İçeriğe Yönlendir

Araç Kamerasında Park Modunu 9-10 Saat Gecikmeli Sonlandırma

Çağatay Özsoy

Recommended Posts

Çağatay Özsoy

Merhaba arkadaşlar, yeni viofo a129 ve park modu kablosu aldım, ancak evde olduğum zamanlarda kapalı otoparkta bir sıkıntı olacağını sanmıyorum, bu nedenle park modu'nda çekim yaparken otomatik olarak 8-10 saat sonra kapanmasını nasıl sağlayabilirim?

12v ile çalışan ve tetiklendikten 0-9 saat sonra enerji veren zaman gecikme devreleri var ama onlar tetiklendikten sonra devreye girmeyi sağlıyor, bunu nasıl tersine çevirebilirim? Yani kontak kapandıktan 0-9 saat veya 10 saat sonra nasıl gücü kesmesini sağlayabilirim, bilgisi olan var mi?

Bu arada elimde 1,5-2 yıl kullandığım Viofo A118c var, henüz başka yerde satışa çıkarmadım, satılıklar bölümünde ilan açıyorum ilgilenen özelden iletişime geçebilir.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

A129 gerçek park modu olan tek kamera diye biliyorum. Eğer ayarlarında öyle bir seçenek yoksa onu nasıl sağlarız bilemiyorum. 

Aykut Ezer var, ona bir danışın isterseniz. Forum için fazla yeni bir kamera.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Böyle bir devre özel yazılarak yapılabilir. Hazır bir ürün bulabileceğinizi sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Mini 0807 kullanıyorum. OBD ile bağlandığından 12v a düştüğünde park modunu açıyor. OBD 14v'a çıkarınca normal kayıta geçiyor. Gerçek park modu bu sanırım.

8 saat önce, Emre Şimşek yazdı:

A129 gerçek park modu olan tek kamera diye biliyorum. Eğer ayarlarında öyle bir seçenek yoksa onu nasıl sağlarız bilemiyorum. 

Aykut Ezer var, ona bir danışın isterseniz. Forum için fazla yeni bir kamera.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Kamerayı hiç görmedim bile, o nedenle nedir nasıldır bilmiyorum. Ama Çağatay Bey Aykut Ezer’den cevabını almış. Burada paylaşırsa sevinirim.

@Çağatay Özsoy

Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy
2 saat önce, Emre Şimşek yazdı:

Kamerayı hiç görmedim bile, o nedenle nedir nasıldır bilmiyorum. Ama Çağatay Bey Aykut Ezer’den cevabını almış. Burada paylaşırsa sevinirim.

@Çağatay Özsoy

Evet facebook üzerinden cevap vermiş sağ olsun;

"Aykut Ezer Park modu kablosunun düşük voltaj koruması için 4 seçeneği mevcut. En yüksek ayara getirip kaç saat sonra kapandığına bakın. Tahminimce üç veya dördünce ayar istediğiniz süre sonrasında kapanmasını sağlar. Akü voltajı düşünce otomatik olarak kapanır."   
Park modu kablosunda böyle bir özellik olduğunu bilmiyordum her yerde 11,8 v düştüğünde kapanır diye konuşuluyordu
Aslında ben araştırmalarım sonucunda aliexpresten alınan zaman röle deverlerinde sinyal gittiğinde bağlanacak yük ü devreden çıkaran bir mod u olduğunu öğrendim ancak sanırım bu sistem benim kameradan daha fazla enerji harcar :)  o nedenle kablo üzerindeki voltaj ayarı ile zaman ı tutturmaya çalışacağım.

İhtiyacı olanlar için zaman röle devresi, 2 dolar

https://tr.aliexpress.com/item/Tetik-d-ng-s-zamanlay-c-gecikme-anahtar-12-24-V-devre-kurulu-ift-MOS-t/32903137892.html?spm=a2g0s.13010208.99999999.272.516d3c00zty5Rh

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Erdoğan Temur

Park modu kablosunu sigorta kutusunda hangisine bağlamak lazım ?

Ben kontağı kapatınca Çakmaklık teyp vs. Elektriği tamamen kesiliyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
11 saat önce, Erdoğan Temur yazdı:

Park modu kablosunu sigorta kutusunda hangisine bağlamak lazım ?

Hyundai Tucsonda yanılmıyorsam kapı kilitlerinden aldım ben.. 

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
1 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Hyundai Tucsonda yanılmıyorsam kapı kilitlerinden aldım ben.. 

6 - Kapı kilitleri - 20A  panoda bu şekilde göstermişler yeri kolaymış. Havalar güzelleşsin de montajını yapayım. 

Takılı sigortanın tepesine kablo lehimleyip elimdeki park modülünü bağlayacağım. Mantıklı mı ? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

6 - Kapı kilitleri - 20A  panoda bu şekilde göstermişler yeri kolaymış. Havalar güzelleşsin de montajını yapayım. 
Takılı sigortanın tepesine kablo lehimleyip elimdeki park modülünü bağlayacağım. Mantıklı mı ? 

Hayır :)

Bunlardan al.. üç çeşidi var. Senin sigorta tipine uygun olanı al.. 

75f2cc4ab87135be8ab89869ff9e9c64.jpg

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Hayır :)

Bunlardan al.. üç çeşidi var. Senin sigorta tipine uygun olanı al.. 

75f2cc4ab87135be8ab89869ff9e9c64.jpg

Oto elektrikçilere sorayım burada. aliden gelişi 20tl yi buluyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...