İçeriğe Yönlendir

RaceChip

Alişan YILMAZ

Recommended Posts

Alişan YILMAZ

Merhabalar, ufak bir mondeo severler olarak facebook grubumuz var ve bu grupta bir kullanıcı Almanya'dan aldığı markası racechip olan bir parça satmakta, 140hp 2.0 manuel mondeoma yazılım düşünüyordum açıkcası ve bunu biraz araştırdığım zaman gayet verim bir parça olduğunu gördüm. Galiba obdII protokolüne bağlanıyor ve öyle kalıyor emin değilim. Asıl sormak istediğim soru ise tam olarak RaceChip nedir ? ve nasıl kullanılır? veya gerçekten yazılım yerine alınabilir mi ? Düşünceleriniz ve bilgileriniz benim için çok önemli, teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yakıt basınç hattına bağlanır. Fabrika ayarı ile kullanın mondeo canavara döner. Yazılıma göre artısı iptali kolay. Sök tak parça. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Alişan YILMAZ
1 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Yakıt basınç hattına bağlanır. Fabrika ayarı ile kullanın mondeo canavara döner. Yazılıma göre artısı iptali kolay. Sök tak parça. 

Teşekkür ederim yorumunuz için, peki hocam yakıt basınç hattında ne gibi bir değişiklik yapıyor? Yani pedal box gibi ise hiç bir anlamı olmayacak benim için

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Pedal box başka. Siz pedal az basın o çok gönderir. 

Railbox ise ecuya rail hattında basınç düşük der. Sistem basıncı ayarlanan alanda biraz daha yükseltir. Ecuyu kandırır. Üzerinde iki ayar var. Biri hangi devir diğeri hangi kaç volt fark olacağı.

https://youtu.be/uOR4li9bsGY

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Alişan YILMAZ
2 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Pedal box başka. Siz pedal az basın o çok gönderir. 

Railbox ise ecuya rail hattında basınç düşük der. Sistem basıncı ayarlanan alanda biraz daha yükseltir. Ecuyu kandırır. Üzerinde iki ayar var. Biri hangi devir diğeri hangi kaç volt fark olacağı.

https://youtu.be/uOR4li9bsGY

Evet pedal boxu biliyorum sadece merak ettiğim bunda da yakıtı mı fazla yollayacaktı ama yorumunuzdan yola çıkarak yakıt tasarrufu da sağlanabilir. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sağlamaz. Fazla yakıt olmadan güç alınması fiziki müdahale olmadığı sürece imkansız 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turhan Onat

Hali hazırda Kuga aracımda pedal box kullanıyorum.Mantığını ise ben gaza 1 birim hızda basarken cihaz 2 birim iletişim kurarak  daha seri kalkışa imkan veriyor. Araca herhangi bir güç, tork vs katkısı yok.

Race chip ise güç ve tork vaad ediyor.  ve fabrika ayarlarında kullandığımızda araca hiç zararın olmadığı yorumu var.

Servet hocam, Bu kapsamda  öneriyor musunuz bu cihazı kuga 1,5 awd  için. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Turhan bey, benzinli aşırı besleme olanlar hakkında hiçbir fikrim yok. Dizelde sorunsuz çalışıyor. Ancak psa grubu Lr2 land rover araçta sağlıklı çalışmadı vaktinde. Bende racechip Bağcılar merkeze gidip kutuyu iade ettim ve aynı bedel ile yazılım yaptırdım aracıma. O şekilde sattım aracı.

Sizin aracın motoru racechip sitesinde görülüyor mu? 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alişan YILMAZ
Şimdi, Servet Aydın yazdı:

Turhan bey, benzinli aşırı besleme olanlar hakkında hiçbir fikrim yok. Dizelde sorunsuz çalışıyor. Ancak psa grubu Lr2 land rover araçta sağlıklı çalışmadı vaktinde. Bende racechip Bağcılar merkeze gidip kutuyu iade ettim ve aynı bedel ile yazılım yaptırdım aracıma. O şekilde sattım aracı.

1 saat önce, Turhan Onat yazdı:

Hali hazırda Kuga aracımda pedal box kullanıyorum.Mantığını ise ben gaza 1 birim hızda basarken cihaz 2 birim iletişim kurarak  daha seri kalkışa imkan veriyor. Araca herhangi bir güç, tork vs katkısı yok.

