İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Otomatik Klima Sıcaklık Değiştirici Ayar Kolu Tamiri

Doğa Torpil

Recommended Posts

Doğa Torpil
(düzenlendi)

Herkese Merhaba,

Aracımda daha önce tamir etmeye çalıştığım ve tam olarak düzeltemediğim bir sorun için nasıl çözüm üretebildim sizlerle paylaşacağım.

Öncelikle 2009 Fiesta Titanium aracımdaki otomatik klimada hem yönlendirme hem de sıcaklık çalışmıyordu.

Yönlendirmeyi forumda diğer konuda bulabileceğiniz, kırılmış olan plastik yönlendirme kolunu değiştirerek çözmüştüm.

Sıra geldi sıcaklık sorununa,

Öncelikle mekanizmayı anlayabilmeniz adına aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi sıcaklık flaplarını açıp kapatan bir kol (beyaz) ve bu kolu hareket ettiren ve motora bağlanan başka bir kol (gri) mevcut. Bütün bu mekanizmanın olduğu yer yolcu tarafında ayak konulan yerin hemen sol tarafı, torpidonun menteşelerinin bitişiğinde bulunuyor.

Önemli Not: Bu adımda parçanın orijinalini veyahut çıkmasını alıp bütün bu uğraştan kurtulabileceğinizi düşünebilirsiniz ki ben de öyle düşünmüştüm fakat bu parça yok arkadaşlar. Hakikaten Türkiye'de bulunmuyor. İzmirdeki tanıdığım parçacılara gittim, anlattığım zaman klima yönlendirme kolundan vermeye kalktılar, söküp gösterdiğimde ise hiçbiri bu parçayı bulamadı. Ardından çıkmacılara gittim. Yine tanıdığım çıkmacıların hiçbirinde bu parçayı bulamadım. Elim mahkum onarmaya çalıştım. Hadi başlayalım.

zjD0rg.jpg

Bu kolların senkronize çalışmasını incelediğimde motora bağlanan plastik kolun ortasındaki çıkıntı kısmın kırıldığını farkettim ve yerine kornişe çakılan plastik çiviyi keserek geçici bir çözüm buldum.(daha önce forumda paylaşmıştım.) Yalnız bu çıkıntının girdiği kısım da malesef kırılmış. Buraya da sun-fix ile müdahale ederek içini doldurdum. Kırık kısım onarılmış oldu.

P1Vl6b.jpg

Bu ikili kol çalışırken motor zaman zaman bu gri kolu en uç seviyeye çıkarıp gitmesi gereken noktadan 0,5cm daha ileri götürdüğü için iki plastik parçanın bağlantısını yitirdiğini gördüm. (Özellikle en sıcak seçili iken)

Bu nedenle flapları kontrol eden beyaz kol en aşağıya düşüyor ve soğuk kademede takılı kalıyordu. (Sıcak üflerken çat diye bir sesin ardından sibirya soğuğunun içeri girmesi paha biçilemez doğrusu :D )

Ben de bu beyaz kolu 0,5cm daha uzatırsam kesin çözümü bulmuş olacaktım. (Ford malzemeden çalmış resmen :) )

Uzun lafın kısası aşağıdaki gibi bir çözüm ile "uzun ömürlü" olarak bir çözüm elde edebilirsiniz.

Öncelikle bu beyaz olan parçayı yerinden çekerek çıkardım. (elektrik bandını önemsemeyin başka bir çözüm denemesiydi olmadı :) )

r5DO8z.jpg

Daha sonra bu beyaz parçaya sağlam olması açısından küçük vidalar ekledim.

QLnVYr.jpg

Bu vidalara tutunacak şekilde sun fix uygulamasını yaptım.

XMgPqO.jpg

ADb15Q.jpg

0RZEmV.jpg

Yalnız biraz bol sürmüşüm mekanizma böyle çalışmadı :D  Törpüledim vesselam. Not: Kaldırım taşı bu iş için çok iyi, zamandan kazandırdı. Kaldırıma sürterek çabucak istediğim şekilde getirdim ve fazlalıklardan kurtuldum.

JZGQnE.jpg

Daha sonra yerine takarak denemelere başladım.

Ovlo73.jpg

zjD0rg.jpg

y6D0LM.jpg

Sonunda baktım ki çalışıyor motoru da üzerine taktım ama sevincimden fotoğraf çekmemişim. :( 

Bu şekilde sıcaklık ayarlayan mekanizmayı da el emeği göz nuru ile düzeltebilirsiniz.

tarihinde Doğa Torpil tarafından düzenlendi
imla hatası
  • Beğen 6
  • Teşekkür 4
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mustafa Yanar
(düzenlendi)

2010 ve 2011 titanyumlarda da aynı mı sistem. 

