İçeriğe Yönlendir

AIWO i8 Notebook deneyimi

Fatih Sarıkaya

Recommended Posts

Fatih Sarıkaya

Başlıkda adını yazdığım bilgisayarı 15 gün önce gearbestden satın aldım.Satın aldıkdan 1 gün sonra aklıma geldi,ben ne satın aldım?

Adını daha önce hiç duymadığım bir markayı satın almışım.Ve nefret ettiğim bir işlemci türünü.

Alırken aklım nerdeydi sorusuna gelince işlemci adı intel apollo lake yazdığı için beni yanılttı(araçtırma zahmetine bile girmemişim.Normalde pc alırken didik didik eden biriyimdir.Nasıl böyle birşey yaptım hala inanamıyorum).Neyse almış bulunduk.İade etmek içimden geçtide,iade ederken hem paradan hem maldan olma şüphesi vaz geçirtti.Son süpriz gümrük vergisi oldu.Onuda paşa paşa ödedim.

Dün bilgisayar geldi.Kutusunu açmak bile istemedim.Ürünü teslim aldıkdan saatler sonra sandalyeme takılıp düşmesi (sandalyemin arkasına yere koymuşum)sonucu varlığını hissettirip ben burdayım ne duruyorsun aç beni dedi.Bir maket bıçağı alıp kutusunu kestim.Karşıma altın renkli hertarafı aliminyumdan yapılma bir kasa çıktı.Ambalajlarını yırtım,çıplak elle metalin soğukluğu ve güzelliği fena hissediliyor.Kapağını açıp güç düğmesi aradım :) meğer güç düğmesi klavye elemanlarının arasında imiş.Klavye elemanları ile aynı rengde ve aynı meteryalde olduğu farkedilmesini zorlaştırıyor.Düğmeye birkere basma ile açılmadı.Düğmeye 2 saniye basılı tutunca minnacık mavi bir led yandı ve ekran açıldı.Bilgisayarımız çinli olduğu için tabi türkçe bir karşılama çıkmadı.Kurulumu ingilizce yapıp tüm ayarları tamamladıkdan sonra webde bir gezinelim dedim.(Başta yazmayı unuttum bir metrelik bir jarj kablosu var.Heralde herdaim batarya ile kullanılması gerektiğine kanaat vermişlerki kablodan tasarruf yapmışlar :( ) opera tarayıcımla ilk bizim forma girdim.Voooooooovvvvvvvvvvv dedim.Bu formun görünüşü böyle değildi nasıl olduda bu bilgisayarda böyle göründü merakı sarınca hemen pc nin özelliklerinden ekranına baktım.Meğersem pc ISP ekranmış.Ekrana bakıp bakıp durdum.Resim video açtım.Daha önce hiç görmediğim güzellikte resimler ve videolar farklı hd kalitede.Açıkcası bu ekranı çok beğendim.İşlemci performansınıda çok beğendim.Evde kullandığım i3 bilgisayarımdan daha performanslı video oynatma webde gezinme,resimleri,videoları açma.

Gelelim asıl meseleye.Pc kapattım.Arabadan küçük yıldız tornavida aldım ve pc ters çevirip vidaları söktüm.En son garanti etiketinin olduğu vidayı sökerken 5 dakka düşündüm.Geri dönüşü yok ona göre.Neden söktüm?Bu kadar ince bir pc nin içinde ne var onu merak ettim.Nasıl bir disk,ram,kart ve bataryası var.Kapağı açtım karşıma çok karmaşık olmayan basit bir yapı çıktı.Ne böyle bir ram ne böyle bir disk nede böyle bir batarya daha önce hiç görmedim.Hepsi incecik.Sonra kapağı kapattım.Bilgisayarı türkçeleştirdim ve kutuya geri koyup eve götürmek için arabaya attım.

