İçeriğe Yönlendir

Carputer Çalışma Grubu

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Hakan Tarım
4 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Aslında tam değil. Kontrol kumanda da belki işin içine girebilir. Sadece diagnostik ve hız devir vb olunca obd ve telefon yetiyor ben daha da aşağı ineriz diye de düşünüyorum ama tabi bunla başlanır. Adaptif uzun far, kör nokta sensörü vs

Mehmet hocam, ben Carputer ile ilgilenip yapıtğım zamanlar bir tane reno 21 konkort vardı. 

Cavuroğlu cavur 2 tane 7 inç lcd panel ile gösterge yapmıştı. Zamane hayalet ekranı gibiydi. Aradım şuan projenin sayfasını ama bulamadım. Sinyalinden hız göstergesine, yağ sıcaklığından herşeyine panelde gözüküyordu. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
1 saat önce, Hakan Tarım yazdı:

Mehmet hocam, ben Carputer ile ilgilenip yapıtğım zamanlar bir tane reno 21 konkort vardı. 

Cavuroğlu cavur 2 tane 7 inç lcd panel ile gösterge yapmıştı. Zamane hayalet ekranı gibiydi. Aradım şuan projenin sayfasını ama bulamadım. Sinyalinden hız göstergesine, yağ sıcaklığından herşeyine panelde gözüküyordu. 

Hakan, bu postunu gavurlara göstermek lazım.  Manşeti tahmin edebiliyorum.  " Türkiye çelişkiler ülkesi , Köfteciler, program yazıp , Uyguluma geliştiriyorlar"😃

Bir kurban bayramın da  bizim  alışık olduğumuz görüntülerden. Ankara da kurbanlık koyunları güderken, koyunlar herhalde  "bunlar da kurban geleneği yok" deye Fransız  elçiliğinin bahçesine  dalıyorlar. Oradan geçmekte olan bir gazeteci de, çobana yardım ediyor . Bu ara büyük elçi ve maiyeti bahçeye çıkarak . Fransızca , "ne oluyor burada "diye sesleniyor. Gazeteci de Fransızca cevap veriyor. "Telaş etmeyin, koyunlar bahçenize kaçtı toparlıyoruz." Büyük elçi şaşkınlıkla  ," bu ülkeyi hiç çözemeyeceğim, çobanları Fransızca biliyor, bakanları bilmiyor"

• Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
53 dakika önce, Haşmet Güngör yazdı:

Hakan, bu postunu gavurlara göstermek lazım.  Manşeti tahmin edebiliyorum.  " Türkiye çelişkiler ülkesi , Köfteciler, program yazıp , Uyguluma geliştiriyorlar"😃

Bir kurban bayramın da  bizim  alışık olduğumuz görüntülerden. Ankara da kurbanlık koyunları güderken, koyunlar herhalde  "bunlar da kurban geleneği yok" deye Fransız  elçiliğinin bahçesine  dalıyorlar. Oradan geçmekte olan bir gazeteci de, çobana yardım ediyor . Bu ara büyük elçi ve maiyeti bahçeye çıkarak . Fransızca , "ne oluyor burada "diye sesleniyor. Gazeteci de Fransızca cevap veriyor. "Telaş etmeyin, koyunlar bahçenize kaçtı toparlıyoruz." Büyük elçi şaşkınlıkla  ," bu ülkeyi hiç çözemeyeceğim, çobanları Fransızca biliyor, bakanları bilmiyor"

Biz hiçkimseye benzemeyiz abi. Türk'üz :D :D :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Size mekan sağlarım (üst katta tabi sınıfta). Kurs verebilecek kim var?

İsterseniz teknoparkta da yapabiliriz. Otobana daha yakındır. Havalı olur. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bu videoda hatırladığım, hiçbir açıklama bilgi detay yoktu yıllarca?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım

Dediğim reno bu araç işte. Bende vardı dökümanları vs'leri. Bu işlerden elimi eteğimi çekince silip atmıştım. 

Benim aklımda konkort kalmış :D

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Rusların bu tarz çok videosu ve çalışması var. Adamlar yaşıyor bu hayatı :) 

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
(düzenlendi)

Bizim de köftecilerimiz var ne yani 😛 dimi @Haşmet Güngör abi ? :D :D

şeffaf plexi kasamın fotolarını bulamadım. Silinmiş gitmiş biryerlerde :(

32560_1482800791702_5578927_n.jpg?_nc_ca

32560_1497261833219_6616428_n.jpg?_nc_ca 32560_1497262073225_1173837_n.jpg?_nc_ca

tarihinde Hakan Tarım tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
9 dakika önce, Selim Bilgin yazdı:

Ben hatırlıyorum tarih öncesi dönemden.

