İçeriğe Yönlendir

C-Max I - Dizel CVT Haraket Etmeme Sorunu

Murat Kocaoğlu

Recommended Posts

Murat Kocaoğlu

Merhabalar 2006 C max dizel  cvt şanzıman aracım sabahları yada motor soğukken çalıştırıyorum. 2 dakika gibi  yerinden kıpırdamıyor sonra çok ağır hareket ediyor. Boşta iken gaza basınca devir yükseliyor ama vitesi d ye alsam r ye alsam devir de yükselmiyor. 2 yada 3 dakika sonra kendini toparlıyor. Bir sorun  yaşamıyorum. Böyle bir durum karşısında tavsiyelerde bulunabilecek arkadaşlar varmı teşekkürler. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Vitesi D'ye alıp gaz veriyorsunuz ama gaz yemiyor, doğru mu ?

Yorum bağlantısı
Murat Kocaoğlu

Evet vites boşta devir yükseliyor ama d ye ve r ye taktığım zaman gaza bassamda devir yükselmiyor araç ilk 2 dakika kadar kıpırdamıyor sonra çok ağır hareket ediyor sonra toparlıyor bir daha yapmıyor. 

Yorum bağlantısı
Murat Kocaoğlu
4 dakika önce, Dogan Arsiray yazdı:

Su eksiliyormu?

Yarım litre kadar su ekledim yalnız ne kadar zaman da eksildi bilemiyorum. Su ekledikten sonra 600 km yaptım detaylı ölçmedim. Gözle görülür bir eksilme yok şimdilik. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ne zaman oldu bu sorun nasıl başladı ne kadar zamandır var.. 

Yani herhangi bir şey sonra mı başladı.. 

Sorunla ilgili çözüm arama amaçlı bir şey yapıldı mı ?

Yorum bağlantısı
Murat Kocaoğlu
1 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Ne zaman oldu bu sorun nasıl başladı ne kadar zamandır var.. 

Yani herhangi bir şey sonra mı başladı.. 

Sorunla ilgili çözüm arama amaçlı bir şey yapıldı mı ?

2 yıl önce bir akrabama ziyarete gittiğimde araç ful dolu biraz rampaydı orada dikkatimi çekti o kadar gaza basmama rağmen araç kağnı gibi kalktı yerinden. Ondan sonra araca rutin sıkıntılar nedeni ile işlemler yapıldı ama bunun için bir tamirciye yada servise götürmedim.şöyle bir durum oldu aracım vites geçişlerinde silkeleme yapıyordu servis garantiden şanzıman değişimi yaptı bu olaydan sonra benim dikkatimi çekti sadece şundan emin değilim ağustos sıcağında da yapıyormu yoksa havaların soğuk olduğu zamanlarda mı yapıyor bunu tam tespit edemedim.. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
39 dakika önce, Murat Kocaoğlu yazdı:

Yarım litre kadar su ekledim yalnız ne kadar zaman da eksildi bilemiyorum. Su ekledikten sonra 600 km yaptım detaylı ölçmedim. Gözle görülür bir eksilme yok şimdilik. 

Eksilme vardır ama farkında değilsinizdir. Eğer bu çekiş problemi sadece soğuk motorda oluyorsa ve kısacık bir sürede mesela 1 dk gibi bir sürede geçiyorsa su kaçağını iyi takip etmek lazım.

Yorum bağlantısı
Murat Kocaoğlu
5 dakika önce, Dogan Arsiray yazdı:

Eksilme vardır ama farkında değilsinizdir. Eğer bu çekiş problemi sadece soğuk motorda oluyorsa ve kısacık bir sürede mesela 1 dk gibi bir sürede geçiyorsa su kaçağını iyi takip etmek lazım.