Akşam dönerken aklımda birşeyler o jarj aleti ile bu iş olmaz git bilgisayarcıya bir adet jarj adaptörü al.Arkadaşım var bu işleri yapar.Gittim yanına.Adaptöre baktı.Bu adaptörün uzunu yok.Yan sanayide pc zarar verir.Tek yapmam gerekenin kaployu uzatmak olduğunu öğrendim.

Yukarıyı atlasanız bile burayı okuyun; Bilgisayarcı arkadaşımla konuşurken masasında bir adet mac masaüstü pc vardı.Merak ettim baktım.Lan bu ekran benim şu çinlinin ekranı ile aynı dedim.Macada baktıkca bakasın geliyor.Nesi var bunu dedim.Bu pc kaymakamın dedi.Nesi varmış dedim.Kaymakam buna windows istedi dedi.Kaymakama söyle ben aynı ayarda windows masa üstü alayım bunu bana versin dedim :)  

Buna sence windows yüklenirmi dedi.Apple duyarsa geri alır dedim :) 

Benim çinli pc nin akşam  bataryasını test ettim.5 saat güzel bir batarya ömrü var daha iyi performans modunda.Klavyedeki harf harici tuşlarda türkçe karekter oldu.Dün oyun yükleyim oyun performansınıda görmek istedim ama bunu başka zamana erteledim vakit geç olunca.

Tavsiye edermisiniz derseniz.Ben tavsiye etsem bile hiçbiriniz adı hiç duyulmamış bir çinli markayı almassınız.

Çinliler aşmış abi.Kalitede bilgi adamlar almışlar nerden almışlarsa.

Buda pc özellikleri:

AIWO i8 Notebook 13.3 inç
AIWO i8 Dizüstü Bilgisayar 13.3 inç, günlük kullanımınız için mükemmel bir dizüstü bilgisayardır. 13,3 inç IPS ekran ile donatılmış fotoğraflarınızı ve videolarınızı hayata geçirir. Windows 10 işletim sistemi daha harika bir kullanıcı deneyimi sağlar. Intel  Apollo Lake J3455 Dört Çekirdekli işlemci tarafından güçlendirilmiş,  size düzgün çalışma ve istikrarlı çoklu görev deneyimi sunuyor. Günlük yaşamda unutulmaz anları ve yüksek kaliteli resimleri yakalamak için 0.3MP kamera. İntel (R) HD Graphics 500 GPU'ya sahip,
Tüm bunlar oyunculara oyun hakimiyeti için tam bir paket sunuyor ve oyunculara gerçekten sorunsuz bir oyun deneyimi sunuyor.

Ana Özellikler:
● Windows 10 işletim sistemi

Daha güçlü performans sunar, size daha sorunsuz ve harika bir kullanıcı deneyimi sunar
● 2.3GHz'e kadar Intel Apollo Lake J3455 Dört Çekirdekli 1.5GHz
Ultra düşük voltajlı platform ve Dört Çekirdekli işlem, maksimum yüksek verimli güç sağlar
● Intel (R) HD Grafik 500 GPU
Paylaşılan  video belleğe sahip işlemci üstü grafikler, İnternet kullanımı, temel  fotoğraf düzenleme ve günlük oyun oynama için yüksek görüntü kalitesi  sağlar.
● 1920 x 1080 Çözünürlük ile 13,3 inç IPS ekran
Video izlemek ve Web’e göz atmak için iyi bir deneyim sunar.
● Gelişmiş Çoklu Görev için 6 GB RAM
Oyunlarınızı, fotoğraflarınızı ve video düzenleme uygulamalarınızı sorunsuzca çalıştırmak için önemli yüksek bant genişliği RAM
● 256GB SSD Depolama Kapasitesi
Resimleri, videoları, müziği ve daha fazlasını depolamak için yer sağlar
Fotoğraflar ve Yüz yüze Sohbet için 0,3 MP Kamera
Unutulmaz anları yakalamanıza veya arkadaşlarınızla sohbet etmenize izin verin
● HDMI Çıkışı
Cihazı yüksek tanımlı monitöre veya projektöre bağlayabilirsiniz.
● Çift Bantlı 2.4GHz / 5.0GHz WiFi
Kullanılabilir bir kablosuz ağ kapsamındayken Web'e bağlanmanızı sağlar

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Özellikleri iyi aslında. Resmi , cismi yokmu 🤔 link var mı? Kaça geldi? Gümrük ne tuttu ?

