İçeriğe Yönlendir

Jeep P0351 P0352 P0353 P0354 P0355 P0356 Problemi, Belirtileri ve Çözümü

Ertan Çabuk

Recommended Posts

Ertan Çabuk

Evet tek tek yazdım numaraları, malum 6 silindir.

Araçta her buji tepesinde bir bobin var ve sağlı sollu numaralandırılıyor. Yani aracın karşısına geçtiğinizde sağ taraf 1 3 ve 5. silindirler sol taraf ise 2 4 ve 6. silindirler.

Nedir bu arıza; Bobin gitmiş demek. Ya bobin mefta ya kabloda problem var ya da PCM (power control module) arızası.

Araç zaten bir silindir eksik çalışıyor ve motor arıza ışığı yakıyor. Arızanın ne olduğunu anlamak için ELM cihazı ile bağlanıp öğrenebilirsiniz ama yoksa, kontağı marş yapmadan 3 defa çevirip off konumuna getirdiğinizde arıza kodlarını sıralıyor göstergedeki bilgi ekranında.

Aracın LPG deposu nu büyütmek için LPG servisine gittim. Adamlarla konuştum vs, aracı çalıştırıp hareket ettiğimde bir dk geçmeden önce tekleme, sonra uyarı ışığı ve sesi. Sürekli takılı olan OBD cihazından arızayı okudum hemen P0354 yani 4 numaralı bobin gitmiş.

Cumartesi İdi, eve döndüm ve pazartesi ilk iş bobin siparişi vermek oldu ama pazar günü bu şekilde kullanmak gerekti acil bir durum nedeni ile. önce P0354 sonra tüm P ler...

En son cihazda 7 kod okundu yazıyordu.

bobin geldi çarşamba günü ama bu arada araç o şekilde kullanılmaya devam edildi, eğitim şart. okul servisimiz o bizim.

Akşam bobini taktım çevir kontağı.... ı ıh olmadı.

Serveti aradım. multimetre ile biryerleri ölçtürdü bana. orayı ölç, buraya değdir, buraya dürt vs. Anladık ki pcm ye gidiyor iş.

Pcm yi söktüm içini açtım ve ateşlemeyi kontrol eden transistörlerden birisinin (Tahmin edeceğiniz gibi 4 numara) yandığını gördüm. ve direk servete postaladım. Sağolsun aradı taradı uğraştı transistörün kendisi yok zaten muadil arandı ama araç sivasta pcm gebze de olunca şans dedik taktık ama olmadı..

Ofdroad camiasından tanıdığım arkadaşlar vasıtası ile bir beyinci buldum arabayı bıraktım deneme yanılma yolu ilr uygun bir transistör ve driver takarak sorunu halletti.

Yazının anafikri :P0351...ile başlayan kodlar bobin arızasına işarettir.Derhal giderilmelidir.

Çözüm, bobinde kabloda ve en son Pcm de aranmalıdır.

517c8997aebfa0c5e3c0996a0bae9ebd.jpgd21fe8aa553d6e70c1af3619e7611728.jpga67b7ac22ae76f85a84193a5a48b422c.jpg

• Beğen 8
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Araç şu an %100 'ü tekmili birden tek parça mı? En son %10u kömürlükte, %15'i evde balkonda,%20 si salonda masadaydı,ondan sordum. 

Güle güle kullan abi:)

• Beğen 3
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı

bu işlerden anlıyorsun bee...  

ben o ölçü aletinden alsam 2. gün arabayı yakarım 

eline sağlık Ertan abi. kar gelirken aslan formuna kavuştu o zaman maşallah diyelim :nargile:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk
Araç şu an %100 'ü tekmili birden tek parça mı? En son %10u kömürlükte, %15'i evde balkonda,%20 si salonda masadaydı,ondan sordum. 
Sağol cem. eeee %100 demesek te çalışır ve yürür durumda diyip geçiştirelim [emoji41]
bu işlerden anlıyorsun bee...  

ben o ölçü aletinden alsam 2. gün arabayı yakarım 

eline sağlık Ertan abi. kar gelirken aslan formuna kavuştu o zaman maşallah diyelim :nargile:
Kızılcahamam a hazırlıyorum, tam olmadı daha [emoji16]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Amerikanlar bu entegre işini beceremiyor. Patronun arabasında da sağolsun Servet abi yardımcı olmuştu. Adam İsviçre Çakısı gibi ya :wub: :nazar:

• Beğen 4
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
22 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Amerikanlar bu entegre işini beceremiyor. Patronun arabasında da sağolsun Servet abi yardımcı olmuştu. Adam İsviçre Çakısı gibi ya :wub: :nazar:

Böyle kartlara lehim yapmaktan göz doktorundan fırça yiyor sonra :D

Güle güle kullan Wakkas abi

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk
çakı konusunda da entegre konusunda da sana katılıyorum. bir kaç gün 5 silindirle gezsek nnnolur sankie...

