İçeriğe Yönlendir

Bugün Ne Pişirsek?

Önder Özcan

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Bu soruya yıllarca ve her gün sorulmuş olmasına rağmen hiç cevap vermedim.. 

Burada da cevap vermeyeceğim.. 

• Beğen 5
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
27 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

bence en iyi cevap bu oluş 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
40 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Karidesli makarna 🍝 

İtirazı olan yoksa atıyorum arkadaşı?

...........

Bu işin boyutları sandığımızdan daha büyük. Herkeste aynı durum var göründüğü kadarıyla :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
3 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

İtirazı olan yoksa atıyorum arkadaşı?

...........

Bu işin boyutları sandığımızdan daha büyük. Herkeste aynı durum var göründüğü kadarıyla :)

Yoo hanım bana hiç sormaz, yemek sonrası yüzümün ifadesinden sonuca ulaşır :D

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Hazırda ne var? 

Bir şey yok

kafana göre takıl o zaman

Makarna yapayım en iyisi zaten çok yorgunum :D 

• Beğen 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
1 saat önce, Önder Özcan yazdı:

Verin su adamin makarnasini ne olur.

İzmir'e gelsin ona makarnalı kıyma yapayım :D

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bizde de aynı sorun var tabi ki ama fazlası da var. Eşim aynı şeyi aynı şekilde yapmaz. Bugün yaptığı şeyi yarın psikolojisine göre farklı bir baharatla ya da ne bileyim farklı bir tarzda yapar. Yeni tarzla yapılmış yemeği yerken de yüz ifademi beğenmezse yandım demektir. Artık sevdiğim bir yemek olunca ne olur bir daha ki sefere de aynen böyle yap diyorum. 

Bu aralar haftada bir mantar ve balık yemeye özen gösteriyoruz. Pirinç pilavı çok az pişer, genelde bulgur. Ben bayılırım mermicekli bulgur pilavına ve akşam ne yiyelim sorusuna da genelde bu cevabı veririm.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Seçkin Kaçar

Hanım sordu ne pişireyim ben de içli köfte dedim, akşam peynirli makarna yedim.Hani köfte dedim, komşular geldi muhabbete daldık yetişmedi.Ondan sonra her sorduğunda sen bilirsin diyorum.

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
(düzenlendi)
2 saat önce, Önder Özcan yazdı:

Bu soru(n) sanırım tüm hanımların ve bazı erkeklerin büyük derdi. Bizim evle ilgili bahsedeyim, eşim neredeyse her gün sorar, bu gün ne pişireyim diye ve kendi üzerinde biriken stresin yarısını benim omuzlarıma yükler :) Bana kalsa ne olsa hayır demem, ama 9 yaşındaki kızımız için aynı şeyleri söyleyemiyorum, seçiyor. Ben eşime cevap veremiyorum hık mık diyorum, o da bi şekilde hallediyor (kah lahmacun, kah pizza :D ) Parantez içindeki kısmı çırak yazmış, silmeyi beceremedim :blush:

Diyorum ki, günlük menü tavsiyelerinizi alsak. Bugün canınızın istediğini ya da dün akşam evdekini.

Mesela bu akşam karnıyarık, pilav, cacık olsa evde süper olur. (gibi)

Hakkaten de olur ama :)

Önder Abi dikkat edersen neredeyse tüm erkek populasyonu aynı soruyla karşı karşıya ve genellikle cevaplar standart; '' ne olsa yeriz sen yap da'' . Kadınların da en nefret ettiği cevap bu sanırım. Ben bir ara liste yaptım 1 aylık yemek menüsü verdim. Baktım yine kafasına göre yapıyor, sonra sorduğunda listeye bak diyorum, sonra zaten liste de kayboldu, ama pek de sormadı :) 

Bu arada yeri gelmişken hekim olarak bir kaç şey söyliyeyim beslenme konusunda.

Sağlık açısından biz millet olarak ''Mükellef Sofra '' sevsek de aslında bu hiç de sağlıklı bir şey değil. Yani çorbası en az iki çeşit yemeği yoğurdu salatası üstüne tatlısı vs vs liste uzar gider aslında pek tavsiye edilen bişey değil. Bunun tabi bir sürü bilimsel izahı var, şimdi onlara girmek konuyu dağıtmak olur. 

Benim çocukluğumdan beri yaptığım bir şey var. Yemek benim için 3 öğünden ve öğünler de tek çeşit bir ana yemekten oluşuyor. He yani varsa önden belki az bir çorba sonra ana yemek ve salata yada yoğurt, ayran, hoşaf, şalgam vb bir yan gıda o kadar. Tatlı mesela yemekten ez az 2-3 saat sonra yerim. Yemek üstüne 1 bardak çay en fazla o kadar. 

