İçeriğe Yönlendir

Günümüz Gençliği! (Alıntıdır)

Aydın Sert

Recommended Posts

Aydın Sert

MEVCUT İKTİSADİ KAİDELER YETERSİZ ÇÜNKÜ GENÇLİĞİN TAVRI DEĞİŞTİ

İNG Bank geçen haftalarda çalışanlarının ve müşterilerinin katıldığı bir Uluslararası Ticaret Semineri organize etmiş ve sunum yapanlardan biri de Ludovic Subran, Euler Hermes’in baş ekonomisti bir miktar değiştirilmiş haliyle şunları söylemiş;

"Artık mevcut iktisat kaideleri kifayet etmiyor, çünkü dünyadaki müşteri tavrı değişmeye başladı. (18-35 yaş arası) Alışılmışın dışında reaksiyonlar veriyorlar. O yüzden onları anlamadan dünyanın seyrini anlamamız zor.

Bu gençlerin vasıfları ve zihniyeti nedir?

İnternet, sosyal medya, kahve, hazır gıda, dışarıda yemek yeme ve bilgisayar oyunu gibi bağımlılıkları var.

Aidiyetleri yok. Bu yüzden milliyetçilikten uzaklar, aileleri ve arkadaşlarıyla bağları çok zayıf, kalabalıkta kaybolmak istercesine hareket ediyorlar.

İçinde yaşadıkları cemiyetten kopuklar.

Yalnızlar, bakışları donuk, sanki her şeyden kaçıyorlar.

Meseleler üst üste gelince intihardan ve şiddetten çekinmiyorlar.

Dünya vatandaşı olmayı hedefliyorlar.

Dinlere ve ideolojilere karşı soğuklar. Ama hayvan, çevre ve insan haklarına karşı hassaslar.

Sözde aktivistler.

Algılara çok açıklar, kendi fikirleri yerine algılarla gelen fikirlere kapılıyorlar.

Dikkatleri birkaç dakikayla mahdut, düşünmeden ani kararlar alıyorlar, tahlil kabiliyetleri yok denecek kadar zayıf, okumak yerine resim ve videoları tercih ediyorlar.

Hafızaları ve öğrenme kabiliyetleri bir önceki nesle göre oldukça az.

Sabah 9 akşam 5 tipi işlerde çalışmak istemiyorlar.

Ev alıp hayat boyu kredi ödemek istemiyorlar.

Evlenip tek bir kişi ile ömür geçirmeye sıcak bakmıyorlar.

Evlenirlerse de devam ettiremeyip, bir kaç yılda boşanıyorlar.

Çocuk sahibi olmaya da sıcak bakmıyorlar. Daha ileri yaşlarda, belki bir çocuk.

Teknolojiye ve iletişime sınırsız para harcayabiliyorlar, çünkü bu onlar için özgürlük demek.

Eve, arabaya, lüks giyime para harcamak yerine eğlenceye, yeme-içmeye ve seyahate para harcıyorlar.

Emekli olarak veya ev alarak güvence sağlamakla ilgilenmiyorlar.

Bunun yerine cazip işlerde! icatlar! yaparak hayatları boyunca yetecek paraları kazanmayı hedefliyorlar.

Anı yaşıyorlar.

Tasarruf yapmıyorlar, yapamıyorlar.

Yani kısacası hayatlarını ev, araba, okul taksitlerine gömmeyi istemiyorlar.

Dolayısıyla iktisatta geçen “şu şartlarda tasarrufa ya da tüketime yönelme olur” gibi teoriler işlememeye başlıyor.

Çünkü müşteri tavrı değişiyor.

Dünya ekonomisinde durgunluk baş gösteriyor ve bazı malların satışı düşüyor.

İlerde bu konuda yazılan teorilerin Nobel Ekonomi Ödülü alacağı söyleniyor.

Yukarıda bahsedilen tavır, Gezi hadisesinde meydana çıkan ve hepimize “bunlar da kim” sorusunu sorduran gençlerin tavrı.

Fransayı, Macaristan'ı, Brezilyayı, ve İran'ı da şu anda değişime zorlayan aynı gençler.

Onlar aslında her yerde isyanla değişimi getirmeye hazır "gönüllü ordular". Kendilerini idare edenlerin maksatlarını anlamak gibi bir dertleri yok.

Sonunu göremedikleri maceralara hazırlar.

Daima daha fazla hak ve özgürlük talep ediyorlar."

Bunlar kim mi? Filmlerde görmeye alıştığımız "ZOMBİLER".