Dikkat edeceğim dediğiniz gibi ise sorun olarak ne olduğunu düşünüyor sunuz. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
44 dakika önce, Murat Kocaoğlu yazdı:

2 yıl önce bir akrabama ziyarete gittiğimde araç ful dolu biraz rampaydı orada dikkatimi çekti o kadar gaza basmama rağmen araç kağnı gibi kalktı yerinden. Ondan sonra araca rutin sıkıntılar nedeni ile işlemler yapıldı ama bunun için bir tamirciye yada servise götürmedim.şöyle bir durum oldu aracım vites geçişlerinde silkeleme yapıyordu servis garantiden şanzıman değişimi yaptı bu olaydan sonra benim dikkatimi çekti sadece şundan emin değilim ağustos sıcağında da yapıyormu yoksa havaların soğuk olduğu zamanlarda mı yapıyor bunu tam tespit edemedim.. 

İlk önce subaplarınıza baktırlamlısınız.. 

Genel bir performans düşüklüğü de varsa subaplarınızda yanık olabilir.. 

Tarif ettiğiniz sorun subap sorununa çok benziyor.. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
28 dakika önce, Murat Kocaoğlu yazdı:

Dikkat edeceğim dediğiniz gibi ise sorun olarak ne olduğunu düşünüyor sunuz. 

şanzıman sorunlu değilse, soğukta bir sebepten ötürü orada olmaması gereken soğtuma suyunun buharı silindirler içinde yoğunlaşıyor olabilir. o tahliye olana kadar bu şekilde bir türlü çekiş üretemez. ihtimal mi evet. düşük ihtimalmi o da evet.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
11 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Hiç birinde çözüm yok.. 

İlk çözüle konu bu olur inşallah :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Kocaoğlu
12 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

İlk önce subaplarınıza baktırlamlısınız.. 

Genel bir performans düşüklüğü de varsa subaplarınızda yanık olabilir.. 

Tarif ettiğiniz sorun subap sorununa çok benziyor.. 

Kızdırma bujileri değişirken kırıldı bu yüzden silindir kapağı açıldı. Süpaplarda sıkıntı olsa usta söylerdi diye düşünüyorum. Genel bir performans da Hafif bir kayıp var bununda TURBOdan kaynaklandığı nı söylüyor istanbul da Beylikdüzü aktif Oto. Servisin ustası. 

Yorum bağlantısı
Murat Kocaoğlu
4 dakika önce, Dogan Arsiray yazdı:

şanzıman sorunlu değilse, soğukta bir sebepten ötürü orada olmaması gereken soğtuma suyunun buharı silindirler içinde yoğunlaşıyor olabilir. o tahliye olana kadar bu şekilde bir türlü çekiş üretemez. ihtimal mi evet. düşük ihtimalmi o da evet.

Şöyle bir durum oluştu 15 gün önce İstanbula akraba ziyaritene gittim yolda 4 çocuk ve 2 yetişkin yani araç dolu araba ne kadar bassam da gitmiyor bağırıyor ama gitmiyordu kafama takıldı İnternet te araştırma yaptım Beylikdüzü aktif Oto ya gittim durumu anlattım kontroller yapıldı kızdırma bujileri nin bir tanesinin kablosunun takılı olmadığını o bujininde çalışmadığını söylediler. Değişimi yaptı yapan kişi büyük bir ihtimalle acemi idi toplamış arabayı hazır dedi bir marşa bastık motordan bir çatırdama ustası geldi araç gidemez dedi silindir kapağı açılacak dedi. Aracı bıraktım 1 hafta sonra almaya gittim 2400 TL kucakladılar beni. Diyeceğim silindir içine su kaçırma durumu olsa o zaman açıldığında bu belli olurdu diye düşünüyorum. 

1 dakika önce, Murat Kocaoğlu yazdı:

Şöyle bir durum oluştu 15 gün önce İstanbula akraba ziyaritene gittim yolda 4 çocuk ve 2 yetişkin yani araç dolu araba ne kadar bassam da gitmiyor bağırıyor ama gitmiyordu kafama takıldı İnternet te araştırma yaptım Beylikdüzü aktif Oto ya gittim durumu anlattım kontroller yapıldı kızdırma bujileri nin bir tanesinin kablosunun takılı olmadığını o bujininde çalışmadığını söylediler. Değişimi yaptı yapan kişi büyük bir ihtimalle acemi idi toplamış arabayı hazır dedi bir marşa bastık motordan bir çatırdama ustası geldi araç gidemez dedi silindir kapağı açılacak dedi. Aracı bıraktım 1 hafta sonra almaya gittim 2400 TL kucakladılar beni. Diyeceğim silindir içine su kaçırma durumu olsa o zaman açıldığında bu belli olurdu diye düşünüyorum. 

