İçeriğe Yönlendir

Çok Yakanlar Kulübü

Alpay Sumer

Recommended Posts

Metin Akbal
Acaba buhar kazanı mı taktırsam, kömür de bedava iken [emoji23]
Belediyenin dagittigi verimli yanma saglamiyor lakin [emoji16]
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Multivan şehir içi egr iptali öncesi 13 lt. Şuan 11 litre. Uzun yolda egr öncesi 9 lt şuan basarak 7.5 lt. 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Ebrar Tüfek yazdı:

Multivan şehir içi egr iptali öncesi 13 lt. Şuan 11 litre. Uzun yolda egr öncesi 9 lt şuan basarak 7.5 lt. 

öyle bir rakam oynama ihtimali varmı egr farkı ebrar

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Köksal Yılmaz yazdı:

Bi arkadaşa bakmaya geldim buraya ait değilim :)

Burdayım burdayım merak etme :)

Benzinli 1,6 Fokuzla 19 ları gören ben, 2,7 dizel mb ile aynı performansı gösteriyorum. Şehiriçi kısa mesafe+trafik 15-16 lt oluyor.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Metin Akbal yazdı:

Hasan Hasan Hasan bravo Hasan devam et Hasan. Hasan durdurulamiyor Hasan Hasan Hasan emoji23.png

Hatırladım bu filmi, ha ha :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Erkan Işık yazdı:

öyle bir rakam oynama ihtimali varmı egr farkı ebrar

Benim egr tıkalıydı, sarsıntı yapıyordu, şehir içi 13 litre. Hatta sakin kullanırsam 11 den 10 litreye indiririm. Elimde fotoğraflar mevcut iptal öncesi, sonrası.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Ebrar Tüfek yazdı:

Benim egr tıkalıydı, sarsıntı yapıyordu, şehir içi 13 litre. Hatta sakin kullanırsam 11 den 10 litreye indiririm. Elimde fotoğraflar mevcut iptal öncesi, sonrası.

egr iptalmi açıkmı ebrar  su anda 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Erkan Işık yazdı:

egr iptalmi açıkmı ebrar  su anda 

Körledik abi. 

Tıkalı egr yakıtı çok arttırıyormuş, dolmamış egryi iptal edince bu kadar fark olmaz heralde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Furkan Avcı

Şimdi az mı yakıyor çok mu yakıyor siz karar verin, malum benim araç garajda yatıyor olunca İzmir'e gidiş geliş için araç kiraladım, dizel otomatik passat reverze etmiştim ama araç ofise geri dönmemiş olunca BMW 3.18i (1.500 cc,  3 silindir, turbo, 136 BG) otomatik verdiler, 2018 model 52.000 km de idi. Kış lastikleri takılıydı araçta. 4 kişi, bagajda 4 tane laptop :) 

Yol bilgisayarının ortalama hızı 87 km/s, gösterdiği tüketim ise 7.3 lt/100km, yolda genelde 110-130 km/s arası gidildi.

Eskişehir - Kütahya - Gediz - Salihli - Bornova/İzmir - Salihli - Gediz - Kütahya - Eskişehir gidiş dönüş toplam 850 km yola (arada 15-20 km şehir içi) karşılık tam 67 litre benzin harcadık. 

Yani 7.88 litre/100km yani 7.1 TL/lt den benzin aldığımızı düşünürsek 56 kr/km.

Aynı yol aynı kilometre ve kullanım tarzında S ile 9.8 lt/100km benzin tüketmiştim ;)

Ama mercedesin kullandığı 7G-Tronic şanzıman BMW deki 8 ileri ZF şanzımanın yanında gerçekten ilkel kalmış, harika bir şanzıman BMW nin kullandığı, gerçekten takdir ettim.

