İçeriğe Yönlendir

Mercedes E270 Cdi, Otomobilim

Önder Özcan

Recommended Posts

Önder Özcan
10 gün olmuş, konuda hareket yok. Niye?

Hakkaten neden yok? Niye 10 gün bekledin  birşey yazmak için  [emoji3]

Mesela geçen cumartesi, Aliexpressten aldığımız yedek anahtarımız geldi. Salı günü de küçükçekmecede anahtarcıda kodlandı ve metal anahtarı çekildi.

Burdaki anahtarcı 500 liraya herşey dahil yaparım demişti, bizimki 100 anahtar+150 kodlama+50 demir anahtar olmak üzere 300 e hallettik. Anahtar çinden 15-16 günde elime geçti.

6b5bfbe96bc76e22a1a8d2505ee638af.jpg

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Bir saat önce, İnan Çınar yazdı:

2700 cc motor olunca öyle her zaman hareket olmuyor demek ki... Euro dizel kaç para haberin  var mı senin? 😂

Oysa trend fokuz  öyle miydi?  

Sis farı yoktu ama az yakar çok kaçar  bir araçtı. Hele C5  vardı  kendinden  AİR li...  Abi kıyma bu güzelliğe,:sandalye:satma dedim ama dinlemedi sattı.

Hareket, aksiyon, projeler var da insanları boğmaya gerek yok :) Euro dieselin fiyatı çok önemli değil:blush:   (az kullandığımdan :sandalye:)

Az yakan çok kaçan bir araç? Hiç sahip olmadım :)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Boğ bizi, Merso'ya boğ bizi, Yıldız'a boğ bizi.

• Beğen 6
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Sol kola altın künye bileklik ister bu araba. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
5 dakika önce, Sami Demirpaz yazdı:

Hımmm. Dayım canlanmaya başladı gözümde. Hafif yan oturuş. Merso, künye. Parmakta öpülecek yüzük lazım bir de. Yeğenler eli değil yüzüğü öpecek.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
6 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

Hımmm. Dayım canlanmaya başladı gözümde. Hafif yan oturuş. Merso, künye. Parmakta öpülecek yüzük lazım bir de. Yeğenler eli değil yüzüğü öpecek.

Budur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
45 dakika önce, Sami Demirpaz yazdı:

Sadece bilege kunye yetmez, bi tane de boyun icin zincir lazim, 14 ayar [emoji1787]
Altin maltin eskide kaldi onlar ya. Artik pek gormuyorum ben [emoji16]

38 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

Kamera mi koydunuz bizim tukkana, yuzuk var. Öpülük yuzuk.[emoji23]
5c16852f000d3bb9acfd373aeb83ae2d.jpg

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

ne o fakirler gibi cam açmış kol dışarıda ayıp ayıp ya;

aracımda ısıtmalı soğutmalı koltuk olacak ben cam açıp içeriyi serinleteceğim ne günlere kaldık kardeşim bu zenginler paraya kıyamadıkları için zengin oluyor demek ki. aç koltuk soğutmayı baktın soğuk oldu aç koltuk ısıtmayı hepsi hepsi bir tuşa basacaksın altı üstü. :) 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Hep olayın ters tarafından bakıyorsunuz. ne biliyorsunuz belki adam klimayı açtı camı da açtı ki İstanbul u serinletecek :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
59 dakika önce, Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

ne o fakirler gibi cam açmış kol dışarıda ayıp ayıp ya;

aracımda ısıtmalı soğutmalı koltuk olacak ben cam açıp içeriyi serinleteceğim ne günlere kaldık kardeşim bu zenginler paraya kıyamadıkları için zengin oluyor demek ki. aç koltuk soğutmayı baktın soğuk oldu aç koltuk ısıtmayı hepsi hepsi bir tuşa basacaksın altı üstü. :) 

Kolumu sarkıttığım doğrudur. Arabada 4 (Dört) bölgeli klima olduğundan, yazı tura atmak için çıkartmıştım, hangisinden serinlesem diye  :D

image.thumb.png.33260a25dc678dd2d4b6d156229b338d.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
1 saat önce, Önder Özcan yazdı:

Sadece bilege kunye yetmez, bi tane de boyun icin zincir lazim, 14 ayar emoji1787.png
Altin maltin eskide kaldi onlar ya. Artik pek gormuyorum ben emoji16.png

Kamera mi koydunuz bizim tukkana, yuzuk var. Öpülük yuzuk.emoji23.png
5c16852f000d3bb9acfd373aeb83ae2d.jpg

Eklemler kızarık, yumruk mu attın abi kimi yıktın?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
12 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Kolumu sarkıttığım doğrudur. Arabada 4 (Dört) bölgeli klima olduğundan, yazı tura atmak için çıkartmıştım, hangisinden serinlesem diye  :D

image.thumb.png.33260a25dc678dd2d4b6d156229b338d.png

o dört bölgeli klima patronlar için makam şoförleri için değil:hahahoho:

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
3 dakika önce, Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

o dört bölgeli klima patronlar için makam şoförleri için değil:hahahoho:

Ailemin makam şoförüyüm, o da doğrudur. Konforları için herşeyi yaparım :)

