İçeriğe Yönlendir

Kuga Almalı mıyım?

Mert Açık

Recommended Posts

Mert Açık

Merhaba arkadaşlar. Henüz bakma aşamasındayım ve kafamda soru işaretleri de yok değil. O yüzden almadan önce foruma üye olup sizlerin bir fikrini almak istedim. 2013-2016 arası benzinli manuel trendx Kuga düşünüyorum. Kuga başlığındaki yorumların bir kısmına bakabildim. Pek şikayet edene rastlamadım. Genel olarak nasıl bir araçtır. Olumlu olumsuz tarafları nelerdir. Tüketim, performans, sorunsuzluk nasıldır. Birde 2013 de renkli ekran varken 2014 de daha basit bir ekrana geçilmiş sanırım. Yıllar arasında buna benzer başka farklılıklar varmı acaba. Yardımcı olursaniz sevinirim.

Yorum bağlantısı
İbrahim Bark
(düzenlendi)

Mert bey merhaba. Ben 2013 1,.6 Benzinli titanyum kullanıyorum. Araç 1 yıılık iken ikinci sahibi olarak aldım. Takdir edersiniz ki araç 1700 kg dan fazla ve bir miktar fazla yakıyor ort. 12-13 lt benzin. Dolayısj ile LPG iyi bir çözüm (prins liquimax) oldu. 3.5 yıldır lpg li kullanıyorum bu yönü ile yakıtından memnunum. 13-14 lt. Lpg tüketiyor. Araçtan beklenti önemli. Bence radyo,  müzik sistemi,  sesli geri park uyarı sistemi (bana göre) yeterli. Yalnız araç dışarıdan iri (orta düzeyde) gorünmekle birlikte iç genişliği standart. Bagaj küçük. LPG simit tank takdırınca stepneyi depoya indirmek gerekiyor. Zira bagajın pek bir anlamı kalmıyor. Öçüler klavuzlarda var iceleyebilirsiniz. Emsallerine göre ikinci el fiyatları makul gibi. Sıfırı biraz pahalı. Tabi bunu bütçe ve araçtan beklentiler belirler. Akıllı AWD otomatik vites bence harika. Bu güne kadar sorun yaşamadım. Kullanım olarak araç çok keyifli bir sürüş zevki veriyor,  ş.içi ve ş.dışı yolculuklarda sürücüsünü yormuyor. İdeal yolcu kapasitesi dört kişi,  beş olunca arkadakiler biraz sıkışıyor. Kişi kilo ve irilikleri de önemli. Netice olarak bence temiz bir tane alınır ve keyifle binilir. 1.5 benzinli ve 1.5 diesel özellikli olanlar hakkında fikrim yok. Karar verirseniz şimdiden hayırlı olsun.

tarihinde İbrahim Bark tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mert Açık
3 saat önce, İbrahim Bark yazdı:

Mert bey merhaba. Ben 2013 1,.6 Benzinli titanyum kullanıyorum. Araç 1 yıılık iken ikinci sahibi olarak aldım. Takdir edersiniz ki araç 1700 kg dan fazla ve bir miktar fazla yakıyor ort. 12-13 lt benzin. Dolayısj ile LPG iyi bir çözüm (prins liquimax) oldu. 3.5 yıldır lpg li kullanıyorum bu yönü ile yakıtından memnunum. 13-14 lt. Lpg tüketiyor. Araçtan beklenti önemli. Bence radyo,  müzik sistemi,  sesli geri park uyarı sistemi (bana göre) yeterli. Yalnız araç dışarıdan iri (orta düzeyde) gorünmekle birlikte iç genişliği standart. Bagaj küçük. LPG simit tank takdırınca stepneyi depoya indirmek gerekiyor. Zira bagajın pek bir anlamı kalmıyor. Öçüler klavuzlarda var iceleyebilirsiniz. Emsallerine göre ikinci el fiyatları makul gibi. Sıfırı biraz pahalı. Tabi bunu bütçe ve araçtan beklentiler belirler. Akıllı AWD otomatik vites bence harika. Bu güne kadar sorun yaşamadım. Kullanım olarak araç çok keyifli bir sürüş zevki veriyor,  ş.içi ve ş.dışı yolculuklarda sürücüsünü yormuyor. İdeal yolcu kapasitesi dört kişi,  beş olunca arkadakiler biraz sıkışıyor. Kişi kilo ve irilikleri de önemli. Netice olarak bence temiz bir tane alınır ve keyifle binilir. 1.5 benzinli ve 1.5 diesel özellikli olanlar hakkında fikrim yok. Karar verirseniz şimdiden hayırlı olsun.