Isıtma bujisini kırmış silindirin içine düşürmüş çalıştırınca pistonun kafasını bozmuş 1 tane çıkmacıdan piston alındı. Takıldı. 

Yorum bağlantısı
Murat Kocaoğlu
15 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Hiç birinde çözüm yok.. 

İlk çözüle konu bu olur inşallah :)

Bende okudum çözüm bulunamamış yada çözüm paylaşılmamış.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

su kaçırma durumu çok uzun sürede, bir gecede mesela gerçekleşiyorsa, bunu nasıl görecekler ki? üst kapağı söküp contayı değiştirdilerse zaten suyu boşaltmış olacaklardı. içeri olacak bir su olamazdı. sadece valf kapağını açtılarsa bir şey görmezler.

Yorum bağlantısı
Kemal Faruk Aksoy

Merhaba;

Öncelikle geçmiş olsun. Malesef CVT şanzımanlar sıkıntılı. Yakınınzda yetlkili servis var ise müracaat ediniz. Bildiğim kadarıyla aracın garantisi olmasa bile Ford bu şanzımanlara özel garanti veriyor. Yetkili servise başvuru yapmanızda fayda var.

Yorum bağlantısı
Murat Kocaoğlu
2 saat önce, Kemal Faruk Aksoy yazdı:

Merhaba;

Öncelikle geçmiş olsun. Malesef CVT şanzımanlar sıkıntılı. Yakınınzda yetlkili servis var ise müracaat ediniz. Bildiğim kadarıyla aracın garantisi olmasa bile Ford bu şanzımanlara özel garanti veriyor. Yetkili servise başvuru yapmanızda fayda var.

4 ay kadar önce servis danışmanı tarafından Yetkili servislerin artık bu şanzımanları garanti kapsamına almadığını öğrendim. Farklı bir durum var ise gene araştıracağım. Teşekkürler düşünceniz için. 

Yorum bağlantısı
Murat Kocaoğlu
11 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

türbin yağı doldurmuyor bence

Ustam bunun tespitini nasıl yapabiliriz. Ben Bandırma da yaşıyorum. Ama şöyle bir durum var araç ısındığı zaman yapmıyor gün içinde sıkıntı yok uzun süreli park etme sonucu yapıyor. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
15 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

türbin yağı doldurmuyor bence

Devir yükselmiyor araba gaz yemiyor diyor.. 

Türbin sorunlu olsa bunu yapar mı.. Debriyaj kaçırıyor gibi davranması gerekmezmiydi. 

İlginç olan bu sorun geçmişte sadece CVT fordlarda görülmüş Yani türbin mantıklı ama aklıma uymadı.. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
5 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Devir yükselmiyor araba gaz yemiyor diyor.. 

frenliyordur..

9 saat önce, Murat Kocaoğlu yazdı:

Ustam bunun tespitini nasıl yapabiliriz. Ben Bandırma da yaşıyorum. Ama şöyle bir durum var araç ısındığı zaman yapmıyor gün içinde sıkıntı yok uzun süreli park etme sonucu yapıyor. 

onun dıştan anlaşılma şekli yok maalesef . parça sökülüyor türbinciye yollanıyor.

Yorum bağlantısı
Murat Kocaoğlu
54 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

frenliyordur..

onun dıştan anlaşılma şekli yok maalesef . parça sökülüyor türbinciye yollanıyor.

Teşekkürler. 

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Cihangir Akarsu

sorun çözüldü mü acaba? benzer sorun benim aracımda da mevcut.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...