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
(düzenlendi)

Önder bey, Mercedes binmek maliyetlidir diye bir düşüncem var. Bakım ve kullanım maliyeti diğer markalara göre daha mı pahalıdır? Açıkcası bende çok istiyorum bir Mercedes alıp bineyim. Yakıtı çok önemsemiyorum. Sonuçta 2 katı yakacak hali yok. Fakat aldığım araçta sıkıntı çıktığında tamiri çok tutar diye korkmuyor değilim. Sahibi olduğunuz diğer markaları da göz önüne alarak bir aydınlatsanız bizi. Rutin sarf malzeme ve ekipmanları diğer firmalarınkine göre çok mu pahalıdır? LPG de sıkıntılı mıdır? Sınıfına göre, Kaç km ye kadar alınabilir( Kilişe cümledir "Km den çok bakımlı ve özenli kullanım önemlidir" denilebilir. Ama bir genellemede her için yapılabilir. Örneğin DCİ motorlu bir aracın 150-200 bin arası işlem görmesi yüksek ihtimaldir.)

tarihinde Bülent Tarakçı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Bülent Tarakçı yazdı:
Önder bey, Mercedes binmek maliyetlidir diye bir düşüncem var. Bakım ve kullanım maliyeti diğer markalara göre daha mı pahalıdır? Açıkcası bende çok istiyorum bir Mercedes alıp bineyim. Yakıtı çok önemsemiyorum. Sonuçta 2 katı yakacak hali yok. Fakat aldığım araçta sıkıntı çıktığında tamiri çok tutar diye korkmuyor değilim. Sahibi olduğunuz diğer markaları da göz önüne alarak bir aydınlatsanız bizi. Rutin sarf malzeme ve ekipmanları diğer firmalarınkine göre çok mu pahalıdır? LPG de sıkıntılı mıdır? Sınıfına göre, Kaç km ye kadar alınabilir( Kilişe cümledir "Km den çok bakımlı ve özenli kullanım önemlidir" denilebilir. Ama bir genellemede her için yapılabilir. Örneğin DCİ motorlu bir aracın 150-200 bin arası işlem görmesi yüksek ihtimaldir.)

Rutin bakim masraflari emsal hacimli motorlarla (1.6-1.6 / 2.0-2.0) bakim basina gozardi edilebilecek rakamlar. Henuz bunda sadece bir bakim yaptik, bir iki kucuk parca degisimi. Karsilastiracak bi durum olmadi simdilik. Ama mekanikte orjinal parcaya yonelirsek rakamlar tuzlu cikacaktir. Muadili parcalarla yapilacak tamiratlar diger markalardan cok farkli cikmaz diye dusunuyorum.
Foruma yeni katilan Alfa 159 un bakim+onarim listesine bakarsak genel durumun cok da farkli olmadigini goruruz [emoji846]
Bu liste, ben basinda durmadigim, sarf malzemelerini kendim almadigim icin boyle cikti. İnaniyorum ki basinda dursam 2500 bile olmazdi.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Bir saat önce, Gökhan Albayrak yazdı:

Eklemler kızarık, yumruk mu attın abi kimi yıktın?

Aslında bakınca öyle görünmüyor ama fotoğrafta öyle çıkmış. Soğuktan sanırım. Şiddet bize yakışmaz :)

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
1 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Şiddet bize yakışmaz :)

Parasını verir dövdürürüm diyorsun. "BABA" 'daki gibi kedi lazım o zaman. 😀

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Ya dövüp de dövdüğünü hatırlamıyorsa, gözü dönünce psikopatlaşıp dalıyorsa. Aman Allahım.:shok:

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
14 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Ya dövüp de dövdüğünü hatırlamıyorsa, gözü dönünce psikopatlaşıp dalıyorsa. Aman Allahım.:shok:

Tamam işte Mahmut abi, bağladık konuyu. Kediyi kucağına alıp sevecek artık bu saatten sonra. :D 

Geçmişe sünger çekelim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Önder Özcan yazdı:

Rutin bakim masraflari emsal hacimli motorlarla (1.6-1.6 / 2.0-2.0) bakim basina gozardi edilebilecek rakamlar. Henuz bunda sadece bir bakim yaptik, bir iki kucuk parca degisimi. Karsilastiracak bi durum olmadi simdilik. Ama mekanikte orjinal parcaya yonelirsek rakamlar tuzlu cikacaktir. Muadili parcalarla yapilacak tamiratlar diger markalardan cok farkli cikmaz diye dusunuyorum.
Foruma yeni katilan Alfa 159 un bakim+onarim listesine bakarsak genel durumun cok da farkli olmadigini goruruz emoji846.png
Bu liste, ben basinda durmadigim, sarf malzemelerini kendim almadigim icin boyle cikti. İnaniyorum ki basinda dursam 2500 bile olmazdi.

Zenginlik alameti bu bence :) yağın litresine 60₺ yazmışlar. Ve 7lt alıyor. Biz o paraya komple bakımı hallediyoruz abi :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Önder Özcan yazdı:
Foruma yeni katilan Alfa 159 un bakim+onarim listesine bakarsak genel durumun cok da farkli olmadigini goruruz [emoji846]

Taş gelmiş [emoji14] daha 159 konusunda yazacaklar var :)

Mercedesin kurcalanmamis olanı üzmez.