Cevabınız için teşekkür ederim İbrahim bey. Aracı inceledim. Boyutlar hakkında söylediklerinize katılıyorum. Dışardan iri görünmesine rağmen içi ve bagajı göründüğü kadar geniş değil. Ama bu demek değil ki bu araba dar. Araç oldukça rahat ve yeterli genişlikte. Motorun sessizliği çok hoşuma gitti. Manuelin tüketimi 9 lt idi. Böyle bir araç için gayet iyi. Malzeme kalitesi yeterli seviyede. Otomatik almayı pek düşünmedim. Tork konvertörlü şanzımanın hem yakıtı artırdığını hem performansı törpülediğini mevcut aracımdan biliyorum. 4x4 olması karda kışta belki işime yarardı ama olmazsa olmazım değil. Otomatiğin rahatlığı güzel ama manuelin de zevki güzel. Zaten bütçemi de zorlar. Ben muhtemelen manuel alırım  da merak ettiğim arabanın olumsuz, can sıkan bir tarafı varmı. Kuga alma kararım kesin gibi. Bütçeme uygun temiz bir araç arama aşamasindayım.

Yorum bağlantısı
İbrahim Bark
(düzenlendi)
44 dakika önce, Mert Açık yazdı:

Cevabınız için teşekkür ederim İbrahim bey. Aracı inceledim. Boyutlar hakkında söylediklerinize katılıyorum. Dışardan iri görünmesine rağmen içi ve bagajı göründüğü kadar geniş değil. Ama bu demek değil ki bu araba dar. Araç oldukça rahat ve yeterli genişlikte. Motorun sessizliği çok hoşuma gitti. Manuelin tüketimi 9 lt idi. Böyle bir araç için gayet iyi. Malzeme kalitesi yeterli seviyede. Otomatik almayı pek düşünmedim. Tork konvertörlü şanzımanın hem yakıtı artırdığını hem performansı törpülediğini mevcut aracımdan biliyorum. 4x4 olması karda kışta belki işime yarardı ama olmazsa olmazım değil. Otomatiğin rahatlığı güzel ama manuelin de zevki güzel. Zaten bütçemi de zorlar. Ben muhtemelen manuel alırım  da merak ettiğim arabanın olumsuz, can sıkan bir tarafı varmı. Kuga alma kararım kesin gibi. Bütçeme uygun temiz bir araç arama aşamasindayım.

Mert bey iyi akşamlar.

Ben aracı keyifle kullanıyorum. Bu güne kadar zayıflayan akü dışında bir olumsuzluk yaşamadım. Özellikle akü ikinci yılını doldurduktan  soğuk havalarda 5, 6 gün aracın kullanılmması durumında araç marş basmayabiliyor. Bütün göstergelerin kafası karışıyor. Sanırım bu yüksek donamımlı araçlar stop edildiğinde de çok az da olasa aküyü kullanmaya devam ediyor. Özellikle aracın kendi ecu'su ve LPG ecu'su. Birde araçta kamera varsa uzun süre açık bırakılmamalı. Ez cümle yakıt hariç araç gayet keyifli.

Ayrıca Kuga LPG konusu forumda uzun süre tartışıldı. Çok kıymetli bilgileri içeren bir kaynak oluştu.

İyi akşamlar dilerim.

tarihinde İbrahim Bark tarafından düzenlendi
İmla
Yorum bağlantısı
Turhan Onat

Merhaba Mert bey, 2015 Titanium awd kuga sahibi olarak bende yardımcı olmaya çalışayım size.  Öncelikle manuel vites şehir içi 8,5-9,0 lt dolaylarında benzin tüketimibiz olur. 1650 kg seviyesindeki  suv bir araç için çok sayılmaz. Araç 150 hp ve 240 Nm ile yeterli performansı rahatça karşılar.  Eğer imkan varsa 1,5 güncel motor olan versiyonu almanızı öneririm. 1,5 motorlar 2015 sonrası devreye girdi. Araç çok rahat ve konforludur. Bagaj '' hacmi küçük denir ama gayet yeterlidir. Tabi bu biraz da beklentiyle alakalı.  Multimedia ekranları 2015 Ağustos ayına kadar sync1 dediğimiz 4,2'' ekranlı modellerdir. Bu  tarihten sonra 8'' devreye girdi ama eğer alacağınız araç Trendx ise   yine 4,2'' ekran olacaktır. Kendi adıma Kuga tam bir fiyat/ performans aracıdır. Kesinlikle tavsiye ederim. Şimdi aracın neresinden bahsedeyim diye karmaşa yaşıyorum ama siz spesifik sorular sorarsanız bilhim dahilinde cevap vermeye çalışırım.

Selamlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
arka koltukların yatması beni çok etkiledi. 