*Prof.dr.Sezgin Çelik*

• Beğen 8
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Kısaca anladığım, nabza göre şerbet diyorlar. Bir şekilde çark dönecek.

Ekleme:

İlgili kişi de;

lsubran.jpg 

Ludovic Subran, Baş Ekonomist ve Ekonomik Araştırma Direktörü

Ludovic Subran, 2011 yılında Euler Hermes bünyesine katılmadan önce Fransa Finans Bakanlığı, Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası gibi prestijli kurumlarda çalışmış, bu kapsamda Hükümetlere ekonomi politikaları üzerine tavsiyelerde bulunmuştur. Ludovic Subran, Fransa, İtalya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ekonomi üzerine öğretim görevlisi olarak da çalışmıştır. Halen Fransa’da HEC İşletme Fakültesi bünyesinde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Paris’te ikamet etmekte olan Ludovic Subran, sık sık en son araştırmalarımızı paylaşmak üzere müşterilerimiz ve müşteri adaylarımız ile görüşmeler yapmaktadır.

Ekleme 2:
Burada da ilgili kuruluşun çalışma şekli;
Bizde bunlara ne deniyordu yahu :unsure2:
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek

Saman dolu kuş başka canlı kuş başka..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Rahata daha alışık Y ve Z nesli. Zaten her gelen nesil öyle olmuyor mu ?
Ama 2000'den sonra doğan Z neslinde zehir gibi olanlar da az değil. Daha akıllılar.
Sosyal yönleri güçlü olsa çok daha iyi olurdu. Ama buna engel olanlar da biz travmatik büyükleri. Mesai saatinde çay kahve sigara oyunla zaman öldürmek yerine zamanlarını daha verimli kullanmak istemeleri normal. Örnekler çoğaltılabilir.
Artık her şey daha kolay, daha rahat. O nedenle bi iş ya da herhangi bişey yapman için çok da bilgili, tecrübeli olman gerekmiyor. Sistem adapte olup, kendi kendini tolere ediyor aslında.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
3 saat önce, Aydın Sert yazdı:

Yukarıda bahsedilen tavır, Gezi hadisesinde meydana çıkan ve hepimize “bunlar da kim” sorusunu sorduran gençlerin tavrı.

Şurası hariç bende üzülerek katılıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

Yeni nesilin cogu hazirci malesef. Farkli dusunce yapilari var. Hem icat yapmak istiyorlar hem de bilgiyi, ogrenmeyi (uzun yolu) reddediyorlar. Cogu yokluk gormedi. Sabir nedir bilmiyorlar. Armut pis agzina dus istiyorlar ki bunun ebeveyn ve devletten zorunlu olarak yapilmasi gerektigini dusunuyorlar. Bebekliginden beri aglayarak her istedigini elde etti ama gercek hayat boyle degil. Bunda onceki neslin de hatasi buyuk tabi. Cocugumuz rahat yetissin derken sanal bir dunyada buyudugunu farkedemediler

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Anne baba ben yapamadim cocugum yapsin dusuncesiyle cocuk yetistirdigi surece bu boyle devam eder.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bu bir evrim. Onlar da büyüyecek farklı şekilde çalışacak kazanacaklar. Sağlıklı olsunlar akıllı olsunlar eğitimli olsunlar. Serbest düşünsünler sorgulayabilsinler. Yeterli.

Ev alma meselesi, emeklilik meselesi evliliğe bakış açıları bunların farklı. Belki kaçınılmaz son. Tüm dünyada böyle. 

Bu sene birleri okutuyorum. Zehir gibi çocuklar. Çok mutluyum. Anlatıyorsun öğreniyorlar. Dİnliyorlar.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
46 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Bu bir evrim. Onlar da büyüyecek farklı şekilde çalışacak kazanacaklar. Sağlıklı olsunlar akıllı olsunlar eğitimli olsunlar. Serbest düşünsünler sorgulayabilsinler. Yeterli.

Ev alma meselesi, emeklilik meselesi evliliğe bakış açıları bunların farklı. Belki kaçınılmaz son. Tüm dünyada böyle. 

Bu sene birleri okutuyorum. Zehir gibi çocuklar. Çok mutluyum. Anlatıyorsun öğreniyorlar. Dİnliyorlar.