Büyük Üstat İbni Sina'nın bir sözü var: ''Şifa hazımdadır. Sağlığı bozan en önemli şey taam taam üstüne yemektir'' der. Yani 3 ana ögünde beslenmek onlarda da çok fazla çeşitli yemek vs tüketmemek en güzeli. Hatta yapılabiliyorsa tam doymadan doyum noktasının hemen öncesinde bırakmak çok çok sağlıklı olacaktır. Özellikle de akşam öğününde.

Aslında yıllarca bize dayattıkları ve hekim olarak hastalarınıza tavsiye edin zorlayın dedikleri ara öğünler , az ama sık sık yemeler vs yavaş yavaş yerini üstadımızın dediği noktaya bırakmaya başladı. Artık diyabet hastalarına bile ara öğün vermeyen bir sürü klinik var. 

Ayrıca yemeğin yanında tükettiğimiz şalgam turşu salata ayran inanın hiç yabana atılmayacak kadar faydalı ve her öğünde tüketilmesi gereken gıdalardır. Yıllarca bunları da bize tü kaka dediler ama artık öyle değil. Baharatlar da aynı şekilde.

Sağlıklı mutlu huzurlu günler dileğiyle...

tarihinde Cem Dilmen tarafından düzenlendi
  • Beğen 13
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Bu arada kimse menemen dememiş, evde kışlık konserve çakılı :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
3 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Ben bayılırım mermicekli bulgur pilavına ve akşam ne yiyelim sorusuna da genelde bu cevabı veririm.

Ayran ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sn Dr civanım, tandır öncesi Ocakbaşı yerine sonrası tavsiye ediliyor. Ne diyorsunuz? 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
6 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Ayran ?

Ayran ya da yoğurt, salatası falan paket halinde.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Kacabilirsin ama saklanamazsin sayin Özyürek!

Önder Abi dikkat edersen neredeyse tüm erkek populasyonu aynı soruyla karşı karşıya ve genellikle cevaplar standart; '' ne olsa yeriz sen yap da'' . Kadınların da en nefret ettiği cevap bu sanırım. Ben bir ara liste yaptım 1 aylık yemek menüsü verdim. Baktım yine kafasına göre yapıyor, sonra sorduğunda listeye bak diyorum, sonra zaten liste de kayboldu, ama pek de sormadı [emoji4] 
Bu arada yeri gelmişken hekim olarak bir kaç şey söyliyeyim beslenme konusunda.
Sağlık açısından biz millet olarak ''Mükellef Sofra '' sevsek de aslında bu hiç de sağlıklı bir şey değil. Yani çorbası en az iki çeşit yemeği yoğurdu salatası üstüne tatlısı vs vs liste uzar gider aslında pek tavsiye edilen bişey değil. Bunun tabi bir sürü bilimsel izahı var, şimdi onlara girmek konuyu dağıtmak olur. 
Benim çocukluğumdan beri yaptığım bir şey var. Yemek benim için 3 öğünden ve öğünler de tek çeşit bir ana yemekten oluşuyor. He yani varsa önden belki az bir çorba sonra ana yemek ve salata yada yoğurt, ayran, hoşaf, şalgam vb bir yan gıda o kadar. Tatlı mesela yemekten ez az 2-3 saat sonra yerim. Yemek üstüne 1 bardak çay en fazla o kadar. 
Büyük Üstat İbni Sina'nın bir sözü var: ''Şifa hazımdadır. Sağlığı bozan en önemli şey taam taam üstüne yemektir'' der. Yani 3 ana ögünde beslenmek onlarda da çok fazla çeşitli yemek vs tüketmemek en güzeli. Hatta yapılabiliyorsa tam doymadan doyum noktasının hemen öncesinde bırakmak çok çok sağlıklı olacaktır. Özellikle de akşam öğününde.
Aslında yıllarca bize dayattıkları ve hekim olarak hastalarınıza tavsiye edin zorlayın dedikleri ara öğünler , az ama sık sık yemeler vs yavaş yavaş yerini üstadımızın dediği noktaya bırakmaya başladı. Artık diyabet hastalarına bile ara öğün vermeyen bir sürü klinik var. 
Ayrıca yemeğin yanında tükettiğimiz şalgam turşu salata ayran inanın hiç yabana atılmayacak kadar faydalı ve her öğünde tüketilmesi gereken gıdalardır. Yıllarca bunları da bize tü kaka dediler ama artık öyle değil. Baharatlar da aynı şekilde.
Sağlıklı mutlu huzurlu günler dileğiyle...