Harika bir bilgi, elektirikçi hayatta uğraşmaz, uğraşsa da dünya para ister. 

tarihinde Mustafa Yanar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Ali Memisoglu
(düzenlendi)
Serkan Toker yazdı:

https://www.hizliresim.com/n14w0vh

bizimki pimli olan resimde eklediğim şekilde

benzerinden bulduk , taktık, pimli kısmını kırıyor ve gene bozuluyor

IMG_2.jpg

tarihinde Ali Memisoglu tarafından düzenlendi
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ali Memisoglu

aynısını aldık, taktık , sıcak hava üfledi ama fazla sürmeden gene bozuldu, açtık baktık pimli kısmı gene kırmış

çözemedik bir türlü bu sorunu

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ali Memisoglu yazdı:

aynısını aldık, taktık , sıcak hava üfledi ama fazla sürmeden gene bozuldu, açtık baktık pimli kısmı gene kırmış

çözemedik bir türlü bu sorunu

Döndürdüğü mekanizma gereğinden fazla zor dönüyor olabilir mi? Belki o tarafa yönelmek lazımdır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Ali Memisoglu yazdı:

https://www.hizliresim.com/n14w0vh

bizimki pimli olan resimde eklediğim şekilde

benzerinden bulduk , taktık, pimli kısmını kırıyor ve gene bozuluyor

IMG_2.jpg

Takarken ayarı bozuluyor ters tarafa takarsanız yine kırar onun için takarken doğru konumda olmasına dikkat edin aracın kontağını açın motorun hareketini takip edin ondan sonra takın yoksa sürekli aynı problemi yaşarsınız. Hava üfleme kanallarını test edin yani hangi hava üfleme kanalından geliyorsa hava ona göre yönünü ayarlayın sorun olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Memisoglu
Ü.Emre Kartal yazdı:

Döndürdüğü mekanizma gereğinden fazla zor dönüyor olabilir mi? Belki o tarafa yönelmek lazımdır

Mustafa Yanar yazdı:

Takarken ayarı bozuluyor ters tarafa takarsanız yine kırar onun için takarken doğru konumda olmasına dikkat edin aracın kontağını açın motorun hareketini takip edin ondan sonra takın yoksa sürekli aynı problemi yaşarsınız. Hava üfleme kanallarını test edin yani hangi hava üfleme kanalından geliyorsa hava ona göre yönünü ayarlayın sorun olmaz.

ustaya bunları söyleyecem, kaldı ki bunları benim söylemem de garip ama iş başa düşüyor

sorunumuz sağ tarafta yani yolcu kısmında

fiesta-kalorifer-motor-kumanda-yonlendir

şu beyaz kafes eksik olabilir mi 

https://www.ciceksepeti.com/fiesta-kalorifer-motor-kumanda-yonlendirme-kolu-ve-kafesi-2008-2016-kcm19895948

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Beyaz kafes eksikse mutlaka onu da alın o da satılıyor gözle kontrol edebilirsiniz eğilip bakabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Memisoglu
Mustafa Yanar yazdı:

Beyaz kafes eksikse mutlaka onu da alın o da satılıyor gözle kontrol edebilirsiniz eğilip bakabilirsiniz.

Mustafa Yanar yazdı:

yolcu kısmındaki motorda yok hocam, bu eksikse bundan olabilir mi 360 derece dönme

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Ben tamir edeli 2 yıl falan oldu, yani bakmam lazım ne tarafta var ne tarafta yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Memisoglu
(düzenlendi)
Mustafa Yanar yazdı:

Ben tamir edeli 2 yıl falan oldu, yani bakmam lazım ne tarafta var ne tarafta yok.

bir yedek parçacıdan şase no ile parçanın durumuna baktırdım

şu şekilde

fiesta kalorifer motor koruma.jpg

sanki yok gibi ama siz müsait zamanda bakabilirseniz sevinirim

şoför kısmında var , yolcu kısmında var mı yok mu şablona göre yok gibi

tarihinde Ali Memisoglu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ecevit İbrahim Kayacı

Arkadaşlar selamlar aranıza yeni katıldın bendeki problem; araç sıcaktayken kendi kendine torpidonum ordan tık diye ses geliyor sonra araç soğuk ufurmeye başlıyor, kapatıyorum kaloriferi tekrar tık diye bir ses geliyor sıcaga geciyor. Yönlendirme motorunu degistirdim sorun yine çözülmedi ne yapmam lazım sinir oldum uzunca vakittir bunla uğraşıyorum 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ecevit İbrahim Kayacı yazdı:

Arkadaşlar selamlar aranıza yeni katıldın bendeki problem; araç sıcaktayken kendi kendine torpidonum ordan tık diye ses geliyor sonra araç soğuk ufurmeye başlıyor, kapatıyorum kaloriferi tekrar tık diye bir ses geliyor sıcaga geciyor. Yönlendirme motorunu degistirdim sorun yine çözülmedi ne yapmam lazım sinir oldum uzunca vakittir bunla uğraşıyorum 

