İçeriğe Yönlendir

Muayeneden Kalınca Süreç

Mehmet Kaya

Recommended Posts

Mehmet Kaya

Arkadaşlar 26 Aralıkta muayene sürem doluyordu.

Ben 25 Aralıkta Muayene girdim Plaka ve LPG tankının altına izolasyondan kaldım.

Bana verilen belgede hiç bir ibare yok ve orada 30 gün süre yazıyor.

Ben yola çıktım ve Trafik durdurdu 488 TL ceza yazdı.

Polise ben bunu bilmiyordum diyorum belgede yazıyor dedi. Yazmıyor dedim...

Söylemiş olmaları gerekir dedi. Söylemediler dedim.

Tüvtürk'ü aradım onlarda yazıyor dedi. Yazmıyor dedim.

Sonra Tekrar aradım Tüvtürkü Yazmıyor dedim. Meğer önceden bu araç trafiğe çıkamaz yazıyormuş. Ulaştırma Bakanlığı EMRİYLE Kaldırmışlar. Tebrikler dedim..

Mevzu şu; 26 aralık sonrası aracı asla trafiğe çıkarmamak gerekiyor. Çıkacaksa sanayiye gidecekse bile çekiciyle gidecekmiş.

Orada belirtilen 30 gün Tüvtürk'ün ücretsiz muayene süresiymiş.

Bu yüzden bir hafta önce muayeneye gitmek sorun varsa muayene süresi dolmadan çözüp gitmek gerekiyormuş.

Bilginize...

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Yazıp yazmadığını bilmiyorum ama trafiğe çıkamadığını biliyorum. 

Daha önce de bu şekilde ceza yiyenler oldu. Dediğiniz gibi çekici ile gidip gelmesi gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım

Kulaktan duyma hatta dolma bu 1 ay meselesi. Benim de başıma gelince öğrenmiştim :( 

1 ay içerisinde sorunlar düzeltilip tekrar gidildiğinde tüv muayene ücreti ödenmiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz

2.kez yakalanırsanız aynı cezai işlem, üstüne trafikten men, üstüne aracı direkt otoparka çekiyolar. Çekici ücreti ve otopark ücreti masrafı cabası.... 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Bende 30 gün boyunca sorunsuz kullanılabiliyor araç sanıyordum şimdi öğrenmiş oldum.

Yorum bağlantısı
Alper Tuğlu

Benim de yeni öğrendiğim bir durum doğrusu. Konuyu okuyunca tüvtürk'ün sayfasını yeniden gözden geçirdim ve bakın burayı buldum. Sanırım altını çizdiğim kısmı genellemek gerekiyor.

Muayene tekrarı için verilen 1 aylık süre; izin verilen azami tamir süresidir. Bu süre, araç sahibine veya kullanan kişiye trafikte serbest olarak dolaşma hakkı vermemektedir. Ağır Kusurlu ve Emniyetsiz bulunan tüm araçların, mümkün olan en kısa sürede bu kusurları gidermesi gerekir. Ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş araçlardan muayenesi Ağır Kusurlu veya Emniyetsiz sonuçlanan araçların muayene raporlarına "Araç Trafiğe Açık Karayollarında Kullanılamaz" ifadesi yazılır.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Ağır kusurla kalınmış ve muayene süresi geçmiş ise evet araç trafiğe çıkamaz.  Muayene süresi o gün geçerli ise muayene evrağını vermeseniz sıkıntı olmazdı ceza için ama muayene süresi yoksa bir hafta mühlet ve ceza oluyor. Hatta ruhsata el koyuyorlar bir hafta mühleti yazan cezayı elinize tutuşturup gidiyorlardı. Bir hafta süre içinde tekrar yakalarsa aracı men Edip otoparka çektiriyor.

Bu olay 25 inde mi 26 sından sonra mı oldu

İşin saçma kısmı polis tüv önüne yatıp çevirme yapsa kalan tüm arabalar cezalı olur çekiciler de pusu da çekmeyi bekler

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Konunun böyle olduğunu biliyordum ama. Şaşırdığım şey ceza tutarı.
Hangi maddeden yazdılar cezayı.

