İçeriğe Yönlendir

Petrol Ürünleri Zammına Karşı Aldığınız Tedbirler

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz
5 dakika önce, Gökhan Albayrak yazdı:

10 tl olmasını bekliyorum. Alican 'ı satıp V10 yada 12 alacağım. Ciddiyim. Benzinin 10 tl olduğunu gördükten sonra zaten çok fazla yaşayacağımızı sanmıyorum. Bari gözüm açık gitmesin. Yüksek silindirin tadını çıkarayım ölmeden.

Eşime araba alacağım, o zaman az yakan birşey bakarım. Şimdilik sıralı 6 'dan devam. 

Hocam M serileri düşündüğünüz kadar çok yakmıyor. 6,9 lite ile İstanbul bodrum yapan e39 m5 var. 

Burda sebebini anlıycağınız güzel bir video var. M3 otobanda yüksek hızda gayet güzel yakıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Ali abi belki bana kızacaksın ama samimiyetine binaen fikrimi söylüyorum. Burdan yapılabilecek tasarrufun kimseye faydası olmayacağını düşünüyorum. Hep kassam edeceğim tasarruf 100 tl eder çektiğim eziyete değmez. 

Peki bir şey yapmayıp sineye mi çekelim? Hayır, iddiam o değil. Toplumsal bilinci geliştirmeliyiz. Aydınlık geleceğe ulaşabilmek için, çocuklarımızı bu minvalde yetiştirmeliyiz. Yoksa sen hypermil yapıp kenara koyduğun 100 lira, bir dahaki zamma uçar gider. Ne yapacağız hypermilin hypermilini yapacak halimiz yok 😀 En azından toplumsal baskı ile ilk etapta belediyelerin toplu taşıma şartlarını iyileştirip, daha az özel araç kullanıp daha az karbon salınımını sağlama yönünde adımlar atabiliriz. Kusur ettiysem affola. Saygılar.  

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Valla ben zam geldikçe "ulan ben kastıkça benzin zamlanıyor, bari gönlümce basayım da sefam olsun" diyerek gaza basıyorum. :D 

Karşılayamayacak duruma geçersem multijet'e yatay geçiş yaparım. :) 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Son zamlardan sonra 15000 kmde benzine göre olan lpg tasarrufum 2316 liraya çıkmış. 

Lpg deposu doldurmak 100 lira barajını aşmış. 

50 liraya benzinde 117 km , lpg de 184 km yol kat edebiliyorum

15000 km maliyeti benzinde 6390 tl , lpg de 4074 tl. 

Tatile giderken 2 depo fullesem desem 391 lirayı cepden çıkarmam gerekiyor. 

MVjdjM.png

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
7 dakika önce, Ahmet Gül yazdı:

Ali abi belki bana kızacaksın ama samimiyetine binaen fikrimi söylüyorum. Burdan yapılabilecek tasarrufun kimseye faydası olmayacağını düşünüyorum. Hep kassam edeceğim tasarruf 100 tl eder çektiğim eziyete değmez. 

Peki bir şey yapmayıp sineye mi çekelim? Hayır, iddiam o değil. Toplumsal bilinci geliştirmeliyiz. Aydınlık geleceğe ulaşabilmek için, çocuklarımızı bu minvalde yetiştirmeliyiz. Yoksa sen hypermil yapıp kenara koyduğun 100 lira, bir dahaki zamma uçar gider. Ne yapacağız hypermilin hypermilini yapacak halimiz yok 😀 En azından toplumsal baskı ile ilk etapta belediyelerin toplu taşıma şartlarını iyileştirip, daha az özel araç kullanıp daha az karbon salınımını sağlama yönünde adımlar atabiliriz. Kusur ettiysem affola. Saygılar.  

Ben kendime hypermil yapacam diyorum. bu benim için bir hobi. Yani sizde yapın demiyorum. Yolar yeni açılan metro ile rahatladı. Trafik nispeten azaldı. Zamlarda trafiği azaltıyor. Azalan trafikte hızı sabit tutmak daha kolay olduğundan , tüketimlerde düşüyor. Ama düşen tüketim artan maliyetleri ucu ucuna amorti ediyor. 

Bu gün Tuzlaya İett ile gitmenin bana maliyeti 3 kişilik aile için 15 lirayı buluyor. 30 km yolu 1 saaten uzun sürede alıyoruz. Çoçukla 2 otobus ve 5 km yürüyüş yapmak çok zor. Esenyalı rampalarını tırmanmak ise çok daha sıkıntı. Arabayla gitmek hem zaman hemde maliyetten tassaruf oluyor.  Araba mecbur. İett metro ile beşiktaşa gitmek istedik. Aklım sıra kızımızı sınayacaktık. Ağla ağla çoçuk tükendi. Tövbe ettik. Üstelik  metro kullandık. 

Şimdilik yaptığım şeyi yapmaya devam etmekten başka şansım yok. 

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Arabaya mecbur bineceğiz, asıl sorun bize binenler. (Cümlenin sonunda nokta var)!