Araç manuel klima mı otomatik mi :)

sıcak soğuk ayarını yapan kısımda sorun var yönlendirme kısımında değil sorun. İçeride fan rezistansı var o bozuk olabilir

Yorum bağlantısı
Ecevit İbrahim Kayacı
Ü.Emre Kartal yazdı:

Araç manuel klima mı otomatik mi :)

sıcak soğuk ayarını yapan kısımda sorun var yönlendirme kısımında değil sorun. İçeride fan rezistansı var o bozuk olabilir

Otomatik klima yönlendirme derken, sıcağa soğuğa yönlendirme motorunu degistirdim, yüze ayağa cama yön değiştiren motoru degil. Arkadaş yukarda resimlerle anlatmış işte benim de o motor bozuktu değişti ama.su an kendi kendine geçis yapıyor kimi usta panel olabilir dedi kimi kalibrasyon yaptır dedi kimiside parça orjinal kendisinin olmadigi icjn yapıyor dedi🤷

Yorum bağlantısı
Ali Memisoglu
Ali Memisoglu yazdı:

servise gitsem yaklaşık maliyet ne olur acaba

56 bin TL maliyet çıkardı  :D

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Otomatik klima yönlendirme derken, sıcağa soğuğa yönlendirme motorunu degistirdim, yüze ayağa cama yön değiştiren motoru degil. Arkadaş yukarda resimlerle anlatmış işte benim de o motor bozuktu değişti ama.su an kendi kendine geçis yapıyor kimi usta panel olabilir dedi kimi kalibrasyon yaptır dedi kimiside parça orjinal kendisinin olmadigi icjn yapıyor dedi🤷

Bir bilgisayara bağlayıp forscan veya ids ile bakmak lazım. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Forumun her yerine aynı şeyleri yazmışsınız. 
Sildim 

Bunu yapmayın lütfen 

Sorununuzla ilgili olarak bir konuda ilerleyin. 

Yorum bağlantısı
Ecevit İbrahim Kayacı
Mehmet Ozyurek yazdı:

Forumun her yerine aynı şeyleri yazmışsınız. 
Sildim 

Bunu yapmayın lütfen 

Sorununuzla ilgili olarak bir konuda ilerleyin. 

Bir arkadaşa ulaşmaya çalıştım birisi yeni başlık aç diye tavsiye de bulundu o yüzden yazdım.. heryerine yazmadım iki yere yazdım birinde de başlık actım

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ali Memisoglu

Konu sahibi arkadaşın çözüm önerisini birebir uygulamadım ama işin esprisini öğrendim, bir kol var ve o kol yukarıda ise sıcak üflüyor; aşağıda ise klimaya geçiyor yani soğuğa. Bu aşağı yukarı yönlendirmeyi yapan motora bağlı bir kol daha var pimli, o sıkıntı oluşturuyor, ben şahsen manuel olarak yapmaya karar verdim, çok basit bir şekilde-hiçbir yeri çıkarmadan etmeden o  kolu elimde oynatıp-sabitleyip istediğim konuma alıyorum.

İsteyen olursa yardımcı olabilirim 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ecevit İbrahim Kayacı
Ali Memisoglu yazdı:

Konu sahibi arkadaşın çözüm önerisini birebir uygulamadım ama işin esprisini öğrendim, bir kol var ve o kol yukarıda ise sıcak üflüyor; aşağıda ise klimaya geçiyor yani soğuğa. Bu aşağı yukarı yönlendirmeyi yapan motora bağlı bir kol daha var pimli, o sıkıntı oluşturuyor, ben şahsen manuel olarak yapmaya karar verdim, çok basit bir şekilde-hiçbir yeri çıkarmadan etmeden o  kolu elimde oynatıp-sabitleyip istediğim konuma alıyorum.

İsteyen olursa yardımcı olabilirim 

Kardeşim merhaba, evet bu bir çözüm, lakin ben sorunu kökünden çözmek istiyorum tam 4 ustaya gösterdim 3 kez motor değişti ama sorun çözülmüyor. Artık bende takıntı oldu... Kendi kendine soğuk ya da sıcağa geçiyor. Özellikle.soğukta kalıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Memisoglu

Kardeşim merhaba, evet bu bir çözüm, lakin ben sorunu kökünden çözmek istiyorum tam 4 ustaya gösterdim 3 kez motor değişti ama sorun çözülmüyor. Artık bende takıntı oldu... Kendi kendine soğuk ya da sıcağa geçiyor. Özellikle.soğukta kalıyor

kökünden çözüm ana konudaki ilk mesaj hocam sanırım, ben uygulamadım henüz, benim sorunum kolun birinde pim var, motor o pimi kırıyor, şimdi o pim yerine metal bir şey koydum ama henüz takmadım o yüzden ne sonuç verecek bilmiyorum

havalar ısındı o yüzden ben manuel olarak soğuğa / klimaya yönlendirdim kolu 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...