😜😜

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Özdemir Bmw ye yapmıştı.

Ben de ilgiliyim konuya. Bir araç lazım olursa Qashqaiyi getireyim ona yapın default_smile.png

Qashqai olmaz ise Tiguan alayım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

aracın can kodlarını çözmenin zor olduğunu gelişmiş pahalı aletler ile müdahale edildiğinin biliyorum. Can kodları çözülen araca galiba bir çok şey yaptırılabilir. wag grubu dışında çok müdahale edilemeyen uzak doğu araçlarına mesela muhteşem özellikler eklenebilir. hatta bu modul ler ciddi satış rakamlarına da ulaşabilir buna eminim.
Japonlar aç aç! ;)

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

ardu olmaz, ne mcu su yeterli gelir ne geliştirmesi efektif olur.

Konu ile alakalı SBC (single board computer) daha iyi olur. LCD kullanımı linux yada android işletim sistemi kullanılabilir. Üzerinde python/C ile bir arayüz yapılabilir.(Hazır bir uygulama var mı bilmiyorum)

raspi, raspi zero, banana pi, orange pi gibi bir board, vga yada hdmi ekran gerisi teferruat.

(blt ile obd den veri de alınabilir.)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ekranlı ve renkli vb ise pi uygundur. 

Far yükseklik ayarı vb ardu iyidir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

motorola mikroişlemci kullanırım iyiyimdir. 15 sene dersini verdim. Direk makine kodu yazarım. Hcs12 işlemcilerde can bus dahildir 4 adet. Zaten ford onu kullanırdı. Birkaç öğrenci proje yaptı şimdi veren hoca ile sanırım sorarım. Arabalı öğrencimiz arttı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
2 saat önce, Hakan Tarım yazdı:

Bizim de köftecilerimiz var ne yani 😛 dimi @Haşmet Güngör abi ? :D :D

şeffaf plexi kasamın fotolarını bulamadım. Silinmiş gitmiş biryerlerde :(

Valla, bu kuşağı kıskanmıyorum desem yalan. Benimde ilgim .Çoktu Kişisel bsayarlar,  ilk çıktığında  öğrenci evim de , yemek bile zor bulunurken ,bir atari 64 k bsayarım  vardı. sabahlara kadar basic kod yazardım. Askerde il alay komutanlığına arananlar,  listesi  mini Gbt programı bile yazmıştım. @Mehmet Göktürk hocam çok güzel bir  iş yapıyor kim bilir ne cevherler çıkacak.İlgiyle izliyorum, Ha belki, nuhu nebiden kalma ,bir bilgiye ihtiyacınız olursa buradayım. Kolay gelsin herkese.

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Özdemir BMW’sine yapmıştı. Birkaç fotoğraf eklese de hatırlasak...[emoji848][emoji4] @Özdemir Deniz neredesin?

Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Can okuma en kolay yöntem. Şifreleme vs yok. 

valla ben emin değilim. öyle babayiğit pek göremedik yabancı forumlar da dahil.

Ha okumak ile can hattına müdahale aynı şey mi bilmiyorum farklı olabilir. zira okumak ve yönlendirmek kolay olsa diye düşünüyorum, Japon/kore vb araçları için kumandadan cam ayna kapama vb. kolaylıkları basit bir modulle yapıp satışa koymaları gerekir. zira çinde Japon araçlarına bu tür özellikleri kazandırmak için röleli universal moduller satılıyor hiç obdye tak tüm özellikler aktif olsun ürünleri Japonlar için yok yani. yıllardır kendi aracıma araştırdığımdan biliyorum

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Can veri hattından data alıp, okuma yaptığımız şeyler yıllardır. Veriye müdahale bambaşka durum. Makinanın master ünite uçuyor. Üniversal modül takıyorum. Ekran bir çok veriyi okumalı operatöre bilgi vermek için. Programımız can bilgilerini işliyor ve ilgili yerlere gönderimi sağlıyor. Aynı program araç için bir iki değişiklik ile denenebilir. 

Misal, Linde truck doctor ve pahtfinder. Vw dizel araçların hepsine direk erişimi var ecu üzerindeki soketten. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...