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Sizde ilk 3 viteste sert geçişi hissettiniz mi ZF de :) Yakmış mı bilmem de ben benim araçta dediğiniz hızlarda 6.5 civarı. Lastik ve motor farkı mı bilemiyorum ancak 3 silindir motoru Mini'deki uyumunu Bmw 1 3 serisinde yakalayamadı Bmw satış elemanları da bunu söylüyor.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Sinan Akgöl yazdı:

Sizde ilk 3 viteste sert geçişi hissettiniz mi ZF de :) Yakmış mı bilmem de ben benim araçta dediğiniz hızlarda 6.5 civarı. Lastik ve motor farkı mı bilemiyorum ancak 3 silindir motoru Mini'deki uyumunu Bmw 1 3 serisinde yakalayamadı Bmw satış elemanları da bunu söylüyor.

Hocam sadece 1 den 2 ye geçişte sert değilde devir düşüşü çok, ama bir gram aracın ivmelenmesinde his yok, sanki NeedForSpeed de vites değişiyordum :D

evet 120 ile giderken 5.5 -6.5 arası gösteriyordu yol bilgisayarı. Ama fiili yaktığı bu pompa ölçümü. S ile nasıl gittiysem bununla da aynı gittim. Öyle nasılsa kiralık araba, arabanın canını alayım mantığı yok bende, kendi arabamı kullandığım gibi kullanırım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Furkan Avcı yazdı:

Hocam sadece 1 den 2 ye geçişte sert değilde devir düşüşü çok, ama bir gram aracın ivmelenmesinde his yok, sanki NeedForSpeed de vites değişiyordum :D

evet 120 ile giderken 5.5 -6.5 arası gösteriyordu yol bilgisayarı. Ama fiili yaktığı bu pompa ölçümü. S ile nasıl gittiysem bununla da aynı gittim. Öyle nasılsa kiralık araba, arabanın canını alayım mantığı yok bende, kendi arabamı kullandığım gibi kullanırım :)

Siz doğrusunu yapıyorsunuz zaten keşke herkes sizin gibi düşüncede olsa. Neden ilk 3 diye sordum şöyle bir parmak ucu gibi basılınca 30km/s hızda 3. vites. İşte o devir düşüşü bazen kemikleşiyor o an ayağınızı gazdan vs çekince sizin deneyiminizi merak etmiştim sizde fark etmişsiniz onu. Şanzıman çok güzel, yakıtın birazda yüksek çıkması D konumunda iken örnek 110 130km kick down ile çıkınca araç 7 de kalabiliyor manuele alıp 8e atınca devir direk 2100rpm :D 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yol bilgisayarının ortalama hızı 87 km/s, gösterdiği tüketim ise 7.3 lt/100km, yolda genelde 110-130 km/s arası gidildi.
Eskişehir - Kütahya - Gediz - Salihli - Bornova/İzmir - Salihli - Gediz - Kütahya - Eskişehir gidiş dönüş toplam 850 km yola (arada 15-20 km şehir içi) karşılık tam 67 litre benzin harcadık.

Aynı şartlarda C5 ile 4,2 falan yakardım muhtemelen.
100 ortalama ile 4,6 yakıyorum.

Ben az yakanlara takılayım. :)

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Mehmet Ozyurek yazdı:

Aynı şartlarda C5 ile 4,2 falan yakardım muhtemelen.
100 ortalama ile 4,6 yakıyorum.

Ben az yakanlara takılayım. :)

Hayır sen niye bu başlığı açıyorsun ki emmi? :D biz mutluyuz yaktığımızla, öyle 4.2 litre falan ....benim arabada webasto olsaydı herhalde o o kadar yakardı :D  :D 

Sinan Akgöl yazdı:

Siz doğrusunu yapıyorsunuz zaten keşke herkes sizin gibi düşüncede olsa. Neden ilk 3 diye sordum şöyle bir parmak ucu gibi basılınca 30km/s hızda 3. vites. İşte o devir düşüşü bazen kemikleşiyor o an ayağınızı gazdan vs çekince sizin deneyiminizi merak etmiştim sizde fark etmişsiniz onu. Şanzıman çok güzel, yakıtın birazda yüksek çıkması D konumunda iken örnek 110 130km kick down ile çıkınca araç 7 de kalabiliyor manuele alıp 8e atınca devir direk 2100rpm :D 

sadece 1 kere kick-down denedim 0-80 e kadar oda, onun haricinde 3.500 deviri geçmedim sanırım.