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Konuyu biliyordum. Sizde acı bir tecrübe ile öğrenmiş ve bilmeyenlerinde öğrenmelerine vesile oldunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Oh be, süresi dolmadan muayeneye gidicegiz bu durumda her sene geriye çekilir tarih, uyarı yazısında kaldırmaları ayrı bir cinlik, para lazım ya tonkaya getirip opuyorlar, vatandaşa tuzak kurmak, ülkeye bak....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
2.kez yakalanırsanız aynı cezai işlem, üstüne trafikten men, üstüne aracı direkt otoparka çekiyolar. Çekici ücreti ve otopark ücreti masrafı cabası.... 
Ceza yazarken 7 gün izin yazıyor. 7 gün içinde sorunları düzelt gel diyor.
Bende 30 gün boyunca sorunsuz kullanılabiliyor araç sanıyordum şimdi öğrenmiş oldum.

Ben de öyle sanıyordum. Tecrübe edindik.
34/C
Konuyu biliyordum. Sizde acı bir tecrübe ile öğrenmiş ve bilmeyenlerinde öğrenmelerine vesile oldunuz.
Keşke bilen biri konu açmış olsaydı [emoji85][emoji85][emoji85]488 TL vermemiş olurduk [emoji23][emoji23]mangal parası gitti şimdi.
Ağır kusurla kalınmış ve muayene süresi geçmiş ise evet araç trafiğe çıkamaz.  Muayene süresi o gün geçerli ise muayene evrağını vermeseniz sıkıntı olmazdı ceza için ama muayene süresi yoksa bir hafta mühlet ve ceza oluyor. Hatta ruhsata el koyuyorlar bir hafta mühleti yazan cezayı elinize tutuşturup gidiyorlardı. Bir hafta süre içinde tekrar yakalarsa aracı men Edip otoparka çektiriyor.
Bu olay 25 inde mi 26 sından sonra mı oldu
İşin saçma kısmı polis tüv önüne yatıp çevirme yapsa kalan tüm arabalar cezalı olur çekiciler de pusu da çekmeyi bekler
Bu olay 26 Aralıktan sonra oldu.
Benim de yeni öğrendiğim bir durum doğrusu. Konuyu okuyunca tüvtürk'ün sayfasını yeniden gözden geçirdim ve bakın burayı buldum. Sanırım altını çizdiğim kısmı genellemek gerekiyor.

Muayene tekrarı için verilen 1 aylık süre; izin verilen azami tamir süresidir. Bu süre, araç sahibine veya kullanan kişiye trafikte serbest olarak dolaşma hakkı vermemektedir. Ağır Kusurlu ve Emniyetsiz bulunan tüm araçların, mümkün olan en kısa sürede bu kusurları gidermesi gerekir. Ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş araçlardan muayenesi Ağır Kusurlu veya Emniyetsiz sonuçlanan araçların muayene raporlarına "Araç Trafiğe Açık Karayollarında Kullanılamaz" ifadesi yazılır.
Bahsettiğiniz yazı TÜVTÜRK verdiği belgede yazmıyor.
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Eskiden sanki ıfak bir cezası vardı 1 hafta süre veriyorlatdı

demek değişmiş çok geçmiş olsun direk denk gelir şansa böyle

arabanın muayenesi olsa aynı polis durdurmaz hayatta

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Ben de bu konuyu bilmiyordum öğrendiğim iyi oldu artık muayeneye 1 ay erken giderim.

Diğer taraftan polisler genelde her şeyiniz tam olduğunda çevirmezler. Aracınızda bir eksik olunca hemen çeviriyorlar. :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Eskiden sanki ıfak bir cezası vardı 1 hafta süre veriyorlatdı

demek değişmiş çok geçmiş olsun direk denk gelir şansa böyle

arabanın muayenesi olsa aynı polis durdurmaz hayatta
Valla böyle bir ceza olduğunu bilsem zaten kusuru giderir Arabanın muayenesini yaptırırdım veya arabayla çıkmazdım. İyi ki eşim kullanırken olmadı. Sürekli araba onda. Panik yapar akşam bir de fırça yerdik [emoji23][emoji23][emoji23][emoji23]
Ben de bu konuyu bilmiyordum öğrendiğim iyi oldu artık muayeneye 1 ay erken giderim.