Gercekten de "sen bilirsin " ya da "farketmez" cevabindan nefret ediyorlar [emoji846]
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
(düzenlendi)

Bana bu soru geldiğinde ses tonuna çok dikkat ederim. Çünkü bu sorunun amacı bazen kararsızlık durumunda yardım talep etmek gibi olsa da bazen de "bugün hiç yemek yapasım yok" demenin başka şeklidir. Aman ha, tuzağa düşmeyin.

tarihinde Mahmut Yıldız tarafından düzenlendi
eksik kelime
  • Beğen 5
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bizde kararları ben veririm. Akşama taştan yumuşak ne yaparsan yap derim konu kapanır. Tabi ses tonum tamamen asabi olur bunu derk... 

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
47 dakika önce, Servet Aydın yazdı:
Makarna yokmuş bende onun ayarında bişeyler yiyeyim bari

f994be32a5e5f38c2b116b8b2010b110.jpg

Restine rest!
f04c8f8190f5c23680c5a950ee35647e.jpg

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
(düzenlendi)

Cem Bey'e katılıyorum. Pişireceğiniz yemeğin içine de 3 ten fazla malzeme de koymayın diyorlar uzmanlar.

Ben boğazına düşkün biri değilim günde tek öğün yediğim de oluyor. Eşim de bunu bildiği için akşam sofrayı donatıyor, çoğunun sadece tadına bakıp geçiyorum.

Eşim de yesene senin için yaptım diyor, bende eskilerden örnek verip mide bu çöplük değil diyorum :D

tarihinde Nihat Palolu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
8 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Bizde kararları ben veririm. Akşama taştan yumuşak ne yaparsan yap derim konu kapanır. Tabi ses tonum tamamen asabi olur bunu derk... 

Pişmiş makarnaya razı olmadan belli Abi, yoksa kimse sana çiğ makarna yediremez.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
2 saat önce, Önder Özcan yazdı:

Valla tebrik ederim, benim unutuuğum kısmı yazmışsın. Sofradan kalkıyoruz, "uff yarın ne pişirsem" :D

Bu sorun eve yemek pişiren kadın ya da erkek için büyük sorun. Daha sofadan kalkarken yarını dert ediyorlar.

Yazar burada kendini ele vermiş. Bence yengeme sormuş hanım bu akşam ne pişirsem diye. Cevap alamayınca buraya yazmış.

Neyse tavsiye vereyim. Kremalı tavuklu makarna hem kolay oluyor hem de televizyon karşısında elinde tabakla hızlı tükeniyor. ;)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
1 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Pişmiş makarnaya razı olmadan belli Abi, yoksa kimse sana çiğ makarna yediremez.

Kesinlikle. Yoksa ağzını geberdirin 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
11 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Son kelime sanırım başa gelen taştan sonra yarım kaldı :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Nacizane yemek alışkanlığınızı bilmiyorum ama bizim evde yemekler sade olur.

Bazı akşamlar sadece tarhana, sadece salata (ama içinde tavuk vs olmalı en azından, ilk başlarda aç kalıyorsunuz ama zamanla alışınca harika hissettiriyor)

Pilav makarna olmaz, Olursa bulgur olur. Kızlara köfte hergün yap her gün yerler. :)

Eskiden, pizza, lahmacun, çiğköfte, dürüm vs alırdık sık sık ama şu instagramdaki gıdadedektifi denen arkadaşı takip etmeye başladıktan sonra çiğköfteye bile glikoz şurubu koyduklarını filan keşfedince kestik ayağımızı.

Biz ne yesek diye düşünmüyoruz bile artık o kadar saldık yemek işini. Ama ben ara ara sebze alır dolaba koyarım hanım görünce birini yapar (patlıcan, kereviz (bak bu harika oluyor) karnıbahar, pırasa)

Kızları da zor oldu ama çikolatadan uzaklaştırmayı başardım, akşamları kefir alıyorum çikolata almışım gibi seviniyorlar :)

Karışık oldu sen işine yarayan kısımları alırsın Önder abi )))

36 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Bu aralar haftada bir mantar ve balık yemeye özen gösteriyoruz. Pirinç pilavı çok az pişer, genelde bulgur. Ben bayılırım mermicekli bulgur pilavına ve akşam ne yiyelim sorusuna da genelde bu cevabı veririm. 

mantara bayılıyoruz ailecek ama mideyi bozuyor bizim kaç kere yediysek dokundu. Balık pişirmek bizim evde yasak :( dışarda olanı da yiyemiyorum kullandıkları yağdan olsa gerek.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...