İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - 1.5 TDCI 60.000 Bakım Hakkında

Emre Çoban1

Recommended Posts

Emre Çoban1

Merhabalar,

3 gün önce 14' model 1.5 TDCi Fiesta aldık. İlk aracımız. Araç 64.000 km'de. Aldığımız kişi aracın en son 56.000 km'de bakımını yaptırdığını söyledi. Bugün aracın motorunu kontrol ederken motor yağının çokta iyi durumda olmadığını gördüm. Aracın bakımını yaptırmak için yetkili servise telefon açtım ve 60.000 bakımının 1,050.00 TL olduğunu söyledi.

Kısa zaman içerisinde 60.000 bakımını yaptıran birisi var mı? Fiyat normal mi? Motor konusunda çok bir bilgim yok, çok fazla da km yapan birisi değilim bu yüzden tecrübeli kişilerden yardım bekliyorum. Ford'un sitesinde 60.000 bakımı ana bakım olarak geçiyor ve şöyle bir liste çıkartmışlar; alttaki liste dışında aracın sizce değişmesi/bakılması gereken şeyleri var mı?

Teşekkür ederim, iyi günler dilerim.

Standart bakım + Ana bakım + Ek bakım. Liste halinde ise kontrol edilecek/değişecek parçalar da şöyle;

44f563806221.png

17e6216d6697.png

627abae46877.png

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Değişmediyse eğer triger seti için de vakit gelmiş.

Euro 5 için 4 yıl ya da 135bin km değişim periyodu

Yorum bağlantısı
Emre Çoban1

Merhaba Murat Bey. 

Triger setinin değiştiğini düşünmüyorum. Çok masraflı bir şey midir?

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç
2 dakika önce, Emre Çoban1 yazdı:

Merhaba Murat Bey. 

Triger setinin değiştiğini düşünmüyorum. Çok masraflı bir şey midir?

Parça fiyatı linkte

Yetkili serviste bakımla birlikte 2500 civarı fiyat çıkarırlar sanırım.

http://www.otosefakoy.com.tr/triger-seti-fiesta-15-16-dizel-euro-5

60bin/ 4. bakım

Yağ filtresi, yağ, hava filtresi, mazot filtresi şeklinde.

Değişmediyse fren hidroliğide kesinlikle değişmeli. (değişim periyodu 2 yıl)

Yorum bağlantısı
Emre Çoban1
7 dakika önce, Murat Atagenç yazdı:

Parça fiyatı linkte

Yetkili serviste bakımla birlikte 2500 civarı fiyat çıkarırlar sanırım.

http://www.otosefakoy.com.tr/triger-seti-fiesta-15-16-dizel-euro-5

60bin/ 4. bakım

Yağ filtresi, yağ, hava filtresi, mazot filtresi şeklinde.

Değişmediyse fren hidroliğide kesinlikle değişmeli. (değişim periyodu 2 yıl)

Onun da değişmediğini düşünürsek bakım ücreti 3,000.00 TL’ye kadar çıkabilir öyleyse :) 

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Bu yüzden aracı alırken kaza-değişen durumu kadar bakımlarının yapılmış olmasınada dikkat etmek lazım, gerekirse ona göre pazarlık yapmak.

Yine de servisten sorgulatın belki yapılanlar vardır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Arkadaşımin  2015 1.5 tdci fiestasina filtre ve yağı  internetten aldık.

224  tl tüm filtreler 

123 tl motor yağı 

50 tl işçilik 

400 tl civarı toplam maliyet.

Yorum bağlantısı
Emre Çoban1
31 dakika önce, Murat Atagenç yazdı:

Bu yüzden aracı alırken kaza-değişen durumu kadar bakımlarının yapılmış olmasınada dikkat etmek lazım, gerekirse ona göre pazarlık yapmak.

Yine de servisten sorgulatın belki yapılanlar vardır.

Çok haklısınız evet. İlk aracımız olduğu için pek bir bilgi sahibi değildik. Sadece ekspertiz yaptırdık, satıcının da dediğin farklı bir durum çıkmadı. Yaklaşık 10.000 km öncesinde tüm filtreler ve motor yağı değişmiş. Kısa zamanda götürmek en iyisi.

İlginiz için teşekkür ederim Murat Bey. 

18 dakika önce, İnan Çınar yazdı:

Arkadaşımin  2015 1.5 tdci fiestasina filtre ve yağı  internetten aldık.