Diğer taraftan polisler genelde her şeyiniz tam olduğunda çevirmezler. Aracınızda bir eksik olunca hemen çeviriyorlar. [emoji3]
Aynen.
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Geçmiş olsun sayenizde bende ögrenmiş oldum passatın 14 ocakda muayenesi bitmiş kullanmayayım bari kısa zamanda gıdıp yaptırayım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Geçen ay bende muayaneden kaldım :) 

Ayın 18'i sondu, ben 15inde randevu alıp gittim kaldım. 1 ay içinde ücretsiz yapabilirsin tekrar muayeneni dediler.  İçimden şimdi kesin çevirmeye girer ceza yerim diye düşündüm. :) Haftaiçi eksiği halledip, 22'sine randevu aldım.  O sırada da randevu kağıdının çıktısını vs aldım yanıma olurda çevirmeye girersek polise ağlamak için, çünkü verilen 1 ay süre sadece ücretsiz muayane tekrarı diye belirttiler.  😂

Birde 1 ay var ama atıyorum Ocak 1 'den sonra tekrara girersem bu sefer MTV 'de yatır derler diye direk Aralık ayında tekrarı tamamlamaya çalıştım.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Gecmis olsun bende durumun boyle oldugunu biliyordum ama ilk kezceza durumu ile burada karsilastim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Göksen Gürbüz

Vatandaşa Pusu Atma Şekillerini Acı Tecrübeler Halinde Görüyoruz . Sonra da Trafik Ceza Tutarları Hayır Kurumlarına Harcanıyor Diye Açıklama Yaparlar İnsanın Aklıyla Alay Eder Gibi .  Önceki Mondeo Aracım da Muayaneden Geçememişti Geri Vites Lambası Yanmıyor Diye Ağır Kusur Verdiler , 2 Hafta Sonra Tekrar Muayaneden Geçtim, Piyango Denk Gelmemiş demek ki  yoksa Bende 30 günü Ek Süre Sanmıştım . Can Sıkıcı Bir Durum Geçmiş Olsun Mehmet Hocam . 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Pusu atacak olsam muayene istasyonunun girişine pusu atardım, tekrar gelen araçların çoğuna da ceza yazılırdı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgür Güzen
(düzenlendi)
11 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Trafik Cezası Madde 34/c

Muayene sonucunda emniyetsiz raporu verilen aracın trafiğe çıkarılması,

2019 Ceza Miktarı (Ceza Tutarı Ne kadar?)

488,00 TL ( Peşin 366,00 TL)

tarihinde Özgür Güzen tarafından düzenlendi
ek açıklama
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgür Güzen

Araç muayenesiz olarak polis çevirirse 34/a maddesinden ceza kesiliyor ve ceza tutarı 235 TL. Aracınız muayeneden kalır da ondan sonra ceza yerseniz emniyetsiz araçla trafiğe çıkıldığından dolayı ceza tutarınız 488 TL olur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Araç muayenesiz olarak polis çevirirse 34/a maddesinden ceza kesiliyor ve ceza tutarı 235 TL. Aracınız muayeneden kalır da ondan sonra ceza yerseniz emniyetsiz araçla trafiğe çıkıldığından dolayı ceza tutarınız 488 TL olur.
Yok artık yaaaaa
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Geçmiş olsun Mehmet.

Böyle saçma iş mi olur ya, seni trafikten men edecek ama yazılı evrak yok, hayret.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgür Güzen
45 dakika önce, Mehmet Kaya yazdı:
1 saat önce, Özgür Güzen yazdı:

Yok artık yaaaaa

maalesef böyle. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...