İçeriğe Yönlendir

Focus II - EGR Valf Temizleme Spreyi ile EGR Temizliği

Osman DABANLI

Recommended Posts

Osman DABANLI
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar.

Ben aranıza yeni katıldım. 2007 model Ford Focus 1.6 TDCI Ghia HB aracım var. Yakın zamanda EGR ışığı yandı ve bir süre sonra söndü. EGR'nin kirlendiğini söyledi ustam. Ben de  temizlemek için bizzat EGR'yi sökmeyi beceremem düşüncesiyle Würth EGR Valf Temizleyici sprey aldım. Reklam olmazsa linkini vereyim. https://www.hepsiburada.com/wurth-egr-valf-temizleyici-p-HBV0000034NK0 . Ancak bu spreyi motorda nereye uygulayacağımı bilemedim. Yanlış birşey de yapmak istemediğim için sizlere sormak istedim. Kutunun üzerinde http://media.wuerth.com/stmedia/shop/catalogpages/LANG_tr/3163976.pdf buradaki gibi yazıyor. Ayrıca bir de yine buradaki http://media.wuerth.com/stmedia/shop/catalogpages/LANG_tr/3163984.pdf gibi bir döküman da mevcut. Bazı internet sitelerinde hava akış metresinin oradan turboya doğru sıkın deniyor ama emin olamadım bir de size sormak istedim. Emme manifoldu tam olarak nerede oluyor acaba arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum.

tarihinde Osman DABANLI tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mükremin Aktuğ

Egr de biriken krum tornavidayla kazınarak zor temizleniyo spreyin çok bi faydasını beklemeyin doğrudur hava akışmetresinden turboya doğru sıkın ama dediğim gibi o sprey o krumu çözmez en güzeli söktürüp fiziksel temizlik yapmak

Yorum bağlantısı
Osman DABANLI

Haklısınız Mükremin hocam. Temizleme için çok para istediler gibi geldi bana. Ondan sebep şimdilik bunu deneyim dedim. Peki hava akış metresinin üzerine doğru sıkınca hava akış metresine zarar verme gibi bir durum olabilir mi sizce?

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
42 dakika önce, Osman DABANLI yazdı:

Haklısınız Mükremin hocam. Temizleme için çok para istediler gibi geldi bana. Ondan sebep şimdilik bunu deneyim dedim. Peki hava akış metresinin üzerine doğru sıkınca hava akış metresine zarar verme gibi bir durum olabilir mi sizce?

hava akıstan sonra sıkacaksınız önce degil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman DABANLI

Yani hava filtresinden itibaren takip edip hava akış metresini de geçince turbonun girişine sıkacağız değil mi hocam?

Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

ben kullandım würth egr spreyi hala emme manifoldu ve egr kurum dolu boşuna para verdim, uygun zamanda sökerek temizleyeceğiz.

Yorum bağlantısı
Osman DABANLI
(düzenlendi)

Haklısınız ben de biraz aceleci davrandım almış bulundum artık. Resimde işaretlediğim kısımdan sıkıyoruz değil mi spreyi? Sola doğru turboya doğru?

bVVGV8.jpg

tarihinde Osman DABANLI tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

orasıda olur ama turbonun emme pali dönerken temas ederse su seklinde balans yapabilir siz bence soldaki siyah borudan sıkın.

Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan

O sprey geçici bir çözümdür. Düzenli kullanılırsa (daha tıkanma oluşmamışken) belki tıkanmayı önleyebilir. Mekanik olarak temizle yapılsa dahi EGR sıkıntılı bir sistem. yazılımsal iptali yada mekanik olarak iptalini yapanlar var. Bu sefer de egzoz filtresinin tıkanması gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Onun da iptalini yapanlar var. Bu sefer de yüksek devirde kara duman problemi oluşuyor, çevreye zarar veriyor gibi konular gündeme geliyor. Spreyi turbo girişinden uygulayabilirsiniz. Turboya zarar vermez.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

araba yıkarken sadece hortumla su tutsam? sabun köpük fırça bez kullanmasam ? arabanız ne kadar temizlenir?

o aldığınız spreyi amatörce uygularken motora 10 binlik zarar da verebilirsiniz.

Ayırca o aldığınız sprey bakım amaçlı temizlikte kullanılan son bir üründür,

arıza lambası yakan egr parçasının, sökülüp temizlense de kurtulmadığı vaka vardır. Yani o sprey tek başına bir işe yaramaz.

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

yazılımdan egr'yi kalıcı olarak kapattırabilirsiniz, neredeyse bütün chip tuning firmaları yapıyor. Ben 2009 senesinde yaptırdım çok memnunum araca hala biniyoruz. hiç  bir zararı yok focus2 2006 model tdci

iptal akabi egr sökülerek temizlenmeside uygun olur tabiki

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...