İçeriğe Yönlendir

Carputer Çalışma Grubu

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Grubumuz içinde "Carputer" çalışma grubu kurmalıyız. Bu iş için sanırım maliyet ve daha kolayca olduğu için öncelikle arduino seçmeliyiz.

İlgi duyanlar parmak kaldırsın.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Merhaba 

Ben bu tip oyuncakları severim. ama nasıl yapılır hakkında bilgim yok. Ama bir öneri sunabilirim. Eski çep telefonlarından faydalanabilceğimiz bir android yazılımda kullanılabilir diye düşünüyorum :) 

Ben Hypermil Road Computer yapmayı çok isterdim mesela : ) 

WqQGr4.png

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Mehmet Acar bu isi yapiyor. Bence mutlaka urunleri incelenmeli.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Benim gibi bilmeyenler için Carputer : Car Computer yani araç bilgisayarı

Arduino:

Arduino bir Giriş/Çıkış (Input/Output) kartı ve Processing dilinin uygulamasını barındıran bir fiziksel programlama platformudur.

Arduino tek başına çalışan interaktif nesneler oluşturmak için kullanıldığı gibi bilgisayar üzerinde çalışan yazılımlarda da kullanılabilir. Örneğin Macromedia Flash, Processing, Max/MSP ve birçok daha yazılıma bağlayabilir ve özgürce geliştirmeler yapabilirsiniz.

Arduino için hazır üretilmiş kartlar satın alabilirsiniz veya kendi Arduinokartlarınızı üretmek isterseniz donanım tasarımı ile ilgili bilgiler mevcuttur. Kendi Arduino kartınızı oluşturup kullanabilir, klonlayabilir ve satabilirsiniz.

Arduino kartlarının donanımında bir adet Atmel AVR mikrodenetleyici (ATmega328, ATmega2560 vb) , programlamayabilmek ve diğer devrelerle bağlantı kurabilmek için yan elemanlar bulunur.

Arduino kolay kullanılabilir ve esnek bir yazılım/donanım mimarisine sahip, açık kaynak (open source) ailesine mensup bir elektronik geliştirme kartıdır.

Arduino yukarıda da belirttiğim gibi tamamen açık kaynağın bir eseridir.

• Açık kaynaklı donanım : Arduino kartlarının devre tasarımları tamamen açık, isteyen istediğini üretebilir ve satabilir.
  • Açık kaynaklı yazılım : Arduino IDE ile geliştirme yapabilirsiniz. Platformdan bağımsız bir şekilde çalışabilirsiniz. MacOS, Linux ya da Windows ta özgürce projelerinizi geliştirebilirsiniz.

Kaynak :   https://medium.com/@halilozel1903/arduino-nedir-722dbfda3fff

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

En güzel konu. Biraz ısınma turu sonrası atmel ile neler yaparız neler 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

En güzel konu. Biraz ısınma turu sonrası atmel ile neler yaparız neler 

canbus shield leri var. arduino uno ya takılıyor. adresleri bilen varsa herşey olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Takipteyim :)

Elimden geleni yapabilirim, yani bu konuda elimden ne gelir bilmiyorum ama yinede belki bi işe yararım :) Ayrıca 'forum olarak' böyle birşey yapılırsa satın almak isterim :)

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

3d printer ile yapılacak montaj parçalarını ben basarım. arduino ile ilgili kodlama konusunda orta seviyede bilgim var ancak başkaları uğraşsa çok şahane olacak :)çünkü  cok deneme yanılma gerekli. vakit yok bunun için.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Aracımla uyumlu olması sebebiyle, aklımda benim iphone 4 yol bilgisayarı yapmak var mesela 

20150104_155233.jpg

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
4 saat önce, Emre Şimşek yazdı:

Benim gibi bilmeyenler için Carputer : Car Computer yani araç bilgisayarı

Arduino:

Biraz hâlkâ insek :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Hali hazırda Arduino ve Nextion dokunmatik ekranlar ile çalışıyorum. Zevkli iş severim :) 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bu konuda Ruzlar cok cilgin isler yapmislar. Ben aracima tabletten dusundum ama hazirlik asamasinda tablet ekranini hallettim.

Ekrani ve unitesi harici olan araclarda durum zor ama VW gibi ornek verirsek teyp ekrani ve unite yekpare olan sistemler icin olay daha basit. Lakin yeni araclarda teypten arac kontrol grubu var. En sikinti kisim bu.

Alide canbus modullerde satiliyor. Bluetooth elm de eklenimce olay tamam. Can hattinida bulursunuz direksiyon tuslari icin.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Bir saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Şöyle şeylerden bahsediyorsunuz sanırım. :) 

jgWQpL.jpg

Aslında tam değil. Kontrol kumanda da belki işin içine girebilir. Sadece diagnostik ve hız devir vb olunca obd ve telefon yetiyor ben daha da aşağı ineriz diye de düşünüyorum ama tabi bunla başlanır. Adaptif uzun far, kör nokta sensörü vs

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Şimdi, Mehmet Göktürk yazdı:

Aslında tam değil. Kontrol kumanda da belki işin içine girebilir. Sadece diagnostik ve hız devir vb olunca obd ve telefon yetiyor ben daha da aşağı ineriz diye de düşünüyorum ama tabi bunla başlanır. Adaptif uzun far, kör nokta sensörü vs

Bu ekran dokunmatik hocam, arduino ile haberleştirip istediğin menüyü ekleyip yapılabilir. 7 inç olanları mevcut. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Mehmet hocam bildiğim kadarı ile okulda bu programı robotik kodlamada kullanıyorlardı. Eğitim alıp birşeyler üreteceksek ben de varım. 

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
4 saat önce, Mert Yeldan yazdı:

Vakti zamanında anlık lpg, motor vs tüm değerleri loglayıp ayarları ona göre yapmıştım. Benim Ex normallerine göre LPG'de muazzam düzeyde performanslı ve ekonomikti.

Sanırsam 7 sene önce falandı. 

İntel tabanlı 17*17 lik entegre işlemci ve ekran chipli anakart kullanmıştım. OBD ve LPG kabloları her daim takılıydı. 7 inç kapasitif dokunmatik lcd ile radio bezel'e fabrikasyon montaj yapmıştım. 

Benim önceliğim müzik dinlemek olsa da araçta bilgisayar her daim iyidir.

Şuan ses kalite olarak en iyisi Pi üzerine shieldler ile yapılıyor, kullanan bir kaç tanıdığım var, Coax çıkışlarla (tabiki DAC'ları kaliteli shield'lar) muazzam ses kalitesi elde ediyorlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
2 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Biraz hâlkâ insek :)

Ah ben bilsem 😊

ağalar eğlensin hele biz de kaparız bir şeyler

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...