Ayrıca güle güle kullanın :flowers:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Bir saat önce, Serkan Aktay yazdı:

Özellikleri iyi aslında. Resmi , cismi yokmu 🤔 link var mı? Kaça geldi? Gümrük ne tuttu ?

Bu kadan guzel sorular icin size kahve ismarlayabilirim😁

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
12 dakika önce, Serkan Aktay yazdı:

link

Teşekür ederim.Ben indirimli 248,60-usd satın aldım.Şuan 404-usd.Kargo için ücret ödemedim.Gümrük için ise 155,21-tl ödedim.Bu 155,25-tl gümrük vergisini gearbestden iade alacağım.Vermeyiz dediler.Alıcak gibiyim..

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Yeni bir konu açmayayım..Ben de gearbest ten bir grafik tablet beğendim.fiyatı çok çok uygun.Ama daha önce buradan hiç alışveriş yapmadım.Nasıldır, gümrük sorunu filan oluyormu ve ne kadar sürede geliyor gibi..Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
2 dakika önce, Metin Mankal yazdı:

Yeni bir konu açmayayım..Ben de gearbest ten bir grafik tablet beğendim.fiyatı çok çok uygun.Ama daha önce buradan hiç alışveriş yapmadım.Nasıldır, gümrük sorunu filan oluyormu ve ne kadar sürede geliyor gibi..Teşekkürler...

Gümrük ödemesini yaparsınız hiçbir sorun olmaz.Kargo şirketi çok iyi.Güzel taşıyorlar.15 günde geliyor.Türkiye içi yurt içi kargo türkiye dışı lbex group logistik taşıyor.

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
Bir saat önce, Alpay Sumer yazdı:

Bu kadan guzel sorular icin size kahve ismarlayabilirim😁

Nerede, ne zaman, kaç tane? 😊

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

6 ram 256 ssd ile cpu nun çok da önmei kalmıyor. uçar bu cihaz. tüketimi de az. güzel rakama almışsınız.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
13 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

6 ram 256 ssd ile cpu nun çok da önmei kalmıyor. uçar bu cihaz. tüketimi de az. güzel rakama almışsınız.

Teşekürler Çağlar abi.Donanımhaberde gearbest türkiye yetkilisi indirim kodu dağıtıyordu ordan denk geldi.

Yorum bağlantısı
Metin Mankal
1 saat önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Gümrük ödemesini yaparsınız hiçbir sorun olmaz.Kargo şirketi çok iyi.Güzel taşıyorlar.15 günde geliyor.Türkiye içi yurt içi kargo türkiye dışı lbex group logistik taşıyor.

Fatih Bey kusura bakmayın fazla soru soruyorum ama şu ürünün gümrük vergisini nasıl öğrenebilirim.Ayrıca bu gümrük ücretini nereye yatırırız..

https://tr.gearbest.com/graphics-tablets/pp_1553923.html?wid=1433363#anchorGoodsReviews

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
3 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

İçinin foto larini gorseydik?
Hayirli olsun.

napacan? fazla ssd varsa geleyim?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
napacan? fazla ssd varsa geleyim?
Teknolojisini görürdük. Dalga buna kesin dik geliyor! :)
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Şimdi, Sani Gerşon yazdı:

Teknolojisini görürdük. Dalga buna kesin dik geliyor! :)

