İçeriğe Yönlendir

Yol Bilgisayarı Anlık Tüketimi Nasıl Hesaplıyor

Öner Kurukuz

Recommended Posts

Öner Kurukuz

Merhaba arkadaşlar.  Yol bilgisayarlarindaki anlik tuketim mantigi nedir?  Nasil çalışır? 

Yani o an arac sollamak icin gaza bastigimda 13-14 lt gosteriyor.  O an 14 litre yakit yakmadigi kesin,  neyi gorup de 14 lt yaziyor? 

100 km mantigi belli,  bu hiz ve bu devir ile gidersen 100km sonunda tuketecegin yakit budur diyor.  Bu tamam da anlik tuketimin mantığını çözemedim. 

Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan

O an 14 litre yakmadığı nasıl kesin oluyor? Anlık tüketim adı üzerinde enjeksiyonların anlık olarak püskürttüğü yakıtı aşağı yukarı bir hesapla karşımıza çıkarıyor işte. Ara hızlanmalarda 25 30 litre bile gözükebilir, pek mümkün değil ama siz sürekli hızlanarak 100km gidebilseniz 15 litre yakar yani. Zaten araçların en çok yaktığı yakıt hızlanma sürecinde oluyor. 50'den 90'a çıkarken çok yakar 100'de sabit gidin o zaman az yakar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bir saat önce, Öner Kurukuz yazdı:

O an 14 litre yakit yakmadigi kesin,  neyi gorup de 14 lt yaziyor? 

100 km boyunca, O anki gibi sürerseniz hızlanırsanız vb. 100 km de 14 litre tüketir demek.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Anlık dediği gibi yaksa, 35 lt depom iki gazlamayla biterdi zaten [emoji1]
Çağlar abimin dediği gibi, o şekilde, o şartlar altında sürmeye devam ederseniz (ki edemezsiniz) 100 kilometrede onu yakar diyor.

Aynı mantık menzilde de var.
Uzun yoldan dönüp depoyu doldurduğumda 870 km,
Şehir içi doldurduğumda 720 km görünüyor.

Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan

Yakıt akış hızı ile seyir hızınızın arasındaki bir işleme orantılıdır. hızınızı 0 km/saate düşürürseniz; yol değeri zaman değerine dönüşür. Örneğin 0,6 litre/saat 

Mantığını kavrayabilmek için hız göstergenizi düşünebilirsiniz. Mesela anlık 200 km/saat hıza ulaşabilirsiniz. Ama o anda 200 km yol kat etmiş olmazsınız.

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz

Teşekkürler. 

Anlik olarak o kadar yakmadigini biliyorum.  Sadece menzilden emin olamadım. 

Cunku aracin zaten halihazırda 100 km de yaktigi yakiti ortalamadan goruyoruz.  Anlik gaza basilinca da yine 100 km mi hesapliyor yoksa daha kisa bir menzilde mi hesapliyor diye emin değildim. 

Simdi netleşti olay. 

Bir saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

100 km boyunca, O anki gibi sürerseniz hızlanırsanız vb. 100 km de 14 litre tüketir demek.

Tam olarak istediğim cevap buydu. 

Nokta atışı bu. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Enjektör açık kalma süresine göre hesap yapar. Hız ile orantı kurar. 100 km mesafede ne yakacağını yorumlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yanma odasına giden yakıtın miktarı ile hesaplanır. Basınç ve açıp kapama süreleri ile aynı devirde değişken veri okunur ve bilgi ekranına iletilir. 

90km hız 2000dd anlık tüketim 5lt 

90km hız 2000dd anlık tüketim 15lt gibi 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

1. vitesde yüklenince gaza ben 68 lt gördüm orada :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Bir saat önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

1. vitesde yüklenince gaza ben 68 lt gördüm orada :) 

Yok artik bende bi benim araba cildirmis 39lt diyor saniyordum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
10 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Yok artik bende bi benim araba cildirmis 39lt diyor saniyordum.

Kaputun altında at çiftliği var 68 görmesi normal :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

İlk kalkista aracin agirligi var. O kutleyi harekete gecirmek icin gerekli bir enerji var. Yani kalkista gereken yakiti 100km de harcamayi becerebilseniz arac gercekten 35 lt yakar. 

mililitre bazinda dusunursek (degerleri atiyorum, istenilirse asagi yukari hesaplanabilir) kalkista 2sn icin 10ml yakit harcasaniz, arac 50km/h hizla giderken 2sn de 2ml harcarsiniz.

Ya da kalkista ilk 10 metrede 10ml, 50kmh ile giderken 10m de 2ml harcarsiniz gibi dusunun.

Gaza yuklenip hizlanmak da ayni sekilde. Neden 35 degil de 14 litre dersek burada aracin belli bir hizi oldugu icin daha az enerji gerekiyor

Benim focus 2 33lt gosteriyordu. Pejo da kalkista anlik yakiti gostermiyor. Belli bir hiza gelince gosteriyor. Tahminen bu durumdaki saskinligi onlemek icin

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Bende de bazen 40-45 leri görüyor soğukta ve yokuş yukarı hızlanırken.

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Tamer Çakır

Benim aracımda da şunu farkettim anlık tüketim çok geç güncelliyor. Örneğin tam durmaya yakın 4 gösterip rolantideyken  takılı kalıyor hala 4. Yolda ilerlerken düzelip anlık 3.8 3.9 4 gösteriyor ama özellikle şehir içi hızlı değişimlerde 10 gösterip takılıyor bi ara kendine gelip 5.5 6 ları gösteriyor. Bu anlık bilgiyi nerden alıyor bir arıza mı var acaba bende? Araç Vw bora 1.9 tdi.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Tamer Çakır yazdı:

Benim aracımda da şunu farkettim anlık tüketim çok geç güncelliyor. Örneğin tam durmaya yakın 4 gösterip rolantideyken  takılı kalıyor hala 4. Yolda ilerlerken düzelip anlık 3.8 3.9 4 gösteriyor ama özellikle şehir içi hızlı değişimlerde 10 gösterip takılıyor bi ara kendine gelip 5.5 6 ları gösteriyor. Bu anlık bilgiyi nerden alıyor bir arıza mı var acaba bende? Araç Vw bora 1.9 tdi.

Benzinli golfte de durum çok farklı değil. Sanırım ayarı öyle. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Vw de anlık tüketim Opel e göre çok daha hızlı yahu. Bende Bora kullandım 4.5 sene ☺️

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Akbal yazdı:

Vw de anlık tüketim Opel e göre çok daha hızlı yahu. Bende Bora kullandım 4.5 sene ☺️

Konu bu kadar vahim mi yav. Kibritte anlık tüketim saniyede 10 kere değişebiliyor. Anı yakalıyor yani :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Enjektör açık kalma süresinden hesaplıyor.  
C5 de milisaniyeler içinde günceller. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

Anlık tüketime bakmak = fakirlik

lpg liler anlamaz

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

lpg liler anlamaz

Anlık tüketimi okuduğumuz an onun hesapladığı zamanki an olmuylr zaten. 

O hesapladı (bu sürede zaman geçti)

Ekrana bastı (zaman)

Ekrandan gözümüze geldi ışık( zaman)

Gözden beyindeki görme merkezine gitti ( zaman)

Beyin yorumladı (zaman)

Ne oldu şimdi anlık tüketim? Geçti ki

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

Ne oldu şimdi anlık tüketim? Geçti ki

marduk düşsün kafana

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...