Mustafa Arıkan yazdı:
Zenginlik alameti bu bence [emoji4] yağın litresine 60₺ yazmışlar. Ve 7lt alıyor. Biz o paraya komple bakımı hallediyoruz abi [emoji4] 

Yağ işinde biraz koparmislar bı hoşgeldin olacak tabi işi çözene kadar.

Fiyat sormayan kitle gözüyle bakılinca bazı terslikler oluyor sanayi de.

Ama o da sanayinin nerde olduğuna göre değişiyor.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
13 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Zenginlik alameti bu bence :) yağın litresine 60₺ yazmışlar. Ve 7lt alıyor. Biz o paraya komple bakımı hallediyoruz abi :) 

Seninki "Halkın arabası" deel mi? :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
1 dakika önce, Gökhan Albayrak yazdı:

Seninki "Halkın arabası" deel mi? :D 

Sizinkilerde burjuva arabası oluyor heralde demi :) 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Mustafa Arıkan yazdı:

Evet yağa 60 tl yazmış ama faturayı o fiyattan ödemedim. Nette 40 lira bunun litresi dedim, fiyat ona göre düzeltildi :)

Mustafa Tüfekçi yazdı:

Taş gelmiş emoji14.png daha 159 konusunda yazacaklar var :)

Mercedesin kurcalanmamis olanı üzmez. Yağ işinde biraz koparmislar bı hoşgeldin olacak tabi işi çözene kadar.

Fiyat sormayan kitle gözüyle bakılinca bazı terslikler oluyor sanayi de.

Ama o da sanayinin nerde olduğuna göre değişiyor.

Ha ha, taş yok yahu. Bu fiyatlar normal demek istedim yani :D , sırf MB de değil, başka markalarda da görüyoruz bu fiyatları.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Önder Özcan

Geçen haftasonu,  @Köksal Yılmaz    kardeşimle ne zamandır planladığımız klima bakımı- ozonla temizleme ve birkaç detay temizlik-bakım işini daha halletmesi işi için sözleşip, cuma akşamından MB yi kendisine teslim ettim. Sağolsun cumartesi gününü bana ayırıp kendi arabasına emek verirmiş gibi uğraşmış. Konuştuğumuz ve konuşmayıp da kendi gerekli gördüğü bir kaç işlemi yapıp halletmiş. -Miş çünkü ben çalışıyordum orda yoktum 

İş çıkışı yanına gittiğimde gördük ki, aracın sökülenleri (klima iç difizörleri) toplanınca srs (airbag) ışığımız yanmaya başlamış. Tabi temizlik aşamasında ön koltuklar defalarca ileri geri kaydırıldığı için koltuk altındaki kablolardan şüphelendik, ama ne yapsak ışık sönmedi.
Köksalla ayrılıp rotayı Bostancı Sanayideki servisimize çevirdim. Araç makineye bağlandı fakat srs ışığı söndürülemedi. Cihaz arıza olarak yolcu airbag ateşleme tüpünü gösterdi. Ustaya araca bakım yapıldığını bazı kısımların söküldüğünü söyledim, tüpün fişi çıkmış olabilir dedi. C.tesi saat 17.00 civarı olduğundan hafta içi bırak bakalım dedi.

Bu bilgiyi Köksalla paylaştım, "abi akşam gel tekrar bakalım" dedi. Akşam 21.00 gibi buluşup önce yolcu koltuğunun soketlerini söküp temizledik, sonra orta konsoldaki klima panelini söküp bir anormallik var mı diye baktık, yoktu [emoji58]

460f9712b9879c7bee8867c4bae301c7.jpg

Biraz uğraştıktan sonra pes edip ayrıldık. Ertesi gün (pazar) MB servis klavuzu (diyelim) dökümanlarından bahsi geçen ateşleme tüpünün yerini buldum, yolcu airbağ 2 kademe olduğundan bir sağında bir solunda olmak üzere 2 adet. Sağındaki konum olarak torpidonun sağ tarafındaki klima difizörüne çok yakın ve o difüzör cumartesi sökülüp temizlenmişti ve Köksal onun nasıl söküldüğünü bana göstermişti. Ama biz onu akşam kontrol etmemiştik. Söktüm. Tüpün soketini gördüm. Söktüğüm difizörün elektrik kablosu tam soketin bağlandığı noktanın altından geçiyor.

8077b953e3996239f4bfafa138295d40.jpg

Difizörü söküp çıkarttığınız an kablosu soketi geri çekiyor.Soketi ittim yerine oturdu, kabloları da birbirinden ayırıp difizörü yerine taktım. Ama srs ışığım sönmedi tabi. İş çıkış saatimde servis kapandığı için bir hafta beklemek zorunda kaldım. İki gün önceki cumartesi srs ışığını nihayet serviste söndürdüm.

Hikaye daha uzun. Anlatıcam [emoji846]

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
  • Şaşkın 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...