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

seçme şansım olsa, evime yakın iş yerim olurdu. hava güzel odlukça da elektrik destekli bisiklet ile gider gelirdim. tasarrufun babası budur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bu arada merak edenler için, benim fabrika verisine göre şehir içi tüketim değerim %23 daha düşük. Yani ben 6,91 litre yakıyorum 100km yolda. Fabrika verisi ise 8,5 litre.  Hypermil yaparak tüketimi 1,6 litre aşaği çekiyorum. Bu da bana 6,1 liralık tasarruf sağlıyor :) 

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Benim dikkat çekmek istediğim bu değildi ama neyse 😀 Bireyselden ziyade toplumsal bir farkındalıkla bu işler çözülür demek istemiştim. Tabi söylemek kolay yapmak zor, onun da farkındayım. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Valla zam yapanlara oy vermiyorum ama. Çözüm olmuyor. Çoğunluk memnun ki.. zamlara devam.

Peki bunun dışında ne yapıyorum.. 

Konforu bıraktım. Lastik havalarını 3'er ps artırdım.. Yolda da hız sınırlarını geçmemeye çalışıyorum.. 

Kullanımdan vaz geçemiyorum.. 

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu
(düzenlendi)

Öncelikle algı yaratıp ZAM demeyelim, Güncelleme diyelim.

tarihinde Hakan Gürsu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

Motosiklete geçtim :) 

Düşünmeden istediğim her yere gidiyorum.

Yolda deşarj oluyorum, kafamı dinliyorum, park yeri aramıyorum, yolu ve manzarayı izliyorum.

Yağmurlu günlerde araba ile devam. Islanmaktan değil kayıp düşmekten çekiniyorum :)

Ortalama Tüketim 2,7 litre/100 km

Alırken ÖTV de vermedim. KDV verdim ama ondan kaçış yok.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
2 dakika önce, Saim Ulaş Yılmaz yazdı:

Motosiklete geçtim :) 

Düşünmeden istediğim her yere gidiyorum.

Yolda deşarj oluyorum, kafamı dinliyorum, park yeri aramıyorum, yolu ve manzarayı izliyorum.

Yağmurlu günlerde araba ile devam. Islanmaktan değil kayıp düşmekten çekiniyorum :)

Ortalama Tüketim 2,7 litre/100 km

Alırken ÖTV de vermedim. KDV verdim ama ondan kaçış yok.

Antalyada motora bınılır ama boluda bınılmıyor bınılıyor 2 ay sıgortacı aradı 210 tl dedı +muayene borcu var 350 tl de zaten senede 1 ay bınıyorum plakayı verıp çekme beledesı alssamı dıyorum

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Çekmeköy - Küçükyalı arası sıra dağlar olmasa bisiklete binerim 20 km 

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

490 tl ye doldurdum depomu, en yakın markete bile arabayla giderim.Buna para verip aldık,niye binmeyecekmişim? Bu tür şeylere takılırsam arabadan zevk alamam.

Bizim yerimize devlet önlem alsın, geç bile kaldılar.Vatandaşı bu zamlara alıştırdılar.Benzin 5 lira olursa ayaklanma olur bu ülkede diyorlardı.Şu an 7.11 benzin?

Konu siyasete kaymasın diye çok şey yazamıyorum.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

önlem aldılar bugun bes zorunlu oluyor mıktar aldıgın maasa göre ve kıdem tazmınatları galıba yok oluyor

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ben bir soru sorayım. 

Cebimizde 180 liramız var. İstanbul'dan Fethiye ölü denize Bisikletinizle gidebilir misiniz . Zaman sınırımız yok. başlangıcta alıcağınız ekipmanlar full başlayın. Cebinizde 180 tl ile Ölü denize varabilirmiydiniz . :) 

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Araba bu yakacak tabiki pek yakıt hesabı yapmadım en güzeli kara düzen.

Zaten oldukça büyük bir hesabın içindeyim araba hiç aklıma gelmiyor...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Fransa'daki mevzuyu salt zamlara bağlarsanız hatalı bir yorum olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
2 saat önce, Gökhan Albayrak yazdı:

10 tl olmasını bekliyorum. Alican 'ı satıp V10 yada 12 alacağım. Ciddiyim. Benzinin 10 tl olduğunu gördükten sonra zaten çok fazla yaşayacağımızı sanmıyorum. Bari gözüm açık gitmesin. Yüksek silindirin tadını çıkarayım ölmeden.

Eşime araba alacağım, o zaman az yakan birşey bakarım. Şimdilik sıralı 6 'dan devam. 

Şimdiden araba ilanını açıp, V10 -V12 favoriye eklemeye başlayın derim :) 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Valla zam yapanlara oy vermiyorum ama. Çözüm olmuyor. Çoğunluk memnun ki.. zamlara devam.

Peki bunun dışında ne yapıyorum.. 

Konforu bıraktım. Lastik havalarını 3'er ps artırdım.. Yolda da hız sınırlarını geçmemeye çalışıyorum.. 

Kullanımdan vaz geçemiyorum.. 

aynen bende abi.

Lastik basınçları bende artırayım iş görüyor mu bari ?  

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Son 3-5 yıldır hız kurallarına uyarak kullanıyorum. Yakıttan olmasa cezadan tasarruf...
Onun dışında gram değişiklik yok. Son 5 ayda 10.000 kilometreden fazla yol kat etmişim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
4 dakika önce, Tahir İlter yazdı:

Şimdiden araba ilanını açıp, V10 -V12 favoriye eklemeye başlayın derim :) 

Pusudayım, tedbirsiz değilim, kendimce tedbirlerimi aldım :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Ertugay
2 saat önce, Erkan Işık yazdı:

gazın altına yumurta koyup onu kırmadan aracı surebılmek 

Doğru söze ne denir...

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
1 dakika önce, Ahmet Ertugay yazdı:

Doğru söze ne denir...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...