Ford-Kuga-awdtdi-1.jpg

Koltuklar bu şekilde yattığında ön koltuk sırtı ile bagaj kapağı arası yanlış hatırlamıyorsam 2 metre oluyor Mehmet bey. Bu boyda birşey taşımıştım.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
Merhaba arkadaşlar. Henüz bakma aşamasındayım ve kafamda soru işaretleri de yok değil. O yüzden almadan önce foruma üye olup sizlerin bir fikrini almak istedim. 2013-2016 arası benzinli manuel trendx Kuga düşünüyorum. Kuga başlığındaki yorumların bir kısmına bakabildim. Pek şikayet edene rastlamadım. Genel olarak nasıl bir araçtır. Olumlu olumsuz tarafları nelerdir. Tüketim, performans, sorunsuzluk nasıldır. Birde 2013 de renkli ekran varken 2014 de daha basit bir ekrana geçilmiş sanırım. Yıllar arasında buna benzer başka farklılıklar varmı acaba. Yardımcı olursaniz sevinirim.

2014 - 1.6 otomatik sahibi olarak ben de buradayım default_smile.png Aracım yakıyor ama alıştım artık. Manuel sizi üzmeyecektir. 1.93 boya sahip biri olarak araç bana oldukça konforlu ve ergonomik geliyor. Cam tavanlı bir araç alabilseniz, araç çok daha ferah hissettirecektir. Yol tutuşun çok iyi olduğunu düşünüyorum, buna karşılık süspansiyonlar biraz sert. Yeni Kuga'da biraz daha yumuşatmışlar. Konsoldaki küçük ekran bir süre sonra canınızı sıkabilir, çözüm için alternatifler mevcut. Bagaj bence iyi, özellikle arka davlumbazlar nedeniyle ciddi bir kayıp yok. Bagaj perdesi çıkabiliyor. Koltuklar da yatarsa oldukça geniş bir yükleme alanı oluyor. Arka koltuklar istenirse yolcular için iki farklı kademeye ayarlanabiliyor. Biri tam dik, diğeri biraz daha eğik. Eğik olan bagajdan alan alsa da, yolculara konfor sunuyor. 2.5 yılda yaklaşık 40bin kilometre kullandım, periyodik bakım harici servislik birşey çıkmadı. Tek şikayetim trim sesleri, bu da Donanımhaber forumlarında çok tartışılmıştı. Kimilerinde var kimilerinde yok. Yolda hep müzik dinlediğim için takılmıyorum. Bir de kapı fitillerinden şikayetçiyim, her ne kadar bakımını yapsam da bir süre sonra gıcırdıyor. Aklıma gelenler şimdilik bu kadar...

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

Mert bey, aramıza hoş geldiniz. Bu forumda size kimse Kuga almayın demez.
Ford Kuga 2015 1.5 182 bg benzinli Otomatik 4x4 awd Selective kullanalı mayısta 4 yıl, km de şimdiden 58.000 km oldu.
Kuga’nın 4x4 awd vw amarok un bile canına okur. Devrini aldımı rampada kimse sollayamaz, aldığım yılda bu kadar donanım çoğu arabada yoktu. Yol tutuşu gayet iyidir. 1.5 182 bg alırsanız şayet keyfini alırsınız.
Bende bir kaç ekleme yapayım.
Arka koltukların altında boş bir alan var,
Sağ arkada oturanın ayakları altında gizli bir kapak var, kolçağın altındaki plastik kapağı kaldırdığınızda koni gibi bir kısım daha var onu da kaldırınca bir bölme daha var, ayrıca klimayı ayarladığınızda bu kısıma koyduklarınızı soğutur. Ayrıca bu kısmda ve torpido gözündeki uzun kablolu olmak üzere 2 usb girişi mevcuttur. Hız göstergesinin orada KD, GB, gibi ifade görürseniz bu kusum arabanın yönünü gösterir (Kuzey Doğu) [emoji16]
Silecekleri otomatik moda alınca yağmurun akış hızına göre çalışma sıklığını ayarlayabiliyorsunuz, ayrıca silecekler ter açılı olduğu için çok geniş alanı kapsar, ön ve arka cam ısıtmalıdır. Farlar yüksekliği 4 kademelidir. Hiç bir arabada yokken Kuga da otomatik açılan bagaj kapağı vardır.
Tabi bu söylediklerim 2015 selective model içindir. Arabamı çok seviyorum. Sizde kesinlikle seversiniz. Şimdiden hayırlı olsun [emoji16]

