İçeriğe Yönlendir

Araç Muayenesinde Lastik Ebatları Uyumu Hakkında.

Erdoğan Temur

Recommended Posts

Erdoğan Temur

Bugün abim Ankara'da araç üzerindeki lastikler orjinali 215.55.16 değilde 205.55.16 diye muayeneden kalmış.

4 yıldır aynı araç aynı lastik ebatı ile muayeneden geçiyordu geçen ay lastik ebatlarından ağır kusur olarak bırakıyorlarmış.

Açıklama;

Araçların kullanılan lastik ve jant ebatları aracın kapı içlerinde bulunan lastik tip etiketi üzerinde, katalog kitapçıklarında yada üreticinin düzenlemiş olduğu araca ait teknik belge üzerinde yazılı olan ebatlarla uyumlu olmalıdır, uyumlu olmaması durumunda Ağır Kusur olarak değerlendirilmektedir. Belirtilen yerlerde yazılı olan tüm ebatlar araçta kullanılabilmektedir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan

Aracı merak ettim. Bende 1 ay önce kışlık lastik olarak aracıma 215/55/16 yerine 205/55/16 lastik aldım. Kapı içindeki etikette 205/55/16 da belirtiliyor. Şimdi bende muayeneye girsem kalmam herhalde :unsure2:

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz

Lastik ölçülerini oldugu yerde lastik havalari da yaziyor,  muayenede havalara da bakiyorlar mi? 

Abi senin lastiklerin havasi cok yuksek,  geçemezsin muhabbetleri de başlar. 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
(düzenlendi)
7 saat önce, Erdoğan Temur yazdı:

Bugün abim Ankara'da araç üzerindeki lastikler orjinali 215.55.16 değilde 205.55.16 diye muayeneden kalmış.

4 yıldır aynı araç aynı lastik ebatı ile muayeneden geçiyordu geçen ay lastik ebatlarından ağır kusur olarak bırakıyorlarmış.

Açıklama;

Araçların kullanılan lastik ve jant ebatları aracın kapı içlerinde bulunan lastik tip etiketi üzerinde, katalog kitapçıklarında yada üreticinin düzenlemiş olduğu araca ait teknik belge üzerinde yazılı olan ebatlarla uyumlu olmalıdır, uyumlu olmaması durumunda Ağır Kusur olarak değerlendirilmektedir. Belirtilen yerlerde yazılı olan tüm ebatlar araçta kullanılabilmektedir.

Eger yük agırlık oranını karsılamıyorsa 88 h-veya 95 w gibi veya yeterlı diş derınlıgı yoksa kalabılır ama lancer 205-55-16 ekıpamn lastık olması lazım raporun resmını paylasabılırmısınız 

https://www.tuvturk.com.tr/images/paylasimlar/pdf/brosurler/tuv_lastik_brosur.pdf

tarihinde Erkan Işık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım

Küfür edilesi durum olmuş, geçmiş olsun. Bir fotosunu paylaşabilir misiniz acaba? Tam olarak ne yazmışlar. Acayip merak ettim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bu durumla alakalı bir konu açmayı planlıyordum. Nitekim benim aracımda gelen ve kapı etiketinde yazan 215 50 17. Ben şu an 225 45 17 taktım ve seneye muayenem var. Kitapçığa baktım 225 45 17 var Allah tan. Bu ağır kusur yeni bir durum.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Can sıkıcı bi durum olsa da uygulama mantıksız değil, uygun olmayan tadilata girmiş oluyor çünkü.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

215 yerine 205 lastiğin ağır kusur olma ihtimali gerçekte nedir? Yani teknik olarak ne zararı var?

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Ben 2018 Ocak ayında kış lastiği ararken, 215 yerine 225 lastik buldum lastikçide, fiyatı da görece uygundu. Lastikçi uyardı, abi muayenede sorun olabilir, eski araçlarda fabrika tavsiyesi lastik ebadını bulmaları kolay olmuyor ama yeni araçlarda fabrika tavsiyesi hariç ebat muayenede sorun olur demişti. O zamandan beri forumda da yazdım, soranlara da uyardım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Eger yük agırlık oranını karsılamıyorsa 88 h-veya 95 w gibi veya yeterlı diş derınlıgı yoksa kalabılır ama lancer 205-55-16 ekıpamn lastık olması lazım raporun resmını paylasabılırmısınız 
https://www.tuvturk.com.tr/images/paylasimlar/pdf/brosurler/tuv_lastik_brosur.pdf
Küfür edilesi durum olmuş, geçmiş olsun. Bir fotosunu paylaşabilir misiniz acaba? Tam olarak ne yazmışlar. Acayip merak ettim.
Araç abimin partner tepee rapor yok bende.
Çıkmış lastikciden Sök tak 50 tl kira 150 tl lastikleri değiştirmiş tekrar muayeneden geçmiş.