çinli den betersin yahu :rofl: fuara gelen X5 leri 2 günde kopyalayıp fuara koymuşlardı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Fatih Bey kusura bakmayın fazla soru soruyorum ama şu ürünün gümrük vergisini nasıl öğrenebilirim.Ayrıca bu gümrük ücretini nereye yatırırız..

https://tr.gearbest.com/graphics-tablets/pp_1553923.html?wid=1433363#anchorGoodsReviews
Söyleyeceğimden başka bir yöntem varsa bilmiyorum. Ürünü sipariş ediyorsunuz ürün ülkeye girdikten sonra ptt nin sitesinden kargo takibi yapabiliyorsunuz. Orada gümrük ücreti çıkıyor. Bugün gelen ürünümün kargo takip sayfası, 12 dolarlık bi ürün olduğu için vergi çıkmadı. f79921365ed03625e53baf51520bc15f.jpg
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
1 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

İçinin foto larini gorseydik?
Hayirli olsun.

Tekrar sökünce atarım.

3 saat önce, Metin Mankal yazdı:

Onu bilmiyorum işte.Gümrüğe gelince logistik şirketinden aradılar.Şukadar gümrük vergisi var dediler.Meblağ az olunca vergi çıkmıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

güle güle kullanın. bir arkadaşımdan eski thinkpad x220 aldım. içine bir adet SSD koydum. kasasını boyadım. yeni klavye lazım parlamış tuşlar. maliyet 1000 tl nin altında. 400 dolar müthiş çok para bence :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
19 saat önce, Dogan Arsiray yazdı:

güle güle kullanın. bir arkadaşımdan eski thinkpad x220 aldım. içine bir adet SSD koydum. kasasını boyadım. yeni klavye lazım parlamış tuşlar. maliyet 1000 tl nin altında. 400 dolar müthiş çok para bence :)

Ultrabook olduğu için fiyatı öyle.Fan yok.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

valla giderek fakirleştiğimizi bir başka kanıtı. 500 tl ye banggood işi Windows tablet almıştım şimdi 500 tl ye zor alırım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
22 saat önce, Dogan Arsiray yazdı:

Bende x230 var. Şahane alet. 1.3kg ağırlık ile her yere taşınıyor.

Boyanan kasayı görebilir miyim? Çok merak ettim.

Klavye için ben arkadan aydınlatmalı ile değiştirdim. TR'dekiler uymadı, aliexpress'ten türkçe klavye aldım :)

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

iç kısımdaki bilek konan yeri boyadım. kapağı da boyayacağım daha sonra. ancak zımparalamam lazım. o plasitk kaplama dökülüyor. belki plastidip ile boyarım dış kapağı. vakit yetmedi. ekranı sökmekle uğraşamadım. diğer bölümler kolay dağıtılıyor. birde touchpad i boyadım. gayet güzel oldu. sonra çekerim fotoğrafını. x220 de kapaktan led aydınlatma var x230 da yokmu?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

230'da da kapakta led aydınlatma var ama arkadan aydınlatmalı klavyenin lüksü bi başka :)

Mutlaka boyanan yerleri görmek isterim. Touchpad ilk kez göreceğim.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Fatih Sarıkaya
1 saat önce, Dogan Arsiray yazdı:

klavyeyi de boyadım saha sonra. pil sipariş ettim geçen gün. 

31626785017_c8cf44bf49_c.jpg2019-01-02_12-16-12 by Dogan Arsiray, on Flickr

46567944061_ac6471cef6_c.jpg2019-01-02_12-21-05 by Dogan Arsiray, on Flickr

Geçenlerde bir yerde okudum.Ölmüş pili bir torbaya koyuyorsun içinede biraz pirinç,sonra dondurucuda 48 saat bekletiyorsun.Ölmüş pilinen enaz %3 lük kısmı geri geliyormuş.Ben denemedim.Ölmüş pil duruyorsa denemekden bir zarar gelmez.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...