Böyle kartlara lehim yapmaktan göz doktorundan fırça yiyor sonra [emoji3]

sıcak hava ile sökülüp takılıyormuş köksal. yoksa havyayı elime almıştım. [emoji1787][emoji1787]
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
37 dakika önce, Cem Işık yazdı:

Beyin de Gebze'de. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Beyin de Gebze'de. 
Bu aracı bu nedenle çok seviyorum. sök tak çok eğlenceli ve ekstrem durumlar hariç eli anahtar tutan adam sanayiiye gitmiyor.

yarım ön tampon var işe yarar mı [emoji41]
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 dakika önce, Ertan Çabuk yazdı:

yarım ön tampon var işe yarar mı emoji41.png

Ben o eksperin zaten :)

Yarım tampon yerine tam tampon verdi :)

Yorum bağlantısı
7 dakika önce, Ertan Çabuk yazdı:

Bu aracı bu nedenle çok seviyorum. sök tak çok eğlenceli ve ekstrem durumlar hariç eli anahtar tutan adam sanayiiye gitmiyor.

yarım ön tampon var işe yarar mı emoji41.png

matkapla delemiceğimiz arabayı almak istemem açıkçası. zorunluluktan alırım anca :D 

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Ben o eksperin zaten [emoji4]
Yarım tampon yerine tam tampon verdi [emoji4]

Valla ısrarla söyledim adama bana köşeleri lazım dedim ama dinletemedim. ben sana tam vereyim keseceksen kes dedi [emoji23][emoji23]

Bu arada şuraya bir değerli not bırakayım.
aracın bobin ve kompresyon ölçüm sonuçları
Önerilen direnç değeri 6000 - 9000 ohm arası
kompresyon için minimum değer ise 90 psi
7ae0eb3dbe4be01e4f6c73603de56458.jpg
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı

vinç üzerinde iken muayeneden geçiyormu araba. pardon 4*4 jeep ..     o iş nasıl oluyor

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk
vinç üzerinde iken muayeneden geçiyormu araba. pardon 4*4 jeep ..     o iş nasıl oluyor
Normalde bizim araçlar geçer. Ruhsatta m1g ( Arazi taşıtı) olarak geçiyor ve çok abartılı olmadığı müddetçe izin veriliyor. Ama bu kuralı bilmeyen bir tüv e denk gelirsen anlatamazsın. Bu nedenle sök tak bir kaç civata..
Defalarca polis kontrolüne girdim, hatta birinde özellikle ihbar üzerine durduruldum ama ne vinç ne ışıklar ne de demir tampon sıkıntı olmadı.
Bu nedenle yarım yapıyorum. Hem daha kibar ve güzel görünüyor hem de ekstra ağırlık olmuyor
Yorum bağlantısı
19 dakika önce, Ertan Çabuk yazdı:

Normalde bizim araçlar geçer. Ruhsatta m1g ( Arazi taşıtı) olarak geçiyor ve çok abartılı olmadığı müddetçe izin veriliyor. Ama bu kuralı bilmeyen bir tüv e denk gelirsen anlatamazsın. Bu nedenle sök tak bir kaç civata..
Defalarca polis kontrolüne girdim, hatta birinde özellikle ihbar üzerine durduruldum ama ne vinç ne ışıklar ne de demir tampon sıkıntı olmadı. 
Bu nedenle yarım yapıyorum. Hem daha kibar ve güzel görünüyor hem de ekstra ağırlık olmuyor

ne diye ihbar  etmişler seni yav :D 

bak ilginçtir benim ruhsatta arazi aracı yazıyor. grandlarda otomobil yazıyor enteresan 

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

ne diye ihbar  etmişler seni yav [emoji3] 

bak ilginçtir benim ruhsatta arazi aracı yazıyor. grandlarda otomobil yazıyor enteresan 

Grandlara şehir cipi demiyoruz boşyere....
Tehlikeli araç kullanmaktan ihbar etmişlerdi. Polis kesti, Aracın sağına soluna baktı ufak bir uyarı sonra devam ettim...
Yorum bağlantısı
Cem Işık
1 dakika önce, Ertan Çabuk yazdı:

Grandlara şehir cipi demiyoruz boşyere....
Tehlikeli araç kullanmaktan ihbar etmişlerdi. Polis kesti, Aracın sağına soluna baktı ufak bir uyarı sonra devam ettim...

Yengem kullanırken gördüler demek:)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk
Yengem kullanırken gördüler demek:)
onun yolda durmak gibi bir alışkanlığı yok. en son bir ayna getirdik eve.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
53 dakika önce, Ertan Çabuk yazdı:

aracın bobin ve kompresyon ölçüm sonuçları

Ölç ölç bitmez bu da :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kompresyon fabrika verisine yakın sanırım. Markaya göre bildiğim kadarı ile 12-14psi fabrika verisi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk
Kompresyon fabrika verisine yakın sanırım. Markaya göre bildiğim kadarı ile 12-14psi fabrika verisi.
Yabancı forumlarda 175 - 225 arası deniliyor. servis kitapçığında ise müdahale için 90 psi belirtilmiş. yani ortahalli diyelim...
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
8 saat önce, Cem Işık yazdı:

Pişt.. Tamponu sor tamponu 

8 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Böyle kartlara lehim yapmaktan göz doktorundan fırça yiyor sonra :D

Cuma kontrol var yine. Kesin dayak yiyecem IMAG0968.thumb.jpg.97f1214e7794d3bfc70ca686a698a3c7.jpg

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk
Cuma kontrol var yine. Kesin dayak yiyecem IMAG0968.thumb.jpg.97f1214e7794d3bfc70ca686a698a3c7.jpg
sanane tampondan...

hem tamponcuklar var tampon değil de

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...