İçeriğe Yönlendir

Focus I - Cam rezistans sigortası yanığı

Çağatay Kılınç

Recommended Posts

Çağatay Kılınç
(düzenlendi)

oX7yZ7.jpg

lq14yE.jpg

Resimlerde görüldüğü gibi sigorta yanmış.Seyir halinde cam ısıtıcıyı açmıştım yanık kokusu geldi. Aracı durdurup kaputu açtım kalorifer açıktı motordan koku gelmiyordu. Aklıma sigorta geldi hali bu...1 buçuk ay önce sigortayı ara teli kırıldığı için değiştirdim bir süre sonra yeni taktığım da yandı. Sonra bunu taktım bu hale geldi bir yerlerde kısa devre mi var anlamıyorum. Yoksa sigorta mi çok dandik. Araçtaki ilk sigorta yanmadı teli kırılmıştı ama sonradan sanayiden aldıklarım yandı bu şekilde. 25 a lik takıyorum amperi de düşük değil.

tarihinde Çağatay Kılınç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
8 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

yuva kismi bozulmus. Bence cok riskli.

Evet allah korusun yangın da çıkarır...Sigorta takmayacağım hatta sigorta tablasını değiştirmeyi düşünüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Şahin2

Yuva kısmını değiştirmeden önce buna sebep olan kaynağı bulmak gerekmiyor mu ?

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
8 dakika önce, Mustafa Şahin2 yazdı:

Yuva kısmını değiştirmeden önce buna sebep olan kaynağı bulmak gerekmiyor mu ?

Elbette öyle eğer tablada bir sıkıntı varsa değiştiririm öncelikle elektrikçiye kontrol ettirmek lazım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Adi sigorta kaynaklı bir soruna benziyor.. 

Sigorta kalitesiz olunca kendi atmayıp, etrafını yakıyor.. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bu atmamış, kavrulmuş. yani çekilen akımda kısa devre yok ama sürekli yüksek akım var. yani bir şey o sigortadan devamlı ve uzun süreli akım çekmiş.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
(düzenlendi)
19 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

bu atmamış, kavrulmuş. yani çekilen akımda kısa devre yok ama sürekli yüksek akım var. yani bir şey o sigortadan devamlı ve uzun süreli akım çekmiş.

Çağlar bey ne olabilir sizce? Cam ısıtmayı açtığımda aynalar ve cam harici herhangi birşey gözle görülmüyor. Şöyle ki araçta ekstra takılı elektrik çeken birşey yok. Arka cam orijinal değil acaba rezistans mı kalitesiz?pilklinkton marka cam eskisine taş çarpması sonucu bayram arefesi bununla değiştirmek zorunda kaldım.Yanan sigortayı çıkarttım inceledim ilginç olan sigorta bacakları arasındaki tel kopmamış plastiği yakmış. Belli ki aşırı ısınma var çünkü sigorta yuvası çevresi de siyahlaşmış

23 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Adi sigorta kaynaklı bir soruna benziyor.. 

Sigorta kalitesiz olunca kendi atmayıp, etrafını yakıyor.. 

Kaliteli bir sigorta nerden bulabilirim sanayidekiler çok dandik. Aracın üzerindeki 25 a lik ile yanyana tuttuğumda cidden gözle görülür fark var kalitede.

tarihinde Çağatay Kılınç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
54 dakika önce, Çağatay Kılınç yazdı:

Arka cam orijinal değil acaba rezistans mı kalitesiz

en iyisi muadil orjinal cam ile sizdekinin direncini ölçüp karşışlaştırmak. camlardaki direnç aynı ise camdan sigortaya olan dirence bakmalı.

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
3 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

en iyisi muadil orjinal cam ile sizdekinin direncini ölçüp karşışlaştırmak. camlardaki direnç aynı ise camdan sigortaya olan dirence bakmalı.

Buralarda bu işi yapabilecek usta yok en iyisi ara tatilde Adana'da servise gitmek...teşekkür ederim. Bu süre zarfında kaliteli bir sigorta alıp denesem mi tekrar korkuyorum iyice yanar diye 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Çağatay Kılınç yazdı:

Kaliteli bir sigorta nerden bulabilirim sanayidekiler çok dandik. Aracın üzerindeki 25 a lik ile yanyana tuttuğumda cidden gözle görülür fark var kalitede.

Sanayiden, oto elektrikçiler, hırdavatçılar. 

Parasından belli olur zaten.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Bunun iki ihtimali olabilir;

-Sigorta çok dandik

-Sigortanın pinlerinin geçtiği sigorta yuvasında gevşeklik vardır. 

Her iki ihtimalde yüksektir. Özellikle gevşeklik olursa ark ve ısınma olur. Çok tehlikelidir. Dikkat etmek gerek.

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu arada o hat 25A'mi? Daha yüksek akımlı sigorta takmak, hattı yakabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
43 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Bu arada o hat 25A'mi? Daha yüksek akımlı sigorta takmak, hattı yakabilir.

Sani bey kitapçıkta ve sigorta kutusunun arkasında 25a yazıyor. Kesinlikle fazlasını takmam .

12 saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Bunun iki ihtimali olabilir;

-Sigorta çok dandik

-Sigortanın pinlerinin geçtiği sigorta yuvasında gevşeklik vardır. 

Her iki ihtimalde yüksektir. Özellikle gevşeklik olursa ark ve ısınma olur. Çok tehlikelidir. Dikkat etmek gerek.

Yuva gevşek değildi aslında çünkü sigorta anahtarıyla çekince çıkıyor oturmuş yuvaya 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...