110 ile giderken 1.800 devir mi gördüm diye hatırlıyorum, emin olamadım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Furkan Avcı yazdı:

110 ile giderken 1.800 devir mi gördüm diye hatırlıyorum, emin olamadım.

Doğru hatırlıyorsunuz 90-110km/s motor devri 1800rpm 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
R.Bahadır Irmak
Sizde ilk 3 viteste sert geçişi hissettiniz mi ZF de [emoji4] Yakmış mı bilmem de ben benim araçta dediğiniz hızlarda 6.5 civarı. Lastik ve motor farkı mı bilemiyorum ancak 3 silindir motoru Mini'deki uyumunu Bmw 1 3 serisinde yakalayamadı Bmw satış elemanları da bunu söylüyor.

Sinan Hocam, bu da f30 3.20ied’nin 110-120 km civarı Uzunyol tüketim verisi.

64ca9966b60f128127151e03b61b7231.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
R.Bahadır Irmak yazdı:

F10da düz yolda tuttursam da genel olarak sizden 1lt fazlası vardır pompada F10'un.  Çok iyi veri Bahadır bey,  comfort moddan başka modda sürüş yapıyor musunuz? Bir de Cruise kullanımınız ? 

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
R.Bahadır Irmak yazdı:

Şimdi şunu hatırlatmakta fayda var, Eskişehir'den İzmir'e gidiş geliş otoban gibi düz değil, rakım meselesi var, gidişte inerken yaptığı tasarruftan çok daha fazlasını aynı rampayı çıkarken harcıyorsunuz ;)

Bir de 5.4 ise sizi diğer gruba uğurlayalım :D :D 

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Ve1sRj.jpg

Yol bilgisayarı 7.6, ortalama hız 25. Kulübe girebilirim sanırım :)

Yorum bağlantısı
R.Bahadır Irmak
F10da düz yolda tuttursam da genel olarak sizden 1lt fazlası vardır pompada F10'un.  Çok iyi veri Bahadır bey,  comfort moddan başka modda sürüş yapıyor musunuz? Bir de Cruise kullanımınız ? 

Şehiriçi, uzun yol hep comfortta kullanıyorum, cruise yok. Genel olarak 120-130 km’li hızlarda 6 litreler civarında oluyor uzun yol tüketimi. 100-120 arası biraz daha düşüyor. Furkan Bey’in dediği gibi yol durumu iniş çıkış etken tabiki.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
R.Bahadır Irmak yazdı:

Şehiriçi, uzun yol hep comfortta kullanıyorum, cruise yok. Genel olarak 120-130 km’li hızlarda 6 litreler civarında oluyor uzun yol tüketimi. 100-120 arası biraz daha düşüyor. Furkan Bey’in dediği gibi yol durumu iniş çıkış etken tabiki.

Bir de uzun yolda cruise ve ile manuel mod denemenizi tavsiye ederim. Özellikle 110 sonrası manuele alıp kendiniz 8. vitese alın cruise ile.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
  • 4 ay sonra...
Selim Bilgin

Bu akşam saat 6'da Cevizlibağ-Çapa-Cevizlibağ. 8km. 40 dk. 17lt/100km.

Fotoğraf çekemedim.

O trafikte araba eziyet çekiyor gibi oluyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Selim Bilgin yazdı:

Bu akşam saat 6'da Cevizlibağ-Çapa-Cevizlibağ. 8km. 40 dk. 17lt/100km.

Fotoğraf çekemedim.

O trafikte araba eziyet çekiyor gibi oluyor.

Konuyu özlemişim. ben artık başlıktayım maalesef 😁

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Engin Deniz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Konuyu özlemişim. ben artık başlıktayım maalesef 😁

Oo benim de bu başlığa abone olmam lazım artık 😁

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...