Aralarinda boyleleri oldugunu duymak sevindirici gercekten ama digerleri ne yapacak bakalim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Naçizane bir örnek vermek isterim. İş yerimize iki adet stajyer aldık farklı zamanlarda hatır için. Her ikisi de eminim hiç bir şey öğrenmeden turist gibi geldiler gittiler :) Biz biraz çaba sarf ettik öğretmek için ama onlar pek niyetli değil gibilerdi. Yıl sonu staj dosyalarını getirdiler imzalarken bi kontrol ettim. Adamlar benden daha fazla çalışmış :) ama kağıt üzerinde :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ferit Erken

Bu konu son zamanlarda herkezin dikkatini çeken bir konu! Özellikle bizim 79 hadi 80 kuşağını da eklersek, sonrası kuşaklar, istisnalar kayideyi bozmaz ama yatayım, yattığım yerden para kazanayım mantığı var. Okul okumuş mühendis olumuş güya ama okuduğu alandan bihaber boş, öğrenmeyen, umursamaz, üretmeyen, bir problemi dahi tek başına aşamayan, diğer kişilerin sırtından asalak olarak yaşayan ve bununla da yetinmeyip birde burunları bir karış havada dolaşan bir zihniyet oluşmuş durumda. Yazmakla bitiremeyeceğim kadar şey var bu konuda fakat bu gidiş iyi bir gidiş değil...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Hayır cevabına alışmamışlar çünkü evlerinde prens prenses olarak büyümüşler. Ukalalıkla özgüven ayrımını yapamayan anne baba kurbanı yazık bir nesil geliyor. 2000 sonrası z kuşağı daha gidik bence problem çocuklarda değil problem kesinlikle anne babada onların  kuşağına bakmak gerekiyor. Kız çocuğu öğretmene koridorda omuz atıp geçiyor annenin savunması ergen o reflekslerine hakim olamamış olabilir şeklinde. Öğretmenler olarak çocuklardan çok anne babayla mücadele ediyoruz. Yeni nesilden akademik ve sosyal açıdan çok ümitli değilim malesef

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Bir nesil çile çekti, bir nesil de ben çektim çocuğum çekmesinle yetişti. Son nesil de ortaya karışık birşey oldu. Tuhaf değişik.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ben yukarda yazilanlara %75 uyan bir Y kuşagiyim.  Benim icin yukarda bahsedilenleri %90 ni gayet güzel gelişmeler. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
On 21.01.2019 at 16:52, Mehmet Göktürk yazdı:

bu sene birleri okutuyorum. Zehir gibi çocuklar. Çok mutluyum. Anlatıyorsun öğreniyorlar. Dİnliyorlar.

Hocam cahilligimize verin lutfen, siz universitede degilmiydiniz?🤔

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Bir saat önce, Alpay Sumer yazdı:

Hocam cahilligimize verin lutfen, siz universitede degilmiydiniz?🤔

Üniversitede birinci sınıf yok mu?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
On 21.01.2019 at 11:09, Aydın Sert yazdı:

Bu gençlerin vasıfları ve zihniyeti nedir?

temeldeki en büyük sorun: bugün ki söylediklerinin, davrandıklarının yarına hatalı olduğunu görünce umursamıyorlar. İstenen,arzulanan hedef te bu aslında. bir varmış bir yokmuş...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)
Bir saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Üniversitede birinci sınıf yok mu?

Cahilligimize verin denistim 😁nedense universite 1 e yoramadim belkide ondan😊

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
8 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Ben yukarda yazilanlara %75 uyan bir Y kuşagiyim.  Benim icin yukarda bahsedilenleri %90 ni gayet güzel gelişmeler. 

mini anket yapabilir miyim? ülkeler arası sınır/hudut/gümrük olmasa iyi olur mu?

On 21.01.2019 at 16:52, Mehmet Göktürk yazdı:

Zehir gibi çocuklar.

playstation u çalıştırabliyorlar

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Şimdi, Çağlar Bayur yazdı:

mini anket yapabilir miyim? ülkeler arası sınır/hudut/gümrük olmasa iyi olur mu?

playstation u çalıştırabliyorlar

Bu sorunuza şu video clip ile cevap versem.. :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

john un ifade ettiği başka idi? şimdi gümrük/hudut/sınır olsun mu olmasın mı?

4 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Bu sorunuza şu video clip ile cevap versem.. :)

videya sebebiyet veren hatırasını yazarsak emmi ikimizi de mangalda yakar :rofl: John u severim idolllerimdendir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
4 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

john un ifade ettiği başka idi? şimdi gümrük/hudut/sınır olsun mu olmasın mı?

Şu an icin kalmali. Ne zaman jhon amcanin dedigi gibi toplumlar olusur ozaman kalksin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
3 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Şu an icin kalmali. Ne zaman jhon amcanin dedigi gibi toplumlar olusur ozaman kalksin. 

hedef: kalksın diyebilir miyiz? yani

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...