İçeriğe Yönlendir

Samsung Bulaşık Makinesi HE Hatası

Macit Aliyev

Recommended Posts

Erhan Doruk
(düzenlendi)
Mustafa Arıkan yazdı:

Aynı arızayı bizim makine de verdi. Siz nasıl çözdünüz sorunu?

İnternette samsung çamaşır ve bulaşık makinalarının HE hatası çok yaygın. Isıtıcı rezistans veya rölesi arızalı çıkıyormuş. Rezistans kolayca sökülebilen orta alt tarafta, röle ise sağ yandaymış. Bence rezistansı sökün , ölçüm cihazı ile kopuk varmı bakın. Kopuksa aynısını tamirciden alıp takabilirsiniz. Rezistans sağlamsa röle alıp takınız. 

Sorunum çıkış noktası ise genelde makina yeterli suyla beslenemediği için oluyormuş. Filtresini ve su basıncını kontrol ediniz . 

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Kontrol ettim şimdi rezistans (ısıtıcı) sağlam.

Hemen yanında bir tane basınç müşürü var. Isıtıcıya kumanda ediyor. Onu da kontrol ettim o da sağlam. 

Biz evde yokken makine çalışıyordu, acaba su filan mı kesildi? Deneme yapmadan hemen söktüm ben :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Mustafa Arıkan yazdı:

Kontrol ettim şimdi rezistans (ısıtıcı) sağlam.

Hemen yanında bir tane basınç müşürü var. Isıtıcıya kumanda ediyor. Onu da kontrol ettim o da sağlam. 

Biz evde yokken makine çalışıyordu, acaba su filan mı kesildi? Deneme yapmadan hemen söktüm ben :) 

Evde arçelik bulaşık makinası var. Geçen arız yaptı, bende dağıttım. Sonra arızalımparça bulamayınca temizleyip topladım. Geç saat oldu Düğmesine bastım enerjiyi görünce kapattım yattım. Sabah servis çağırdım, makinada sıkıntısız çalıştı, iki pervane değiştirdi 100 lira alıp gitmişti. 

HE arızası ile ilgisi yok ama makinanın tabanında su kaçağı kontrolü için bi köpük gibi şamandıra var. Yukarı takılı kalırsa makina çalışmıyor  . Orada ıslaklık veya pislik varsa temizle belki çalışır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Erhan Doruk yazdı:

Evde arçelik bulaşık makinası var. Geçen arız yaptı, bende dağıttım. Sonra arızalımparça bulamayınca temizleyip topladım. Geç saat oldu Düğmesine bastım enerjiyi görünce kapattım yattım. Sabah servis çağırdım, makinada sıkıntısız çalıştı, iki pervane değiştirdi 100 lira alıp gitmişti. 

HE arızası ile ilgisi yok ama makinanın tabanında su kaçağı kontrolü için bi köpük gibi şamandıra var. Yukarı takılı kalırsa makina çalışmıyor  . Orada ıslaklık veya pislik varsa temizle belki çalışır. 

Mekanik kısmı topladım ama programı başlatıyorum. 20-25dk sonra makine donuyor öyle kalıyor. Geri sayan sayaç da ilerlemiyor. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Sorunu buldum;

Motora yol veren hemen yanındaki kondansatörde sorun var. 

Durduğunda tekrar kalkamıyor, elle manuel yol verirsem çalışmasında sorun yok. Düşük maliyetle halledeceğim sanırım. 

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Kondansatörü değiştirince düzeldi makine çok şükür.
Üzerinden çıkan 3uF 450V idi. Elimde 4,5uF 450V varmış. Taktım sorun yok şimdilik.

53de2b537ff9782eba72b7e3c0aa3286.jpg

(Soldaki yeni taktığım, sağdaki orijinali)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Evinde kondansatoru olmayanlar naaapsin 😁 biz genelde Mukavvaa, makas yapistirici yardimiyla biseyler yapabiliyoruz 😂😂

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Serin
Kondansatörü değiştirince düzeldi makine çok şükür.
Üzerinden çıkan 3uF 450V idi. Elimde 4,5uF 450V varmış. Taktım sorun yok şimdilik.

53de2b537ff9782eba72b7e3c0aa3286.jpg

(Soldaki yeni taktığım, sağdaki orijinali)
Orijinal tipinde ve değerinde bir tane yedekte tutun. Beyaz eşya parçacısı veya bobinaj malzemesi satan yerlerde olur. Mümkünse briscol vs gisi ucuz çin malı olmasın.
Taktığınız tip olarak buzdolabı kompresör kondansatörüne benziyor. Bul.mak. motorları kond değerine hassastır. Yardımcı sargılar hep devrede olduğu için kond sürekli yüktedir. Yard.Sargılar kavrulabilir.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Arıkan

Beyaz eşya tamircilerinde 3uF kondansatör bulamadım. Netten 3uF 450V olanını aldım, Italya üretimi imiş. 

Gelişme olursa yazarım. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kondansatörün bozuk olduğunu nasıl anladın.. 

Motora enerji geliyor ama motor yol alamıyor. Arkadan mili hafifçe çevirince sorunsuz çalışıyor. Motor kalkış yapamıyor yani abi. 

Yıkamayı başlatıp 5-10dk beklememe rağmen içerisinde hiç su yoktu. Çok geçmeden de zaten program duruyor makine bekliyordu. Kontrol ettiğimde de motor gereğinden fazla ısınmıştı. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mehmet Ozyurek yazdı:

İlk harekette enerjiyi veren bu kondansatör mü ?

Yol verme için. İlk kalkış anında devrede olur, ya motor içinde merkez kaç ile çalışan sviç ile devreden çıkar ya da ptc ile. Bazı motorlarda ise devrede kalır dönüşe daimi destek olur. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Mehmet Ozyurek yazdı:

İlk harekette enerjiyi veren bu kondansatör mü ?

Bir fazlı motorlarda tek faz ile döner manyetik alan oluşturulamadığı için ana sargıya 90 derece açı ile yerleştirilmiş bir yardımcı sargı vardır abi. Yardımcı sargıya da seri bir kondansatör bağlanır. Bu kondansatör yardımcı sargı ile ana sargı arasında 90 derece faz farkı oluşturur. Böylece motora enerji verildiğinde ilk hareketi yapması sağlanır. 

Bazı motorlarda daimi olarak devrede bazılarında ise Servet abinin dediği gibi devreden çıkarılır.

Benim makinede kullanılan daimi kondansatör imiş. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...