veya ölcum yapilmazsa daha dusuk donma derecesi olacak. Bu da buyuk tehlike. 

8 saat önce, Kenan Demir yazdı:

Depoda tamamen su yok max altında. Üsütne ilave ederek koymayı düşünüyorum. - 40derece diyor.saf su ile karıştırma oranı yazmıyor malesef. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

bence haznenin içindekini bosaltın antifirizle tamamlayın yeter li.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kenan Demir

İçinde Normal içme suyu vardı.max biraz altında.radyatör kapağında ki su boşaltma vanasını göremedim ben.tamamen suyu boşaltıp antifiriz mi koymalıyım yoksa biraz su olmalı mı yarı yarıya.

Yorum bağlantısı
Seyit Gazi

Merhaba arkadaşlar benimde farklı bir sorum olacak 2000 model ghia aracım termostat 97 derecede açıyor test ettim bu açılma derecesinin antifiriz yoğunluğu ile alakası varmıdır aceba şuan %70 kırmızı antifiriz %30 su karışımı civarında
Termostat 82 lik geçtiğimiz nisan ayında değişmişti
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
11 dakika önce, Seyit Gazi yazdı:

Merhaba arkadaşlar benimde farklı bir sorum olacak 2000 model ghia aracım termostat 97 derecede açıyor test ettim bu açılma derecesinin antifiriz yoğunluğu ile alakası varmıdır aceba şuan %70 kırmızı antifiriz %30 su karışımı civarında

Antifriz oranı yüksek görünüyor. Bome ile donma noktası ölçümü yapıldı mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

2 saat önce, Seyit Gazi yazdı:

Antifriz yoğun olduğu zaman genelde devirdaim yavaşlıyor. 82 lik termostatın açılışının 97 ye çıkacağını sanmıyorum.. 

Ya ölçümünüz hatalı ya termostatınız bozuk bence.. 

Antifrizin ölçümünü de yaptırın Ankara için -30 yeter heralde.. Antifrizin fazlası zararlıdır.. Daha yüksekse seyreltin.. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Antifirizin %50-60 larda olmasi onerilen araliktir.Cogu petrol istasyonu ucretsiz olarak kontrol yapmakta, kontrol ettirip degere gore seyreltme veya ekleme yaparsiniz.Antifriz donmayi engelledigi gibi kaynama olayinida etkiler ama bu kadar fark edecegini dusunmuyorum acikcasi...

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Mehmet hocam komple antifiriz kullaniminda kaynama ve koruma sicakligi aralik deger olarak asagi dusuyor diye biliyoruz.

Yaniliyormuyuz yoksa? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
17 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

çok eder. eski konularımda çok paylaştım. 130 dereceye kadar çeker.

Kaynamayı öteler ama termostat açmayı öteler mi hocam... ?

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
3 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Kaynamayı öteler ama termostat açmayı öteler mi hocam... ?

Termostatin acilma derecesi bellidir. O degismez. Muhtemelen o sicakliga ulasma suresi etkilenir

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...