Yorum bağlantısı
Mert Açık

Yanıtlar için teşekkür ederim. Gördüğüm kadarıyla genelde kuga kullanıcıları otomatiği tercih ediyor. Ben tercihimi manuelden yana kullanıcam. Hem otomatiğin yakıtı beni üzer hemde kugayla aynı tork konvertörlü şanzıman şu anki aracımda var ve pek memnun değilim. Bu şanzımanlar gerçekten ömürlük oluyor, arıza çıkarmıyor ancak bazı konularda olumsuz tarafları var. 1) Manuele kıyasla 2 litre fazla yaktırıyor.  2) Yapısı gereği performansı törpülüyor. 3) Gaza az basınca yürümüyor çok basınca da vites düşürüp öne fırlıyor. En azından benim aracımda bu şekilde. Konuyu çok dağıtmayayım. Bu sebeplerden manuel bakıyorum. 1.5 olsa daha iyi olurdu ama piyasada neredeyse hiç yok. Muhtemelen 2013 yada 2014 model 1.6 alacak gibiyim. Renkli gösterge ekranından dolayı 2013 tercih sebebim. Yalnız kafamı kurcalayan bir sorun var. Öğrendiğim kadarıyla 2013 modellerde su eksiltme sebebiyle hararet yapma gibi bir sorun varmış. Bir çok araç bu yüzden geri çağrılmış. Hatta dünya çapında yanan araçlar olmuş. Bu sorun ciddi anlamda kafama takılıyor.  Conta yakmış ve tamir görmüş bir araç almak istemem. Bunu nasıl anlayabilirim. Yada henüz hararet yapmadıysa ben servise götürüp garantisi olmasa bile ücretsiz olarak gerekli parçaları değiştirtebilirmiyim. Böyle bir durum yaşayan yada bilgisi olan varmıdır?

Yorum bağlantısı
Recep Güney

Bende 2015 1.5 awd selektive almayı düşünüyorum tanlız lpg için 10bşn TL üstü fiyatlar isteniyor sıvı sistem takılabilir sadece diye, ayrıca 2017 ve sonrası kasa ile önceki arasında bagaj baya küçülmüş gibi görünüyor

RNE-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

Türkiye’de yanan Kuga haberine pek rastlamadım. Ama amerika da otobanlarda eyaletler arası mesafe çok uzun olduğundan motorun aşırı ısınma sorunu 1.6 larda ortaya çıkmış ve yerini ödül almış 1.5 motora bırakmış, bu konu ile ilgili haberin Türkçe’si de aşağıda; 1.5 kullananların hepsi çok memnun, bende tavsiye ederim. Renkli ekran olmasından daha iyidir. DVD navigasyonu her zaman taktırırsın.

15 Aralık 2012 - 20 Ekim 2014 tarihleri ​​arasında satın aldığınız tahmini 6300 Kuga sahibinin arasındaysanız, aracın soğutma sistemini kontrol ettirmek için arabanızı bir Ford bayisine götürün.

Ford SA sözcüsü Rella Bernardes Perşembe günü TimesLive'e “Bayiler soğutma suyu konsantrasyon seviyesini ve soğutma sistemindeki herhangi bir sızıntı veya hasarı ayrıca soğutma sistemi basınç testlerini kontrol ettirsinler” dedi.

1.6 litrelik motor iki yıl önce Kuga'da 1,5 litrelik bir motorla değiştirildi: ne 1.5 litre ne de 2.0 litrelik modeller Ford'un “satıcı bakım kontrolü” dediği şeyden etkilenmedi.

https://www.timeslive.co.za/news/consumer-live/2016-12-22-ford-confirms-kuga-fires-confined-to-single-model-concedes-engine-overheating-a-possible-cause/

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Naki Galip

Arkadaşlar merhaba, aşağıdaki ilandaki araca bakıyorum. Şanzıman yetkili serviste değişmiş. Kaporta aksamında değişeni yok. Rica etsem anlayan arkadaşlar yorumlayabilir mi. Şanzıman değişimi ilerde sıkıntı çıkarımı.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pickup-ford-2016-ford-kuga-titanium-4x4-yetkili-servis-bakimli-108000-km-1059628468/detay

Yorum bağlantısı
Naki Galip
Mehmet Göktürk yazdı:

koşarak uzaklaşın

Mehmet hocam merhaba, alacağımız ikinci el araçlarda şanzıman sıkıntısı yaşamayacagimiz garanti değil ki. Bu en azından 2020 yılında yetkili serviste degismis ve hala aynı kişi kullaniyor. Eğer sıkıntılı olsaydı ozaman satmazmiydi. Faturaları falanda mevcut. Bütün bakımları falan yetkili serviste yapılmış. Hasar kaydı yok, en azından görülmeye degmezmi. Ben bu açıdan bakmıştım 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Şanzıman değil beni motor ürkütüyor. 

şanzımandan bir sorun olmaz. olsa da yapılır. 

Yorum bağlantısı
Naki Galip
Mehmet Göktürk yazdı:

Şanzıman değil beni motor ürkütüyor. 

şanzımandan bir sorun olmaz. olsa da yapılır. 

Anladım hocam sağolun, peki expertizde motor durumu anlaşılır mı acaba.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...