İçeriğe Yönlendir

Lağım Kokan İstavrit ve Fiyasko-Balık Alırken Neye Dikkat Edelim?

Tahir Ak

Recommended Posts

Tahir Ak

Sık sık balık alırım haftada en az 1 kere. bir kere büyük balık alırsam diğerine küçük balık alırım falan.

Neyse aldığım istavrit daha yıkarken lağım kokuyordu. Pişince gider dedim azıcık sirkeli suda beklettim koku gitmedi.(evde balığı ben alır yıkarım balık kokusu ya da bozuk balık kokusunu bilirim)

Pişirdik 1er balık yiyemeden döktük.Balığı pazardaki her zamanki balıkçıdan aldım market değil.

Hiç başıma gelmemişti bunun nedeni nedir? Marmara'dan tutulduğu için mi?

Neye dikkat etmeliyiz küçük balık alırken. 2kg istavrit boşa gitti. O kadar temizle pişir derken sinir bozucu bir durum.

Resim de ekleyelim tam olsun. IMG_20190105_152059.jpeg

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Tövbe..

Acaba yakalandiktan sonra saklama esnasinda mi sorun oldu..

Satin aldiginiz yere sordunuz mu? Enazindan durumu bilsinler diye..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Tövbe..
Acaba yakalandiktan sonra saklama esnasinda mi sorun oldu..
Satin aldiginiz yere sordunuz mu? Enazindan durumu bilsinler diye..
haftaya söyleceğim pazar haftada bir kuruluyor. Balığın içine işlemiş yani tadı bile farklı. acaba marmara'da tutulan balık olabilir mi diye düşündüm zira en kirli deniz orası.
İzmit halinden aldıklarını söylemişlerdi balıkları
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Vedat Milor un ellerinin titremesi, yediği baliklardan aldigi agir metallerden kaynaklanan zehirlenmenin sonucu.
Ülkemizdeki tum masa tuzlarinda mikro plastikler bulundu.
1380 gıda orneginin %40 inda kansorejen madde bulundu.
Kanalizasyon kokusu az bile kalir.

• Beğen 3
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Bir saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Vedat Milor un ellerinin titremesi, yediği baliklardan aldigi agir metallerden kaynaklanan zehirlenmenin sonucu.

Sani gercek mi bu bilgi?

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bizde ara ara istavrit alıyoruz. Sürekli pazartesi mahalle pazarından alıyoruz ve çok taze oluyor.  Pazartesiye beklemeden pazar günü diğer mahallenin pazarından istavrit aldık ve karadeniz istavrit yazıyorudu. Görünümü tazeydi. Eve geldik temizledik pişirdik ve yemeden önce ilk farkettiğim sizin malıklar gibi sırt kısımları masmavi oldu. Tadıda değişik ve eti cıvıktı. Beyaz balık eti gibi değildi. Bizde yiyemedik ve attık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Sani gercek mi bu bilgi?
Kendisi boyle acikladi.
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
Sani gercek mi bu bilgi?

Evet sani üstadın dediği doğru. Hatta üflemeli çalgı kullanan ünlü bir sanatçının (ismini hatırlamıyorum) müzik aletinin kurşun olduğundan dolayı kanser olduğu ve öldüğü söylenir. Kim olduğunu açıkça unuttum.
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
1 saat önce, Sani Gerşon yazdı:
1 saat önce, Alpay Sumer yazdı:
Sani gercek mi bu bilgi?

Kendisi boyle acikladi.

Cok sasirdim yaa😯

Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Ülkemizdeki tum masa tuzlarinda mikro plastikler bulundu.
1380 gıda orneginin %40 inda kansorejen madde bulundu.
Kanalizasyon kokusu az bile kalir.
Ben bide ton balığı çok tüketirim. eyvah :(
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
40 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

Ben bide ton balığı çok tüketirim. eyvah :(

Konserve ürünler çiftlik ürünü olduğunu düşündüğümden ben daha sağlıklı buluyorum. Zira çiftlikler marmara denizinde değil, ege denizinde diye biliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Bence tespitiniz doğrudur, Marmara'dan kaynaklanmış olabilir. Kefal mesela İzmir körfezi ise koku garantidir. Karaburun Çeşme kokmaz gönül rahatlığı ile yenebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Balığın yetiştiği, yemlendiği bölge kirli olabilir, şehir merkezine yakındır. Mesele palamut hamsi yediği için bazen hamsi gibi kokar. Bir ihtimalde buzhane denilen ve balığın içindeki bağırsaklarla dondurulmuş olup sonradan piyasaya sürülmesi durumu olmuş olabilir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...