Race chip ise güç ve tork vaad ediyor.  ve fabrika ayarlarında kullandığımızda araca hiç zararın olmadığı yorumu var.

Servet hocam, Bu kapsamda  öneriyor musunuz bu cihazı kuga 1,5 awd  için. 

Biraz incelemelerimde kimisinde işe yaramış, kimisinde işe yaramamış. Galiba yazılım daha mantıklı geliyor bana :) 

Yorum bağlantısı
Alişan YILMAZ
2 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

200.k olmuş hoşaf araçta işe yaramaz ki bilakis bir yerleri dahi kırabilir 

Biraz daha inceleme yapmam gerekecek muhtemelen

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

2010 yılında 1.3 Dizel Astra J için race-chip'i kullandım. Araç performans yönünden canavara dönüştü. Bir önceki aracım 2009 Astra J Benzinli 140 Hp idi o aracı aratmadı bana. Satana kadar 3 yıl race chip takılı olarak kullandım. Ancak yakıt tüketimi yönünden çok artısı olduğunu söyleyemem. Gaza az basarsanız belki ama- ben tasarruf odaklı kullanmadım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

68 beygirlik fiesta için kullandım 16janta rağmen iyi toparlamıştı ancak yakıt yönünde ne artı ne eksi faydasını görmedim. Duman atmaya başlamıştı ancak bunun tek sebebini aparat görmemek lazım. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

hala kullanıyorum, sorun yok, ayarı abartmadıktan sonra sorunsuz, abartırsan yazılımda canına okur zaten,  bu arada ne olursa olsun, arabayı kullanmayı bilmiyorsan box-yazılım farketmez, canına okumak kolaydır motorun :)

bu arada 198 bine geldim, yakıt sıfırkenkiyle aynı, emisyon değerleri aynı, baskı balata fren diskleri ve balatalar aynı, yani fabrika çıkışta takılanlar var üstünde, daha sayayımmı :D:p

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Zaten Ali hocam gerekli açıklamaları yapmış. Ben kullanırken sollama ihtiyacım olduğunda ve rampa tırmanırken ayağımın altında güç hazır olsun mantığı ile almıştım. Bende aracı satarken 198binde sattım bunun 30bin kmsi racechiplidir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Race chip in sırrını veriyorum. 

Güç: 0

devir: 7

bu ayarda yazılımsız araca uygulanır. 

Eğer araç yazılımlı ise 

güç: D

devir: 7 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Karakoca

profesyonel işi bilen bir mapperin yaptığı yazılım daha güzel sonuçlar verir race chipe göre :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
2 saat önce, Serkan Karakoca yazdı:

profesyonel işi bilen bir mapperin yaptığı yazılım daha güzel sonuçlar verir race chipe göre :) 

düşük devirde kalkış, yani kalkışta ve hızlanmada iyi (benim istediğim) race chip, yazılım daha yüksek devirlerde güç isteniyorsa iyi,  amaaa hem düşük hem yüksek devirde güç alınacaksa Race Chip + işi bilen mapper  ikisi aynı anda olacak (buarada motor ömründen yeme net ve kesindir buda göze alınacak, ne kadar yüklenirsen o kadar yersin motoru, tasarrufta olmaz ya aynı yakar yada daha fazla, basmana bağlı)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turhan Onat
19 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Evet gözüküyor. Baz versiyon 29 Hp güç, 48 Nm tork vaad ediyor. 169 euro fiyat verilmiş. Tabi bu para ile yazılım da yaptırabilinir .

Bu ara araç 50000 km de. Yeni bakım  oldu ama bujileri değiştirmedim.

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

bence yazılımında race chip neyse işte onunda motora verdigi zarar aynı. en azından tüpün araca zarar verdigini bile bile kullanıyorsak yazılımlarında kullanılmasında sakınca yok bana göre.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
4 saat önce, Okay Kaygusuz yazdı:

bence yazılımında race chip neyse işte onunda motora verdigi zarar aynı. en azından tüpün araca zarar verdigini bile bile kullanıyorsak yazılımlarında kullanılmasında sakınca yok bana göre.

ikiside zarar verir evet, ne kadar yüklenirsen o kadar çok, düşük ayarda zararı görene dek arabadan bıkarsın ama, tabii net km veremem, en baba yazılımcıda vermez, tüm parçaların dayanım sınırlarını bilmek lazım ki bunu sadece üreticinin kendisi biliyor ve söylemiyorlar...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...