224  tl tüm filtreler 

123 tl motor yağı 

50 tl işçilik 

400 tl civarı toplam maliyet.

İnan Bey merhaba, özel servisi aradığımda 550 TL ücret söylediler. Eğer olmazsa ben de sizin arkadaşınız gibi parçaları internetten sipariş veririm. Eğer bir sakıncası yoksa nereden aldığınızı öğrenebilir miyim?

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Tabiiki... Yalnız firma ismi reklama girmemesi açısından özel mesaj olarak gönderiyorum, mesaj kutunuzu kontrol edin lütfen.

Yorum bağlantısı
Kaan Karakaya

Forum üzerinde epey rastladım, sanırım özel servisler genelde orijinal parçalar kullanmıyor. Mutlaka parçaları internetten alıp sadece işçilik parası ile bakımı yaptırabilirsiniz. Geçen sene yetkili serviste kendi parçalarımla bakım yaptırmıştım bu sene yine kendi parçalarımla özel bir serviste bakım yaptırdım. Yetkili serviste parçalara bir dünya para vermeye gerek yok. Neredeyse yarı fiyatına internetten alabiliyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Emre bey aracınız hayırlı olsun 5-30 dpf li yag , 100-185 arası yag tutar mazot filtresi iyi marka pürflex     122 tl  alabılırsıniz tuttarbıldıklerıne satıyorlar o bıraz pahalı 100-160 arası , filtron marka hava fıltresi 30 tl yag filtresi  40 tl  ,birde polen alın karbonlu filtre dısarıda bir ustaya 50 lira işcilk verdınmı degısırler totalde 400 tl toplama kalıtelı malzeme kullanarak degısım yapılabılıyor yalnız sızden rıcam aracı servıse göturun  benım aracın gerı cagırması varmı dıye sorun saseden kontrol ettırın eskı sahıbı yaptrımadıysa ucretsız kızdırma bujı rolesı degısım yapacaklar onu yaptırın yag degısımını dısarda yaptrın tamam yazılım guncellemesı yok zaten aracın sonra bısmıllah deyıp keyfını cıkarın aracın 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Çoban1
38 dakika önce, Kaan Karakaya yazdı:

Forum üzerinde epey rastladım, sanırım özel servisler genelde orijinal parçalar kullanmıyor. Mutlaka parçaları internetten alıp sadece işçilik parası ile bakımı yaptırabilirsiniz. Geçen sene yetkili serviste kendi parçalarımla bakım yaptırmıştım bu sene yine kendi parçalarımla özel bir serviste bakım yaptırdım. Yetkili serviste parçalara bir dünya para vermeye gerek yok. Neredeyse yarı fiyatına internetten alabiliyorsunuz.

Kaan Bey merhaba. Yetkili serviste internetten aldığımız orijinal ürünleri kullanabiliyor muyuz? İnanın bakım hakkında okudukça farklı bilgiler çıkıyor ve farklı söylemler mevcut. En iyisi arayıp yetkili servisten bilgi almak olacak. Şu dönemde kafamız rahat olsun yeni, çok kullanılmamış, bize çok masraf çıkarmayan araç alalım dedik bütçeyi oldukça aştık :) Araç yeni olduğu için de bilinmeyen ellerde yanlış uygulamalar yapılmasını istemem. İlginiz için teşekkür ederim. 

8 dakika önce, Erkan Işık yazdı:

Emre bey aracınız hayırlı olsun 5-30 dpf li yag , 100-185 arası yag tutar mazot filtresi iyi marka pürflex     122 tl  alabılırsıniz tuttarbıldıklerıne satıyorlar o bıraz pahalı 100-160 arası , filtron marka hava fıltresi 30 tl yag filtresi  40 tl  ,birde polen alın karbonlu filtre dısarıda bir ustaya 50 lira işcilk verdınmı degısırler totalde 400 tl toplama kalıtelı malzeme kullanarak degısım yapılabılıyor yalnız sızden rıcam aracı servıse göturun  benım aracın gerı cagırması varmı dıye sorun saseden kontrol ettırın eskı sahıbı yaptrımadıysa ucretsız kızdırma bujı rolesı degısım yapacaklar onu yaptırın yag degısımını dısarda yaptrın tamam yazılım guncellemesı yok zaten aracın sonra bısmıllah deyıp keyfını cıkarın aracın 

Erkan Bey teşekkür ederim, daha iyileri sizlerin olsun inşallah. Ben de internette bulabildiğim fiyatları yazayım size. (Parçaların hepsi orijinal Ford Otosan üretimi, farklı sitelerde üç aşağı beş yukarı olabilir.)