Kapı eşiğinde hangi ebatlar varsa onlar olmalıyımış. Yeni başlamış bu uygulama. Hayırlı olsun hepimize.
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
Ben 2018 Ocak ayında kış lastiği ararken, 215 yerine 225 lastik buldum lastikçide, fiyatı da görece uygundu. Lastikçi uyardı, abi muayenede sorun olabilir, eski araçlarda fabrika tavsiyesi lastik ebadını bulmaları kolay olmuyor ama yeni araçlarda fabrika tavsiyesi hariç ebat muayenede sorun olur demişti. O zamandan beri forumda da yazdım, soranlara da uyardım.

Evet geçen Kangoo için lastikçi beni de uyardı. Arabayı aldığımızda üstündeki lastikler orijinalden farklıymış. Bende aynı ebat kışlık isteyince muayene de sorun yaşarsın dedi. Muayenesi yaza deyince sorun olmaz dedi verdi.

Meraktan arabadan eski muayene evrakını açtım baktım 2018 de muayeneye girdiğinde ki lastik ebatı yazıyor ve lastikçinin dediği gibi farklı.

demekki kapıdaki etiketi söküp gideceğiz.

Ben de kapıya yeni etiket yaptırmayı düşünmüştüm.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
29 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

215 yerine 205 lastiğin ağır kusur olma ihtimali gerçekte nedir? Yani teknik olarak ne zararı var?

Araç etiketinde yer almıyorsa, kalması normal. Bu araç için uygun değil demekki.. Uygun olsa etikete yazarlardı.. 

Yol tutuşu bozulur, taban daralır, yanak daralmıştır. uygun yanak seçilmedi ise çap düşmüştür.. Vs. 

Ben destekliyorum bu uygulamayı. 

Etiket dışına çıkılmamalı. 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
1 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Araç etiketinde yer almıyorsa, kalması normal. Bu araç için uygun değil demekki.. Uygun olsa etikete yazarlardı.. 

Yol tutuşu bozulur, taban daralır, yanak daralmıştır. uygun yanak seçilmedi ise çap düşmüştür.. Vs. 

Ben destekliyorum bu uygulamayı. 

Etiket dışına çıkılmamalı. 

Allah'ın ihtiyarı, pehh :D

• Beğen 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

Araca uyumsuz olması için majör bir değişim olması lazım. Apaçi tiplerin yaptığı gibi dışarı taşan jantlar, flanşlar vs gibi. Ben Dodge journey de 225 55 19 yerine 235 65 17 kullanıyorum. hiçbir yere sürtmüyor dışarı çıkmıyor. neresi yanlış bunun.  illa 19 inç jantlamı gezeyim? 19 jantları takar geçerim ruhu duymaz o ayrı. aptalca bir uygulama. geçen sene de plaka deliklerine taktılar,sırf işgüzarlıkları yüzünden dandik kalitede yeni plakalar aldım şöförler odasından, bu sene delikli plakayla 2 tane aracımızı geçirdiler. 

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
demekki kapıdaki etiketi söküp gideceğiz.
Bu seferde ona agir kusur derler [emoji23]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Bu olay 1-2 senedir var. 
Genelde pek bakmıyorlar. Bu nedenle geçemeyen arkadaşlar varken ben önler 215-45-18 arkalar 225-45-18 lastikle muayeneden geçmiştim(connect'le) 2 lastikten biri yazıyordu muayene kağıdında. Kapıdakı etiketi sökmüştüm onun bir etkisi olmuşmuydu bilgim yok.

Lastik ebatı dışında yük ve hız endeksi yüzünden kalanlarda oldu(lastik ölçüleri doğru olduğu halde)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 saat önce, Hakan Tarım yazdı:

Allah'ın ihtiyarı, pehh :D

Aşağıdaki mesaj seni tarif ediyor. bak bi :D

2 saat önce, Dogan Arsiray yazdı:

Araca uyumsuz olması için majör bir değişim olması lazım. Apaçi tiplerin yaptığı gibi dışarı taşan jantlar, flanşlar vs gibi. 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

10 gün önce bir arkadaşım 2006 model Citröen Berlingo 1.9 dizel camlı koltuklu aracını muayeneye götürdü. 
Aracın üzerinde 185/65/14 86h lastik vardı. Kapıda 175/65/14/88h yazıyormuş . Araç muayeneden kaldı, ağır kusurla. Lastik ebatları uyumsuz yazıyor. İlgili arkadaşım fellik fellik 88 h lastik arıyor o da piyasada yok :) TüvTürk'ü aradık böyle bir lastik yok dedik bakalım şimdi 175/65/14 86h ile gidecek pazartesi, sonucu yazarım tekrardan.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Ben ekim ayında muayeneye girdim. 225/45/17 lastikler ile. Orjinal ölçüsü 205/50/17. Herhangi bir şey diyen olmadı. Bazıları depo kapağındaki etiketini söküyormuş. Etiket yoksa, etiket yok diye hafif kusur veriyorlarmış.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Neye bakacaklarını şaşırdılar. Sanki her şey mükemmel de. Ütopik dünyalarında yaşayan insanlara imreniyorum.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Sağ sol farklı kalmıyor ama 1cm kalın diye kalacak öyle mi, saçmalık

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Aşağıdaki mesaj seni tarif ediyor. bak bi :D

:D :D :D :D

16 dan 22 janta çıktım pehh :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...