- Yağ filtresi: 35

- Hava filtresi: 65

- Polen filtresi: 60

- Mazot filtresi: 167

+motor yağı

Tüm bu yazdığım parçalara + işçilik için 1.050 lira ücret istendi, bana da 60.000 ana bakımı olduğu için çok fazla gelmemişti. İyi ki burada konu açmışım :)

Bunun yanı sıra araçların geri çağrılması hakkında bilgi sahibi değildim onu söylediğiniz çok iyi oldu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kaan Karakaya
(düzenlendi)
2 saat önce, Emre Çoban1 yazdı:

Kaan Bey merhaba. Yetkili serviste internetten aldığımız orijinal ürünleri kullanabiliyor muyuz? İnanın bakım hakkında okudukça farklı bilgiler çıkıyor ve farklı söylemler mevcut. En iyisi arayıp yetkili servisten bilgi almak olacak. Şu dönemde kafamız rahat olsun yeni, çok kullanılmamış, bize çok masraf çıkarmayan araç alalım dedik bütçeyi oldukça aştık :) Araç yeni olduğu için de bilinmeyen ellerde yanlış uygulamalar yapılmasını istemem. İlginiz için teşekkür ederim. 

Servisten birinin referansı ile garantisi devam ederken yaptırmıştım. Garantisi biten bir araç için sorun olacağını sanmıyorum. Sonuçta dışarıdan daha fazla işçilik ücreti alacaklar. Yine de servisi arayıp sormanızda fayda var.

Son bakımı özel serviste 70 tl işçilik ücreti ile yaptırdım. Aralık 2018'de tüm filtreler ve yağ da 400 tl tutmuştu.

tarihinde Kaan Karakaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Çoban1
42 dakika önce, Yusuf Berke yazdı:

Geri çağırma kontrolünü Ford eTIS üzerinden yapabilirsiniz.

Merhaba,

Yusuf Bey aracın şase numarasını arattığım zaman sadece "Acil Kampanya" adlı bir pencere çıktı. Farklı bir yere mi giriş yapmamız gerekmekte?

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Benim size yazdıgım markalar vw ve renaultdun orjınal ekpman olarak servısde kullandıgı urunler 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
11 saat önce, Çağrı Öztekin yazdı:

Hep diyorum hep diyeceğim. 

Genellemeniz yanlış Çağrı Bey.. 

Yetkili servisler diyerek başlayan bir cümle ile ithamda bulunmak yanlış.. 

Bu sebeple mesajınızı gizliyorum.. 

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
(düzenlendi)
On 24.03.2019 at 01:07, Emre Çoban1 yazdı:

Merhaba,

Yusuf Bey aracın şase numarasını arattığım zaman sadece "Acil Kampanya" adlı bir pencere çıktı. Farklı bir yere mi giriş yapmamız gerekmekte?

İsterseniz şase numaranızı ÖM'den yollayın. Ben kendi hesabımdan bakabilirim. Veya eTIS'te üyelik açmanız gerekli. Detaylı göstermiyor üyelik olmadan.

tarihinde Yusuf Berke tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Çağatay Kılınç
Yusuf Berke yazdı:

İsterseniz şase numaranızı ÖM'den yollayın. Ben kendi hesabımdan bakabilirim. Veya eTIS'te üyelik açmanız gerekli. Detaylı göstermiyor üyelik olmadan.

Yusuf bey etis için üyelik nasıl olacak dün denedim bir türlü olmadı nedense şahıslar da üye olabiliyor mu acaba ?

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
Çağatay Kılınç yazdı:

Yusuf bey etis için üyelik nasıl olacak dün denedim bir türlü olmadı nedense şahıslar da üye olabiliyor mu acaba ?

Ben şirket olarak üye olmuştum baya zaman önce. Paket satın almadan da üyelik olur ama tüzel kişi olarak üyelik istiyor galiba. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben şahıs olarak üye idim.
Yakın zaman önce firma bilgisi istedi. Haliyle yapamadım ve artık giremiyorum
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...